*

Αποστολέας Θέμα: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.  (Αναγνώστηκε 26395 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για τις ενστάσεις επι των μετατάξεων
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 08, 2014, 10:17:20 μμ »
Καλησπέρα,
είμαι και εγώ μια απο τις εκπαιδευτικούς που δεν πήραν μετάταξη απο την Β/θμια στην Α/θμια και έκαναν ένσταση επι του πίνακα με τους μεταταγέντες που δημοσιεύτηκε στις 11.10.2013.
Ένα χρόνο μετά δεν έχω λάβει απάντηση στην ένστασή μου, πράγμα τελείως παράνομο. Επικοινώνησα λοιπόν με το Συνήγορο του Πολίτη (καθώς δεν μπορώ οικονομικά να κινηθώ δικαστικά) και έκανα αναφορά μέσω αυτού του οργάνου, καθώς με ενημέρωσαν πώς παρεμβαίνουν σε θέματα μη απάντησης δημόσιας Υπηρεσίας σε ένσταση, όσος καιρός και αν έχει περάσει απο την υποβολή αυτής!
Επιπλέον, σήμερα το πρωί που άκουγα την εκπομπή του κου Πρωτοσάλτε στον SKAI, είχε τηλεφωνική συνομιλία με τον κο Λοβέρδο! Σκέφτηκα λοιπόν να στείλω μήνυμα με το πρόβλημα της μη απάντησης στην ένστασή μου στην εκπομπή και προς τιμήν του κου Πρωτοσάλτε, έκανε την ερώτηση αμέσως στον Υπουργό!
Η απάντησή του ήταν οτι δεν είναι δυνατόν να μην έχει απαντηθεί τόσο καιρό η ένσταση και πώς σήμερα κιόλας θα το δει.
Ταυτόχρονα, έστειλα πάλι μέσω της ΔΔΕ που ανήκω ένσταση γιατί δεν έχει απαντηθεί ακόμα η προηγούμενή μου ένσταση!
Δεν ξέρω τι θα γίνει τελικά, αλλά θα προέτρεπα όσους δεν έχουν δικαιωθεί και ακόμα περιμένουν απάντηση του Υπουργείου να καταφύγουν στο Συνήγορο του Πολίτη, για να πιέσουμε μαζικά όποιον είναι υπεύθυνος!!!
natasa79
Ενδιαφέρον αυτό που λες. Αν μπορείς, στείλε μου σε προσωπικό μήνυμα τι ακριβώς μπορούμε να κάνουμε διαδικαστικά με το Συνήγορο του Πολίτη, αν και δεν έχω και πολλές ελπίδες...θα με συγχωρέσεις. Σ'ευχαριστούμε πάντως!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:21:47 »

Αποσυνδεδεμένος anasteli

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 27, 2014, 11:14:56 πμ »
Ο Συνήγορος του Πολίτη δεν είναι αρμόδιος:

    εάν έχουν περάσει περισσότεροι από 6 μήνες από τότε που ο πολίτης πληροφορήθηκε την παράνομη πράξη ή παράλειψη της δημόσιας διοίκησης που τον αφορά
    να εκπροσωπεί τους πολίτες στα δικαστήρια
    να ελέγχει πράξεις ιδιωτών (με εξαίρεση την περίπτωση που προσβάλλεται δικαίωμα παιδιού ή όταν υπάρχει άνιση μεταχείριση μεταξύ ανδρών και γυναικών σε εργασιακά θέματα)
    για υποθέσεις που αφορούν την υπηρεσιακή κατάσταση του προσωπικού των δημοσίων υπηρεσιών, εκτός αν πρόκειται για αθέμιτη διάκριση σε βάρος υπαλλήλου λόγω φύλου, εθνοτικής καταγωγής, θρησκευτικών ή άλλων πεποιθήσεων, σεξουαλικού προσανατολισμού, ηλικίας και αναπηρίας

Κοσμάς

  • Επισκέπτης
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 31, 2015, 11:45:35 μμ »
Παρασκευή 3/4 η πρώτη συνεδρίαση της μικτής επιτροπής για τις μετατάξεις

Τα μέλη της Μεικτής επιτροπής (ΔΟΕ, ΟΛΜΕ, Υπουργείο Παιδείας) για την επανεξέταση της νομιμότητας των μετατάξεων, κλήθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας σε συνεδρίαση την Παρασκευή 3 Απριλίου και ώρα 11:00 στο Υπουργείο Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων.


Υπάρχει περίπτωση να δικαιωθούν και νέες ενστάσεις με την νέα κυβέρνηση και να έχουμε και νέες μετατάξεις?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2015, 11:48:04 μμ από Λιοντάρι προς ποταμό Πηνειό κατευθυνόμενος »

Αποσυνδεδεμένος ster

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #87 στις: Μάρτιος 31, 2015, 11:53:08 μμ »
Παρασκευή 3/4 η πρώτη συνεδρίαση της μικτής επιτροπής για τις μετατάξεις

Τα μέλη της Μεικτής επιτροπής (ΔΟΕ, ΟΛΜΕ, Υπουργείο Παιδείας) για την επανεξέταση της νομιμότητας των μετατάξεων, κλήθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας σε συνεδρίαση την Παρασκευή 3 Απριλίου και ώρα 11:00 στο Υπουργείο Πολιτισμού Παιδείας και Θρησκευμάτων.


Υπάρχει περίπτωση να δικαιωθούν και νέες ενστάσεις με την νέα κυβέρνηση και να έχουμε και νέες μετατάξεις?


Ότι πεί η τροικα,sorry θεσμοί.
Αναμένουμε με αγωνία τα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:21:47 »

Αποσυνδεδεμένος Giatros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: 3ες Ενστάσεις επί των Υποχρεωτικών Μετατάξεων.
« Απάντηση #88 στις: Απρίλιος 01, 2015, 01:11:26 μμ »
Πάντα υπάρχει η πιθανότητα να μαζευτούν οι αιτήσεις και να ξανατρέξουν ικανοποιήσεις ενστάσεων και μακάρι. Αλλά θα πρέπει να δωθεί το ΟΚ από πάνω. Οι φάκελοι πάντως είναι εκεί που πρέπει :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159763
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 254
Σύνολο: 269

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.