*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών  (Αναγνώστηκε 7090 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maraki_math

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 08:24:28 μμ »
Καλησπερα παιδια!
Θα ξεκινησω σε λιγο το εαρινο εξαμηνο στο Πανεπιστημιο Λευκωσιας το Μεταπτυχιακο Επιστημες αγωγης, την κατευθυνση ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ, εχετε καποιο μαθημα να μου προτεινετε να επιλεξω;
Απο του κορμου ποια θεωρουνται πιο βατα;
Ο,τι ξερετε για του κορμου ή της κατευθυνσης ειναι καλοδεχουμενο!!
Εργαζομαι , οποτε τα tips για τα μαθηματα θα ειναι χρησιμα!!!
Ευχαριστω!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:12:45 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lena21

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 03:42:49 μμ »
Είμαι απόφοιτη του μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής του πανεπιστημίου Λευκωσίας και σκέφτομαι να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό στη Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ήδη τελειώσει αυτό το μεταπτυχιακό μήπως μπορεί να μου πει πως του φάνηκε. Επίσης είναι κάποιος που τελείωσε 2ο μεταπτυχιακό με μεταφορά μονάδων από το 1ο(αναγνώριση μαθημάτων) και να πήρε αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ; Οποιεσδήποτε πληροφορίες θα με βοηθούσαν στην απόφασή μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος roialim

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2015, 04:09:19 μμ »
με τη μεταφορά πιστωτικών μονάδων έχει δημιουργηθεί μια νέα κατάσταση. Τουλάχιστον για όσους έχουν μεταφορά από μεταπτυσιακό από Ελλάδα θα πρέπει να δοθεί έγκριση από το ΚΥΣΑΤΣ (αντίστοιχο ΔΟΑΤΑΠ στην Κύπρου). Δυστυχώς το ΚΥΣΑΤΣ έχει τουλάχιστον 1 χρόνο να συνεδριάσει. Θα συνεδριάσει τέλη Νοεμβρίου οπότε αν έχω περισσότερες πληροφορίες θα σου στείλω. Αυτό ισχύει για όοσυς έχουν καταθέσει αίτηση στο ΔΟΑΤΑΠ από 15/05/2015 και έπειτα
άσε τα πράγματα να συμβαίνουν, το καθένα στον καιρό του, και μην προσπαθείς να σπρώξεις το ποτάμι....

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2015, 07:01:14 μμ »
Είμαι απόφοιτη του μεταπτυχιακού ειδικής αγωγής του πανεπιστημίου Λευκωσίας και σκέφτομαι να κάνω δεύτερο μεταπτυχιακό στη Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών. Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ήδη τελειώσει αυτό το μεταπτυχιακό μήπως μπορεί να μου πει πως του φάνηκε. Επίσης είναι κάποιος που τελείωσε 2ο μεταπτυχιακό με μεταφορά μονάδων από το 1ο(αναγνώριση μαθημάτων) και να πήρε αναγνώριση από τον ΔΟΑΤΑΠ; Οποιεσδήποτε πληροφορίες θα με βοηθούσαν στην απόφασή μου! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
... και εγώ ενδιαφέρομαι να το κάνω ως δεύτερο μεταπτυχιακό. Το πρώτο ήταν και πάλι στο Παν. Λευκωσίας. Γνωρίζει κανείς τι γίνεται με την αναγνώριση του δεύτερου;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΝΑΒΤ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση 😁
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 09, 2020, 08:26:57 μμ »
Ξέρει κανείς το γίνεται με την αναγνώριση αυτού του μεταπτυχιακού;

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 05, 2021, 10:16:12 μμ »
παιδιά το μεταπτυχιακό της Κύπρου Διδακτική Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών θέλει ΔΟΑΤΑΠ ?

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 05, 2021, 10:50:47 μμ »
παιδιά το μεταπτυχιακό της Κύπρου Διδακτική Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών θέλει ΔΟΑΤΑΠ ?
Λογικά ναι! Εκτός αν λέει για συνεργασία με ελληνικό πανεπιστήμιο το οποίο το θεωρώ δύσκολο. Έχει και το Αιγαίου δύο τέτοια μεταπτυχιακά που το καθένα κοστίζει 2.500 και είναι κατά το ήμισυ εξ αποστάσεως αλλά έληξε προθεσμία για φέτος.

Αποσυνδεδεμένος giannisn1991

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
  • ΠΕ03 ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 10, 2021, 09:03:51 πμ »
με τη μεταφορά πιστωτικών μονάδων έχει δημιουργηθεί μια νέα κατάσταση. Τουλάχιστον για όσους έχουν μεταφορά από μεταπτυσιακό από Ελλάδα θα πρέπει να δοθεί έγκριση από το ΚΥΣΑΤΣ (αντίστοιχο ΔΟΑΤΑΠ στην Κύπρου). Δυστυχώς το ΚΥΣΑΤΣ έχει τουλάχιστον 1 χρόνο να συνεδριάσει. Θα συνεδριάσει τέλη Νοεμβρίου οπότε αν έχω περισσότερες πληροφορίες θα σου στείλω. Αυτό ισχύει για όοσυς έχουν καταθέσει αίτηση στο ΔΟΑΤΑΠ από 15/05/2015 και έπειτα

Δυστυχώς εαν κάποιος μεταφέρει ECTS απο το 1ο στο 2ο μεταπτυχιακό για τα πανεπιστήμια της Κύπρου χρειάζεται να περάσει και από το ΚΥΣΑΤΣ.

Είναι η απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ 4ης-9-2015 με πρακτικό 171





Αποσυνδεδεμένος Sofkarap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 20, 2022, 07:00:05 μμ »
Μηπως καποιος εχει κανει μεταφορα πιστωτικων μοναδων απο Προγενέστερο μεταπτυχιακό για να με ενημερώσει αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα με τον ΔΟΑΤΑΠ!Έχω ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας και θέλω να ξεκινήσω διδακτική μαθηματικών και φυσικών επιστημών κάνοντας μεταφορά πιστωτικών μονάδων. Από το πανεπιστήμιο μου ζήτησαν να υπογράψω υπεύθυνη δήλωση ώστε αν προκύψει κάποιο θέμα να είμαι εγώ υπεύθυνη. Το έχει κάνει κάποιος να με ενημερώσει αν αξίζει τον κόπο;

Αποσυνδεδεμένος st_di

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 07:18:17 μμ »
Γνωρίζει  κανείς τι ισχύει με την μεταφορά πιστωτικών μονάδων από προηγούμενο μεταπτυχιακό;Υπάρχει κάποιο θέμα με τον Δοαταπ;

Αποσυνδεδεμένος stratospat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 10:08:24 μμ »
Είχα επικοινωνήσει με το πανεπιστήμιο για το ίδιο θέμα. Στα εξ αποστάσεως δεν αναγνωρίζονται τα ίδια μαθήματα. Πρέπει να ξαναπληρώσεις και να ξαναδώσεις τα 3 κοινα μαθήματα.

Αποσυνδεδεμένος st_di

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 06, 2022, 10:21:33 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση, πραγματικά έχω ακούσει πολλές διαφορετικές απόψεις.Καποιοι υποστηρίζουν ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα με την αναγνώριση, άλλοι δε γνωρίζουν και άλλοι δεν δίνουν πότε απάντηση. 

Αποσυνδεδεμένος st_di

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2022, 01:38:22 μμ »
Έχει κάνει κάποιος το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας να μας εντυπώσεις;

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτική των μαθηματικών και των φυσικών επιστημών
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 05, 2022, 11:59:17 πμ »
Έχει κάνει κάποιος το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό στο πανεπιστήμιο Λευκωσίας να μας εντυπώσεις;

και γω ενδιαφερομαι παιδια, οποιος εχει παρακολουθησει στα προηγουμενα εξαμηνα ας μας πει εντυπωσεις διοτι διαβαζω διαφορα σχολια( αλλοι αναφερουν οτι ειναι δυσκολο κ αλλοι οτι δεν δυσκολευτηκαν ιδιαιτερα σε σχεση με τα μεταπτυχιακα προγραμματα του δημοσιου). ευχαριστω πολυ!!!  απο οσα εχω ψαξει ειναι 9 μαθηματα ή 6 μαθηματα & η μεταπτυχιακη κ αν υπαρχει στο προγραμμα 200 πρακτικης,  συγκεκριμενα λεω  για το διαπολιτισμικη εκπαιδευση & διαμεσολαβηση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 05, 2022, 12:09:28 μμ από paraskaevi »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.202 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.