*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.  (Αναγνώστηκε 2911 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paspartou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« στις: Μάρτιος 20, 2013, 07:41:05 μμ »
Γεια χαρά

Είμαι τελειόφοιτος δάσκαλος και έχω κάποιες απορίες για το τι μέλει γενέσθαι μετά το πτυχίο.
Καταρχήν να πω ότι έχω 67% αναπηρία (λευχαιμία), και θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με κάποιες απορίες που έχω, έχω διαβάσει παρόμοια θέματα στο forum και γενικότερα στο διαδίκτυο αλλά σχεδόν όλα είναι είτε παλιά είτε δεν με βοήθησαν ιδιαίτερα, ούτε υπάρχει στο περιβάλλον μου κάποιος που έχει προσωπική εμπειρία ώστε να απευθυνθώ εκεί.
Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής.

1)   Ποια διαδικασία ακολουθεί κάποιος για να μπει το όνομα του στον πινάκα αναπληρωτών, ανεξάρτητα αν έχει αναπηρία η όχι.
2)   Κάπου παλαιοτέρα είχα διαβάσει ότι οι εκπαιδευτικοί με μόνιμη αναπηρία προτάσσετε στους πινάκες αναπληρωτών, ισχύει ακόμα αυτό;
3)   Επίσης σε παλαιότερα έγγραφα διαβάζω ότι αναπληρωτές με αναπηρία, μόλις συμπληρώσουν 12 μήνες προϋπηρεσία, μονιμοποιούνται, έχει αλλάξει κάτι σε αυτό;

Παρακαλώ όποιον γνωρίζει επί του θέματος, η έχει προσωπική εμπειρία ας δώσει τα φώτα του γιατί έχω πελαγώσει, κουράστηκα να διαβάζω εγκυκλίους, διατάγματα, Φ.Ε.Κ και τα συναφή, θέλω να μάθω με απλά λόγια, πως μπορώ να κινηθώ μετά την απόκτηση του πτυχίου μου.

Ευχαριστώ εκ των πρότερων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 20, 2013, 11:56:02 μμ »
Paspartou καλωσήρθες στο pde.

1) Για να μπει το όνομά σου στον πίνακα αναπληρωτών χωρίς προϋπηρεσία απλά κάνεις αίτηση όταν βγει η εγκύκλιος αναπληρωτών τον Ιούλιο. Σε αυτόν τον πίνακα κατατάσσονται όλοι με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου. Όποιοι δεν έχουν τελειώσει με τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις βρίσκονται στο τέλος του πίνακα, ενώ όσοι ανήκουν στις ειδικές κατηγορίες προτάσσονται!

Υπάρχει και ο πίνακας αναπληρωτών με προϋπηρεσία, αλλά κάποιος που αποφοιτά τώρα δεν μπορεί αποκτώντας προϋπηρεσία να ενταχθεί εκεί επειδή από 30-6-2010 δεν προσμετράται η προϋπηρεσία ως τη λήξη της μεταβατικής περιόδου. Μετά τη λήξη της μεταβατικής θα προσμετρηθεί η προϋπηρεσία ως προσαύξηση πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ (αρκεί να έχεις περάσει τη βάση).

Δηλαδή η μόνη ελπίδα να προσληφθείς με το παρόν σύστημα είναι: Να έχεις τακτοποιήσει τις στρατιωτικές υποχρεώσεις σου για να είσαι ψηλά στον πίνακα αναπληρωτών χωρίς προϋπηρεσία, ενώ το υπουργείο θα πρέπει να προσλάβει τόσους δασκάλους αναπληρωτές ώστε να φτάσει στην αρχή του πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας.

Δες τον πίνακα με προϋπηρεσία:             http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosp_2012/20130312/PE70.html
και τον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας: http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosp_zero_2012/20130312/PE70.html

Θα έχεις περισσότερες πιθανότητες πρόσληψης αν δηλώσεις το κουτάκι ΝΑΙ σε όλα, δηλαδή όλη την Ελλάδα!

2) Όπως ήδη σου είπα οι αναπληρωτές που ανήκουν σε ειδική κατηγορία προτάσσονται. Στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας των δασκάλων μπορείς να παρατηρήσεις ότι τα πρώτα 14 άτομα ανήκουν σε ειδική κατηγορία.

3) Ναι αυτό είναι αλήθεια, αλλά τώρα πλέον δεν προσμετράται η προϋπηρεσία για να μπορέσεις να γράψεις 12 μήνες και να αποκτήσεις αυτή την προϋπόθεση για μονιμοποίηση. Μετά τη μεταβατική περίοδο πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ (που θα πρέπει να είναι τουλάχιστον βάση) θα προστίθενται οι προσαυξήσεις λόγω προϋπηρεσίας, αναπηρίας, πολυτεκνίας, γλώσσες, υπολογιστές, μεταπτυχιακά κλπ.

Περισσότερες πληροφορίες για τη μεταβατική περίοδο και το τι θα γίνει μετά μπορείς να βρεις στο νόμο 3848/2010.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:26:54 πμ »
στους πινακες προτασσονται ΜΟΝΟ οι εχοντες μεσογειακη αναιμια κ σκληρυνση κατα πλακας με 67% αναπηρια μετα απο τους πολυτεκνους...εγω εχω το δευτερο...εκτος αν εχει αλλαξει κατι που δεν το νομιζω απο περσι!!
αν δεν εχεις προυπηρεσια μπαινεις στον πινακα γ....πρωτα θα παρουν ολους απο τον β κ μετα απο γ....στην ειδικοτητα σου ισως γινεται αυτο,παιρνουν πολλους δασκαλους.. βεβαια να βαλεις στην αιτηση σου το 'κουτακι'....

στο 12μηνο γινοσουν μονιμος ..δυστυχως οι πινακες,  εχουν κλεισει οι προυθπηρεσιες δεν μετρανε κ γι αυτο εγω δεν προλαβα!!κ οι αλλου που συμπληρωσαν τους μηνες περιμεεενουν..αφου προσληψεις ΤΕΛΟΣ πλεον!!ειμαι 4ος χρονος αναπληρωτης κ δεν αποβλεπω κ δεν θελω πλεον να γινω μονιμος απλα να τελειωσω το phd μου κ να την κανω με ελαφρα.....
ελπιζω να βοηθησα

Αποσυνδεδεμένος Paspartou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 21, 2013, 01:53:23 πμ »
Lasid, εισουν πολυ σαφης, σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες, νομιζω πως αρχιζω και μπαινω στο νοημα, βεβαια δεν εχω καταλαβει ακομα αν τα πραγματα ειναι καλα η οχι, αλλα θα προσπαθησω να τα δω απο μια θετικη ματια  :D

nick, αυτο που λες για την σκληρυνση και την μεσογειακη αναιμια καπου το ειχα διαβασει, αλλα υπεθεσα οτι λευχαιμιες κτλ δεν θα εξαιρουντε, αυτο οντως ισχυει; μπορει καποιος να το επιβεβαιωσει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:39 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 21, 2013, 10:24:37 πμ »
Paspartou, γιατί δεν ρωτάς σε μία Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας να σου πουν; Τα άτομα με λευχαιμία θεωρούνται ειδ. κατηγορία στις μεταθέσεις και παίρνουν υποχρεωτικά μετάθεση, επομένως μπορεί να προτάσσονται και στους πινακες αναπληρωτών. Δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις, πάντως...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 21, 2013, 11:22:43 πμ »
Παρακαλώ paspartou. Καλά κάνεις και βλέπεις τα πράγματα με θετικό τρόπο σκέψης.

Ο αρνητικός τρόπος σκέψης δε βοήθησε ποτέ κανέναν! ;)

Αποσυνδεδεμένος na

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτικος με αναπηρια, ερωτησεις.
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2014, 09:48:07 πμ »
Ψάχνουν στο Δημόσιο 155 θέσεις για διορισμό ΑμεΑ και πολύτεκνων
http://www.tovima.gr/society/article/?aid=569442                  
Στην παιδεία όμως; Πάλι τίποτα; δεν πρέπει και εκεί να γίνει κάτι για αυτές τις κατηγορίες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159731
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 331

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.