*

Ψηφοφορία

Τι συμβαίνει με το ηλεκτρονικό ταχυδρομείο στο σχολείο σας?

Υπάρχει πρόσβαση μόνο από το γραφείο του Δντη και ενίοτε δεν ενημερωνόμαστε σωστά
8 (38.1%)
Υπάρχει πρόσβαση μόνο από το γραφείο του Δντη αλλά θεωρώ ότι ενημερωνόμαστε σωστά
5 (23.8%)
Υπάρχει πρόσβαση και σε κοινόχρηστο ΗΥ για όλους τους συναδέλφους (μόνο ανάγνωση)
4 (19%)
Τη διαχείριση την έχει συνάδελφος και ενίοτε δεν ενημερωνόμαστε σωστά
2 (9.5%)
Τη διαχείριση την έχει συνάδελφος και θεωρώ ότι ενημερωνόμαστε σωστά
2 (9.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

Η ψηφοφορία έληξε: Μάρτιος 30, 2014, 08:15:39 μμ

Αποστολέας Θέμα: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου  (Αναγνώστηκε 6328 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:22:56 μμ »
Ακριβώς! Στέλνονται προς ενημέρωση των εκπαιδευτικών! Για ποιο λόγο αποκρύπτονται από αυτούς;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:32:18 μμ »
Υποθέτω ότι οι Διευθυντές μεταφράζουν διαφορετικά τον όρο ενημέρωση. Πχ όταν τους ζητάτε η πρότασή τους περι κενών και πλεονασμάτων θεωρούν - και εν μέρει ορθώς - πως δεν ενδιαφέρει τον Σύλλογο. Πράγματι, η πρόταση του Διευθυντή δεν ειναι απαραίτητο να γνωστοποιηθεί στον Σύλλογο. Όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν τον αφορά. Ειδικά τώρα που για μία ώρα χάνεται μία οργανική - με ό,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται - προφανώς και όλα ειναι για όλους.

Αλλά και πάλι  επιμένω, όλα όσα έρχονται πρέπει να καταγρα΄φονται στο πρωτόκολλο - και επομένως όποιος τα δει εκεί και ενδιαφέρεται μπορεί να ζητήσει να του προωθηθούν.....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:43:42 μμ »
Μα νομίζω ότι αν κάνει έγγραφη αναφορά στη διεύθυνση, θα δικαιωθεί!

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 24, 2014, 10:53:28 μμ »
εμάς μας στέλνουν στα μαιλ όλες τις ενημερώσεις(θέλω να πιστεύω) για σεμινάρια , ημερίδες, δράσεις κ.τ.λ
είμαι αναπληρώτρια και από την 2 βδομάδα που ζήτησαν το μαιλ μου για την ενημέρωση από το σχολείο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 25, 2014, 01:38:08 πμ »
Δε γίνεται στον 21ο αιώνα να εργαζόμαστε με δεδομένα του .... 19ου ( στην καλύτερη...)

Και του 16ου στη χειρότερη!  ::)

Το ιδανικό είναι να ενημερώνονται οι εκπαιδευτικοί με οποιονδήποτε τρόπο για τα έγγραφα που τους αφορούν, για να μη χάνουν και το ενδιαφέρον τους.  :)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος alfa137

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 25, 2014, 11:26:28 πμ »
Ο διευθυντής μας ξοδεύει πολλές εργατοώρες το μήνα για να φιλτράρει τα μέιλ πριν μας τα επαναπροωθήσει.
Θα του ήταν πολύ πιο εύκολο να τα επαναπροωθήσει όλα (ή να υπάρχει read only κοινόχρηστος υπολογιστής, όπως αναφέρουν συνάδελφοι παραπάνω).
Ένας από τους αποστολείς που, «εντελώς συμπτωματικά», «ξεχνάει» να επαναπροωθήσει ο διευθυντής μας είναι η ΕΛΜΕ. Ο πρόεδρος της ΕΛΜΕ με έχει διαβεβαιώσει ότι στέλνει συχνά διάφορα μηνύματα που μας ενδιαφέρουν προς όλα τα σχολεία και τσεκάρει την αναφορά παράδοσης.
Ας μην ξεχνάμε το πώς έχουν οριστεί οι διευθυντές μας! Όσο καλές σχέσεις και αν έχουμε μαζί τους, από κάτι τέτοιες πράξεις θα τους κρίνουμε. (Όπως και από τις διάφορες πονηριές που προσπάθησαν να κάνουν για να διεμβολίσουν την προσπάθεια ενάντια στην «αυτοαξιολόγηση»).
Φυσικά όλο αυτό το φιλτράρισμα είναι παράνομο, αλλά στηρίζονται στην άγνοιά μας (και καμιά φορά και στην τεμπελιά μας: ρωτήστε τους συναδέλφους σας που βρίσκεται ο φάκελος ενημέρωσης· δεν θα ξέρουν.) για να το επιβάλλουν.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 25, 2014, 11:49:04 πμ »
Τα υπόλοιπα καθήκοντά του τα προλαβαίνει αφού ασχολείται τόσο πολύ με τα ηλεκτρονικά μηνύματα;

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 25, 2014, 11:57:41 πμ »
Φυσικά όλο αυτό το φιλτράρισμα είναι παράνομο,

μην λέμε ότι θέλουμε

το φιλτράρισμα δεν είναι παράνομο, αλλά επιβάλετε. Έρχονται email που είναι αποκλειστικά για την διοικητική λειτουργία του σχολείου και αφορούν τον Δ/ντη. Αυτός αποφασίζει αν είναι θέμα που αφορά κάποιον άλλον. Εκτός και αν νομίζουν κάποιοι ότι το email του σχολείου σημαίνει ότι είναι και email τους.

Αν η ΕΛΜΕ έχει θέμα με κάποια σχολεία τότε να κάνει παράσταση διαμαρτυρίας στον διευθυντή δ/νσης. Στην τελική υπάρχουν λύσεις, ας φτιάξουν ιστοσελίδα και ας προσθέσουν εκεί δυνατότητα newsletter για να εγγράφονται όσοι εκπαιδευτικοί ενδιαφέρονται.

Θυμάμε σε ένα σχολείο που ήμουν κάποτε υπεύθυνος email, και φυσικά φίλτραρα, υπήρχαν συνάδελφοι που δεν ήθελαν να ενημερώνονται με email με διάφορες προφάσεις, μάλιστα απαιτούσαν να εκτυπώνονται τα πάντα. Φυσικά δεν ξαναεκτυπώσαμε τίποτα παρά μόνο τα κρίσιμα. Για όποιον δεν είχε email φτιάξαμε ένα κοινόχρηστο.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 25, 2014, 12:41:14 μμ »
διαφωνώ για το "είναι αποκλειστικά αρμοδιότητα του Διευθυντή". Ο,τι ζητάει η Διευθυνση απο έναν Διευθυντή να στειλει άπτεται του συνόλου των εκπαιδευτικών. Πχ τωρα τελευταία που έστειλαν απ ό,τι έμαθα τις προτάσεις των δ/ντών σχολέιων ειδικής αγωγής για πρόταση νέων ειδικοτήτων, θεωρείς ότι ο κάθε Διευθυντής θα έπρεπε μόνος του και εν κρυπτώ να αποφασίσει χωρίς να ενημερώσει τον Σύλλογο και να λάβει τη γνώμη του ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 25, 2014, 02:26:03 μμ »
Και γω αυτής της άποψης είμαι bitch!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 25, 2014, 03:07:03 μμ »
διαφωνώ για το "είναι αποκλειστικά αρμοδιότητα του Διευθυντή". Ο,τι ζητάει η Διευθυνση απο έναν Διευθυντή να στειλει άπτεται του συνόλου των εκπαιδευτικών. Πχ τωρα τελευταία που έστειλαν απ ό,τι έμαθα τις προτάσεις των δ/ντών σχολέιων ειδικής αγωγής για πρόταση νέων ειδικοτήτων, θεωρείς ότι ο κάθε Διευθυντής θα έπρεπε μόνος του και εν κρυπτώ να αποφασίσει χωρίς να ενημερώσει τον Σύλλογο και να λάβει τη γνώμη του ;

Φυσικά και μπορεί αν θέλει να μην ρωτήσει κανένα. Βλέπεις αυτός έχει την ευθύνη. Άλλωστε αν είναι θέμα Συλλόγου θα υπήρχε η γνωστή πρόταση "με απόφαση Συλλόγου" όπως π.χ. ήρθε για την σχολική βία ή τον ρατσισμό.
Ειδικά όταν ο χρόνος αντίδρασης που δίνει η υπηρεσία όπως π.χ. σε 2-3 μέρες απαντήστε και πρέπει να τεκμηριώσει ο δντης την απάντηση του τότε η καλύτερη λύση κατά την γνώμη μου είναι μια μικρή ομάδα που θα συζητήσει για να βοηθήσει τον όποιο δντη να βγάλει την καλύτερη πρόταση. Ομάδα που φυσικά δεν θα έχει καμία ευθύνη αν τελικά και δεν πάει καλά. Σε αυτές τις περιπτώσεις δύσκολα πας σε σύλλογο δεν υπάρχει χρόνος. Αν υπάρχει τότε πας.

Μήπως και στα κενά που δίνει ο δντης να κάνουμε σύλλογο για να αποφασίζουμε; Ή όταν ζητάνε την αποστολή του ωρολογίου προγράμματος. Υπάρχουν θέματα που δεν αφορούν τους πάντες. Πολλές φορές γιατί δεν έχει νόημα πχ να ξέρεις ότι η καθαρίστρια να πάει να πληρωθεί εκείνη την ημέρα ώρα άλλες φορές γιατί δεν είναι δική μας ευθύνη.
Από την στιγμή που ο νόμος δίνει την ευθύνη σε έναν άνθρωπο αυτός έχει το μαχαίρι και το καρπούζι, αυτή είναι η πραγματικότητα.
Αλήθεια εσείς στη δδε στέλνετε τα πάντα στα σχολεία; Ή το ΠΥΣΔΕ ενημερώνει για τα θέματα του, πόσο μάλλον για τις αποφάσεις του; Μήπως να ξεκινήσει η επανάσταση της ενημέρωσης από πάνω, ώστε και οι από κάτω να ακολουθήσουν ;


Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 25, 2014, 03:25:28 μμ »
Προφανώς και κοινοποιούμε τις αποφάσεις του ΠΥΣΔΕ σε ολους - τις αναρτούμε μάλιστα και στην ιστοσελίδα μας. Εξαιρούνται αυτές που αφορούν σε πειραρχικά όπως και ό,τι είναι πολύ προσωπικό - δεν αφορά δηλαδή το σύνολο των εκπαιδευτικών. ( πχ την απάντηση σε μία ένσταση ή την αναγνώριση μεταπτυχιακού κάποιου ή την άδεια για ιδιωτικό έργο). Τα υπόλοιπα όμως σαφώς και τα αναρτούμε.

Για όσα πάλι δεν κάνουμε - πχ για τα κενά των μεταθέσεων - υπάρχουν εκπρόσωποι των εκπαιδευτικών στο ΠΥΣΔΕ ( οι αιρετοί ) και τα γνωστοποιούν εκείνοι με δική τους ευθύνη.

Όμως όταν πχ σας έστειλαν να στείλετε τις προτάσεις σας για τις νέες ειδικότητες στην Ειδική Αγωγή , πώς μπορείς να μου λες "έχεις καρπούζι έχεις και μαχαίρι" ;. Με βάση το τι ΕΣΥ ως Διευθυντής ( το εσύ , γενικότερα ειπωμένο)
αποφάσισες και έστειλες, εξαρτώνται ένα σωρό άνθρωποι που θα δουλέψουν ή ΔΕΝ ΘΑ δουλέψουν του χρόνου...
Για φαντάσου !!!  σε ένα ΕΕΕΕΚ που ξέρω ο εκεί Διευθυντής ( δάσκαλος γαρ) θέλησε να δηλώσει ειδικότητες τέτοιες που να μπορούν να διδαχθούν τα μαθηματικά και η γλώσσα απο δασκάλους - εξοβελίζοντας μαθηματικούς και φλολόγους !! το θεωρείς σωστό; Προφανώς και θα έπρεπε να ενημερωθεί ο σύλλογος - όπως και έγινε στο συγκεκριμένο!!

Διαφωνώ λοιπόν κάθετα με την άποψη "κάνω ό,τι θέλω και είμαι το κέντρο του κόσμου". Απλά γιατί ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 25, 2014, 04:20:56 μμ »
Ουφ , επιτέλους το σχολείο δεν είναι το τσιφλίκι κανενός.
Απορώ πως σου μπαίνουν τέτοιες ιδέες αγαπητή :)
Ορμώμενη από που?
Μα είναι να απορείς ώρες ώρες...

Το είπα και το ξαναλέω
"Η γυναίκα του Καίσαρα δεν αρκεί να είναι τίμια, πρέπει να το δείχνει κι όλας"

Και μια ερώτηση στον kinegiro.
Διαφωνείς να υπάρχει 2ος υπολογιστής κοινόχρηστος στο Σύλλογο ρυθμισμένος read only τα email? (όχι διαχείριση διαγραφή κτλ).

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Πρόσβαση στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο του σχολείου
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 25, 2014, 04:23:43 μμ »
Σου είπα κάποια θέματα τα οποία ήταν ενδεικτικά για το ότι υπάρχουν θέματα που εμένα σαν εκπαιδευτικό δεν με αφορούν.Π.Χ ποτέ θα πληρωθεί η καθαρίστρια.
Άλλα που την αποκλειστική ευθύνη από τον
 νόμο την έχει ο δντης και δεν την έχω εγώ ευτυχώς.
Τα προσπέρασες.

Αν η δδε σου κάνει ενημέρωση, μπράβο της, είμαι σίγουρος όμως ότι θα υπάρχουν κάποιοι όπως και εδώ που δεν θα είναι σίγουροι κατά πόσο η ενημέρωση αυτή είναι πλήρης.
Ότι είπαν κάποιοι εδώ για τους δντες τους.

Από την άλλη γιατί το Υπουργείο, οι περιφερειακές, οι δδε δεν ζητάνε να βγαίνει το οποιοδήποτε ερώτημα προς τον δντη μέσα από σύλλογο διδασκόντων;  γιατί; μακάρι να το έκαναν ώστε η ευθύνη να είναι συλλογική και να αναλαμβάνουν όλοι την ευθύνη. Αλήθεια το συνδικαλιστικό κίνημα γιατί δεν το θέτει ως αίτημα.;

Για το άλλο που λες με το εεεεκ μάλλον ζήτησε κενά δασκάλων. Το ίδιο θα δεις ότι κάνουν και δντες εεεεκ βθμιας όπου δεν ζητάνε δασκάλους. Από την στιγμή ο νόμος λέει ότι τα μαθηματικά και φιλολογικά μπορεί να τα κάνει δάσκαλος ή η ειδικότητα της βθμιας δεν μπορείς να πεις κάτι.

Και εγώ διαφωνώ ότι "είσαι το κέντρο του κόσμου κλπ" άλλωστε θεωρώ ότι ο κόσμος έχει μόνο ένα κέντρο, εμένα :P

Για τον 2ο υπολογιστή με read only δεν ξέρω αν είναι τεχνικά εφικτό. Αν είναι συμφωνώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2014, 04:29:00 μμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 433
Σύνολο: 437

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.