*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ  (Αναγνώστηκε 10040 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MALIANA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 29, 2014, 01:57:42 πμ »
Έχεις δίκιο, η συμπεριφορά σου είναι εριστική, όχι εσύ! Αυτό είναι το παιδαγωγικά σωστό.
Το κούρασες όμως το θέμα πάρα πολύ. Λιγότερος εγωισμός δε βλάπτει.
Συγγνώμη που ασχολούμαι όλα αυτά τα χρόνια με το σχολείο μου, τους λατρεμένους μου μαθητές και τους καλούς μου συναδέλφους και δεν ξημεροβραδιάζομαι στο φόρουμ παραθέτοντας νόμους. Μάλλον θα με αγαπήσουν περισσότερο οι μαθητές μου αν ξέρω καλά ποιοι και γιατί πρέπει να προηγηθούν στις μεταθέσεις.
Όταν γίνω κι εγώ διευθυντής ίσως ξέρω κι εγώ τόσο καλά τους νόμους. Προς το παρόν προτιμώ τη γλυκιά κούραση της τάξης!!!  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:26 »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 29, 2014, 11:30:02 πμ »
Συγνώμη αλλά αυτή η συζήτηση είναι γιατί ρώτησες ποιος προηγείται. Σου απαντήθηκε ότι το μόνο που είχες να κάνεις είναι να διαβάσεις την εγκύκλιο μεταθέσεων.  Έπειτα ρώτησες γιατί να συμβαίνει αυτό, σου απαντήθηκε παραθέτοντας την αιτιολογική έκθεση.

Τώρα λες ότι έχεις ανησυχία ότι ΔΕΝ εφαρμόζονται οι νόμοι και γιαυτό έκανες την συζήτηση. Συγνώμη αλλά από τα







































































































































































λεγόμενα σου ΔΕΝ θέλεις να εφαρμοστεί αυτός ο νόμος.  Άσε λοιπόν τα περί αφορισμού στην άκρη, σου έδωσα σε όλα απαντήσεις, ένα ευχαριστώ δεν βλάπτει.

@BELLISSIMA  για την ενημέρωση σου δεν υπάρχει η τριετής παραμονή στις μεταθέσεις ειδικής που τρέχουν. Οπότε δεν έχει καμία σχέση με το θέμα μας "Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ"

Συν/φε υπάρχει στο νέο νομοσχέδιο ειδικής αγωγής η 3ετης παραμονή στην οργανική θέση για απόσπαση (τουλάχιστον στο προσχέδιο). Δεν θα ισχύσει φέτος σαφώς, αλλά εφόσον ψηφιστεί θα ισχύει από το 2015-16 για όλους

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 29, 2014, 11:40:40 πμ »
"Για το δεύτερο , σε ενημερώνω ότι δεν ίσχυε από πέρσι, είναι η πρώτη χρονιά που ισχύει. Επίσης δεν απαξιώθηκε κανένας  τίτλος αφού δεν άλλαξε τίποτα που να τους αφορά. (η προϋπηρεσία αποκτήθηκε όπως και η δική σου, δηλαδή δουλεύοντας, μην στέλνεις την μπάλα στην εξέδρα, δεν πιάνει)"

Συν/φε, ίσχυσε σαφώς και πέρσι όμως με άλλη μορφή. Τα μόρια υπολογίζονταν σε εκπ/κους  με όμοια κριτήρια, δηλ. προηγούνταν όσοι είχαν διδακτ, μεταπτ κ.λ.π  αλλά σε περιπτωσεις με ίδια κριτήρια συκρινονταν μεταξυ τους με βαση τα μορια. Μια ματια στις περσινες μεταθεσεις θα σε πεισει

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 30, 2014, 06:00:49 μμ »
"Οι τοποθετημενοι οργανικα εκπ/κοι ΕΕ των υπολοιπων κλαδων και ειδικοτητων ΣΜΕΕ και ΚΕΔΔΥ μετατιθενται ή αποσπωνται εφοσον εχουν συμπληρωσει διετη προυπηρεσια στην ειδικη αγωγη"

Αποσπασμα απο το τελικο σχεδιο νομου.
Για ποιους θα ισχυσει αυτο; Για οσους παρουν φετος μεταθεση μαλλον οχι για το σχολ ετος 2014-15, για το 2015-16 ομως τι θα συμβει;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:02:26 »

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 30, 2014, 07:57:59 μμ »
αν ο νομος που παει την αλλη βδομαδα στη βουλη στην επιτροπη μορφ. υποθεσεων ψηφιστει 20 ιουνιου  και οι μεταθεσεις βγουν 27 ιουνιου;
παρεπιπτοντως απο βδομαδα θα ζητηθουν κενα για ειδικη αγωγη

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 30, 2014, 08:18:48 μμ »
Θεωρώ πως εφόσον η φετινή εγκύκλιος βγήκε με το ισχυον νομικο πλαισιο δεν θα ισχυσει για τους φετινους μετατιθεμενους με τη λογικη οτι αν το ηξεραν δεν θα εκαναν καν αιτηση. Τι θα ισχυσει ομως για τα επομενα ετη;
θελω να πιστεω πως θα υπαρξει μεταβατικη περιοδος για οσους παρουν φετος μεταθεση. Δεν μπορεις να μετατιθεσαι με βαση ενα συγκεκριμενο νομικο πλαισιο και ξαφνικα να αλλαζει
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 30, 2014, 08:20:53 μμ από BELLISSIMA »

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 03, 2014, 03:20:58 μμ »
κανεναν δεν ανησυχει  με το παραπανω;; bitch βοηθεια! τι ειχε συμβει με οσους ειχαν πεσει στη μεταβατικη περιοδο απο το 1ετος υπηρετηση οργανικης στα 2 (στη γενικη εκπαιδευση νομιζω το 2010);;;;;;

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 03, 2014, 05:19:02 μμ »
Δεν καταλαβαινω!αν καποιος παρει μεταθεση,τι τον πειραζει αν πρεπει να υπηρετησει την οργανικη του 1 ή 2 χρονια;;;;

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 03, 2014, 05:31:03 μμ »
συμφωνω για την μεταθεση. για την αποσπαση ομως;; ξερεις συν/ισσα δεν ειμαστε ολοι τυχεροι να παιρνουμε οργανικη στον τοπο συμφεροντων μας

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 03, 2014, 06:07:40 μμ »
Δεν καταλαβαινω!αν καποιος παρει μεταθεση,τι τον πειραζει αν πρεπει να υπηρετησει την οργανικη του 1 ή 2 χρονια;;;;
Υπαρχουν πολλές περιπτωσεις που παίρνεις μετάθεση  σε τριτη, τέταρτη κτλ επιλογή και την επόμενη χρόνια ανοίγει διάπλατα η πρωτη σου επιλογή και έρχεται πολύς κόσμος αλλά εσύ ακόμα χρωστάς την οργανική σου ( αναφέρω εξ ιδιας πείρας),
Όταν λοιπον έχουμε αλλαγές αναγκαστικά κάποιοι θα κερδίσουν σε βαρος κάποιων άλλων πιθανόν. Το θέμα είναι να ελαχιστοποιηθεί η χασουρα για ολους η τους περισσότερους έστω εμπλεκόμενους στη διαδικασία ( κάτι δηλαδή σαν το θεώρημα του John Nash στη θεωρια παιγνίων)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 03, 2014, 06:13:39 μμ »
απλα το ερωτημα μου ηταν αν θα ισχυσει και για οσους παρουν φετος μεταθεση-βεβαια το νεο νομοσχεδιο δεν εχει ψηφιστει ακομα

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 03, 2014, 07:42:46 μμ »
απλα το ερωτημα μου ηταν αν θα ισχυσει και για οσους παρουν φετος μεταθεση-βεβαια το νεο νομοσχεδιο δεν εχει ψηφιστει ακομα

έχει απαντηθεί το ερώτημα σου

εφόσον έκανες αίτηση με την Χ εγκύκλιο μεταθέσεων ισχύουν ότι προέβλεπε αυτή

γιαυτό και σου είπα ότι όσα λες για το προσχέδιο νόμου είναι εκτός θέματος με το παρών νήμα και μόνο παρερμηνίες και αναστάτωση μπορεί να φέρουν. Το ξαναλέω μιλάμε για μεταθέσεις 2014. Του χρόνου μπορεί να είναι αλλιώς αλλά για εσένα ισχύουν τα φετινά.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 03, 2014, 09:09:37 μμ »
μακαρι συν/φε kinigeros. Απλα ας εχουμε υποψη και αυτο-παλι απο το τελικο σχεδιο  νομου:
 Αρθρο 36 εναρξη ισχυος:
"Κατα το σχολικο ετος 2014-15 θα ισχυουν τα αρθρα και οι διαταξεις του νεου νομου και ως εκ τουτου οποιαδηποτε νομοθετικη διαταξη οριζει διαφορετικα σε προγενεστερες νομοθεσιες , καταργειται"

Αυτο πως το ερμηνευεις; Θα ισχυσει λοιπον για τους μετατιθεντες 2015-16, οι υπολοιποι θα πορευομαστε με τον παλιο νομο;

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις Β/βάθμιας 2014 σε ΣΜΕΑΕ
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 04, 2014, 08:41:29 μμ »
Μετά απο επικοινωνία με αιρετο α/θμιας γιατι με β/θμιας λιγακι δυσκολο να γνωριζει το θεμα, με ενημερωσε πως αν ψηφιστει το νεο νομοσχεδιο ειδικης αγωγης, η υπηρετηση 2 ετων της οργανικής καθώς και η μη δυνατοτητα αποσπασης αν δεν εχουν παρελθει 2 ετη, θα ισχυσει και για μας που θα παρουμε μεταθεση φετος!! Στην ερωτηση μου για το πως ειναι δυνατον να μετατιθεμαι με τον ισχυοντα νομο (1 ετος) και να βρισκομαι ξαφνικα με 2 και χωρις δυνατοτητα αποσπασης μου απαντησε να κανω αιτηση ανακλησης. Συγνωμη για εναν νομο που δεν εχει καν ψηφιστει;;
Μονο εγω ανησυχω;; Καλοδεχουμενοι προβληματισμοι και απο α/θμιους
Μπορει να ακουγονται υπερβολικα ολα αυτα, ομως αν ψηφιστει ο νομος και ισχυσουν αλλα πραγματα απο αυτα που εχουμε συνυπογραψει στην αιτηση μας, θα χουμε προβλημα οσοι φυσικα δεν παιρνουμε μεταθεση στον τοπο συμφεροντων μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159852
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 536
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.