*

Αποστολέας Θέμα: Κατάργηση αναγνώρισης μεταπτυχιακών/διδακτορικών για μισθό αναπληρωτών.  (Αναγνώστηκε 14250 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vk87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 257
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Έχεις δίκιο συνάδελφε.. Απλά άκουσα πρόσφατα ότι κάποια νηπιαγωγός συνάδελφος πήρε μόρια ατους πίνακες από μεταπτυχιακό  κ μου έκανε εντύπωση. Αλλά κρατάω επιφυλάξεις..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Υπάρχει κάποια νεώτερη εξέλιξη,ή ισχύει ακόμη η μη αναγνώριση;

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Το έχω γράψει και σε άλλο νήμα δυστυχώς δεν είναι πολύ καλά τα νέα
9/5/14 Ερώτηση βουλευτών ΣΥΡΙΖΑ προς τους Υπουργούς Διοικητικής Μεταρρύθμισης - Οικονομικών - Παιδείας και Θρησκευμάτων: Αντί να επιβραβεύονται, τιμωρούνται οι κάτοχοι μεταπτυχιακών και διδακτορικών τίτλων

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B5%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AE-%CF%83%CF%87%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%AF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8E%CE%BD

18/2/15 Δεν δύναται να προσμετρηθούν οι μεταπτυχιακοί τίτλοι για τη μισθολογική τους εξέλιξη

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B7%CE%B8%CE%BF%CF%8D%CE%BD-%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CE%AF-%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7-%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B8%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CE%AD%CE%BB%CE%B9%CE%BE%CE%B7

Αναμενόμενο? Απογοητευτικό? Περίοδος ισχνών αγελάδων?

Πάντως σίγουρα άδικο.................

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
http://www.esos.gr/arthra/37382/kanonika-i-prosmetrisi-ton-metaptyhiakon-kai-didaktorikon-titlon-sti-misthologiki
Σίγουρα ενθαρρυντικό αλλά
 
Παράθεση
λαμβάνονται υπόψη οι παραπάνω τίτλοι που αποτελούν εκτός από προσόν διορισμού και ένα από τα κριτήρια μοριοδότησης για την πρόσληψή τους.
στον 3848 προβλεπόταν μοριοδότηση μεταπτυχιακού αλλά στους πίνακες τους μεταβατικούς δεν μοριοδοτείται...
Αν μάθει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει για να κινηθούμε κι εμείς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
http://www.esos.gr/arthra/37382/kanonika-i-prosmetrisi-ton-metaptyhiakon-kai-didaktorikon-titlon-sti-misthologiki
Σίγουρα ενθαρρυντικό αλλά
 στον 3848 προβλεπόταν μοριοδότηση μεταπτυχιακού αλλά στους πίνακες τους μεταβατικούς δεν μοριοδοτείται...
Αν μάθει κάποιος κάτι περισσότερο ας μας ενημερώσει για να κινηθούμε κι εμείς!

Που το ειδες το ενθαρρυντικο???
Ξεκαθαρη απαντηση οτι ΔΕΝ μετρανε (για την γενικη)

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Και στον 3848 και σε αυτό που επεξεργάζονται τώρα τα μεταπτυχιακά θα μοριοδοτούνται (2 μόρια στο 3848 ίσως λιγότερο στο μελλοντικό;)
Τώρα να το έχουν υπολογίσει τόσο καλά και να ξέρουν ότι στο φετινό πίνακα δεν μοριοδοτούνται (λόγω μεταβατικής περιόδου) δε ξέρω... Πάντως με αυτό αν όχι φέτος νομίζω του χρόνου θα μας πιάνει.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και στον 3848 και σε αυτό που επεξεργάζονται τώρα τα μεταπτυχιακά θα μοριοδοτούνται (2 μόρια στο 3848 ίσως λιγότερο στο μελλοντικό;)
Τώρα να το έχουν υπολογίσει τόσο καλά και να ξέρουν ότι στο φετινό πίνακα δεν μοριοδοτούνται (λόγω μεταβατικής περιόδου) δε ξέρω... Πάντως με αυτό αν όχι φέτος νομίζω του χρόνου θα μας πιάνει.

Αυτο ειναι απλα μια εικασια.
Κοιτα εγω λεω να μην προηγουνται κατ' εξαιρεση οι 3τεκνες χωρις μοριοδοτηση και τοποθετηθουν πρωτες στον πινακα... (ακουστηκε κ αυτο)

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Και στον 3848 και σε αυτό που επεξεργάζονται τώρα τα μεταπτυχιακά θα μοριοδοτούνται (2 μόρια στο 3848 ίσως λιγότερο στο μελλοντικό;)
Τώρα να το έχουν υπολογίσει τόσο καλά και να ξέρουν ότι στο φετινό πίνακα δεν μοριοδοτούνται (λόγω μεταβατικής περιόδου) δε ξέρω... Πάντως με αυτό αν όχι φέτος νομίζω του χρόνου θα μας πιάνει.

Άρα στην ειδική αγωγή θα προσμετράται μισθολογικά και λογικά και του χρόνου στη γενική, αν ισχύσει όπως ακούγεται η μοριοδότηση ακαδημαϊκών κριτηρίων. Μακάρι τι να πω... Κρατάμε διπλά σπίτια και φάγαμε και μείωση μισθού ουσιαστικά.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελικα εχουμε νεοτερα για την μισθολογικη αναγνωριση των μτπχ τουλαχιστον στην ειδικη αγωγη μια και αποτελουν προσον διορισμου; Τι κανουν οι διευθυνσεις Υποτιθεται οτι το Υπουργειο εξεδωσε εγκυκλιο για να αναγνωριστουν μισθολογικα

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
H τελευταία "εντολή" από το Υπουργείο είναι: περιμένετε.

Αποσυνδεδεμένος diamantisot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά.είμαι καινούριος στο forum. υπάρχει τελικά κανένα νέο με την αναγνώριση του μεταπτυχιακού στο μισθό των αναπληρωτών; Σκέφτομαι να κάνω τα χαρτιά μου για πρώτη φορα. ξέρει κανείς το καθαρό μισθό πρωτοδιοριζόμενου με μηδενικη προυπηρεσία, χωρίς παιδιά κ.τλ. τα δυσπρόσιτα πληρώνονται παραπάνω;

Αποσυνδεδεμένος δηιάνειρα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1141
    • Προφίλ
Φέτος ήταν 886 ευρώ καθαρά ο βασικός.Με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και (αν δουλεύεις στην ειδική αγωγή) πας ένα κλιμάκιο παραπάνω.Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι το μόνο που αναγνωρίζεται μισθολογικά στους εκπαιδευτικούς. Οπότε γύρω στα 70 ευρώ παραπάνω καθαρά.Και το επίδομα για δυσπρόσιτα-παραμεθόρια είναι άλλα 70 περίπου.
Τώρα είπαν όμως θα μειωθούν οι μισθοί.Για να δούμε.

Αποσυνδεδεμένος diamantisot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βιολογος ειμαι οποτε επιδομα μεταπτυχιακου γιοκ....... παει και αυτο. αυτο με τη μειωση μισθων που το ακουσες?

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Φέτος ήταν 886 ευρώ καθαρά ο βασικός.Με μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή και (αν δουλεύεις στην ειδική αγωγή) πας ένα κλιμάκιο παραπάνω.Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό είναι το μόνο που αναγνωρίζεται μισθολογικά στους εκπαιδευτικούς. Οπότε γύρω στα 70 ευρώ παραπάνω καθαρά.Και το επίδομα για δυσπρόσιτα-παραμεθόρια είναι άλλα 70 περίπου.
Τώρα είπαν όμως θα μειωθούν οι μισθοί.Για να δούμε.

Για το μεταπτυχιακό δεν υπάρχει σταθερό ποσό, αλλά κερδίζεις δυο χρόνια και έτσι το "όφελος" εξαρτάται από παράγοντες συγκυριακούς. Δηλαδή αν έχεις δυο χρόνια προϋπηρεσία θα είσαι έτσι κι αλλιώς στο Ε0 με τα 2 χρόνια κέρδος του μεταπτυχιακού πας στο Ε1 και κερδίζεις 25 ευρώ περίπου. Αν δεν έχεις προυπηρεσία ή έχεις ήδη 4 χρόνια προυπηρεσία, τότε κατατάσσεσαι χάρη στο μεταπτυχιακό σε παραπάνω "βαθμό" και κερδίζεις όντως πάνω από 70 ευρώ. Το γράφω απλά πληροφοριακά. Και βέβαια όσοι ακόμα δικαιούνται την προσαύξηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 515

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.