*

Αποστολέας Θέμα: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ  (Αναγνώστηκε 2963 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος oneproff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:25:33 μμ »
Γεια σε ολους. Χρειαζομαι μια βεβαιωση για να τη χρησιμοποιησω στο ΑΣΕΠ. Οι βεβαιωσεις που μας δινουν στο τελος της χρονιας ισχυουν και για το ΑΣΕΠ ή εκδιδονται αλλες για ΑΣΕΠ? Η βεβαιωση που χρειαζομαι εγω πρεπει να αναγραφει και τα μαθηματα που διδασκω, ενω στις βεβαιωσεις που μας δινουν στο τελος της χρονιας δεν αναγραφονται τα μαθηματα. Ο διευθυντης μου ειπε οτι δεν μπορει να προσθεσει τα μαθηματα σε αυτες τις βεβαιωσεις, γιατι αυτες ειναι τυποποιημενες, προκαθορισμενες. Αν ξερει καποιος κατι θα του ειμαι υποχρεος :).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 05:45:02 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:59 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 10, 2014, 05:57:26 μμ »
oneproff αρχικά θέλω να σε καλωσορίσω στο pde.

Ποια είναι η ειδικότητά σου; Γνωρίζω έναν γιατρό που ζήτησε παρόμοια βεβαίωση προϋπηρεσίας...

Να ξέρεις ότι η προϋπηρεσία από τον ΟΑΕΔ δεν δίνει πλέον προσαυξήσεις πάνω στο βαθμό του ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών. Εσύ σε ποιον διαγωνισμό ΑΣΕΠ αναφέρεσαι;

Ίσως μπορεί να σου δώσει ο διευθυντής μια άλλη βεβαίωση με τα μαθήματα που δίδασκες όλη τη χρονιά...
Επίσης, πάνω στην αρχική σύμβαση που υπέγραψες γινόταν αναφορά των μαθημάτων που ανέλαβες...
Άρα μπορεί να σου είναι χρήσιμη και η σύμβαση εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος oneproff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 10, 2014, 06:16:52 μμ »
Καλως σας βρηκα Lasid.

Η ειδικοτητα μου ειναι ΠΕ09, οικονομολογος. Οι διαγωνισμοι ΑΣΕΠ εκπαιδευτικων ειναι για εμενα ονειρο θερινης νυκτος.

Αναφερομαι στην προκυρηξη που εχει βγει για τελωνειακους. Αυτο που λες για τις συμβασεις το γνωριζω.

Κοιτα ομως τι ζηταει η προκυρηξη:
4. Διδακτική εμπειρία
Οι υποψήφιοι που επικαλούνται ως εμπειρία διδακτική απασχόληση στην τριτοβάθμια, δευτεροβάθμια, μετα−
δευτεροβάθμια ή και πρωτοβάθμια εκπαίδευση στην ημεδαπή, πρέπει υποχρεωτικά να προσκομίσουν:
(α) Βεβαίωση του εκπαιδευτικού ιδρύματος ή φορέα, στην οποία να αναφέρονται οπωσδήποτε: η σχέση ερ−
γασίας, η ακριβής ιδιότητα με την οποία παρασχέθηκε το διδακτικό έργο, το διδαχθέν / τα διδαχθέντα μαθήμα−
τα
, η διάρκεια, το είδος της διδακτικής απασχόλησης (πλήρης ή μερική) και τα συγκεκριμένα χρονικά διαστήμα−
τα αυτής (ώρες ανά εβδομάδα για χ εβδομάδες ή μήνες και σύνολο ωρών διδασκαλίας), καθώς και το πλήρες
ωράριο εβδομαδιαίας διδακτικής απασχόλησης που ίσχυε κατά τον χρόνο που παρασχέθηκε το διδακτικό έργο,
σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις. Το πλήρες ωράριο εβδομαδιαίας διδακτικής απασχόλησης πρέπει να ανα−
φέρεται στη βεβαίωση ακόμη και όταν προκύπτει με ανάλογη εφαρμογή διάταξης, κατ’ αντιστοιχία προς άλλη
βαθμίδα εκπαίδευσης.
(β) Επικυρωμένο αντίγραφο της σχετικής σύμβασης ή πράξης πρόσληψης.
(γ) Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, στην οποία να αναγράφεται η διάρκεια της ασφάλισης.
Οι υποψήφιοι που επικαλούνται διδακτική εμπειρία αποκτηθείσα στην αλλοδαπή οφείλουν να προσκομίσουν
τα αντίστοιχα δικαιολογητικά σε επίσημη μετάφραση.


Λιγο πολυ τα υπολοιπα τα γραφει. Μονο για τα διδαχθεντα μαθηματα δεν αναφερει τιποτα η βεβαιωση.

Να πω οτι πρωτη φορα σε διαγωνισμο με σειρα προτεραιοτητας ΑΣΕΠ βλεπω να μετρα διδακτικη εμπειρια. Φοβαμαι μην μου απορριψουν τη βεβαιωση, παρολο που οι συμβασεις τους καλυπτουν. Ρωτησα και στο ΑΣΕΠ, αλλα δυστυχως δε γνωριζουν.

Γνωριζεις αν τελικα ο γιατρος πηρε τη βεβαιωση με τα μαθηματα επανω;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 10, 2014, 07:11:07 μμ »
Ρώτησαν τον γιατρό αν ήθελε να αναφέρονται και τα μαθήματα πάνω στη βεβαίωση, αλλά ο γιατρός τους είπε ότι δε χρειαζόταν. Αν την ήθελε έτσι τη βεβαίωση ο γιατρός θα του την έδιναν. Δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να σου δώσουν τη βεβαίωση που ζητάς. Αν σου φέρουν αντιρρήσεις, πήγαινέ τους την προκήρυξη για να καταλάβουν ακριβώς τι χρειάζεσαι. Θα σου την δώσουν. Γιατί να έχουν πρόβλημα να σου δώσουν μια βεβαίωση πιο πλήρη από εκείνη που λέει απλά τις ώρες προϋπηρεσίας;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:15:59 »

Αποσυνδεδεμένος oneproff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2014, 08:11:28 μμ »
Ωραια.....μου λες δηλαδη οτι γινεται να προσθεσει τα μαθηματα στη βεβαιωση. Θα επιμεινω λοιπον παλι.
Την προκυρηξη την πηγα και μου ειπε οτι δε γινεται. Δεν ξερω εαν εχουν προβλημα. Παντως αυτο μου ειπε ο διευθυντης: οτι δε γινεται να προσθεσει τα μαθηματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 08:25:44 μμ από oneproff »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 10, 2014, 10:39:41 μμ »
Να ζητήσεις εγγράφως με αίτηση που θα πρωτοκολλήσεις στη γραμματεία της σχολής σου ακριβώς οτι χρειάζεσαι. Έπειτα άσε το διευθυντή σου να ψαχτεί πριν σου απαντήσει επίσης εγγράφως το λόγο που δεν δύναται να σου προσκομίσει την βεβαίωση…
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 10, 2014, 10:42:27 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 10, 2014, 11:20:53 μμ »
Ωραια.....μου λες δηλαδη οτι γινεται να προσθεσει τα μαθηματα στη βεβαιωση. Θα επιμεινω λοιπον παλι.
Την προκυρηξη την πηγα και μου ειπε οτι δε γινεται. Δεν ξερω εαν εχουν προβλημα. Παντως αυτο μου ειπε ο διευθυντης: οτι δε γινεται να προσθεσει τα μαθηματα.
Όχι δε σου λέω ότι μπορεί να προσθέσει τα μαθήματα στην τυποποιημένη βεβαίωση της προϋπηρεσίας.
Δεν ξέρω αν έχει αυτή τη δυνατότητα. Σίγουρα, όμως, μπορεί να βγάλει ένα έγγραφο ως συμπληρωματική βεβαίωση που να εξηγεί ότι σε αυτό το σχολικό έτος δίδαξες τα τάδε μαθήματα.

Πριν κάνεις αυτό το τυπικό που λέει ο porcupinetree ζήτησέ το προφορικά να αναγράφονται τα μαθήματα που δίδαξες σε ένα επιπρόσθετο φύλλο με σφραγίδες και υπογραφές. Αν σου πούνε ότι δε γίνεται ούτε αυτό, τότε κάνε την αίτηση και πρωτοκόλλησέ την όπως σου λέει ο porcupinetree και η διαδικασία θα πάρει το δρόμο της!

Αποσυνδεδεμένος oneproff

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 22, 2014, 03:07:59 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ. Έκανα ακριβώς αυτό που είπε ο porcupinetree. Μου την έδωσε εν τέλει τη βεβαίωση :).

Αποσυνδεδεμένος mokrina

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 22, 2014, 04:09:49 μμ »
Μπορείς να την κοινοποιήσεις την βεβαίωση που πήρες, σβήνοντας βέβαια τα προσωπικά σου στοιχεία;

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Βεβαίωση για ΑΣΕΠ από ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 22, 2014, 04:37:44 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ. Έκανα ακριβώς αυτό που είπε ο porcupinetree. Μου την έδωσε εν τέλει τη βεβαίωση :).

Συνάδελφε χαίρομαι... Να ξέρεις ότι ο κόσμος μας είναι γεμάτος από άσχετους ή τεμπέληδες που το παίζουν άσχετοι προκειμένου να τεμπελιάσουν...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 544
Σύνολο: 555

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.