*

Αποστολέας Θέμα: Μισθοδοσία Μονίμων  (Αναγνώστηκε 134866 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #252 στις: Αύγουστος 09, 2014, 02:00:30 μμ »
σε μένα πήγε το νέο ημερολογιακό έτος. ΑΝ ισχύσει το ίδιο και σε σενα: Ιανουάριο 2015

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #253 στις: Αύγουστος 09, 2014, 02:19:30 μμ »

Ναι, έτσι γίνεται, για λόγους πρακτικούς.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #254 στις: Αύγουστος 09, 2014, 02:52:36 μμ »
Ερώτηση προς όσους πήραν μετάθεση στο παρελθόν: Πότε -ποιο μήνα δλδ - η μισθοδοσία θα πάει στην νέα ΔΔΕ που πήρα μετάθεση;

Κάποιες διευθύνσεις στέλνουν τις μισθοδοσίες αμέσως - αν είναι στο κοινό σύστημα ΔΙΑΣ συνήθως αμέσως - και κάποιες στο τέλος του χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 10, 2014, 08:16:47 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Εγώ χάνω το επίδομα παραμεθορίου και ρωτώ από πότε θα ισχύει αυτό. Θα έχω και 120- 150 χλμ κάθε μέρα πήγαινε -έλα...   :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:55:28 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:01:58 πμ »
Πιστευω οτι το επίδομα χανεται αμεσως γιατι ετσι συμβαίνει κ στις αποσπασεις.
Να ερευνησεις αν υπαρχει βολικη εναλλακτικη με μεσα συγκοινωνιας για να πηγαινοερχεσαι.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:09:50 πμ »
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Εγώ χάνω το επίδομα παραμεθορίου και ρωτώ από πότε θα ισχύει αυτό. Θα έχω και 120- 150 χλμ κάθε μέρα πήγαινε -έλα...   :-\

Το επίδομα σταματάς να το δικαιούσαι από την ημερομηνία έναρξης ισχύς της μετάθεσης σου, άσχετα από που μισθοδοτείσαι. Καλό είναι να ενημερώσεις αμέσως τη μισθοδοσία σου, γιατί διαφορετικά και θα έχεις τα 120-150 χλμ και αν σου έχουν πληρώσει επίδομα παραμεθορίου κάποιο ή κάποιους μήνες, χωρίς να το δικαιούσαι θα σου κάνουνε κράτηση "αχρεωστήτως καταβληθέντων αμοιβών", οπότε ο μισθός σου θα είναι περικομμένος. Βέβαια πάντα έστω ένα μηνιάτικο που θα πρέπει να επιστρέψεις ένα επίδομα δεν μπορείς να το αποφύγεις. Γιατί πχ όταν ανακοινώθηκαν οι μεταθέσεις οι διευθύνσεις είχαν ήδη στείλει και τη μισθοδοσία του Αυγούστου, οπότε αν η μετάθεση σου ισχύει από Αύγουστο, τότε θα πρέπει ν επιστρέψεις 1 επίδομα πίσω. Αυτό είναι αναπόφευκτο. Καλό είναι όμως να ενημερώσεις να μην μαζευτούν 3-4 επιδόματα και μετά το ποσό της περικοπής είναι μεγάλο.

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 10, 2014, 12:19:54 μμ »
Εγώ πρέπει να ενημερώσω την παλιά μου ΔΔΕ ότι μετατέθηκα; Αυτοί δεν το ξέρουν;
O.k !

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 10, 2014, 12:36:07 μμ »
Εγώ πρέπει να ενημερώσω την παλιά μου ΔΔΕ ότι μετατέθηκα; Αυτοί δεν το ξέρουν;
O.k !

Η ΔΔΕ το γνωρίζει, το θέμα είναι αν πχ η μισθοδοσία ενημερώθηκε εγκαίρως (μπορεί πχ να μεταφέρουν τη μισθοδοσία το Γενάρη και να μην τους ενημερώσουν μέχρι Οκτώβρη, μπορεί βέβαια να έχουν προβεί ήδη σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες). Γιατί ξέρεις τι γίνεται; το έχω ζήσει δηλαδή. Ξυπνάει δηλαδή ένας υπάλληλος το Νοέμβρη και λέει "α αυτή, γιατί παίρνει το επίδομα;" και ενώ ήταν δική του δουλειά να το κόψει εξ' αρχής σου παίρνει τα αχρεωστήτως καταβληθέντα μέσα σε 1-2μήνες, χωρίς να σε ενημερώσει. Εσύ πας να πάρεις το δεκαπενθήμερο και βλέπεις πχ 200 ευρώ μείον και τρελαίνεσαι. Όλα τα παραπάνω είναι πραγματικές ιστορίες που έχω ζήσει σε τμήμα μισθοδοσίας. Ήρθε ο άλλος με μετάθεση από Θράκη δεν του κόψανε το επίδομα παραμεθορίου από εκεί που πληρωνόταν και στην τελευταία πληρωμή (Δεκεμβρίου) πριν μας στείλουν το φύλλο διακοπής μισθοδοσίας για να πληρώνεται από εμάς, του κόψανε το μισό μηνιάτικο σχεδόν ως "αχρεωστήτως καταβληθέντα". Η γνώμη μου είναι να πάρεις απ' ευθείας στη μισθοδοσία και να ρωτήσεις για το επίδομα. Μπορεί να σου πούνε το κόψαμε ήδη ή μπορεί να σου πούνε σε έχουμε πληρώσει 1-2 μήνες, χωρίς να δικαιούσαι. Αν έχει συμβεί έτσι, ζήτα τους ήρεμα και απλά η "επιστροφή" να γίνει με τρόπο που σε βολεύει. πχ μπορεί αν θέλεις να κρατηθούν εφ' άπαξ ή να πας η ίδια και να τα πληρώσεις σε ένα δημόσιο ταμείο, χωρίς να γίνει κάποια περικοπή στο μισθό ή αν δεν έχει πρόβλημα ο προϊστάμενος και το ποσό είναι σημαντικό (πχ πάνω από 200 ευρώ) μπορείς να ζητήσεις να γίνει σε βάθος 3-4 μηνών. Εμείς έχει τύχει για μεγάλη επιστροφή χρημάτων να πάρουμε στο υπουργείο και να μας δώσουν το ΟΚ για αρκετούς μήνες σε κάποια περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2014, 12:39:26 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος efi..

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τρέλα για τα μαθηματικά!!!
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:03:16 μμ »
Να γιατί είμαι στο pde από το 2008 : διότι ο ένας ενημερώνει και τους άλλους !
Ευχαριστώ !!!   :)

Αποσυνδεδεμένος giorgos0714

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:40:01 μμ »
Εγώ ξέρω περίπτωση καθηγητή που πήρε μετάθεση και για αρκετούς μήνες (4-5)  τον πληρώνανε και από τις δύο διευθύνσεις.
Και αν δεν τους το έλεγε κάποια στιγμή θα εξακολουθούσαν να το κάνουν μέχρι να το καταλάβουν...
Λεφτά πίσω δεν τους έδωσε γιατί επειδή του πληρώναν διπλή ασφάλιση-κρατήσεις ήθελαν να τους δώσει και αυτά τα χρήματα!
Τελικά τα κράτησε και δεν του ζήτησαν και φράγκο ποτέ. Έχουν περάσει 15 χρόνια.
Στην Ελλάδα όλα να τα περιμένεις.

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #262 στις: Αύγουστος 10, 2014, 06:19:28 μμ »
Η ΔΔΕ το γνωρίζει, το θέμα είναι αν πχ η μισθοδοσία ενημερώθηκε εγκαίρως (μπορεί πχ να μεταφέρουν τη μισθοδοσία το Γενάρη και να μην τους ενημερώσουν μέχρι Οκτώβρη, μπορεί βέβαια να έχουν προβεί ήδη σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες). Γιατί ξέρεις τι γίνεται; το έχω ζήσει δηλαδή. Ξυπνάει δηλαδή ένας υπάλληλος το Νοέμβρη και λέει "α αυτή, γιατί παίρνει το επίδομα;" και ενώ ήταν δική του δουλειά να το κόψει εξ' αρχής σου παίρνει τα αχρεωστήτως καταβληθέντα μέσα σε 1-2μήνες, χωρίς να σε ενημερώσει. Εσύ πας να πάρεις το δεκαπενθήμερο και βλέπεις πχ 200 ευρώ μείον και τρελαίνεσαι. Όλα τα παραπάνω είναι πραγματικές ιστορίες που έχω ζήσει σε τμήμα μισθοδοσίας. Ήρθε ο άλλος με μετάθεση από Θράκη δεν του κόψανε το επίδομα παραμεθορίου από εκεί που πληρωνόταν και στην τελευταία πληρωμή (Δεκεμβρίου) πριν μας στείλουν το φύλλο διακοπής μισθοδοσίας για να πληρώνεται από εμάς, του κόψανε το μισό μηνιάτικο σχεδόν ως "αχρεωστήτως καταβληθέντα". Η γνώμη μου είναι να πάρεις απ' ευθείας στη μισθοδοσία και να ρωτήσεις για το επίδομα. Μπορεί να σου πούνε το κόψαμε ήδη ή μπορεί να σου πούνε σε έχουμε πληρώσει 1-2 μήνες, χωρίς να δικαιούσαι. Αν έχει συμβεί έτσι, ζήτα τους ήρεμα και απλά η "επιστροφή" να γίνει με τρόπο που σε βολεύει. πχ μπορεί αν θέλεις να κρατηθούν εφ' άπαξ ή να πας η ίδια και να τα πληρώσεις σε ένα δημόσιο ταμείο, χωρίς να γίνει κάποια περικοπή στο μισθό ή αν δεν έχει πρόβλημα ο προϊστάμενος και το ποσό είναι σημαντικό (πχ πάνω από 200 ευρώ) μπορείς να ζητήσεις να γίνει σε βάθος 3-4 μηνών. Εμείς έχει τύχει για μεγάλη επιστροφή χρημάτων να πάρουμε στο υπουργείο και να μας δώσουν το ΟΚ για αρκετούς μήνες σε κάποια περίπτωση.

Oι Δ/ντες των σχολικών μονάδων στο Βιβλίο Πρακτικών Διευθυντή συντάσσουν Πράξη την οποία και διαβιβάζουν στο Τμήμα Μισθοδοσίας της εκάστοτε δ/νσης και αφορά είτε σε διακοπή μισθοδοσίας λόγω μετάθεσης, είτε σε περικοπή μισθού λόγω απεργίας, είτε σε αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά.
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1712
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #263 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:00:04 μμ »
Καλό είναι να μην ασχολείται ο ίδιος ο εκπαιδευτικός με αυτά. Το μόνο που πρέπει να κάνει αν φύγει από περιοχή με επίδομα σε περιοχή χωρίς επίδομα είναι να πάρει τον αρμόδιο υπάλληλο της περιοχής από όπου φεύγει και να πει: "παρουσιάστηκα τότε στη νέα μου θέση" για να κοπεί το επίδομα περιοχής πριν φύγει η μισθοδοσία για τη νέα ΔΔΕ.

Όλα τα άλλα είναι δουλειά των ΔΔΕ. Και δεν είναι δυνατό να πληρώνεσαι από δύο ΔΔΕ γιατί για να πληρωθείς από τη 2η ΔΔΕ πρέπει να φύγει Φύλλο Διακοπής Μισθοδοσίας. Μπορεί να γίνει λάθος (γιατί είναι κοινό το πρόγραμμα μισθοδοσίας) αλλά είναι πολύ δύσκολο να συμβεί γιατί αυτά ελέγχονται. Εντάξει, συνέβη μία φορά πριν 15 χρόνια αλλά μην πανικοβάλλεστε.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #264 στις: Αύγουστος 11, 2014, 08:40:12 μμ »
Oι Δ/ντες των σχολικών μονάδων στο Βιβλίο Πρακτικών Διευθυντή συντάσσουν Πράξη την οποία και διαβιβάζουν στο Τμήμα Μισθοδοσίας της εκάστοτε δ/νσης και αφορά είτε σε διακοπή μισθοδοσίας λόγω μετάθεσης, είτε σε περικοπή μισθού λόγω απεργίας, είτε σε αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά.

Δεν έχει σχέση αυτό που αναφέρεις. Το φύλλο διακοπής μισθοδοσίας πλέον δεν το συντάσσει ο διευθυντής του σχολείου αλλά η ΔΔΕ. Ούτε στα αχρεωστήτως καταβληθέντα ποσά εμπλέκεται ο διευθυντής του σχολείου. Μέχρι το 2012 ναι εμπλεκόταν, γιατί ο Διευθυντής του σχολείου ήταν εκκαθαριστής. Από το 2012 όμως εκκαθαριστής είναι ο προϊστάμενος και ο διευθυντής του σχολείου δεν εμπλέκεται πουθενά. Το μόνο που κάνει ο Διευθυντής είναι να ενημερώνει για τις απεργίες, αδικαιολόγητες απουσίες, ασθένειες, παρουσίαση κλπ του εκπαιδευτικού. Δηλαδή μέχρι και το 2011 "αφεντικό" ήταν ο Διευθυντής του σχολείου, σήμερα είναι ο "Προϊστάμενος", να το πω χονδρικά. Υπάρχουν ορισμένες ΔΔΕ που στέλνουν το φύλλο διακοπής άμεσα από τον πρώτο μήνα και κάποιες που το κάνουν στο τέλος του έτους. Το να πληρωθεί κάποιος από δύο Διευθύνσεις πλέον είναι σχεδόν αδύνατον (ίσως όχι πριν από 15 χρόνια). Υπάρχουν βέβαια πιθανότητες διπλοπληρωμής σε άλλες περιπτώσεις. ελάχιστες και ανακαλύπτονται και εύκολα. Επίσης είναι αδύνατον να μην του κρατήσουν τα αχρεωστήτως καταβληθέντα. Στο κάτω κάτω δεν θα τον ρωτήσουν καν το συνάδελφο, για να μην κρατηθούν αχρεωστήτως καταβληθέντα ακόμα και τόσο παλιά κάτι άλλο έπαιξε με το συνάδελφο και το διευθυντή του που τότε ήταν εκκαθαριστής. Ήταν τυχερός ο Διευθυντής που δεν έγινε ποτέ έλεγχος. Σήμερα αυτά δεν γίνονται ούτε με σφαίρες.

Ο συνάδελφος το ιδανικό είναι ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να ασχολείται με αυτά, αφού είναι ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ της υπηρεσίας. Ωστόσο επειδή οποιοδήποτε σφάλμα γίνει στην τελική το πληρώνει ο ίδιος ο συνάδελφος, καλό είναι να έχει μία ενημέρωση και να κάνει δύο τηλεφωνήματα. Ένα στην παλιά μισθοδοσία του για να πει " εγώ φεύγω από εσάς, όλα εντάξει; πότε περνάει η μισθοδοσία μου στη νέα διεύθυνση;" και ένα στη νέα μισθοδοσία του για να ρωτήσει αν όλα τα χαρτιά έφτασαν οκ και πότε ξεκινάει να πληρώνεται από αυτούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2014, 08:42:32 μμ από perastikos_kav »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μισθοδοσία Μονίμων
« Απάντηση #265 στις: Αύγουστος 11, 2014, 08:46:02 μμ »
Εγώ ξέρω περίπτωση καθηγητή που πήρε μετάθεση και για αρκετούς μήνες (4-5)  τον πληρώνανε και από τις δύο διευθύνσεις.
Και αν δεν τους το έλεγε κάποια στιγμή θα εξακολουθούσαν να το κάνουν μέχρι να το καταλάβουν...
Λεφτά πίσω δεν τους έδωσε γιατί επειδή του πληρώναν διπλή ασφάλιση-κρατήσεις ήθελαν να τους δώσει και αυτά τα χρήματα!
Τελικά τα κράτησε και δεν του ζήτησαν και φράγκο ποτέ. Έχουν περάσει 15 χρόνια.
Στην Ελλάδα όλα να τα περιμένεις.

Πριν 15 χρόνια αν θυμάμαι καλά οι πληρωμές γινότανε με μετρητό που κουβαλούσε στο σχολείο ο υπεύθυνος μισθοδοσίας και το έδινε χέρι-χέρι στο συνάδελφο, οπότε το να πληρώνεσαι από δύο Διευθύνσεις "κατά λάθος" ήταν αδύνατο. Αν θυμάμαι καλά το 2000 ή το 2001 ξεκίνησε η πληρωμή μέσω τραπέζης. Εκτός αν κατά λάθος έκανε καμιά 300ρια χλμ τη μέρα της πληρωμής για να παίρνει δύο μισθούς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159849
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 595
Σύνολο: 609

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.061 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.