*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015  (Αναγνώστηκε 73282 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος founes

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 597
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 11, 2014, 09:56:34 πμ »
Γενικότερα, θα προκύψουν διάφορα θέματα στην πορεία της φοίτησης στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Καλό
είναι στο τμήμα που θα βρεθείτε να είστε ενωμένοι, να εκλέξετε έναν πρόεδρο που θα είναι
δραστήριος και να ζητάτε οργανωμένα και συντονισμένα, αν γίνεται και σε συνεργασία με τα
υπόλοιπα τμήματα, να ικανοποιηθούν τα όποια αιτήματά σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:14 »

Αποσυνδεδεμένος varethika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 12, 2014, 11:46:52 πμ »
ξερεις κατι?α ναι πες μας.....

Αποσυνδεδεμένος giorgosmb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 16, 2014, 10:13:27 μμ »
Γεια σας και απο μενα, ειμαι εντελως νεος στο φορουμ και ενω εψαξα αρκετα και διαβασα εχω καποιες αποριες. Ποσες αιτησεις γινονται τον χρονο περιπου? Δηλαδη τι πιθανοτητες εχω να κληρωθω? Επισης δεν εχω καταλαβει πρεπει να κανω ξεχωριστα για καθε πολη αιτηση? Ειμαι τεχνολογος οχηματων εχω τελειωσει το Τει οχηματων. Αφου κληρωθω και τελειωσω το ασπαιτε εχω παραπανω πιθανοτητες να διορισθω οκ. Ποια ειναι η διαδικασια μετα? πρεπει να δωσω ασεπ? στον τομεα μου σαν καθηγητης σε επαγγελματικο λυκειο μπορω να μπω? που ακριβως μπορω να δω τι ισχυει με τον κλαδο μου ποσα ατομα παιρνουν κτλ ?

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 16, 2014, 11:01:30 μμ »
εδώ η προκήρυξη για 2013-14. http://www.pde.gr/index.php?page=6431

παλιότερα για να κανεις αιτηση επειδή δεν υπήρχε κλήρωση είχε μοριοδότηση και έπρεπε να εχεις αυξημένα προσόντα.Από το 2013-14 αλλά και φέτος γίνεται κλήρωση οπότε είναι λόττο λίγο η διαδικασία. Οι καθηγητές των τεχνικών ειδικοτήτων πρέπει να έχουν παιδαγωγική κατάρτιση και ένας τρόπος είναι να την αποκτήσουν  ειναι μέσω ΕΠΠΑΙΚ ΑΣΠΑΙΤΕ. κάποια στιγμή θα βγει και η φετινη ανακοίνωση μάλλον τελος του μήνα θα υπάρξει ανακοίνωση σαφώς κι εδώ. Μια αίτηση κάνεις με επιλογές στις διάφορες πόλεις π.χ 1 επιλογή θεσ/νικη 2 επιλογή Βόλοκ.τ.λ.
Αν δεν έχεις μόρια από ασεπ ή προύπηρεσίαθα μπεις στον πίνακα μηδενικής προϋπηρεσίας αλλά ψηλά. Αν οι συναδελφοί σου οχημάτων με μορια προυπηρεσίας δεν έχουν δηλώσει όλες τις περιοχές που εμφανιστούν κενά το σύστημα επιλογής αναπληρωτών πηδάει στον πίνακα μηδενικής πρυπηρεσίας.
εδω ειναι οι πινακες τωναναπληρωτων http://e-aitisi.sch.gr/
εσυ κοιτας (μιας και οι φετινοι δε εχουν βγει ακομα) αλλά για να εχεις μια ιδεα τον κλαδο οχηματων ΠΕ18.18.
 οταν καπια στιγμη σε καλέσουν κάνεις μαθήματα σε επαλ στον τομεα οχημταων και νομιζω μηχανολογων ισως υπάρχουν θεσεις και στα σεκ που θα μπυν σε λειτουργεια απο φετος.

επισης ως οχηματων σε επας οαεδ και ιεκ οαεδ
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2014, 11:03:50 μμ από fiore »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:17:14 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 17, 2014, 12:05:05 πμ »
giorgosmb καλωσήρθες στο pde.

Η fiore σου τα είπε πολύ ωραία, αλλά επειδή παρακολούθησε παλιότερα την ΑΣΠΑΙΤΕ δε θυμάται ότι από πέρυσι επιτρεπόταν να δηλώσεις μόνο μία πόλη. Άρα δεν μπορείς να δηλώσεις όλες τις πόλεις με τη σειρά που επιθυμείς.

Επίσης, το ποσοστό εισαγωγής δεν έχει να κάνει με το πόσοι Τεχνολόγοι Οχημάτων (ΠΕ18.18) θα κάνουν αίτηση για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ. Οι πιθανότητες εισαγωγής σου εξαρτώνται από την πόλη που θα δηλώσεις.

Πέρυσι όσοι δήλωσαν τα παραρτήματα Ρόδου και Μυτιλήνης είχαν 100% απορρόφηση. Μάλιστα, στη συνέχεια επιτράπηκε και σε υποψηφίους άλλων παραρτημάτων ΑΣΠΑΙΤΕ να κάνουν εκ των υστέρων αίτηση για Ρόδο και Μυτιλήνη, ώστε να μπορέσουν να πληρωθούν τα τμήματα αυτών των δύο νησιών.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 17, 2014, 12:14:06 πμ »
σωστά πλέον μία πόλη συγνώμη παράλειψη

Αποσυνδεδεμένος dim12

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • Μητέρα της μάθησης είναι η επανάληψη
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 18, 2014, 09:51:25 πμ »
Είχε πέρσι η Μυτιλήνη κενές θέσεις; Οι αιτήσεις ήταν 204 και οι εισαγόμενοι 200. Μήπως έχω χάσει επεισόδια;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 18, 2014, 10:06:19 πμ »
Είχε πέρσι η Μυτιλήνη κενές θέσεις; Οι αιτήσεις ήταν 204 και οι εισαγόμενοι 200. Μήπως έχω χάσει επεισόδια;
Αυτό που περιγράφεις είχε συμβεί στη Ρόδο, αλλά επειδή κάποιοι δεν αποδέχτηκαν τελικά ζητούσαν κι άλλους.
Στη Μυτιλήνη είχε εξ αρχής κενές θέσεις. Διάβασε το περσινό θέμα για να δεις λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 18, 2014, 10:52:03 πμ »
Στη Μυτιλήνη είχε εξ αρχής κενές θέσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2014, 10:54:58 πμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2552
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 18, 2014, 10:53:22 πμ »

Lasid κ όμως έχεις ΑΔΙΚΟ!!!!!

Ααααααααααααααχ αυτή η μονιμοποίηση τι κάνει!!!!!!!  ;D  ;)  :)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 18, 2014, 03:04:50 μμ »
Τα μπέρδεψα εγώ; Ε τι να κάνουμε...μάλλον φταίει το ότι έχω πολλά στο μυαλό μου.
Διαβάστε το περσινό τόπικ για να είστε σίγουροι! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος giorgosmb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 18, 2014, 04:12:10 μμ »
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας ειμαι εντελως νεος στο κομματι κ δεν γνωριζω τπτ σχεδον. εχω καποιες αποριες ακομα.
1)Καταλαβα οτι για να κληρωθεις δεν εχει σχεση με τους οχηματιες αλλα με το ποσα ατομα θα δηλωσουν πχ την θεσσαλονικη. Εγω ρωταω πχ για θεσσαλονικη που ειναι 200 οι θεσεις κανουν αιτηση 400 ατομα δλδ 1 στους 2 ή κανουν 4000 ατομα? Μηπως γνωριζεται στατιστικα καθαρα για να δω ποσες πιθανοτητες εχω να κληρωθω.
2)Ακομα δεν καταλαβα αν μπορω να δηλωσω 1 πολη ή 2 ή και παραπανω.
3)Εγω που εχω και μεταπτυχιακο αργοτερα μετραει σαν εξτρα μορια? Επισης ανηκω σε πολυτεκνικη οικογενεια εχω και απο εκει εκτρα μορια ή δεν μετραει καθολου?
4)Αν με το καλο κληρωθω και τελειωσω και την σχολη κτλ. Ποια ειναι η διαδικασια μετα ωστε να γινω καθηγητης? Υπαρχει περιπτωση να γινω ποτε μονιμος? Δινω ασεπ απο την πρωτη χρονια για μονιμος μονο ή και για ωρομισθιος? Δεν εχω ιδεα με το συγκεκριμενο κομματι.

Σας ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος GALAZOULIS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 18, 2014, 06:13:42 μμ »
Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας ειμαι εντελως νεος στο κομματι κ δεν γνωριζω τπτ σχεδον. εχω καποιες αποριες ακομα.
1)Καταλαβα οτι για να κληρωθεις δεν εχει σχεση με τους οχηματιες αλλα με το ποσα ατομα θα δηλωσουν πχ την θεσσαλονικη. Εγω ρωταω πχ για θεσσαλονικη που ειναι 200 οι θεσεις κανουν αιτηση 400 ατομα δλδ 1 στους 2 ή κανουν 4000 ατομα? Μηπως γνωριζεται στατιστικα καθαρα για να δω ποσες πιθανοτητες εχω να κληρωθω.
2)Ακομα δεν καταλαβα αν μπορω να δηλωσω 1 πολη ή 2 ή και παραπανω.
3)Εγω που εχω και μεταπτυχιακο αργοτερα μετραει σαν εξτρα μορια? Επισης ανηκω σε πολυτεκνικη οικογενεια εχω και απο εκει εκτρα μορια ή δεν μετραει καθολου?
4)Αν με το καλο κληρωθω και τελειωσω και την σχολη κτλ. Ποια ειναι η διαδικασια μετα ωστε να γινω καθηγητης? Υπαρχει περιπτωση να γινω ποτε μονιμος? Δινω ασεπ απο την πρωτη χρονια για μονιμος μονο ή και για ωρομισθιος? Δεν εχω ιδεα με το συγκεκριμενο κομματι.

Σας ευχαριστω

Kαλησπέρα! Καλώς ήρθες στην παρέα μας. θα προσπαθήσω να μη μακρυγορήσω...

1. Κανείς δεν μπορεί να ξέρει πόσοι θα κάνουν αιτήσεις κ σε ποιές πόλεις. Μη ψαχνεις στατιστικά...Ακομα και αν πέρσι η Ροδος είχε κενά...φέτος μπορεί να την επιλέξουν πολλοί περισσοτεροι για να είναι σίγουροι ότι θα μπουν...Επίσης, έχουμε αν δεν κάνω λαθος 2 νέα παραρτήματα....το ένα στο Άργος, για το αλλο δεν γνωρίζω...

2. Δηλώνεις μόνο μία πόλη!!! Ακόμα και αν δηλώσουν αρκετοί μία πόλη, έχε υπόψη σου ότι τελευταία στιγμή κάποιοι αλλάζουν γνώμη και δεν αποδέχονται....Απαιτούνται 600 ευρώ για την φοίτηση...έχετο υπόψη....

3.Δεν μετράνε πλέον αυτά...Τώρα είναι με κλήρωση...

4. Σου δίνει προβάδισμα το χαρτί αυτό σε διαφορες προκηρύξεις για ωρομίσθιος/αναπληρωτής. Για να γίνεις μόνιμος πρέπει να γίνει διαγωνισμός εκπαιδευτικών (και να πας καλά εννοείται...)....Οπότε, έχεις μέλλον...(για το παρόν παλεύουμε τώρα)

Καλό απόγευμα

Αποσυνδεδεμένος giorgosmb

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη για εισαγωγή στην ΑΣΠΑΙΤΕ (ΣΕΛΕΤΕ) 2014-2015
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 18, 2014, 06:33:28 μμ »
Σε ευχαριστω πολυ
1) Ως προς την πολυτεκνια και το μεταπτυχιακο δεν το διευκρινισα σωστα, αν εχω αργοτερα οταν γινει διαγωνισμος για μονιμους κτλ αν εχω καποια εξτρα μορια.
2) Το Ασεπ τι ακριβως ειναι ? Οι εξετασεις που κανουν οι εκπαιδευτικοι σωστα? Ειναι για αυτους που πανε για μονιμους ή και για τους αναπληρωτες ωρομισθιους?
3) Αναπληρωτες και ωρομισθιοι ποια ειναι ακριβως η διαφορα τους? Αναπληρωτης εισαι για 1 χρονο φουλ ωρες ενω ωρομισθιος απλα συμπληρωνεις καποιες ωρες ?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 440
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.