*

Αποστολέας Θέμα: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 377399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #392 στις: Ιούνιος 03, 2015, 08:34:09 πμ »
Μεγάλο πρόβλημα με τη φορολόγηση από τις αμοιβές του Ινεδιβιμ. Τα εκκαθαριστικά της ΔΟΥ βγαίνουν πολύ φουσκωμένα. Πρέπει να κάνουμε κάτι άμεσα. Έχει γίνει λάθος δήλωση κωδικού από το Ινεδιβιμ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:37 »

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #393 στις: Ιούνιος 03, 2015, 09:49:49 πμ »
Ο κωδικός του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σωστός είναι. Άλλο είναι το θέμα. Ότι φέτος, αντί να παίρνουμε πίσω το 20% παρακράτηση, όπως έγινε πέρυσι, μας ζητάνε από πάνω να πληρώσουμε με τα εκκαθαριστικά το 6%, για να συμπληρωθεί το 26% φορολόγησης των ελευθέρων επαγγελματιών. Και αυτό γιατί φέτος, σε αντίθεση με πέρυσι, μας φορολογούν ως ελεύθερους επαγγελματίες και όχι ως μισθωτούς. Και δεν βλέπω η Βαλαβάνη να προχωρά σε κάποια αλλαγή, όπως είχαν κάνει τη θετική για μας αλλαγή πέρυσι. Οι λογιστές μου λένε να περιμένω και να μην κάνω οριστική δήλωση. Θα περιμένω αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Συμπέρασμα: τα 15 ευρώ η ώρα ωρομίσθιο για εκπαιδευτή απόφοιτο ΑΕΙ είναι πια 11!

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #394 στις: Ιούνιος 03, 2015, 10:24:14 πμ »
Μην έχετε ελπίδες για Ιούνη πληρωμές! Όταν πάλι πήρα τηλ. δεν γνώριζαν πότε θα πληρωθούμε, είπαν δεν είναι πλέον δικό τους θέμα και δε γνώριζαν αν μέχρι τέλη Ιούνη θα πληρωθούμε σίγουρα....Επίσης μου είπαν και πάλι ότι θα το καταλάβουμε πότε θα πληρωθούμε γιατί θα έρθει μέηλ στο σχολείο για φορολογική ενημερότητα όπου χρειάζεται.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 10:28:03 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #395 στις: Ιούνιος 03, 2015, 11:15:46 πμ »
Μεγάλο πρόβλημα με τη φορολόγηση από τις αμοιβές του Ινεδιβιμ. Τα εκκαθαριστικά της ΔΟΥ βγαίνουν πολύ φουσκωμένα. Πρέπει να κάνουμε κάτι άμεσα. Έχει γίνει λάθος δήλωση κωδικού από το Ινεδιβιμ.

Τι εννοείς φουσκωμένα; Και τι μπορείς να κάνεις εσύ ή το ΙΝΕΔΙΒΙΜ; Να αλλάξεις το φορολογικό νόμο που ψηφίστηκε πριν λίγες μέρες;
Αυτή είναι η φορολογία μας αρέσει δε μας αρέσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 11:20:46 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:54:37 »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #396 στις: Ιούνιος 03, 2015, 11:18:58 πμ »
Ο κωδικός του ΙΝΕΔΙΒΙΜ σωστός είναι. Άλλο είναι το θέμα. Ότι φέτος, αντί να παίρνουμε πίσω το 20% παρακράτηση, όπως έγινε πέρυσι, μας ζητάνε από πάνω να πληρώσουμε με τα εκκαθαριστικά το 6%, για να συμπληρωθεί το 26% φορολόγησης των ελευθέρων επαγγελματιών. Και αυτό γιατί φέτος, σε αντίθεση με πέρυσι, μας φορολογούν ως ελεύθερους επαγγελματίες και όχι ως μισθωτούς. Και δεν βλέπω η Βαλαβάνη να προχωρά σε κάποια αλλαγή, όπως είχαν κάνει τη θετική για μας αλλαγή πέρυσι. Οι λογιστές μου λένε να περιμένω και να μην κάνω οριστική δήλωση. Θα περιμένω αλλά δεν νομίζω να αλλάξει κάτι. Συμπέρασμα: τα 15 ευρώ η ώρα ωρομίσθιο για εκπαιδευτή απόφοιτο ΑΕΙ είναι πια 11!

Συνάδελφε στην ίδια κατάσταση είμαι και εγώ. Δεν κάνω δήλωση. Τελευταία μέρα θ κάνω στη παράταση της παράτασης. Και εμένα ο λογιστής μου το ίδιο μου είπε να περιμένω. Στην αρχή είχε πει θα κάνει την αλλαγή αλλά τελικά δεν την έκανε. Όλο λόγια είναι.
Μιλάμε για γύρω στα 600-1000 ευρώ διαφορά. Μας τρώνε ολόκληρο μισθό, απίστευτο.
Αν μάθεις κάποιο νέο σχετικά με την τροπολογία μπορείς να μας ενημερώσεις. Το ίδιο θα κάνω και εγώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2015, 11:22:41 πμ από rainbowman »

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #397 στις: Ιούνιος 03, 2015, 01:18:45 μμ »
Μην έχετε ελπίδες για Ιούνη πληρωμές! Όταν πάλι πήρα τηλ. δεν γνώριζαν πότε θα πληρωθούμε, είπαν δεν είναι πλέον δικό τους θέμα και δε γνώριζαν αν μέχρι τέλη Ιούνη θα πληρωθούμε σίγουρα....Επίσης μου είπαν και πάλι ότι θα το καταλάβουμε πότε θα πληρωθούμε γιατί θα έρθει μέηλ στο σχολείο για φορολογική ενημερότητα όπου χρειάζεται.

Έπρεπε να τους πεις και εσείς θα καταλάβετε πότε θα απολυθείτε όταν θα έρθουμε από το υπουργείο και δε θα μείνει τίποτε όρθιο..

Ενοχλούνται κι όλας!

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #398 στις: Ιούνιος 03, 2015, 02:37:17 μμ »
Έχω μια απορία....   Ο πρόεδρος και ο Διευθύνων σύμβουλος του Ινεδιβιμ με τι ασφαλίζονται ; Με τεβε ή με ΑΕΔ;

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #399 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:16:20 μμ »
Υπάρχει κάποια εξέλιξη για το θέμα; Έχει κανείς ενημέρωση;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #400 στις: Ιούνιος 08, 2015, 11:52:56 μμ »
Εάν κάποιος έχει ξεπεράσει ελάχιστα τα 5.000 ευρώ από εισοδήματα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, μπορεί να αποφύγει την έναρξη ΟΑΕΕ αποφεύγοντας να δουλέψει στις δομές του όλο το 2015;

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #401 στις: Ιούνιος 09, 2015, 10:04:49 πμ »
Υπάρχει κάποια εξέλιξη για το θέμα; Έχει κανείς ενημέρωση;

Δεν υπάρχουν λεφτά. Έχουν δεσμευτεί.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #402 στις: Ιούνιος 10, 2015, 03:56:06 μμ »
Ισχύει αυτό που έχω ακούσει πως για να ανοίξεις ΤΕΒΕ το 2015 πρέπει τα εισοδήματα του 2014 από ΑΕΔ να είναι πάνω από 10000;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #403 στις: Ιούνιος 10, 2015, 07:07:18 μμ »
Εάν κάποιος έχει ξεπεράσει ελάχιστα τα 5.000 ευρώ από εισοδήματα του ΙΝΕΔΙΒΙΜ, μπορεί να αποφύγει την έναρξη ΟΑΕΕ αποφεύγοντας να δουλέψει στις δομές του όλο το 2015;

Αν τα έχεις ξεπεράσει για το 2014 λογικά θα πρέπει να έχουν επικοινωνήσει μαζί σου για να εγγραφείς στον ΟΑΕΕ. Από 01/01/15 νομίζω ότι το εν λόγω όριο ανέβηκε στις 10.000

Ισχύει αυτό που έχω ακούσει πως για να ανοίξεις ΤΕΒΕ το 2015 πρέπει τα εισοδήματα του 2014 από ΑΕΔ να είναι πάνω από 10000;

από όσο γνωρίζω, αν είναι πάνω από 5.000 (ινεδιβιμ, άσκηση ελεύθερου επαγγέλματος, πώληση αγαθών κτλ) για το 14 τότε επικοινωνούν μαζί σου για να κάνεις έναρξη ΟΑΕΕ.


Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #404 στις: Ιούνιος 25, 2015, 12:36:47 μμ »
Καλημέρα. Τι θα γίνει με αυτό το χάλι; Έχει κανείς κάποιο νέο για την πληρωμή; Τελειώνει και ο Ιούνιος.

Αποσυνδεδεμένος agi2010

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Πληρωμές Ωρομισθίων ΣΔΕ
« Απάντηση #405 στις: Ιούνιος 26, 2015, 01:07:13 μμ »
Καλημέρα κι από μένα. Πριν λίγο σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα , μου είπαν ότι περιμένουν από στιγμή σε στιγμή να ρθουν τα χρήματα και να μας πληρώσουν από βδομάδα . Θα πληρώσουν μέχρι το Δεκέμβριο σε πρώτη φάση και μετά Ιανουάριο-Φεβρουάριο.
Αυτά....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.