*

Αποστολέας Θέμα: Παράταση διδακτικού έτους  (Αναγνώστηκε 36016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #168 στις: Ιούλιος 01, 2014, 04:31:19 μμ »
...... Οκ δε μας δίνει μη χρήση θερινής αλλά μετά το πέρας του ωραρίου κι εκείνο βερεσέ;

Βρε παιδιά, από πού προκύπτει ότι ''δεν μάς δίνει''; Έχει τελεσιδικήσει κάτι; Και γιατί δηλώνουμε και αποδοχή του ενδεχομένου σαν να είναι τετελεσμένο; Για να τούς δίνουμε και άλλοθι από πάνω;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 01, 2014, 04:34:20 μμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:56 »

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #169 στις: Ιούλιος 01, 2014, 06:22:36 μμ »
Το επόμενο βήμα στο δρόμο για τη μείωση των θερινών διακοπών:

http://didefth.gr/mathimata/wp-content/uploads/sup_md_lyk.pdf

Όταν κάποια στιγμή (του χρόνου, του αντίχρονου) με μια Υ.Α. (και με ανακοίνωση της τελευταίας στιγμής - τυχαίο; -  2-3 μέρες πριν) το διδακτικό έτος de facto θα εκτείνεται από 20 Αυγούστου, μέχρι 15 Ιουλίου, θα είναι πολύ αργά...
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #170 στις: Ιούλιος 01, 2014, 06:54:56 μμ »
Γιατί να μείνουν, έχουν υπογράψει κάποια σύμβαση; Το να βρίσκονται αυτές τις μέρες στο σχολείο ενώ δεν καλύπτονται από σύμβαση συνιστά παρανομία πρώτα και κύρια από την πλευρά του εργοδότη.

Ενώ είχε έρθει ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ στα σχολεία από τη Διεύθυνση ότι οι αναπληρωτές οφείλουν να παραμείνουν στα σχολεία τους ως τις 30 Ιουνίου (αυτό πριν φυσικά γίνει η επέκταση του διδακτικού έτους) τα εν λόγω άτομα φρόντισαν να "το σκάσουν εν τω μέσω της νυκτός".... τι δεν κατάλαβες????

Σήμερα είναι 1η Ιουλίου, αν δεν κάνω λάθος. Το "ως τις 30 του μηνός" ισχύει για όλους. Από την 1η Ιουλίου κανένας αναπληρωτής δεν είναι υποχρεωμένος να παραμείνει στο σχολείο, αφού πρακτικά έχει απολυθεί. Το να έρθει στις 5 Ιούλη μια καινούρια σύμβαση, εμένα προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Για την ώρα οι άνθρωποι αυτοί είναι ανασφάλιστοι.
Εκτός αυτού δεν ξέρω γιατί επιμένεις τόσο στο συγκεκριμένο ζήτημα. Αν οι λυκειάρχες έχουν επαρκές μόνιμο προσωπικό και οι αναπληρωτές είχαν κόψει εισιτήρια, είχαν ξενοικιάσει σπίτια κτλ κτλ, καλώς έκαναν -πολύ ανθρώπινα- και τους άφησαν. Που θα έμεναν, σε αντίσκηνα;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #171 στις: Ιούλιος 01, 2014, 07:57:16 μμ »
Γιατί να μείνουν, έχουν υπογράψει κάποια σύμβαση; Το να βρίσκονται αυτές τις μέρες στο σχολείο ενώ δεν καλύπτονται από σύμβαση συνιστά παρανομία πρώτα και κύρια από την πλευρά του εργοδότη.

Ενώ είχε έρθει ΕΠΙΣΗΜΟ ΕΓΓΡΑΦΟ στα σχολεία από τη Διεύθυνση ότι οι αναπληρωτές οφείλουν να παραμείνουν στα σχολεία τους ως τις 30 Ιουνίου (αυτό πριν φυσικά γίνει η επέκταση του διδακτικού έτους) τα εν λόγω άτομα φρόντισαν να "το σκάσουν εν τω μέσω της νυκτός".... τι δεν κατάλαβες????
Στην Πάτμο καλοκαιριάτικα το κόστος είναι πολύ μεγάλο,  έχοντας συμφωνήσει να φύγουν στις 30 Ιουνίου. καλά έκαναν και έφυγαν, και μπράβο στους διευθυντές που τους το επέτρεψαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:29:56 »

Αποσυνδεδεμένος gilbert

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #172 στις: Ιούλιος 01, 2014, 09:33:23 μμ »
Παιδιά συγγνώμη την υπεύθυνη δήλωση για ανάληψη υπηρεσίας την στέλνουμε στο σχολείο της οργανικής μας ή στην Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκουμε;
Επίσης, υπάρχει κάποιο κοινό υπόδειγμα για την υπεύθυνη δήλωση;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #173 στις: Ιούλιος 01, 2014, 10:01:22 μμ »
Το επόμενο βήμα στο δρόμο για τη μείωση των θερινών διακοπών:

http://didefth.gr/mathimata/wp-content/uploads/sup_md_lyk.pdf

Όταν κάποια στιγμή (του χρόνου, του αντίχρονου) με μια Υ.Α. (και με ανακοίνωση της τελευταίας στιγμής - τυχαίο; -  2-3 μέρες πριν) το διδακτικό έτος de facto θα εκτείνεται από 20 Αυγούστου, μέχρι 15 Ιουλίου, θα είναι πολύ αργά...

Αυτό αν δεν κάνω λάθοςγίνεται κάθε χρόνο μπορεί όχι μέχρι τις 14/7 αλλά μέχρι τις 12/7 σίγουρα.
Επίσης παλιότερα τα μηχανογραφικά γίνονταν σε σχολείο οπότε κάποιοι καθόμασταν τις 2 πρώτες εβδομάδες του Ιούλη.
Πάντα όμως με αμοιβή.

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #174 στις: Ιούλιος 01, 2014, 10:39:42 μμ »
Παιδιά συγγνώμη την υπεύθυνη δήλωση για ανάληψη υπηρεσίας την στέλνουμε στο σχολείο της οργανικής μας ή στην Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που ανήκουμε;
Επίσης, υπάρχει κάποιο κοινό υπόδειγμα για την υπεύθυνη δήλωση;

Εγώ επικοινώνησα με το σχολείο οργανικής μου και μου είπαν να στείλω σε αυτό το φαξ.
Μου έστειλαν κι ένα υπόδειγμα της δήλωσης:

https://dl.dropboxusercontent.com/u/53263493/N1599%20(%CE%91%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%20%CE%A5%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82%20%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD%20%CE%9A%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%B1%CE%AF%CF%81%CE%B9)-1.doc

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #175 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:58:57 πμ »
για να γινω πιο σαφης τα συγκεκριμενα ατομα την εκαναν,να το πω
 λαικιστι, πριν τις 30 ιουνιου. οι υπολοιποι δηλ αναπληρωτες που μειναμε
 πισω ισως ειμαστε τα χαιβανια της υποθεσης ενω οι αλλοι ειν οι
εξυπνοι!! αλλα στο ελλαντισταν μια ζωη ετσι ηταν κ δυστυχως ετσι ειναι κ
 ετσι θαναι. καποιοι θα βγαζουν το φιδι απ την τρυπα και καποιοι αλλοι
θα πινουν στην υγεια των κοροιδων!

Έχω καταλάβει απόλυτα τι λες:
Όταν βλέπεις τους ίδιους και τους ίδιους να λείπουν όλη τη χρονιά με "άδειες" (??), για τις οποίες και δεν μπορείς να ρωτήσεις (ποιόν;; τον διευθυντή;;;) γιατί λείπουν γιατί θα θεωρηθεί ως......,
και τους ξαναβλέπεις να φεύγουν από την Παρασκευή,
και να έχουν όλες τις διευκολύνσεις (ωρολόγιο πρόγραμμα, επιλογή τμήματα και άλλα) κατά τη διάρκεια του διδ. έτους,
όταν μάλιστα θα δεις στους πίνακες αναπληρωτών αυτά τα 0,133 μόρια έξτρα που αντιστοιχούν στις 4 μέρες (1-4 Ιούλη) [ας αφήσουμε την 30/6]
είναι φυσικό να αναρωτιέσαι:
"Εγώ στο πηγάδι κατούρησα;".

'Ετσι είναι και έτσι θα είναι, όμως, η χώρα μας.
Και ποιός να μιλήσει;
http://kourdistoportocali.com/post/36250/siros

Τελικά πάλι "θα τα βρούμε μεταξύ μας" ως εξής: (πραγματικός διάλογος)

Δ/ντης Λυκειου: "Έχουμε 1 απόφαση του υπουργού για παράταση του διδ. έτους. Θα πρέπει να είμαστε εδώ ως την Παρασκευή 4/7. Την επόμενη Δευτέρα θα πάτε στις οργανικές σας".
Καθ.1: "Μα εγώ έχω κλείσει εισιτήρια για αύριο"
Καθ.2: "Κι εγώ ξενοίκιασα το σπίτι"
Καθ.3: "Εγώ έχω κλείσει διακοπές με την οικογένεια"

Δ/ντης Λυκείου: "Λοιπόν,
επειδή δε σας βλέπω να συμφωνούμε:
Θα αποφασίσω εγώ:
Επειδή κι εγώ έχω να πάω διακοπές.
Θα κάτσουν εδώ όσοι ΔΕΝ είναι βύσματα και κολλητοί.
Οι άλλοι μπορούν να φύγουν".

Ωραία,
για άλλη 1 φορά "τα βρήκαμε μεταξύ μας"!

Αποσυνδεδεμένος alice cooper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ωραία που ναι η ζωή!!!!
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #176 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:24:38 πμ »
Λόγω εσφαλμένης πληροφόρησης από τρίτους (συναδέλφους), αναιρώ δια του παρόντος τα όσα έχω γράψει στο θέμα "παράταση διδακτικού έτους". Ειλικρινά ζητώ συγνώμη για την όποια αναστάτωση προκάλεσα, άθελά μου. Ήδη ζήτησα από τον συντονιστή να διαγραφούν τα εν λόγω μηνύματα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #177 στις: Ιούλιος 02, 2014, 10:48:07 πμ »
Ρε παίδες συγγνώμη αλλά κάτι δεν καταλαβαίνω....λέει το ΦΕΚ

http://www.esos.gr/uploads/kcfinder/file/document(5).pdf

Το γεγονός ότι από τις διατάξεις της παρούσας δεν
προκαλείται επιπλέον δαπάνη
σε βάρος του κρατικού
προϋπολογισμού, αποφασίζουμε:

Και ρωτάω οι αναπληρωτές του Κρατικού με τι θα πληρωθείτε τις επιπλέον μέρες? Με όστρακα?

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #178 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:05:45 μμ »
Αυτό αν δεν κάνω λάθος γίνεται κάθε χρόνο μπορεί όχι μέχρι τις 14/7 αλλά μέχρι τις 12/7 σίγουρα.
Επίσης παλιότερα τα μηχανογραφικά γίνονταν σε σχολείο οπότε  κάποιοι καθόμασταν τις 2 πρώτες εβδομάδες του Ιούλη.
Πάντα όμως με αμοιβή.

Δεν είναι αυτό. Μιλάς για άλλο πράγμα. ''Κάποιοι'',  "Με αμοιβή'',  και επίσης παλιά, παίρναμε και άλλους μισθούς.
Αναφέρομαι και στην έναρξη. Μακάρι να πέσω έξω.

Τελικά, όμως πού διαφωνούμε; Είναι το επόμενο βήμα, τελικά, ή δεν είναι;
Τί αλλάζει; Ότι η φετινή επιμήκυνση δεν ήταν το πρώτο βήμα, αλλά το 3ο,4ο,...ν-οστό ;
Ε, περίμενε και το ν+1.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2014, 12:08:56 μμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #179 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:12:14 μμ »
1.
Δεν είναι αυτό. Μιλάς για άλλο πράγμα. "Με αμοιβή'' και η έναρξη δεν ηταν τόσο νωρίς

2. ''Κάποιοι''

Τελικά, πού διαφωνούμε; Είναι το επόμενο βήμα, τελικά, ή δεν είναι;
Τί αλλάζει; Ότι η φετινή επιμήκυνση δεν ήταν το πρώτο βήμα, αλλά το 3ο-4ο ;
Επίσης παλιά, παίρναμε και άλλους μισθούς.
Αλλά τί να λέμε τώρα...
Πάντα πρέπει να διαφωνούμε κάπου...


Φίλε/η σου απάντησα ότι οσύνδεσμος που ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμα σου για μη χρήση άδειας το καλοκαίρι γινόταν τα τελευταία χρόνια με αμοιβή. Δεν αποτελεί το συγκεκριμένο προάγγελο επέκτασης διδακτικού έτους. Η φετινή τάση να επεκταθεί ως τις 4 Ιουλίου αν συνεχιστεί και στα επόμενα χρόνια τότε ναι αποτελεί προάγγελο... ακόμα και ο Λοβέρδος είπε ότι δεν ξεκινάμε 8/9 γιατί δεν θα είμαστε έτοιμοι για φέτος... δεν είπε όμως τίποτα για λήξη ούτε και για το αν από 2015/16 θα ξεκινάμε από 8/9...

ΥΓ1. Δεν διαφωνώ μαζί σου απλά επισήμανα ότι ο συγκεκριμένος σύνδεσμος που χρησιμοποίησες δεν κολλούσε με το επιχείρημα σου για επέκταση διδακτικού έτους.
ΥΓ2. Οσο για το τι περιμένω μαζί το περιμένουμε γιατί μαζί θα το υποστούμε... εκτός αν εσύ είσαι σε άλλο επίπεδο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2014, 12:19:50 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος anyname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 236
  • Η ελπίδα πνέει τα λοίσθια (κι εμείς τα μένεα).
    • Προφίλ
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #180 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:28:17 μμ »

Φίλε/η σου απάντησα ότι οσύνδεσμος που ανέφερες στο προηγούμενο μήνυμα σου για μη χρήση άδειας το καλοκαίρι γινόταν τα τελευταία χρόνια με αμοιβή. Δεν αποτελεί το συγκεκριμένο προάγγελο επέκτασης διδακτικού έτους. Η φετινή τάση να επεκταθεί ως τις 4 Ιουλίου αν συνεχιστεί και στα επόμενα χρόνια τότε ναι αποτελεί προάγγελο... ακόμα και ο Λοβέρδος είπε ότι δεν ξεκινάμε 8/9 γιατί δεν θα είμαστε έτοιμοι για φέτος... δεν είπε όμως τίποτα για λήξη ούτε και για το αν από 2015/16 θα ξεκινάμε από 8/9...

ΥΓ1. Δεν διαφωνώ μαζί σου απλά επισήμανα ότι ο συγκεκριμένος σύνδεσμος που χρησιμοποίησες δεν κολλούσε με το επιχείρημα σου για επέκταση διδακτικού έτους.
ΥΓ2. Οσο για το τι περιμένω μαζί το περιμένουμε γιατί μαζί θα το υποστούμε... εκτός αν εσύ είσαι σε άλλο επίπεδο...

Είσαι και γρήγορος! ;D
Το post που έχεις παραθέσει δεν υπάρχει. Έχω κάνει τροποποίηση (κάνε μια σελίδα πίσω). Πότε πρόλαβες, ρε θηρίο;  ;D
Σε άλλο επίπεδο; Αν ήμουν σε άλλο επίπεδο δεν θα συμμετείχα στην κουβέντα.
Την πίκρα και την απογοήτευση στα λόγια μου, δεν τη διακρίνεις;...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2014, 12:31:12 μμ από anyname »
Ένας (ες αεί;) 'εθελοντής'  εκπαιδευτικός.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Παράταση διδακτικού έτους
« Απάντηση #181 στις: Ιούλιος 02, 2014, 12:35:54 μμ »
''Άλλο επίπεδο''; Αν ήμουν σε άλλο επίπεδο δεν θα συμμετείχα στην κουβέντα.
Την πίκρα και την απογοήτευση στα λόγια μου, δεν τη διακρίνεις;...

Την διακρίνω φίλε/η αλλά τι να κάνω;;;
Εδώ και χρόνια τις ίδιες φάπες τρώμε από πολλούς (και όχι μόνο από την πολιτική ηγεσία) ... οπότε οι λύσεις είναι δύο ή κάθεσαι και όπου πάει ή φεύγεις και κάνεις ότι ο μαθητής στην εικόνα που με συντροφεύει. Φυσικά υπάρχει και η αντίδραση με ποσοστό επιτυχίας 0,1 % μετά από καμιά δεκαριά χρόνια... και αν μεχρι τότε οι "αντιδραστικοί" είναι Κυβέρνηση και αλλάξουν τελείως την Κυβερνητική Ατζέντα...  ;)  Απλά τώρα τελευταία βλέπω όλο για συνεργασίες... θέλω και δεν θέλω κ.τ.λ. Οπότε και το 0,1 % μπορεί να να μην ισχύει καν...  ;) .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 02, 2014, 12:42:16 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 608
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.