*

Αποστολέας Θέμα: αποσπαση σε ΣΔΕ  (Αναγνώστηκε 36857 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 11:09:01 μμ »
Κι εγώ αφού πήρα απόσπαση στο ΣΔΕ με την πρώτη απόφαση, έκανα ανάκληση στην απόσπαση από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΠΕ μετά από οδηγία υπαλλήλου στο τμήμα αποσπάσεων του υπουργείου! Σήμερα δεν υπάρχω στη νέα λίστα των ΣΔΕ. Δεν έχω κάνει ανάκληση της ανάκλησης. Το θεωρώ πλέον γελοίο! Εξάλλου μέσα στην αίτηση για ανάκληση που είχα κάνει, επικαλούμαι την (πρώτη) απόφαση για τα ΣΔΕ. Μα πόσο ανίκανοι είναι πια;
Αυτή η ίδια υπάλληλος που με καθοδήγησε να κάνω την ανάκληση, μου έλεγε τη Δευτέρα με επικριτικό ύφος  ότι δε γίνεται να πάρω δύο αποσπάσεις  και δεν είμαι στη νέα λίστα (που τελικά είμαι !!!) ..Είναι εντελώς άχρηστοι και νομίζω μετά από όλη αυτή την περιπέτεια των ανακλήσεων δε τους έχω καμία απολύτως εμπιστοσύνη . Πάντως θα σε συμβούλευα μετά από όσα έχω ακούσει να στείλεις αίτηση 'μη εξέτασης' της ανάκλησης σου . Η ηλιθιότητα δεν έχει όρια ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:56 »

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 11:42:21 μμ »
Δηλαδή τελικά ο λόγος της τροποποίησης είναι ότι κάποιοι είχαν ήδη πάρει απόσπαση;
Αυτοί λείπουν από τη νέα λίστα;

Αποσυνδεδεμένος mar_h

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:21:41 πμ »
Δηλαδή τελικά ο λόγος της τροποποίησης είναι ότι κάποιοι είχαν ήδη πάρει απόσπαση;
Αυτοί λείπουν από τη νέα λίστα;
Όχι βέβαια! Κάποιοι πήραν ξανά, παρόλο που είχαν πάρει απόσπαση αλλού. Προστέθηκαν και αρκετά άτομα.
Τώρα, με τι κριτήρια; Προφανώς αυτά που είναι μέσα στο κεφάλι τους! Νόμους και διατάξεις, τα έχουν όλα γραμμένα! Αυτά όλα θέλουν διαφορετική αντιμετώπιση. Μέσω δικαστηρίων! Αλλά τους αφήνουμε...

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:10:35 μμ »
Μήπως οι προσθαφαιρέσεις έγιναν λόγω του αριθμού των εκπαιδευόμενων;
Όχι πως κάτι τέτοιο δικαιολογεί τέτοιες παλινωδίες, αλλά ίσως μετά το πέρας των εγγραφών αφαίρεσαν άτομα από τα μικρά ΣΔΕ για να καλύψουν τα κενά με ολιγόωρες διαθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:48:56 »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:51:52 μμ »
Σε κάποιο ΣΔΕ , με την πρώτη απόφαση πήραν τον 5 στη σειρά και στη νέα λίστα πήραν κανονικά τον δεύτερο στη σειρά (σημειωτέον ο πρώτος είχε πάει σε άλλο ΣΔΕ της ίδιας περιφέρειας οπότε δεν τον ένοιαζε).

Αποσυνδεδεμένος evita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 05:24:35 μμ »
σήμερα μου είπαν από το αρμόδιο τμήμα ότι είχαν εντολή να αφαιρεθούν από τη λιστα όσοι είχαν απόσπαση ήδη ...κάτι το οποιο δεν ισχυε την προηγούμενη εβδομάδα γι αυτο και μας είπαν να κάνουμε ανακλήσεις !!! από λάθος με έβαλαν και στη διορθωμένη λίστα ...και θα με βγάλουν (δεν ξέρουν τι τους γίνεται ). Υπήρχε λέει προβλημα με τις αποδεσμεύσεις των αποσπασμένων  και ..δηλαδή με τις αποδεσμεύσεις  των υπολοίπων που δεν είναι αποσπασμένοι δεν υπάρχει πρόβλημα ;  τι να πω... δε νομίζω να ξανακάνω αίτηση μετά από όλο αυτό το τραγελαφικό σκηνικό

Αποσυνδεδεμένος filologos100

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 472
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 06:41:38 μμ »
πως γίνεται κάποιος μονιμος  με τη δευτερη απόφαση να παίρνει απόσπαση σε εκτός έδρας τμήμα που δεν υπήρχε στη λίστα  της εγκυκλίου του ιουνίου; (δηλαδή  η εν λογω θεση δεν προκηρυχθηκε ποτέ)
πως γίνεται ο συγεκριμενος να μην ειχε κανει αιτηση  το καλοκαιρι και το ονομα του να μην βρισκεται καν στους πινακες που ανακοινωθηκαν;
πως γίνονται όλα αυτα;
εκτός εάν υπάρχει κάποιος νόμος που αγνοώ και καλύπτονται.
περιεργα πραγματα

Αποσυνδεδεμένος j.prin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 10:18:08 μμ »
Εβίτα σου είπαν μήπως αν χρειάζεται να κάνουμε ανάκληση της ανάκλησης ή αν θα γίνει αυτόματα;

σήμερα μου είπαν από το αρμόδιο τμήμα ότι είχαν εντολή να αφαιρεθούν από τη λιστα όσοι είχαν απόσπαση ήδη ...κάτι το οποιο δεν ισχυε την προηγούμενη εβδομάδα γι αυτο και μας είπαν να κάνουμε ανακλήσεις !!! από λάθος με έβαλαν και στη διορθωμένη λίστα ...και θα με βγάλουν (δεν ξέρουν τι τους γίνεται ). Υπήρχε λέει προβλημα με τις αποδεσμεύσεις των αποσπασμένων  και ..δηλαδή με τις αποδεσμεύσεις  των υπολοίπων που δεν είναι αποσπασμένοι δεν υπάρχει πρόβλημα ;  τι να πω... δε νομίζω να ξανακάνω αίτηση μετά από όλο αυτό το τραγελαφικό σκηνικό

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 10:52:10 μμ »
πως γίνεται κάποιος μονιμος  με τη δευτερη απόφαση να παίρνει απόσπαση σε εκτός έδρας τμήμα που δεν υπήρχε στη λίστα  της εγκυκλίου του ιουνίου; (δηλαδή  η εν λογω θεση δεν προκηρυχθηκε ποτέ)
πως γίνεται ο συγεκριμενος να μην ειχε κανει αιτηση  το καλοκαιρι και το ονομα του να μην βρισκεται καν στους πινακες που ανακοινωθηκαν;
πως γίνονται όλα αυτα;
εκτός εάν υπάρχει κάποιος νόμος που αγνοώ και καλύπτονται.
περιεργα πραγματα

Είδα κ εγω διάφορα περίεργα σαν κ αυτά που αναφέρεις αλλά μήπως έχεις ελέγξει τον προσωρινό πίνακα και όχι τον τελικό;
Σε ποιο τμήμα αναφέρεσαι;

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 10:56:31 μμ »
σήμερα μου είπαν από το αρμόδιο τμήμα ότι είχαν εντολή να αφαιρεθούν από τη λιστα όσοι είχαν απόσπαση ήδη ...κάτι το οποιο δεν ισχυε την προηγούμενη εβδομάδα γι αυτο και μας είπαν να κάνουμε ανακλήσεις !!! από λάθος με έβαλαν και στη διορθωμένη λίστα ...και θα με βγάλουν (δεν ξέρουν τι τους γίνεται ). Υπήρχε λέει προβλημα με τις αποδεσμεύσεις των αποσπασμένων  και ..δηλαδή με τις αποδεσμεύσεις  των υπολοίπων που δεν είναι αποσπασμένοι δεν υπάρχει πρόβλημα ;  τι να πω... δε νομίζω να ξανακάνω αίτηση μετά από όλο αυτό το τραγελαφικό σκηνικό

Αυτό το αποφάσισαν τώρα; Γιατί εμένα δεν με είχαν ούτε στην πρώτη λίστα (εχω ήδη αποσπαστεί) και τοποθέτησαν άλλον με λιγότερα μόρια.

Αποσυνδεδεμένος karaba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 12:03:39 μμ »
καλημερα σε ολους
ξερει καποιος να μου πει τι ισχυει με την υποχρεωση αναληψης υπηρεσιας απο οσους πηραν αποσπαση σε ΣΔΕ; εννοω βασει νομου τι α;κριβως ισχυει. Και τι συμβαινει οταν καποιος συναδερφος παρει ταυτοχρονα αποσπαση και σε αλλο φορεα η ΠΥΣΔΕ/ ΠΥΣΠΕ; Ειναι υποχρεωμενος να παρουσιαστει και στους δυο φορεις; να ενημερωσει; να κανει αιτηση ανακλησης που; στη ΓΓΔΒΜ; Ευχαριστω πολυ... :)

Αποσυνδεδεμένος evita1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 06:36:54 μμ »
αν έχεις πάρει οποιαδήποτε αλλη απόσπαση δε δικαιούσαι απόσπαση στα ΣΔΕ - αυτό το αποφάσισαν τώρα , για φέτος ..τωρα λέγοντας , το προηγούμενο ΣΑβ/κο , και για αυτο και άλλαξαν τις αποσπασεις , σύμφωνα με τα λεγόμενά τους. Μου έιπαν ότι δε χρειάζεται να κάνεις ανακληση της ανάκλησης...αν και εγώ έκανα - για να είμαι σίγουρη .  Τι τους γίνεται δεν ξέρρουν ...με ξαναείχαν στη λιστα σε άλλο ΣΔΕ ...θα το διορθώσουν αφού τους το ειπα . Με αυτή τη λογική ποιός ο λόγος να κάνουμε αιτήσεις και να στέλνουμε τόσα χαρτιά;  αφού δεν ισχύουν οι αποσπασεις και στο τέλος θα προσλάβουν ωρομίσθιους...και για όσους πήραν μου τόνισαν ότι προηγείται η τυπικη εκπαίδευση και σε καμία περίπτωση δε φεύγεις αν δεν αντικατασταθεις και αποδεσμευτείς . τζάμπα ταλαιπωρία και κόπος για το τίποτα νομίζω ...

Αποσυνδεδεμένος geronimo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 63
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 11, 2014, 10:09:49 πμ »
Αν πάρεις απόσπαση σε ΣΔΕ αλλά δε σε αποδεσμεύουν από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής σου εδώ και 1 μήνα τι κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος parathira

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
    • Προφίλ
Απ: αποσπαση σε ΣΔΕ
« Απάντηση #69 στις: Οκτώβριος 13, 2014, 09:45:22 μμ »
Αν πάρεις απόσπαση σε ΣΔΕ αλλά δε σε αποδεσμεύουν από το ΠΥΣΔΕ της οργανικής σου εδώ και 1 μήνα τι κάνεις;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159625
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 411
Σύνολο: 425

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.067 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.