*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15  (Αναγνώστηκε 380959 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1232 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 07:15:17 μμ »
αν ερχονται καθημερινα καποιοι γονεις να βοηθουν?? πχ. ανα ημερα 2 ... αυτοι που ειναι ανεργοι??? προτεινετε τους το...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1233 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 09:16:28 μμ »
υπομονή παιδιά τα κενά είναι πολλά, έχουν τρελαθεί οι μόνιμοι στις υπερωρίες . εγώ είμαι σε ολοήμερο με 90 παιδιά 2 δασκάλες, τρέχω και δεν φτάνω..... πρώτη φορά βλέπω τέτοια κατάσταση
Συναδελφε.. σε αναφορα που εκανα ..στο θεμα μαθηματα δημοτικου καποιοι συναδελφοι π70 πηγαν να με φανε...Π19-Π20 ΕΙΜΑΙ..και γνωριζεις πολυ καλα οτι εγω για να κανω τις 24 ωρες..απο το μερος που μενω πρεπει να γυρισω 4 και 5 σχολεια με ελαχιστη διαδρομη το καθενα 50 χιλ...ΜΕ υψομετρο 400 μετρα και το αλλο 1200 μετρα...ΜΕ χιονια και βροχες...Και δυστυχως αν δεν γινομε μια γροθια στα επομενα χρονια το τοπι δεν θα κτυπησει μονο εναν....αλλα ολους..

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1234 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 10:39:45 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ tolakis για την αναφορά στο θέμα, δεν το είχα δει.

http://www.pde.gr/index.php?topic=31341.56
Θα προέτρεπα λοιπόν και τους υπόλοιπους δασκάλους του topic, να μπουν, να το διαβάσουν, μήπως και συνειδητοποιήσουν ποιες είναι οι διαθέσεις του υπουργού για τις αλλαγές στο δημοτικό, ποιους ευνοούν και από ποιους υποστηρίζονται. Αντί λοιπόν να αναλώνουμε την ενέργεια μας στο συγκεκριμένο topic και στον κόσμιο διάλογο που εξελίσσεται, θα πρότεινα κάτι άλλο. Το έχω ξαναπει, είμαστε ο δεύτερος πολυπληθέστερος κλάδος, αριθμούμε σχεδόν 11.000 στους πίνακες. Ας συσπειρωθούμε όσο ακόμα προλαβαίνουμε, πριν ο Λοβέρδος διαβάσει την περίφημη ιδέα περί ενοποίησης πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας για να μπορούν βρε παιδί μου πιο άνετα όλες οι ειδικότητες να διδάσκουν τα μαθήματά τους στο δημοτικό και να μη χρειάζεται πρόσληψη καινούριων δασκάλων στα κενά των συνταξιοδοτηθέντων. Έτσι αντιλαμβάνονται ορισμένοι τη συναδελφικότητα. Το θέμα είναι αν θα μείνουμε στην ανεργία με τις ευλογίες μας, προκειμένου να μπορέσουν να βολευτούν όπως όπως οι υπεράριθμοι της δευτεροβάθμιας. Άντε να δούμε...

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1235 στις: Οκτώβριος 15, 2014, 11:02:48 μμ »
Αυτές τις αλήθειες τις γνωρίζουμε οι περισσότεροι ...η ανεργία καταδιώκει τους μισους έλληνες ... Δε πρεπει όμως να τα βάζουμε με συναδέλφους για κάθε βλακεία του κάθε υπουργού ... Αυτο θελουν ... Να μας διαχωρισουν και να μην είμαστε ενωμένοι οι κλάδοι .  Το θέμα ειναι οτι τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρά οσο και αν εθελοτυφλούμε ... Η Ελλάδα αιμορραγεί ... Και μεγάλες πληγές της ειναι η υγεια και η παιδεία που όλο και περισσότερο βάλλονται... Οι λύσεις ειναι μονο η μαζική και ενωμένη επανάσταση ... Τίποτα αλλο δε μας σώζει . Αλλιώς θα νιώθουμε παντα δούλοι ... Μερικές φορες ντρέπομαι οταν μπαίνω στην τάξη και διδάσκω κάτι ... Τα παιδιά εχουν όνειρα και αυτά που θελουν να μάθουν δεν διδάσκονται στα σχολεία ... Συνεχίζουμε λοιπόν τις ερωτήσεις που μας καίνε και ρωτάμε καθημερινά για προσλήψεις κλπ μένοντας με την ιδέα οτι θα γίνουμε  ευτυχισμένοι ... Ας κρυφτουμε πισω απο τα απλα καθημερινά πράγματα ... Αλλα δε μπορει καποτε καθένας θα πάρει οτι του αξίζει ... 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2014, 11:05:36 μμ από Γιασεμάκι »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:31 »

Αποσυνδεδεμένος Recoba

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 110
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1236 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:00:14 πμ »
Αυτές τις αλήθειες τις γνωρίζουμε οι περισσότεροι ...η ανεργία καταδιώκει τους μισους έλληνες ... Δε πρεπει όμως να τα βάζουμε με συναδέλφους για κάθε βλακεία του κάθε υπουργού ... Αυτο θελουν ... Να μας διαχωρισουν και να μην είμαστε ενωμένοι οι κλάδοι .  Το θέμα ειναι οτι τα πραγματα ειναι πολυ σοβαρά οσο και αν εθελοτυφλούμε ... Η Ελλάδα αιμορραγεί ... Και μεγάλες πληγές της ειναι η υγεια και η παιδεία που όλο και περισσότερο βάλλονται... Οι λύσεις ειναι μονο η μαζική και ενωμένη επανάσταση ... Τίποτα αλλο δε μας σώζει . Αλλιώς θα νιώθουμε παντα δούλοι ... Μερικές φορες ντρέπομαι οταν μπαίνω στην τάξη και διδάσκω κάτι ... Τα παιδιά εχουν όνειρα και αυτά που θελουν να μάθουν δεν διδάσκονται στα σχολεία ... Συνεχίζουμε λοιπόν τις ερωτήσεις που μας καίνε και ρωτάμε καθημερινά για προσλήψεις κλπ μένοντας με την ιδέα οτι θα γίνουμε  ευτυχισμένοι ... Ας κρυφτουμε πισω απο τα απλα καθημερινά πράγματα ... Αλλα δε μπορει καποτε καθένας θα πάρει οτι του αξίζει ...
Sorry, αλλά οι παραπάνω δυο φράσεις σου μου θύμισαν την Πολιτιστική Επανάσταση του Μάο... Ξέρεις, εκεί που - μεταξύ άλλων - οι ερυθροφρουροί μαθητές εξευτέλιζαν κτλ τους δασκάλους τους!

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1237 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:32:41 πμ »
Sorry, αλλά οι παραπάνω δυο φράσεις σου μου θύμισαν την Πολιτιστική Επανάσταση του Μάο... Ξέρεις, εκεί που - μεταξύ άλλων - οι ερυθροφρουροί μαθητές εξευτέλιζαν κτλ τους δασκάλους τους!


Δεν ξερω που αναφέρεσαι .. Απλα είπα όσα ένιωθα . Δεν είχα στόχο να θυμίσω κάτι .

Αποσυνδεδεμένος georgia88

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1238 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 12:49:30 πμ »
http://www.seleo.gr/thessalonikh/152881-akoma-perimenoun-daskalous-sta-dimotika-sxoleia-tis-thessalonikis#.VD7rhvl_vd0
Μα τοσα πολλα κενα η Β Θεσσαλονικης? Προσληψεις ομως ποτε????? :-\

Αποσυνδεδεμένος Sofaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1239 στις: Οκτώβριος 16, 2014, 02:33:44 μμ »
Τη Δευτέρα ,το πιθανότερο,θα γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών ειδικοτήτων για τα ΕΑΕΠ,καθώς και δασκάλων νηπιαγωγών κρατικού και ΕΣΠΑ.Εγκρίθηκε η μεταφορά πιστώσεων από τους τρεις άξονες του ΕΣΠΑ και στους άλλους.Κατανομή δεν έχει γίνει ακόμη.Όταν υπάρχουν νεότερα θα σας ενημερώσω

Οι προσλήψεις για ΖΕΠ-τάξεις υποδοχής ,περίπου 405 θέσεις δασκάλων πανελλαδικά(40 για την Αττική και 365 για τις υπόλοιπες περιοχές), προγραμματίζονται για τις αρχές του Νοέμβρη .Ήδη οι περιφερειακοί Δντές έχουν στείλει τις προτάσεις τους για την ίδρυση των τάξεων


Mπρατης

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1240 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:36:35 μμ »
καλημερα  :) εχουμε καποιο νεο για τους αριθμους των προσληψεων τη δευτερα απο τον Μπρατη κλπ??

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1241 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 03:49:48 μμ »
καλημερα  :) εχουμε καποιο νεο για τους αριθμους των προσληψεων τη δευτερα απο τον Μπρατη κλπ??

Δεν έχει δώσει αριθμούς. Φαντάζομαι ότι θα είναι λίγο μικρότερη φάση από την προηγούμενη. Άραγε θα είναι κ τελευταία; Οι πιστώσεις τελειώνουν.
Ο Παλιοκαρίτης λέει αυτά:

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ:
- ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΖΗΤΗΘΕΙ ΕΚ ΝΕΟΥ ΤΑ ΚΕΝΑ.
- ΖΕΠ ΥΠΟΔΟΧΗΣ, ΣΗΜΕΡΑ ΛΗΓΕΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ. ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΠΙΣΤΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΙ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΟΥΝ ΜΙΑ ΚΙ ΕΞΩ.
- ΑΝ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ SHOW, ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΜΟΙ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΑΝ ΓΙΝΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.
- ΠΕ 70.50, Ο ΠΙΝΑΚΑΣ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΑ "ΜΠΕΙ" Σ' ΑΥΤΟΝ ΓΙΑ 99 ΑΤΟΜΑ. ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΤΕΘΕΙ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 170 ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΙ Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΠΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕ 70 ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ.
- ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑΝ: (ΤΑΚΤ-ΕΣΠΑ)
ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ: 1+2, ΓΙΑΝΝΕΝΑ: 0+3, ΔΩΔΕΚΑΝΗΣΑ: 3+5, ΧΙΟΣ: 1+7 ΗΜΑΘΙΑ: 2+0, ΠΕΙΡΑΙΑΣ Α: 8+0, ΑΤΤΙΚΗ ΑΝ: 21+5, ΑΤΤΙΚΗ ΔΥΤ: 18+0. ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ ΕΛΑΦΡΩΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΑΝΩ.
- ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥΣ ΤΑΚΤ. ΚΑΙ ΕΣΠΑ ΖΗΤΑ Η ΚΡΗΤΗ ΜΕ ΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΕΝΑ.

Άρα για την παράλληλη, ακόμη και όταν γίνει δεύτερη φάση δύσκολα θα μπει στους ΠΕ 70, αφού οι 70.50 θα είναι γύρω στους 440 συνολικά, εκτός κ αν βρουν κ άλλες πιστώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1242 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 04:01:09 μμ »
Αυτό που λέει για ανατροπή στους πίνακες δε στέκει ... Λογικά αυτούς που θα καλέσουν ζεπ θα εχουν πολυ καλή σειρα οπότε οι λίγες μέρες διάφορα δεν θα αλλαξει κάτι ... :P  αλλα το θέμα ειναι οτι η σειρα των φάσεων θα καθορίσει κ σε ποιο μέρος προτίμησης θα ειναι ο καθένας ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2014, 04:04:19 μμ από Γιασεμάκι »

Αποσυνδεδεμένος Stef_Thess!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1243 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 04:09:23 μμ »
Τελικά ποιός είναι αυτός ο Παλαιοκαρίτης; Κάποιος υπάλληλος του υπουργείου; Κάποιος αιρετός; Δεν ξέρω απο πού μαθαίνει τα κενά με τέτοια λεπτομέρεια, οι προβλέψεις του όμως μέχρι τώρα δεν ήταν και τόσο ακριβείς!
Όσον αφορά την ανατροπή της σειράς στον πίνακα ασφαλώς και δεν ισχύει, τώρα γιατί ο καθένας διαμαρτύρεται μόνο όταν κάτι δεν τον συμφέρει προσωπικά, δεν το καταλαβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Γιασεμάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...γιατί αν γλιτώσει το παιδί , υπάρχει ελπίδα...
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1244 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 04:14:18 μμ »
Πιστεύει κανεις οτι τα ζεπ θα βγουν τόσο νωρίς ; Επταμηνες δεν ειναι οι συμβάσεις ; Μακάρι να βγουν αλλα μου φαίνεται απίθανο ... :-\

Αποσυνδεδεμένος τσολιαδάκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 741
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ70 2014-15
« Απάντηση #1245 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 04:47:53 μμ »
Πιστεύει κανεις οτι τα ζεπ θα βγουν τόσο νωρίς ; Επταμηνες δεν ειναι οι συμβάσεις ; Μακάρι να βγουν αλλα μου φαίνεται απίθανο ... :-\
Tην πρώτη και τη δεύτερη χρονιά βγήκαν κανονικά Νοέμβρη. Πέρυσι, που άρχισαν να λένε για ΖΕΠ από Οκτώβρη (τάχα ήταν όλα έτοιμα κλπ) έφτασε μέσα Δεκέμβρη για να γίνουν οι προσλήψεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159851
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.