*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα  (Αναγνώστηκε 10185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nasos2021

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 16, 2022, 10:38:04 μμ »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη Βοιωτία. Είμαι δάσκαλος και σκέφτομαι φέτος να δηλώσω και περιοχές εκτός του Ν. Αττικής για να μπορέσω να αυξήσω τις πιθανότητες να με πάρουν σε κάποια φάση προσλήψεων. Επειδή δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο, πόσο εύκολο είναι να πηγαινοέρχεται κανείς καθημερινά με το Κ.Τ.Ε.Λ. Αθήνα-Λειβαδιά, ή Αθήνα-Θήβα; Τα σχολεία βρίσκονται κοντά στα Κ.Τ.Ε.Λ; Μήπως τελικά θα ήταν πιο οικονομική λύση η ενοικίαση ενός σπιτιού;

Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2022, 06:51:00 πμ από Nasos2021 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος Preschool_1990

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 17, 2022, 01:31:00 πμ »
Για Βοιωτία δεν ξέρω πως είναι η συγκοινωνία αλλά έχει οικονομικά ενοίκια και βρίσκεις σχετικά ευκολα σπίτι. Καλή επιτυχία  :) ;)

Αποσυνδεδεμένος Nasos2021

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 17, 2022, 06:54:52 πμ »
Σας ευχαριστώ για την πληροφόρηση. Θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία με τα Κ.Τ.Ε.Λ. για να πάρω πληροφορίες για τα δρομολόγια καθώς για το εάν εκδίδουν μηνιαία κάρτα. Εύχομαι καλή τοποθέτηση.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 17, 2022, 01:54:20 μμ »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη Βοιωτία. Είμαι δάσκαλος και σκέφτομαι φέτος να δηλώσω και περιοχές εκτός του Ν. Αττικής για να μπορέσω να αυξήσω τις πιθανότητες να με πάρουν σε κάποια φάση προσλήψεων. Επειδή δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο, πόσο εύκολο είναι να πηγαινοέρχεται κανείς καθημερινά με το Κ.Τ.Ε.Λ. Αθήνα-Λειβαδιά, ή Αθήνα-Θήβα; Τα σχολεία βρίσκονται κοντά στα Κ.Τ.Ε.Λ; Μήπως τελικά θα ήταν πιο οικονομική λύση η ενοικίαση ενός σπιτιού;

Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Στη Λειβαδιά, όσοι έτυχε να γνωρίζω, έμεναν εκεί και πηγαινοερχόντουσαν ΣΚ στην Αθήνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:05 »

Αποσυνδεδεμένος Nasos2021

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 17, 2022, 02:13:35 μμ »
Στη Λειβαδιά, όσοι έτυχε να γνωρίζω, έμεναν εκεί και πηγαινοερχόντουσαν ΣΚ στην Αθήνα.
Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που μου δώσατε. Εάν, τελικά, συμπεριλάβω τον Ν. Βοιωτίας στις επιλογές μου,  θα πρέπει να νοικιάσω κατοικία εκεί όπου θα με τοποθετήσουν.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά και σας εύχομαι καλή τοποθέτηση και καλή σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 17, 2022, 03:10:37 μμ »
Για Βοιωτία δεν ξέρω πως είναι η συγκοινωνία αλλά έχει οικονομικά ενοίκια και βρίσκεις σχετικά ευκολα σπίτι. Καλή επιτυχία  :) ;)

Εμένα φίλη νηπιαγωγός που δούλευε χρόνια εκεί μου είπε ακριβώς το αντίθετο. Πολύ δύσκολο να βρεις αξιοπρεπές σπίτι κ ενοίκια όχι κάτω από 250 ευρώ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2830
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 17, 2022, 03:13:06 μμ »
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τη Βοιωτία. Είμαι δάσκαλος και σκέφτομαι φέτος να δηλώσω και περιοχές εκτός του Ν. Αττικής για να μπορέσω να αυξήσω τις πιθανότητες να με πάρουν σε κάποια φάση προσλήψεων. Επειδή δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο, πόσο εύκολο είναι να πηγαινοέρχεται κανείς καθημερινά με το Κ.Τ.Ε.Λ. Αθήνα-Λειβαδιά, ή Αθήνα-Θήβα; Τα σχολεία βρίσκονται κοντά στα Κ.Τ.Ε.Λ; Μήπως τελικά θα ήταν πιο οικονομική λύση η ενοικίαση ενός σπιτιού;

Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Από γνωστούς μου που δούλευαν εκεί γνωρίζω ότι ειναι μεγάλος νόμος με πολλά χωριά που απέχουν αρκετά από Θήβα , Βοιωτία. Δύσκολο πιστεύω να πηγαινοέρχεσαι κάθε μέρα Αθήνα. Εκτός ίσως αν εχεις τοποθέτηση σε κάποιο από τα χωριά που είναι πάνω στην εθνική.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 17, 2022, 04:11:20 μμ »
Η Βοιωτια έχει πολλά σχολεία εκτός από της Θηβας - Λιβαδειας, δεν είναι δεδομένο ότι θα είσαι στις πόλεις, ή ότι δεν θα σε στέλνουν για συμπλήρωση και αλλού. Έχει πολλά κεφαλοχώρια η Βοιωτια με 3-4 χιλ κατοικουσ το καθένα, που έχουν σχολεοα όλων των βαθμίδων. Φυσικά προσφέρεται και για να πας αυθημερόν αν υπάρχει λόγος (νομίζω ότι και τα πιο δύσκολα, δεν είναι πάνω από 2-2,5 ώρες το πολύ από Αθήνα με ΙΧ) αλλά όχι για να το εχεις δεδομένο ότι θα γίνεται μονιμα. Δεν το γλιτώνεις το σπίτι δηλαδή. Αλλά μπορείς να εχεις την ασφάλεια ότι ένα μεσημέρι θα γυρίσεις πίσω κ το πρωί θα πας σχολείο φεύγοντας πρωί πρωί, ανάλογα με το μέρος και τη συγκοινωνία. Επίσης τα ορεινά χωριά πιάνουν χιόνι (όχι χιόνι σαν να είσαι Β. Ελλάδα αλλά πιο συχνά από την Αττική), οπότε δεν είναι αυτονόητη η μετακίνηση (δεν αποκλείεται δλδ να φύγεις μεσημέρι μια χαρά, να ξυπνήσεις στην Αθήνα μια χαρά και οι επαρχιακοί δρόμοι της Θήβας ή της Λιβαδειας να έχουν κλείσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2022, 04:15:34 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Nasos2021

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 17, 2022, 05:04:31 μμ »
Η Βοιωτια έχει πολλά σχολεία εκτός από της Θηβας - Λιβαδειας, δεν είναι δεδομένο ότι θα είσαι στις πόλεις, ή ότι δεν θα σε στέλνουν για συμπλήρωση και αλλού. Έχει πολλά κεφαλοχώρια η Βοιωτια με 3-4 χιλ κατοικουσ το καθένα, που έχουν σχολεοα όλων των βαθμίδων. Φυσικά προσφέρεται και για να πας αυθημερόν αν υπάρχει λόγος (νομίζω ότι και τα πιο δύσκολα, δεν είναι πάνω από 2-2,5 ώρες το πολύ από Αθήνα με ΙΧ) αλλά όχι για να το εχεις δεδομένο ότι θα γίνεται μονιμα. Δεν το γλιτώνεις το σπίτι δηλαδή. Αλλά μπορείς να εχεις την ασφάλεια ότι ένα μεσημέρι θα γυρίσεις πίσω κ το πρωί θα πας σχολείο φεύγοντας πρωί πρωί, ανάλογα με το μέρος και τη συγκοινωνία. Επίσης τα ορεινά χωριά πιάνουν χιόνι (όχι χιόνι σαν να είσαι Β. Ελλάδα αλλά πιο συχνά από την Αττική), οπότε δεν είναι αυτονόητη η μετακίνηση (δεν αποκλείεται δλδ να φύγεις μεσημέρι μια χαρά, να ξυπνήσεις στην Αθήνα μια χαρά και οι επαρχιακοί δρόμοι της Θήβας ή της Λιβαδειας να έχουν κλείσει.
Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Για να είμαι ειλικρινής εάν δεν μου τονίζατε τη συμπλήρωση ωραρίου και σε άλλη σχολική μονάδα ούτε που θα το λάμβανα υπόψιν μου. Μου θυμίσατε μια προηγούμενη ειδική πρόσκληση που υπήρχε θέση που μοιραζόταν οι 24ώρες σε δυο σχολικές μονάδες. Εάν δεν με απατά η μνήμη μου ήταν στη Θήβα.
Επειδή δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο, η λύση της ενοικίασης σπιτιού φαντάζει ως η ιδανική επιλογή. Τώρα οι τιμές των ενοικίων καθώς και η διαθεσιμότητα των σπιτιών είναι κάτι που θα πρέπει να εξετάσω διεξοδικά, μιας και η καθημερινή μετακίνηση με το Κ.Τ.Ε.Λ. θα αποκλειστεί. Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά.
Εύχομαι μια καλή σχολική χρονιά σε εσάς και την οικογένειά σας.

Αποσυνδεδεμένος Nasos2021

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 17, 2022, 05:15:18 μμ »

Από γνωστούς μου που δούλευαν εκεί γνωρίζω ότι ειναι μεγάλος νόμος με πολλά χωριά που απέχουν αρκετά από Θήβα , Βοιωτία. Δύσκολο πιστεύω να πηγαινοέρχεσαι κάθε μέρα Αθήνα. Εκτός ίσως αν εχεις τοποθέτηση σε κάποιο από τα χωριά που είναι πάνω στην εθνική.
Σας ευχαριστώ για τις  πληροφορίες που μου δώσατε. Όντως πολλές φορές προσπαθώντας να βελτιώσω τις επιλογές μου για να προσληφθούμε ως αναπληρωτής διαπράττω "σφάλμα σύνθεσης ". Βέβαια αυτό το χρησιμοποιούμε στις Α.Ο.Θ αλλά ταιριάζει και εδώ με την έννοια ότι επειδή μπορεί ένα σχολείο να είναι κοντά σε στάση του Κ.Τ.Ε.Λ., θα είναι και όλα τα σχολεία κοντά σε στάση του Κ.Τ.Ε.Λ..
Η ενοικίαση σπιτιού παρουσιάζεται ως η ιδανική λύση (αποκλείεται το Ι.Χ. και η καθημερινή μετακίνηση με το Κ.Τ.Ε.Λ.) εάν τελικά συμπεριλάβω τον Ν. Βοιωτίας στη δήλωση των περιοχών που θα κάνω.
Σας εύχομαι μια καλή σχολική χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 17, 2022, 09:45:20 μμ »
Καλησπέρα σας. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Για να είμαι ειλικρινής εάν δεν μου τονίζατε τη συμπλήρωση ωραρίου και σε άλλη σχολική μονάδα ούτε που θα το λάμβανα υπόψιν μου. Μου θυμίσατε μια προηγούμενη ειδική πρόσκληση που υπήρχε θέση που μοιραζόταν οι 24ώρες σε δυο σχολικές μονάδες. Εάν δεν με απατά η μνήμη μου ήταν στη Θήβα.
Επειδή δεν έχω δικό μου μεταφορικό μέσο, η λύση της ενοικίασης σπιτιού φαντάζει ως η ιδανική επιλογή. Τώρα οι τιμές των ενοικίων καθώς και η διαθεσιμότητα των σπιτιών είναι κάτι που θα πρέπει να εξετάσω διεξοδικά, μιας και η καθημερινή μετακίνηση με το Κ.Τ.Ε.Λ. θα αποκλειστεί. Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά.
Εύχομαι μια καλή σχολική χρονιά σε εσάς και την οικογένειά σας.

Η συμπλήρωση ωραρίου δεν είναι αμελητέο ενδεχόμενο δυστυχώς. Ακόμα και στην ίδια ομάδα σχολείων, υπάρχουν περιοχές που απέχουν κάποια χιλιόμετρα. Η έλλειψη ΙΧ δυστυχώς μπορεί να αποτελέσει επίσης πρόβλημα, γιατί δυστυχώς την υπηρεσία δεν την ενδιαφέρει αν εχεις τρόπο μετακίνησης. Αυτό φυσικά ισχύει για οποιονδήποτε νομό, όχι μόνο για τη Βοιωτια. Τώρα σχετικά με τα ενοίκια, όπου και να είσαι είναι δράμα, για διαφορετικούς λόγους. Σε μερη όπως τα χωρια της Βοιωτίας για τα οποία έχω προσωπική πείρα (ως καταγόμενη και παραθεριστρια), υπάρχει έλλειψη επιλογών, δεν είναι μερη που υπάρχει τεράστια προσφορά και ζήτηση (εκτός αν είναι κοντά σε βιομηχανικές μονάδες οπότε υπάρχουν και άλλοι εργαζόμενοι). Θα βολευτείς με ο,τι υπάρχει στην τιμή που υπάρχει. Πιο πολύ θα με απασχολούσε να διερευνήσω το ενδεχόμενο μετακίνησης σε άλλα σχολεία για να το αποφύγω. Αν δλδ η διεύθυνση έχει πιθανά κενά για πρόσληψη αναπληρωτών και σ ενδθαφερει κάποιο σχολείο με κριτήριο αν είναι πόλη, δεν χάνεις τοποτα να πάρεις ένα τηλ τη μέρα της εφημερίας να ρωτήσεις για πόσες ώρες είναι το κενό.

Αποσυνδεδεμένος Nasos2021

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες για Βοιωτία Λακωνία Φωκίδα
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 17, 2022, 11:27:04 μμ »
Η συμπλήρωση ωραρίου δεν είναι αμελητέο ενδεχόμενο δυστυχώς. Ακόμα και στην ίδια ομάδα σχολείων, υπάρχουν περιοχές που απέχουν κάποια χιλιόμετρα. Η έλλειψη ΙΧ δυστυχώς μπορεί να αποτελέσει επίσης πρόβλημα, γιατί δυστυχώς την υπηρεσία δεν την ενδιαφέρει αν εχεις τρόπο μετακίνησης. Αυτό φυσικά ισχύει για οποιονδήποτε νομό, όχι μόνο για τη Βοιωτια. Τώρα σχετικά με τα ενοίκια, όπου και να είσαι είναι δράμα, για διαφορετικούς λόγους. Σε μερη όπως τα χωρια της Βοιωτίας για τα οποία έχω προσωπική πείρα (ως καταγόμενη και παραθεριστρια), υπάρχει έλλειψη επιλογών, δεν είναι μερη που υπάρχει τεράστια προσφορά και ζήτηση (εκτός αν είναι κοντά σε βιομηχανικές μονάδες οπότε υπάρχουν και άλλοι εργαζόμενοι). Θα βολευτείς με ο,τι υπάρχει στην τιμή που υπάρχει. Πιο πολύ θα με απασχολούσε να διερευνήσω το ενδεχόμενο μετακίνησης σε άλλα σχολεία για να το αποφύγω. Αν δλδ η διεύθυνση έχει πιθανά κενά για πρόσληψη αναπληρωτών και σ ενδθαφερει κάποιο σχολείο με κριτήριο αν είναι πόλη, δεν χάνεις τοποτα να πάρεις ένα τηλ τη μέρα της εφημερίας να ρωτήσεις για πόσες ώρες είναι το κενό.
Καλησπέρα σας. Μόλις τελείωσα με τη δήλωση περιοχών. Τελικά δεν επέλεξα τον Ν. Βοιωτίας.
Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τις πληροφορίες. Σας εύχομαι μια καλή σχολική χρονιά με υγεία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 549

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.054 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.