*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855597 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #196 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:26:40 πμ »
υπάρχει και η περίπτωση να πηγαίνεις στην δική σου διεύθυνση ή να στέλνεις αίτηση με φαξ. αμα το κάνουν αυτό δεν θα τους αφήσω σε χλώρο κλάδι. με το βγαίνει το πρώτο αερόπλάνο και ρόδο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:03 »

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #197 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:29:27 πμ »
Δεν αναφέρει πουθενά ο νόμος για τοπικό επίπεδο όλοι μπορούμε να δηλώσουμε βάση της σειράς του ισχύοντος πίνακα κατάταξης. Αυτά γράφει κατά λέξη.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #198 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:32:21 πμ »
Η νέα ρύθμιση δεν λέει τίποτα για πίνακα αναπληρωτών τουλάχιστον ακόμη αλλά μόνο για τον ενιαίο ο οποίος θα συνταχθεί βάση του άρθρου 3 του 3848.

Ναι τα μόρια των δυσ/των φαινόταν διπλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών όπως λες στο γκρι τετραγωνάκι αλλά μέχρι το 2010 μετά υπάρχει νόμος που ισχύει ακόμη και ως σήμερα που καταργούσε τη διπλή μοριοδότηση πέρα από το κλείδωμα των πινάκων.
Ναι, ξέρω ότι η νέα ρύθμιση δε λέει κάτι για τον πίνακα αναπληρωτών, απλά θεωρώ ότι θα εμφανιστούν οι προϋπηρεσίες στους παλιούς πίνακες αναπληρωτών, πριν βγούνε οι νέοι πίνακες του 3848 με τη διαφορετική μοριοδότηση ανά μήνα.

Είχα ξεχάσει ότι καταργήθηκε η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στο διπλάσιο όταν ήσουν σε δυσπρόσιτο.
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση. Συνεπώς γιατί ρωτάνε τι θα γίνει με την προϋπηρεσία που έκαναν σε δυσπρόσιτα κατά την τετραετία 2010-2014; Αφού είχε καταργηθεί ο διπλασιασμός των μορίων, ήξεραν ότι δε θα μετρούσε διπλά η προϋπηρεσία τους.

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #199 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:33:24 πμ »
Μα τα μόρια των δυσπρόσιτων σχολείων ήταν διπλάσια μόνο για τον πίνακα αναπληρωτών και όχι για τον Ενιαίο πίνακα. Άρα αν ξεκλειδώσουν οι πίνακες, έστω και για λίγο πριν μεταβούμε στο τρόπο μέτρησης του 3848, στους πίνακες αναπληρωτών για τα έτη 2010-2014 θα βλέπεις σε γκρι τετραγωνάκι μόρια που αντιστοιχούν σε διπλάσιους μήνες από όσους είχες υπηρετήσει στο δυσπρόσιτο!
Για το διάστημα 2010-2014 ποια θα θεωρούνται δυσπρόσιτα; Τα καινούρια ή όσα ξέραμε παλιά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:50:03 »

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #200 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:33:46 πμ »
Και εγώ συνάδελφε αυτό καταλαβαίνω , και εν μέρη ίσως είναι καλό να ξέρεις ότι πχ. στο Γυμνάσιο στους Λειψούς δεν παρουσιάστηκε αναπλ/της και έχει κενό οπότε ξέρεις ακριβώς που θα πας αν δηλώσεις.
έτσι είναι. Αλλα το πιο δίκαιο είναι να βγάλει συμπληρωματική καπάκι και να είναι πιο αύστηρος ο νόμος με αυτούς που δεν πηγαίνουν χωρίς σοβαρό λόγο. ( υγείας , θανάτου κόντινου προσωπου κ.τ.λ) π.χ  ποινη 5 χρόνων ώστε να μη δηλώνουν με ελαφρια την καρδία τα δυπρόσιτα και να καλύπτονται και πιο εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #201 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:37:01 πμ »
Δεν αναφέρει πουθενά ο νόμος για τοπικό επίπεδο όλοι μπορούμε να δηλώσουμε βάση της σειράς του ισχύοντος πίνακα κατάταξης. Αυτά γράφει κατά λέξη.
Έχεις δίκιο, αλλά ποιος θα προλαβαίνει να πάρει χαμπάρι προθεσμίες αιτήσεων που θα βγαίνουν για κάθε δυσπρόσιτο χωριστά; Κάπου εκεί θα χάνεται η μπάλα... Ας ελπίσουμε ότι θα είναι αξιοκρατικό το σύστημα!

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #202 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:39:36 πμ »
Για το διάστημα 2010-2014 ποια θα θεωρούνται δυσπρόσιτα; Τα καινούρια ή όσα ξέραμε παλιά;
Άκυρο το ερώτημά μου.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #203 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:42:10 πμ »
Είχα ξεχάσει ότι καταργήθηκε η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στο διπλάσιο όταν ήσουν σε δυσπρόσιτο.
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση. Συνεπώς γιατί ρωτάνε τι θα γίνει με την προϋπηρεσία που έκαναν σε δυσπρόσιτα κατά την τετραετία 2010-2014; Αφού είχε καταργηθεί ο διπλασιασμός των μορίων, ήξεραν ότι δε θα μετρούσε διπλά η προϋπηρεσία τους.
Η διπλή προϋπηρεσία των δυσπρόσιτων για τα έτη 2010-14 δεν έχει περαστεί ούτε στους πίνακες της ειδικής αγωγής που είναι ακόμα ανοιχτοί και τροφοδοτούνται μόνο με ΜΟΝΗ προϋπηρεσία επειδή είναι κλειδωμένοι οι πίνακες της γενικής. Αυτό μου απάντησαν και σε σχετική ένστασή μου το 2011. Νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμος που καταργεί τα δυσπρόσιτα. Αν έχετε κάτι άλλο υπόψη, παρακαλώ πείτε μου να το βρω κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #204 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:47:35 πμ »
Ναι, ξέρω ότι η νέα ρύθμιση δε λέει κάτι για τον πίνακα αναπληρωτών, απλά θεωρώ ότι θα εμφανιστούν οι προϋπηρεσίες στους παλιούς πίνακες αναπληρωτών, πριν βγούνε οι νέοι πίνακες του 3848 με τη διαφορετική μοριοδότηση ανά μήνα.

Είχα ξεχάσει ότι καταργήθηκε η προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στο διπλάσιο όταν ήσουν σε δυσπρόσιτο.
Ευχαριστώ για την υπενθύμιση. Συνεπώς γιατί ρωτάνε τι θα γίνει με την προϋπηρεσία που έκαναν σε δυσπρόσιτα κατά την τετραετία 2010-2014; Αφού είχε καταργηθεί ο διπλασιασμός των μορίων, ήξεραν ότι δε θα μετρούσε διπλά η προϋπηρεσία τους.
Είναι σημαντικό να ξέρουμε κάτι πολυ καλά ή να το ψάχνουμε όταν μας αφορά. Σκέψου έχω τύχει σε πολλά σχολεία όπου όταν ερχόταν εγκύκλιοι από το υπουργείο στο σχολείο οι ποιό πολλοί μη πω όλοι δεν τις διαβάζανε ακόμα και οι διευθυντές (και πολλές φορές αφορούσαν σημαντικά θέματα π.χ υπερωρίες κτλ) και μετά ρωτούσαν και ο καθένας απαντούσε ότι μπορείς να φανταστείς, οπότε τι να απαντήσεις στο ερώτημα : Συνεπώς γιατί ρωτάνε τι θα γίνει με την προϋπηρεσία που έκαναν σε δυσπρόσιτα κατά την τετραετία 2010-2014; Αφού είχε καταργηθεί ο διπλασιασμός των μορίων, ήξεραν ότι δε θα μετρούσε διπλά η προϋπηρεσία τους.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #205 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:48:46 πμ »
Η διπλή προϋπηρεσία των δυσπρόσιτων για τα έτη 2010-14 δεν έχει περαστεί ούτε στους πίνακες της ειδικής αγωγής που είναι ακόμα ανοιχτοί και τροφοδοτούνται μόνο με ΜΟΝΗ προϋπηρεσία επειδή είναι κλειδωμένοι οι πίνακες της γενικής. Αυτό μου απάντησαν και σε σχετική ένστασή μου το 2011. Νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμος που καταργεί τα δυσπρόσιτα. Αν έχετε κάτι άλλο υπόψη, παρακαλώ πείτε μου να το βρω κι εγώ.
Μπορεί η κατάργηση να έγινε μετά το 2011. Πάντως θυμάμαι ότι καταργήθηκε η διπλή μοριοδότηση στα δυσπρόσιτα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #206 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:51:33 πμ »
Είναι σημαντικό να ξέρουμε κάτι πολυ καλά ή να το ψάχνουμε όταν μας αφορά. Σκέψου έχω τύχει σε πολλά σχολεία όπου όταν ερχόταν εγκύκλιοι από το υπουργείο στο σχολείο οι ποιό πολλοί μη πω όλοι δεν τις διαβάζανε ακόμα και οι διευθυντές (και πολλές φορές αφορούσαν σημαντικά θέματα π.χ υπερωρίες κτλ) και μετά ρωτούσαν και ο καθένας απαντούσε ότι μπορείς να φανταστείς, οπότε τι να απαντήσεις στο ερώτημα : Συνεπώς γιατί ρωτάνε τι θα γίνει με την προϋπηρεσία που έκαναν σε δυσπρόσιτα κατά την τετραετία 2010-2014; Αφού είχε καταργηθεί ο διπλασιασμός των μορίων, ήξεραν ότι δε θα μετρούσε διπλά η προϋπηρεσία τους.
Έχεις δίκιο. Έχω διαπιστώσει κι εγώ ότι οι περισσότεροι δε διαβάζουν ούτε τις προκηρύξεις για τις οποίες καταθέτουν αίτηση. Δε ρώτησα για να βρω λογική απάντηση...απλά με μπέρδεψαν και με έκαναν να ξεχάσω ότι κάποια στιγμή η διπλή μοριοδότηση των δυσπρόσιτων καταργήθηκε.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #207 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:53:38 πμ »
Η διπλή προϋπηρεσία των δυσπρόσιτων για τα έτη 2010-14 δεν έχει περαστεί ούτε στους πίνακες της ειδικής αγωγής που είναι ακόμα ανοιχτοί και τροφοδοτούνται μόνο με ΜΟΝΗ προϋπηρεσία επειδή είναι κλειδωμένοι οι πίνακες της γενικής. Αυτό μου απάντησαν και σε σχετική ένστασή μου το 2011. Νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμος που καταργεί τα δυσπρόσιτα. Αν έχετε κάτι άλλο υπόψη, παρακαλώ πείτε μου να το βρω κι εγώ.
Δεν καταργούσε τα δυσπρόσιτα απλά δεν έδινε 2πλά μόρια σε όσους υπηρετήσουν σε αυτά. Απλα με τη προσθήκη του νέου νόμου θα δίνει 2πλα μόρια από το σχολικό έτος 2014-2015.
Εγώ συνάδελφοι αυτά διαβάζω από το νέο τροποποιητικό νόμο αυτά καταλαβαίνω αν κάποιος καταλαβαίνει κάτι άλλο δεκτό.

Αποσυνδεδεμένος Pm-B

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #208 στις: Αύγουστος 02, 2014, 12:56:18 πμ »
γ ( Θα τους ανοίξει από το σχολικό έτος 2014-2015 να μετρά η μοριοδότηση χωρίς το διάστημα 2010-2014 δηλ από εκεί που κλειδώσανε, το οποίο θα το μετρήσει μετά την εφαρμογή του άρθρο 3 του 3848/2010).[/b]
Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ με περισσότερη σαφήνεια τι εννοείς; Δεν το αντιλαμβάνομαι, ίσως και η ώρα.

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #209 στις: Αύγουστος 02, 2014, 01:03:09 πμ »
έτσι είναι. Αλλα το πιο δίκαιο είναι να βγάλει συμπληρωματική καπάκι και να είναι πιο αύστηρος ο νόμος με αυτούς που δεν πηγαίνουν χωρίς σοβαρό λόγο. ( υγείας , θανάτου κόντινου προσωπου κ.τ.λ) π.χ  ποινη 5 χρόνων ώστε να μη δηλώνουν με ελαφρια την καρδία τα δυπρόσιτα και να καλύπτονται και πιο εύκολα.
Το σωστό θα ήτανε να ολοκλήρωνε το υπουργείο μεταθέσεις - αποσπάσεις και μετά να μας καλούσε να δηλώσουμε βάση των λειτουργικών κενων ούτε κουτάκια ούτε 30-60 επιλογές. Αν πάλι κατά την διάρκεια του έτους προέκυπταν κάποια επιπλέον κενά να μπορούσαμε πάλι να δηλώσουμε (το τέλειο θα ήτανε να τα δηλώνουμε μόνοι μας μέσω κάποιας εφαρμογής και με κάποιο κλειδάριθμο που θα παίρναμε από τις διευθύνσεις και όχι κάθε χρόνο να στηνόμασταν στις ουρές για να παίξουμε τζόκερ που θα πάμε)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.165 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.