*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3178 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:00:10 μμ »
τελικά είχε δίκιο ο nikolopol.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:07 »

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3179 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:03:05 μμ »
Kukuruku σωστα.  Μονο που ονομος ελεγε στο αρθρο 2 οτι ο διαγωνισμος γινεται κάθε. 2 χρονια. Αυτό δίνει πατημα για τροποποίηση, με τη ληξη της μεταβατικης
Δεν δίνει κανένα πάτημα (είμαστε σε μεταβατική μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ δες τα έντονα υπογραμισμένα) και επιπλέον έγινε τροποποίηση και ο διαγ. ΑΣΕΠ θα γίνεται κάθε 3 χρόνια επίσης παραθέτω το εξής από το άρθρο 9 παρ. 1 :
Άρθρο 9
Μεταβατικές διατάξεις
1. Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012
οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό
60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευ−
τικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά
την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών ανα−
πληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια
του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις
του παρόντος νόμου

Δεν θέλω να το παίξω νομικός απλά διαβάζω αυτά που λέει ο 3848 αν καταλαβαίνω κάτι λάθος ας το αναλύσει κάποιος  καλυτερα

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3180 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:09:17 μμ »
Δεν δίνει κανένα πάτημα (είμαστε σε μεταβατική μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ δες τα έντονα υπογραμισμένα) και επιπλέον έγινε τροποποίηση και ο διαγ. ΑΣΕΠ θα γίνεται κάθε 3 χρόνια επίσης παραθέτω το εξής από το άρθρο 9 παρ. 1 :
Άρθρο 9
Μεταβατικές διατάξεις
1. Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012
οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια
και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό
60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευ−
τικών του Α.Σ.Ε.Π. και σε ποσοστό 40% από τους κατά
την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών ανα−
πληρωτών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία.
Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης
και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα
της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρατείνεται η μεταβατική
περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια
του πρώτου διαγωνισμού του Α.Σ.Ε.Π. κατά τις διατάξεις
του παρόντος νόμου

Δεν θέλω να το παίξω νομικός απλά διαβάζω αυτά που λέει ο 3848 αν καταλαβαίνω κάτι λάθος ας το αναλύσει κάποιος  καλυτερα
εγώ συμφωνώ μαζί σου. αν θυμάμαι καλα κάποιος έχει αναφέρει ότι το άρθρο κάνει λόγο για διορισμούς και όχι για αναπληρωτές. εγώ νομίζω ότι πάνε μαζί αυτά, διότι ΑΣΕΠ θα γίνει όταν διοριστούν οι υπόλοιποι ακι επομένως δε μπορούν να γίνουν νέοι πίνακες που θα είναι όλοι μέσα. εσύ τι λες;

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3181 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:17:36 μμ »
Κατά την άποψη μου ο ΑΣΕΠ είναι μονόδρομος για να λυθεί αυτή η εγκλωβισμένη κατάσταση που ζούμε εδώ και 4 χρόνια και αυτό το ξέρει και ο ίδιος ο Λοβ απλά περιμένει να πάρει το οκ για να κάνει ΑΣΕΠ. Βέβαια ο ΑΣΕΠ  θα λύσει μόνο την σειρά μας στον πίνακα με προσμέτρηση της προϋπηρεσίας του 2010-2014 γιατί θα είναι ελάχιστοι οι διορισμοί και κάπου εκεί λόγο πιέσεων βυσμάτων ΔΟΕ κτλ ίσως προβλέψει από ότι ο Λοβ λέει (δεν ξεχνάμε τα άτομα που είναι χρόνια στους πίνακες) να διορίσει αναλογικά και κάποια άτομα που θα έχουν μαζέψει μεγάλη προϋπηρεσία π.χ άνω των 50 μηνών (δική μου εκτίμηση). Απλά τώρα σε ότι του ζητάνε ή συζητά με διαφόρους λέει σε όλους ΝΑΙ θα το δούμε για να τα έχει καλά γιατί ΔΥΣΚΟΛΑ τον βλέπω να είναι κάπου στις επόμενες εκλογές. ΝΑΙ σε ΟΛΑ αλλά και τίποτα σε ΟΛΑ ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:07 »

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3182 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:23:27 μμ »
εγώ συμφωνώ μαζί σου. αν θυμάμαι καλα κάποιος έχει αναφέρει ότι το άρθρο κάνει λόγο για διορισμούς και όχι για αναπληρωτές. εγώ νομίζω ότι πάνε μαζί αυτά, διότι ΑΣΕΠ θα γίνει όταν διοριστούν οι υπόλοιποι ακι επομένως δε μπορούν να γίνουν νέοι πίνακες που θα είναι όλοι μέσα. εσύ τι λες;
Στο άρθρο 9 στις μεταβατικές διατάξεις (δηλαδή στην μεταβατική περίοδο που είμαστε ακόμη και τώρα) προβλέπονται στις ανάλογες παραγράφους (1,2,3 κτλ.) τόσο οι διορισμοί μονίμων (βάση 60-40) όσο και αναπληρωτών αλλά και με ποιόν τρόπο θα λήξει. Η μεταβατική περίοδος είναι ΜΙΑ για όλους (τόσο για τον πίνακα διορισμών όσο και του πίνακα αναπληρωτών). Δεν ξέρω αν μπορεί να την χωρίσει και πως ...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2014, 11:27:06 μμ από kukuruku1 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3183 στις: Αύγουστος 31, 2014, 11:55:46 μμ »
kukuruku1 είσαι σε πολύ καλό δρόμο! Μια χαρά τα καταλαβαίνεις.

αν τολμήσει και ανοίξει τους πίνακες από φέτος, πρέπει να υπάρξει τροποποίηση της εγκυκλίου αναπληρωτών και να ξαναζητήσει αιτήσεις, αλλιώς θα μπλοκάρει νομικά. Αυτό που αναφέρει η εγκύκλιος είναι πρόβλεψη ΜΟΝΟ για τα νέα δυσπρόσιτα τίποτα άλλο.

Κατά 99% λοιπόν δεν πρόκειται το άνοιγμα να αφορά την φετινή διαδικασία.
Ακριβώς. Αυτό είναι το αναμενόμενο, να μην ανοίξουν οι πίνακες τελικά!

τελικά είχε δίκιο ο nikolopol.
Έτσι...όπως μας τα έλεγε ο nikolopol. Σιγά σιγά, ένα ένα θα βγαίνουν!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3184 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:02:18 πμ »
Ρε παιδιά, το σχέδιο νόμου που ανέβασε ο Μπρατης και θα συζητηθεί την Τεταρτη το διάβασε κανείς; Γιατί εγώ το διάβασα και δε λέει τίποτα για άνοιγμα των πινάκων.
Το βρήκα κι εγώ και όντως δεν λέει τίποτα για το άνοιγμα των πινάκων! Παραθέτω link για να το δείτε όλοι:
http://mpratis.gr/014/310814.pdf

Αποσυνδεδεμένος piteroyl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3185 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:11:21 πμ »
'Οντως δε γράφει τίποτα για άνοιγμα πινάκων!  ύστερα από τις δηλώσεις του Λοβ. σύμφωνα με τα πρακτικά της βουλής, πολλοί άλλαξαν γνώμη και τσέκαραν το κουτάκι ότι πάνε και στις λοιπές περιοχές αναπληρωτές. Τώρα όμως δε θα θέλουν να πάνε παντού στην Ελλάδα. Δεν πρέπει να τους δοθεί δυνατότητα για τροποποίηση της αίτησης;

Αποσυνδεδεμένος kukuruku1

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3186 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:14:08 πμ »
Οπότε ωραία τα είπαμε γράφτηκαν 228 σελίδες για αυτό το θέμα αλλά όπως λένε και οι πιο παλιοί στο φορουμ Lasid, nikolopol κτλ. ΤΙΠΟΤΑ δεν θα γίνει όπως και δεν έγινε 4 χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3187 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:20:08 πμ »
Δεν συμφωνώ  με τον σκεπτικό σου. Να είσαι πιο ευγενική και να μην είσαι πιεστική στο  να συμφωνήσει ο  άλλος μαζί σου με το ζόρι.  Το ενδεχόμενο να ανοίξουν οι πίνακες από φέτος το είπε η ηγεσία του Υπουργείου στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων στη βουλή και δημοσιεύθηκε σε πολλά μέσα.  Δεν ηταν φήμη,  στο είπαν οι άνθρωποι που καθορίζουν την εκπαιδευτική πολιτικη της χώρας τι σκέφτονται να κάνουν. Το είπαν και σε συνεντεύξεις τους, σαν αυτή για την οποία συζητάμε εδώ και κάμποσες σελίδες. Επομένως ο υποψήφιος αναπληρωτής όταν συμπλήρωνε την αίτηση ήταν δικαιολογημένα ανήσυχος για το πιθανό άνοιγμα των πινάκων και αυτό ήταν αρκετό να τον  κάνει να δηλώσει και το κουτάκι προκειμένου να παραμείνει ψηλά στον πίνακα.
Είναι υποκριτικό να  λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη τις  τελευταίες δηλώσεις της ηγεσίας στην Αλεξανδρούπολη και να συζητάμε γι αυτές και να ισχυριζόμαστε οτι δεν είχαμε στο νου μας, τις δηλώσεις του υπουργού και του υφυπουργού για το άνοιγμα των πινάκων όταν συμπληρώναμε την αίτηση Αναπληρωτών.

ο,τι μας συμφερει καταλαβαινουμε...εγω αυτο καταλαβα! και το κανω λιγο πιο λιανα αυτη τη φορα...υπηρχε επισημα μεσα στην εγκυκλιο κατι που να αναφερει οτιδηποτε σχετικο με ανοιγμα πινακων? αν οχι, που η απαντηση ειναι οχι, τοτε δεν ξεραμε τιποτα! τι δεν καταλαβαινεις?

lillie μου σαφως και δεν αναφερομαι σε σενα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3188 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:21:51 πμ »
Έχουμε την Τετάρτη το σχέδιο νόμου στη Βουλή που ξεκλειδώνουμε τους πίνακες. Από εδώ και εμπρός πρέπει να θεωρείται στα δεδομένα ότι θα αναγνωρίσουμε τις υπηρεσίες που παρασχέθηκαν στην εκπαίδευση από το 2012 ως το 2014. Δεν θα διαταραχθεί η ισορροπία αφού θα λάβουμε υπόψη ότι το 2012 δεν έγινε όπως προβλεπόταν διαγωνισμός του ΑΣΕΠ. Και αυτό είναι εξαγγελία
Τι εννοούσε άραγε ;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:27:28 πμ από s93060 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3189 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:24:40 πμ »
Έχουμε την Τετάρτη το σχέδιο νόμου στη Βουλή που ξεκλειδώνουμε τους πίνακες. Από εδώ και εμπρός πρέπει να θεωρείται στα δεδομένα ότι θα αναγνωρίσουμε τις υπηρεσίες που παρασχέθηκαν στην εκπαίδευση από το 2012 ως το 2014. Δεν θα διαταραχθεί η ισορροπία αφού θα λάβουμε υπόψη ότι το 2012 δεν έγινε όπως προβλεπόταν διαγωνισμός του ΑΣΕΠ. Και αυτό είναι εξαγγελία
Τι εννοούσε άραγε ;;;;;
αυτό που λέει φαντάζομαι. γιατί είστε τόσο δύσπιστοι;; περιμένετε την τετάρτη. σαν τροπολογία θα έρθει οπότε δεν είναι υποχρεωτικά στο σχέδιο νόμου που έχει κατατεθεί.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3190 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:40:29 πμ »
Ο Λοβέρδος είναι παπ__ας, τώρα το καταλάβατε;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #3191 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 12:48:51 πμ »
'Οντως δε γράφει τίποτα για άνοιγμα πινάκων!  ύστερα από τις δηλώσεις του Λοβ. σύμφωνα με τα πρακτικά της βουλής, πολλοί άλλαξαν γνώμη και τσέκαραν το κουτάκι ότι πάνε και στις λοιπές περιοχές αναπληρωτές. Τώρα όμως δε θα θέλουν να πάνε παντού στην Ελλάδα. Δεν πρέπει να τους δοθεί δυνατότητα για τροποποίηση της αίτησης;
Μήπως ήθελε ο υπουργός να αυξήσει το ενδιαφέρον για τα δυσπρόσιτα, οπότε με όλες αυτές τις παραφιλολογίες περί ανοίγματος των πινάκων τα κατάφερε μια χαρά...όπως και ο ίδιος μας είπε;

Κατεβάζει τώρα και την τροπολογία για το διπλασιασμό των μορίων σε πολύ δύσκολες περιοχές και έλυσε το πρόβλημα του να μην πηγαίνουν οι αναπληρωτές σε δύσκολα μέρη για αυτή τη χρονιά. Αν αυτός ήταν ο στόχος, τότε δε νομίζω ότι θα δώσει ευκαιρία για τροποποίηση της δήλωσης. Το θέλει τσεκαρισμένο το κουτάκι, ώστε μόλις αρνείται κάποιος να προσλαμβάνει από τον άλλο πίνακα που θα είναι μόνο για τα δυσπρόσιτα! ;)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159823
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 327
Σύνολο: 336

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.