*

Αποστολέας Θέμα: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις  (Αναγνώστηκε 855334 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4284 στις: Μάρτιος 10, 2015, 01:23:41 μμ »
στη μεση του αρθρου γινεται αναφορα στο αιτημα του συλλογου να μην προσμετρουνται τα ακαδημαικα και κοινωνικα κριτηρια για διορισμο...ΕΛΕΟΣ...ειναι χρησιμο να υπαρξει προνοια για προσμετρηση ακαδημαικων και κοινωνικων κριτηριων και στον πινακα αναπληρωτων...επιτελους ας αγωνιστουμε για αξιοκρατια...

Τα πραγματα ειναι απλα.
Ειναι γνωστο οτι στο προεδρειο ουτε παντρεμενες ειναι, ουτε παιδια εχουν, ουτε εχουν υπηρετησει σε δυσπροσιτο.
Αυτα τους βολευουν, αυτα ζητανε.
Ευτυχως τελικα που δεν γραφτηκα σε αυτον τον συλλογο παρωδια...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4285 στις: Μάρτιος 10, 2015, 01:53:19 μμ »
Τα πραγματα ειναι απλα.
Ειναι γνωστο οτι στο προεδρειο ουτε παντρεμενες ειναι, ουτε παιδια εχουν, ουτε εχουν υπηρετησει σε δυσπροσιτο.
Αυτα τους βολευουν, αυτα ζητανε.
Ευτυχως τελικα που δεν γραφτηκα σε αυτον τον συλλογο παρωδια...

Και απ οτι φαίνεται διαθέτουν απ ενα ξερό πτυχίο...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4286 στις: Μάρτιος 10, 2015, 01:56:02 μμ »
Εσείς που δουλεύετε στην ειδική και θέλετε να μετρά η προυπηρεσία σας και στη γενική για να μπορέσετε να διοριστείτε επειδή στην ειδική δεν προβλέπεται ΑΣΕΠ για την δευτεροβάθμια , έχετε ΑΣΕΠ στην γενική ;Νομίζω ελάχιστοι έχουν .. Το λέω γιατί μετά και την πρόσφατη  απόφαση του ΣτΕ οι διορισμοι με το 40%(προυπηρεσία) , με το 24μηνο (24μηνες προϋπηρεσία+απλή επιτυχία σε ΑΣΕΠ) και με το 30μηνο (προυπηρεσία) κρίθηκαν αντισυνταγματικοί . Οπότε το καλύτερο θα ήταν να διεκδικήσετε διενέργεια ΑΣΕΠ στην ειδική αγωγή και τον διορισμό σας μέσα από τον δικό σας πίνακα .
Προσωπικά εγώ διαθέτω και έχω κάνει ήδη και την προσφυγή μου  ;) δε με αφορά τι κάνουν οι υπόλοιποι. Δεν έχουν το δικαίωμα να μας περιορίσουν στην ειδική αγωγή. Η προϋπηρεσία μας έχει αποκτηθεί σε δημόσιο σχολείο με την ίδια ύλη και τα ίδια βιβλία που διδάσκονται στη γενική. Προσλήψεις πρέπει να γίνουν και στην Ε.Α. αλλά οφείλουν να αναγνωρίσουν την προϋπηρεσία μας και στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4287 στις: Μάρτιος 10, 2015, 03:59:35 μμ »
Και της γενικής στην ειδική ! Μη μου πεις ότι ένα σεμινάριο έκανε εξπερ τους καθηγητες σε προβλήματα παιδιών με ειδικές ανάγκες !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:55 »

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4288 στις: Μάρτιος 10, 2015, 04:00:04 μμ »
Απορώ κάθε φορά ποιοι είναι αυτοί οι "κάποιοι" (αναφέρομαι στους κάθε λογής συλλόγους) που μιλούν για λογαριασμό όλων και ποιος τους έδωσε το δικαίωμα να το κάνουν αυτό; Τους υπόλοιπους μας ρώτησε κανείς; Αν η προϋπηρεσία της ειδικής δε μετρά στους πίνακες γενικής πως θα διοριστούμε όσοι δουλεύουμε εκεί μια και ασεπ ειδικής δε προβλέπεται για τη δευτεροβάθμια; οεο;
Διαβάζω και λέω: μη με γελουν τα ματια μου;;;;;; Εχετε ξεφυγει τελείως; Τ ι λέτε ρε παιδια; Αν θελετε να διεκδικησετε διορισμους στην ειδικη! ΕχεΙ καμια σχεση η δουλεια που κάνετε με αυτη που κάνουμε σε τμήμα;;;; Αντε το έχουμε κανει εδω μπατε σκυλοι αλεστε!!!

Αποσυνδεδεμένος eles

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4289 στις: Μάρτιος 10, 2015, 04:01:41 μμ »
Και της γενικής στην ειδική ! Μη μου πεις ότι ένα σεμινάριο έκανε εξπερ τους καθηγητες σε προβλήματα παιδιών με ειδικές ανάγκες !

Έλα ντε!!

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4290 στις: Μάρτιος 10, 2015, 04:09:42 μμ »
Και της γενικής στην ειδική ! Μη μου πεις ότι ένα σεμινάριο έκανε εξπερ τους καθηγητες σε προβλήματα παιδιών με ειδικές ανάγκες !
Τυπικό ή όχι είναι ένα προσόν που δεν το έχεις. Απόκτησέ το και το συζητάμε, οι αιτήσεις κάθε Ιούλιο είναι δε σε εμπόδισε κανείς.
Διαβάζω και λέω: μη με γελουν τα ματια μου;;;;;; Εχετε ξεφυγει τελείως; Τ ι λέτε ρε παιδια; Αν θελετε να διεκδικησετε διορισμους στην ειδικη! ΕχεΙ καμια σχεση η δουλεια που κάνετε με αυτη που κάνουμε σε τμήμα;;;; Αντε το έχουμε κανει εδω μπατε σκυλοι αλεστε!!!
Σε τμήμα δουλεύουμε κι εμείς, δε γνωρίζω κάποιον να διδάσκει στο προαύλιο. ;D Η ειδική αγωγή είναι 100% απαιτητικότερη. Είναι πολύ πιο δύσκολο να διδάξεις φυσική ένα παιδί με down παρά τον απουσιολόγο της τάξης.

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4291 στις: Μάρτιος 10, 2015, 04:15:16 μμ »
Αν το αποκτήσω δεν με αφήνει να μπω στον πίνακα ! Τα θέλετε όλα δικά σας !

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4292 στις: Μάρτιος 10, 2015, 04:54:59 μμ »
Τυπικό ή όχι είναι ένα προσόν που δεν το έχεις. Απόκτησέ το και το συζητάμε, οι αιτήσεις κάθε Ιούλιο είναι δε σε εμπόδισε κανείς. Σε τμήμα δουλεύουμε κι εμείς, δε γνωρίζω κάποιον να διδάσκει στο προαύλιο. ;D Η ειδική αγωγή είναι 100% απαιτητικότερη. Είναι πολύ πιο δύσκολο να διδάξεις φυσική ένα παιδί με down παρά τον απουσιολόγο της τάξης.

Ναι η ύλη είναι πολύ απαιτητική.Πχ. λύω -λύεις λύει κτλ. Έλεος

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4293 στις: Μάρτιος 10, 2015, 05:29:32 μμ »
Δυστυχως η ειδικη αγωγη απο λειτουργημα-με ολη τη σημασια της λεξεως το λεω-καταντησε με τα σεμιναρια των τελευταιων ετων εμποριο ελπιδας για διορισμο.Δεν ξερω αν θεωρειται ρομαντικη η αποψη μου,αλλα πιστευω οτι οποιος επιλεγει να διδασκει σε παιδια με οποιουδηποτε ειδους αναπηρια δεν θα τα ανταλλασε με τον απουσιολογο της ταξης.Οσο για το 2ο επιχειρημα οτι δεν εχουν συσταθει οργανικες στην ειδικη αγωγη-που ειναι κτ εμε απαραδεκτο-εχω να αντιταξω το γεγονος οτι και οι οργανικες στη γενικη αγωγη την τελευταια 5ετια και βαλε εχουν καθαρα διακοσμητικο ρολο καθοτι διορισμοι δεν γινονται.Επιπλεον-γνωστα πραγματα-οι συναδελφοι της ειδ.αγωγης δουλευουν αδιαλλειπτως τα τελευταια χρονια με το εσπα-ευτυχως που υπηρχε γι αυτους.Οι υπολοιποι που μειναμε ανεργοι ομως την τελευταια διετια  -που ειμαστε στη γενικη αγωγη και στον κρατικο προυπολογισμο-ακουμε με πικρια την απαιτηση εξαργυρωσης της προυπηρεσιας της ειδικης στη γενικη αγωγη.Αυτη ειναι μια μεγαλη αδικια για την οποια δεν θα επιχειρηματολογησω αλλο.Ευχομαι τελος οσοι ασχολουνται με την ειδικη αγωγη ή τουλαχιστον η πλειοψηφια τους να τιμουν περισσοτερο απο αλλους επαγγελματιες το εργο τους και να μην βαλλουν εναντιον συναδελφων τους.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4294 στις: Μάρτιος 10, 2015, 06:52:33 μμ »
Είμαι εκπαιδευτικός της ειδικής αγωγής εδώ και χρόνια.Αναπληρώτρια μαθηματικός. Πριν δουλέψω στην ειδική αγωγή ήμουν σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης να διδάσκω το αντικείμενο μου σε όλες τις τάξεις του Λυκείου. Δηλαδή έχω προϋπηρεσια και στα δυο. Όμως η αποδεδειγμένη μου προϋπηρεσία είναι στην ειδική αγωγή την οποία διάλεξα από οτιδήποτε άλλο διότι την αγαπώ. Όντως το θεωρώ άδικο να είμαι στους πίνακες της ειδικής αγωγής και ξαφνικά να διορίζομαι στη γενική ως μόνιμος. Όμως φίλοι μου αυτό ίσχυε μέχρι τώρα και δεν ξέρω για ποσό ακόμα. Συνάδερφος με τετραετή εμπειρία στην ειδική (και μάλιστα σε ειδικό σχολείο) διορίστηκε στη γενική με το 30μηνο μην έχοντας καμία εμπειρία σε μαθήματα του λυκείου.
Για να μην σας κουράσω άλλο η γνώμη είναι αν ποτέ γίνουν διορισμοί:
Προϋπηρεσία στην ειδική;;; Πας στην ειδική αγωγή
Προϋπηρεσία στην γενική;;; Πας στην γενική αγωγή
Οποιοδήποτε άλλο προσόν που σχετίζεται με την γενική ή την ειδική να προσμετράται (μεταπτυχιακό, διδακτορικό, επιμόρφωση, σεμινάρια, κ.τ.λ.)

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4295 στις: Μάρτιος 10, 2015, 07:43:42 μμ »
Είμαι εκπαιδευτικός της ειδικής αγωγής εδώ και χρόνια.Αναπληρώτρια μαθηματικός. Πριν δουλέψω στην ειδική αγωγή ήμουν σε φροντιστήριο μέσης εκπαίδευσης να διδάσκω το αντικείμενο μου σε όλες τις τάξεις του Λυκείου. Δηλαδή έχω προϋπηρεσια και στα δυο. Όμως η αποδεδειγμένη μου προϋπηρεσία είναι στην ειδική αγωγή την οποία διάλεξα από οτιδήποτε άλλο διότι την αγαπώ. Όντως το θεωρώ άδικο να είμαι στους πίνακες της ειδικής αγωγής και ξαφνικά να διορίζομαι στη γενική ως μόνιμος. Όμως φίλοι μου αυτό ίσχυε μέχρι τώρα και δεν ξέρω για ποσό ακόμα. Συνάδερφος με τετραετή εμπειρία στην ειδική (και μάλιστα σε ειδικό σχολείο) διορίστηκε στη γενική με το 30μηνο μην έχοντας καμία εμπειρία σε μαθήματα του λυκείου.
Για να μην σας κουράσω άλλο η γνώμη είναι αν ποτέ γίνουν διορισμοί:
Προϋπηρεσία στην ειδική;;; Πας στην ειδική αγωγή
Προϋπηρεσία στην γενική;;; Πας στην γενική αγωγή
Οποιοδήποτε άλλο προσόν που σχετίζεται με την γενική ή την ειδική να προσμετράται (μεταπτυχιακό, διδακτορικό,
επιμόρφωση, σεμινάρια, κ.τ.λ.)
Αυτό είναι το πιο δίκαιο αλλά ποιος το καταλαβαίνει!

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4296 στις: Μάρτιος 10, 2015, 09:02:34 μμ »
Όλοι αυτοί οι σύλλογοι, που ουδέποτε κατάλαβα πόσους και υπό ποια νομιμοποίηση εκπροσωπούν, βγάζουν κάθε φορά μία σούμα του τι συμφέρει την κατάσταση των ηγητόρων τους (να μην μετράνε τα διπλά μόρια για τα  δυσπρόσιτα γιατί δεν έχουν, να μην μετράνε τα ακαδημαϊκά κριτήρια γιατί ομοίως δεν έχουν κλπ κλπ) και αιτούνται την εφαρμογή της κάθε φόρμουλας που έχουν κόψει και ράψει στα μέτρα τους στο υπουργείο. Αστειότητες…

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Πίνακες αναπληρωτών- εξελίξεις
« Απάντηση #4297 στις: Μάρτιος 10, 2015, 09:53:25 μμ »
Αυτό είναι το πιο δίκαιο αλλά ποιος το καταλαβαίνει!
Αυτό θα ήταν δίκαιο αν ήταν ξεκαθαρισμένο έτσι από την αρχή. Δεν μπορεί να έχει αναδρομική ισχύ. άρα η προυπηρεσία μετράει κανονικά. Ας το αλλάξουν και βλέπουμε ποιοι θέλουν να μείνουν στην ειδική αγωγή ή στην γενική!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 325
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.