*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?  (Αναγνώστηκε 21679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:44:11 μμ »
Είναι ανάλογα την περιοχή!!
Εγώ στον Πύργο πριν λίγα χρόνια πέρασα καλά αλλά με μισθό 1200 και κάτι ψιλά...
Τώρα και υπό συνθήκες που ακούμε όπως στην Κω, δεν ξέρω αν βγαίνει!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:44:58 μμ »
To έχω ακούσει από μια φίλη που ήταν αναπληρώτρια μύκονο! Κοιτάξτε είναι ρίσκο το κουτάκι και το ξέρουμε όλοι όσοι το βάζουμε, αλλά αν δεν έχεις άλλη εναλλακτική ή αν απλά έχεις πει ότι θα το προσπαθήσεις μέχρι τε΄λους, πρέπει να τα δεχτείς κάποια πράγματα... δεν γίνεται διαφορετικά. Αλλιώς μην το βάλετε καθόλου, ειλικρινά....
Συνάδελφε δεν ειναι ετσι ακριβώς....Εγω περσι ημουν Μυκονο αναπληρωτρια....οικονομικα δεν ειναι χαλια....κανουν ειδικες τιμες σε εμας τους καθηγητες (καφες 2,5ευρω αντι 5 ευρω).....ακομη και σε κρεοπωλειο, σε φαρμακειο, σε φαγαδικο  εχουμε εκπτωσεις 10%....ασε που οι περισσότεροι γονεις μαθητων εχουν μαγαζια...και σου κανουν εκπτωση....
Απο σπιτι εμενα με 250 ευρω και μονο ρευμα και internet...διπλα στο σχολείο....(ρευμα 9.5 μηνων-με δυσκολο χειμωνα....130ευρω) αλλοι βρηκαν με 230....στο σουπερ μαρκετ υπηρχε ανταγωνισμος....


Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:49:40 μμ »
Φετος Ηρακλειο....ενοικιο 180....αλλα τετοιους ανθρωπους τοσο φιλοξενους....δεν εχω ξαναδει.....για τους μονιμους λεω.....δεν μπορω να τα αποτυπωσω....με λογια....γιατι σε αλλα μερη οι μονιμοι αστα να πανε.....

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 09, 2014, 08:53:41 μμ »
Στο σχολείο που ήμουν στην Κω ήταν μόνο μια αναπληρώτρια ντόπια. Δεν έχω παράπονο από την επαγγελματική τους συμπεριφορά, αλλά μετά τις 2 που γυρνούσα στο σπίτι, ας το πούμε κι έτσι, δεν είχα να μιλήσω με κανένα. Η αλλοτρίωση των τουριστικών περιοχών. Για τη Νίσυρο έχω ακούσει θετικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:39:28 »

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 09, 2014, 09:05:00 μμ »
Παλιότερα ήμουν αναπληρώτρια στην Ίο. Οι τιμές στα σπίτια ήταν από 200- 300 ευρώ, ανάλογα τι έψαχνες. Προσωπικά έμενα σε συγκρότημα ξενοδοχείου με 200ευρώ και ίντερνετ. Νερό δεν πληρωνα γιατί είχαμε γεώτρηση και ρεύμα πλήρωσα ελάχιστα για τους 10 μήνες διαμονή εκεί. Επίσης οι ντόπιοι πολύ φιλικοί μαζί μας και είχαμε και εμείς εκπτώσεις σε φαγητό και ενοικίαση αυτοκινήτου

Αποσυνδεδεμένος xhm32

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 09, 2014, 09:07:21 μμ »
Στο σχολείο που ήμουν στην Κω ήταν μόνο μια αναπληρώτρια ντόπια. Δεν έχω παράπονο από την επαγγελματική τους συμπεριφορά, αλλά μετά τις 2 που γυρνούσα στο σπίτι, ας το πούμε κι έτσι, δεν είχα να μιλήσω με κανένα. Η αλλοτρίωση των τουριστικών περιοχών. Για τη Νίσυρο έχω ακούσει θετικά.
Στην Νισυρό είναι πολυ καλά.

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 09, 2014, 09:07:51 μμ »
Παλιότερα ήμουν αναπληρώτρια στην Ίο. Οι τιμές στα σπίτια ήταν από 200- 300 ευρώ, ανάλογα τι έψαχνες. Προσωπικά έμενα σε συγκρότημα ξενοδοχείου με 200ευρώ και ίντερνετ. Νερό δεν πληρωνα γιατί είχαμε γεώτρηση και ρεύμα πλήρωσα ελάχιστα για τους 10 μήνες διαμονή εκεί. Επίσης οι ντόπιοι πολύ φιλικοί μαζί μας και είχαμε και εμείς εκπτώσεις σε φαγητό και ενοικίαση αυτοκινήτου
Στην Ιο δεν χρειαζεται να παρεις αυτοκινητο;ρωταω για να ξερω.....Κιμωλο χρειαζεται;

Αποσυνδεδεμένος dora22

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • ΠΕ04.02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 09, 2014, 09:09:10 μμ »
Στην Νισυρό είναι πολυ καλά.

Πως εχω διαισθηση οτι θα συναντηθουμε φετος...στις Κυκλαδες.....αν βγω αληθινη...θα κερασεις καφε;
εχει κενα...ξερω και που....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2014, 09:10:56 μμ από dora22 »

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 09, 2014, 09:24:03 μμ »
η Ίος έχει τη Χώρα και το Λιμάνι που κατοικούνται. 2χμ απόσταση, τίποτα δλδ με τα πόδια το κάναμε. όπως επίσης και για το Μυλοπότα από τη χώρα είναι 2 χμ. Το αμάξι χρειάζεται άμα θες να πας σε άλλες παραλίες πιο μακρινές. Προσωπικά δε το είχα κατεβάσει μαζί μου αλλά ότι έπρεπε να δώ το ειδα!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 09, 2014, 09:46:31 μμ »
Στην Ιο δεν χρειαζεται να παρεις αυτοκινητο;ρωταω για να ξερω.....Κιμωλο χρειαζεται;

Γενικά σε πολλά νησιά των Κυκλάδων η χρήση αμαξιού δεν είναι απαραίτητη. Ακόμα και σε μεγάλα νησιά όπως η Νάξος -αν εργάζεσαι στα σχολεία της χώρας- το αμάξι κυριολεκτικά είναι άχρηστο- εκτός φυσικά αν θες να μετακινηθείς σε περιοχές εκτός της χώρας για βόλτα ή δουλεύεις στα ορεινά σχολεία του νησιού.
Αυτό που δε γνωρίζω επακριβώς είναι σε ποια μικρά νησιά αποτελεί σημαντική διευκόλυνση. Στις Μικρές Κυκλάδες ελάχιστες φορές θα το χρησιμοποιήσει κανείς, αλλά σε κάποια άλλα νησιά όπως η Φολέγανδρος ή η Σίκινος που η χώρα βρίσκεται ψηλά, φαντάζομαι θα αποτελούσε ένα συν. Όπως και να' χει, το μόνο κόστος του αυτοκινήτου έγκειται στα εισιτήρια του πλοίου. Αν πάτε σε μικρό νησί με γεμάτο ντεπόζιτο, θα βγάλετε όλο το χρόνο και μάλλον θα σας περισσέψει και βενζίνη.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 09, 2014, 09:51:47 μμ »
Στην Ικαρία χρειάζεται αυτοκίνητο, αλλα σας μιλάω ειλικρινά όποιος πάει, συνήθως δεν φεύγει.... μένει εκει..... Οι Φούρνοι είναι μικροί, δεν χρειάζεται αυτοκίνητο.... Στη Σάμο θέλετε σίγουρα, έχει πολλά να δείτε κ είναι σχετικά μεγάλο νησί (το βάζω εδώ γιατί σχεδόν όσοι έρχονται και Σάμο είναι από το κουτάκι, αν και είναι μεγάλο νησί...) Και εδώ να ξέρετε φέρνουν κουτάκια από την Β.Ελλάδα συνήθως...
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος biov

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 522
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 10, 2014, 04:30:12 πμ »
Συναδελφοι, μου ειπαν οτι στα Ψαρα κ Οινουσες κοβεται το ρευμα και υπαρχουν δυσκολιες. Ξερετε αν αυτο ισχυει και για τα μικροτερα νησια των Κυκλαδων; (Δονουσα κλπ)

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 10, 2014, 09:53:56 πμ »
Δεν ξ΄'ερω για δακοπές ρεύματος, αλλά για Οινούσες ξέρω σίγουρα ότι δεν αρκεί η πίεση του νερού ούτε για πλυντήριο (οι μόνιμοι κάτοικοι έχουν βάλει πιεστικά, αλλά για τα ενοικιαζόμενα ούτε λόγος!)
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσατε το κουτάκι για όλη την Ελλάδα?
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 10, 2014, 10:14:57 πμ »
Συναδελφοι, μου ειπαν οτι στα Ψαρα κ Οινουσες κοβεται το ρευμα και υπαρχουν δυσκολιες. Ξερετε αν αυτο ισχυει και για τα μικροτερα νησια των Κυκλαδων; (Δονουσα κλπ)

Διακοπές ολιγολεπτες γίνονται αρκετές, είναι αλήθεια αυτό, αλλά διακοπές μεγαλύτερες του 20λεπτου σπάνια συμβαίνουν. Είναι να μην τύχει, μια φορά μείνανε χωρίς ρεύμα σχεδόν μισή μέρα, αλλά αυτή ήταν μια μεμονωμένη περίπτωση στα τέσσερα χρόνια που υπηρετώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 494
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.