*

Αποστολέας Θέμα: Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!  (Αναγνώστηκε 3166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris@@

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση και το θεατρο
    • Προφίλ
Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!
« στις: Μάρτιος 13, 2006, 07:55:55 μμ »
Καλησπερα παιδια!!!

   Μόλις πηρα το πτυχιο μου στη Φυσικη και αρχιζω και ψαχνομαι για δουλεια στο χωρο της εκπαιδευσης που με ενδιαφερει. Οπως ομως φανταζεσται ολα μπροστα μου μοιαζουν σαν Χαος!!! Θα ηθελα λοιπον να σας κανω μερικες ερωτησεις και οποιος μπορεσει ας μου απαντησει.

Καταρχην ενδιαφερομαι για αναπληρωτης που εχω ακουσει πολλα!! Πρεπει να εχω τελειωσει στρατιωτικη θητεια για να κανω τα χαρτια μου για αναπληρωτης??? Πρεπει να εχω τελειωσει στρατιωτικη θητεια για να δοσω Ασεπ??? Επισης για να ειμαστε και ρεαλιστες υπαρχει ελπιδα να σε παρουν ως ανπληρωτης η προκειται για ενα χαμενο παιχνιδι?? Και αν προκειται για χαμενο παιχνιδι υπαρχει κατι που να κερδιζεις τελικα???

Αυτες οι απαντησεις προς το παρον θα με βοηθουσαν στο μεγιστο! Ομως θα σας ξαναχρειαστω σιγουρα!! Κανετε πολυ καλη δουλεια! Μπραβο σας. Ηδη απο διαφορα post μου λυθηκαν πολλες αποριες!
 Ευχαριστω προκαταβολικα!!  

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 14, 2006, 02:43:46 πμ »
Δεν υπάρχει περίπτωση να σε πάρουν αναπληρωτή ούτε καν ωρομίσθιο. Σκέψου ότι ο τελευταίος αναπληρωτής που πήραν φέτος είχε 21 μόρια προυπηρεσίας.Αυτό σημαίνει 21 μήνες προυπηρεσίας.Δύο πράγματα μπορείς να κάνεις, να δώσεις ΑΣΕΠ και να τρέξεις να βρείς ώρες πρόσθετης διδακτικής στήριξης .

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 14, 2006, 10:37:29 μμ »
Μου'κανες τη καρδιά περιβόλι... :'(

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 14, 2006, 10:53:46 μμ »
Αναπληρωτής χωρίς προϋπηρεσία είναι πλέον σενάριο επιστημονικής φαντασίας. Ωρομίσθιος ναι αν έχεις «παλιό» πτυχίο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:21:11 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Ειμαι καινουργιος και ολα μοιαζουν Χαοοος!!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2006, 11:56:46 πμ »
Αγαπητέ Dimitris@@,
Αν και η κατάσταση στον κλάδο μας είναι απελπιστική, μην απελπίζεσαι! Για αναπληρωτής, ξέχασέ το. Εγώ που μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες στον ΑΣΕΠ, πέρασα και διορίστηκα, αν δεν διοριζόμουν με την πρώτη φουρνιά των διοριστέων, δεν θα είχα καθόλου πιθανότητες για αναπληρωτής, αφού τα μόρια που είχα μόνο από την επιτυχία μου στον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ δεν έφταναν ούτε για... καραμέλες! Να φανταστείς είχα περίπου 900 άτομα πριν από μένα στον πίνακα... Για σένα που μόλις ξεκινάς, είναι αδύνατον, χωρίς προϋπηρεσία.
Το ίδιο πάνω-κάτω συμβαίνει και με τους ωρομίσθιους. Αν έχεις γνωστό διευθυντή σχολείου, κάνε τις κινήσεις σου για να σε πάρουν για πρόσθετη-ενισχυτική την επόμενη χρονιά, για να μαζέψεις μόρια.
Το καλύτερο πάντως που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις στον επόμενο ΑΣΕΠ. Είναι σχεδόν μονόδρομος. Προσωπικά, δεν πήγα φροντιστήριο, απλά διάβασα μόνος μου και πέρασα. Δεν έβαλα μέσο και τουλάχιστον όσον αφορά το διαγωνιστικό μέρος, υπάρχει αξιοκρατία. Με τις προσαυξήσεις δεν ξέρω τι παίζεται.
Αγόρασε δυο-τρία βιβλία για τα παιδαγωγικά, στρώσου στο διάβασμα του γνωστικού και θα τα καταφέρεις. Έχεις άφθονο χρόνο μέχρι να γίνει και επιπλέον έχεις και φρέσκιες γνώσεις, που πολύ θα σε βοηθήσουν. Φέτος ο κλάδος μας θα διασπαστεί στα τέσσερα (κάθε ειδικότητα ξεχωριστά, φυσικοί, χημικοί, κτλ), οπότε αυτό είναι μάλλον ευνοϊκό, αφού θα διαβάσεις μόνο φυσική και όχι άλλα μαθήματα, όπως εμείς.
Πρόσεξε αυτό που είπες για τον στρατό! Καλό είναι να έχεις ξεμπερδέψει με τη θητεία πριν διοριστείς (με το καλό τον Σεπτέμβρη 2007), γιατί πολλά άτομα διοριστέοι δεν το είχαν προβλέψει και είχαν τρεξίματα...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159546
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 288
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.