*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγή εναντίον των προνομίων Ειδικών Κατηγοριών  (Αναγνώστηκε 23898 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Από που να το πιάσουμε αυτό το βρώμικο σύστημα και να μη λερωθούμε...
Εκτός από τις γνωστές αδικίες (οαεδίτες, ιδιωτικούς, πδς, σιβιτανίδειο, εκκλησιαστικά, πολύτεκνοι κλπ), που έχουμε συζητήσεις άπειρες φορές εδώ μέσα, σκεφτήκατε και την αδικία που παίχτηκε στην πλάτη κάποιων από εμάς; Εγώ ήμουν πολύ ψηλά στον πίνακα -να μην το σχολιάσω που κάθε χρόνο κατεβαίνω θέσεις, όπως κι εσείς για τους γνωστούς λόγους...Τώρα που δεν έγινε μεγάλη φάση και δεν καλύφθηκαν όλα τα κενά όλων των περιοχών, εμένα με προσπέρασε το σύστημα, γιατί επέλεξα να δηλώσω τον νομό μου, καθώς για οικονομικούς και άλλους λόγους δεν μπορούσα να ξαναπάω και φέτος εκτός. Αποτέλεσμα; Αναρίθμητοι που βρίσκονται από κάτω, θα με προσπεράσουν, καθώς θα χάσω κάποια μόρια φετινής προϋπηρεσίας. Και φυσικά δεν είμαι μόνο εγώ αλλά κι άλλοι που καταστρατηγήθηκε η σειρά τους, επειδή δεν καλύφθηκαν όλες οι περιοχές! Γι' αυτό τρελαίνομαι όταν βλέπω τον κάθε υπουργό να μου μιλάει για αξιοκρατία και δικαιοσύνη!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 07, 2014, 02:31:33 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Eνω αυτοι που εχουν βαλει τις εξετασεις μεχρι τωρα εχουν πολλες εργατοωρες σε ιδιωτικο κ δημοσιο τομεα κ ετσι βασιστηκες οτι για να γραψεις πολυ καλα εισαι και ο καλυτερος!

Αυτό κατάλαβες ότι εννοούσα; Μας λες: "Μπορει κάποιος να θεωρει τον εαυτο του εξαιρετο διδασκαλο ομως για καποιους αλλους να μην ειναι."
Σου απαντώ: "Δε με νοιάζει τι πιστεύει ο καθένας τι είμαι, γραμμένη την έχω τη γνώμη τους, δε με νοιαζει να αποδείξω τίποτα σε κανέναν πέρα από τους μαθητές μου!!!"
Πόσο πιο απλά να στο πω, για να το καταλάβεις; 
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι πρέπει οπωσδήποτε να σταματήσουμε αυτή την αδικία!
Προηγουμένως ανέφερα ότι οι τρίτεκνοι με την προυπηρεσία αποκτούν δικαίωμα διορισμού.
Τί εννοώ; Τα επόμενα χρόνια οι τρίτεκνοι θα είναι η μόνη κατηγορία που θα δουλεύει και θα
αποκτάει προυπηρεσία. Αποτέλεσμα αυτής της κατάστασης θα είναι να διεκδικούν θέσεις
αργότερα, αφού θα έχουν συγκεντρώσει ένα μεγάλο χρονικό διάστημα εργασίας στα δημόσια σχολεία.
Να το θυμηθείτε θα μπουν στην κατηγορία που θα απαιτεί διορισμό χωρίς ΑΣΕΠ, γιατί θα έχει
δουλέψει χρόνια στα σχολεία. Πρέπει να ανατρέψουμε αυτή την αδικία, να οργανωθούμε!
Το αρνητικό, όπως πάλι έχω πει είναι ότι μεγάλα ποσοστά με τρίτεκνες υπάρχουν μόνο
στην ειδικότητά μας, επομένως οφείλουμε να γνωστοποιήσουμε το θέμα μόνοι μας και χωρίς να
περιμένουμε πολλούς συμπαραστάτες από άλλες ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος sak81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • i will survive!!!!!!
    • Προφίλ
ολα αυτα που αναφερονται σε ολες αυτες τις σελιδες, μηπως ειναι λιγο ασχετα με το θεμα;νομιζω πως φτανουν τοσα...ενταξει...καταλαβαμε ολοι...να πεταχτουν στην πυρα οι τριτεκνοι..επισης να καει το σπιτι του γειτονα που ειναι διπλα...και οχι το δικο μου....μηπως να συγκεντρωθουμε στο θεμα που μας αφορα; στην β φαση αναπληρωτων; οι moderators τι κανουν; ξεχειλωθηκε το θεμα με τους τριτεκνους στους οποιους δεν ανηκω, αλλα φτανει τοσο....τα ιδια και τα ιδια αναμοχλευετε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε δεν είναι έτσι όπως τα λες. Εγώ μίλησα με επιχειρήματα....

Αποσυνδεδεμένος sak81

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • i will survive!!!!!!
    • Προφίλ
Συνάδελφε δεν είναι έτσι όπως τα λες. Εγώ μίλησα με επιχειρήματα....

δε μιλησα για ελλειψη επιχειρηματων...ειπα οτι πρεπει να σταματησει ολος αυτος ο συρφετός.....ειναι ασχετη συζητηση με το θεμα...αν θελετε ανοιξτε ενα αλλο τοπικ και βγαλτε τα ματια σας....δεν βοηθανε κανεναν ολα αυτα που λεγονται...για την β φαση εχουμε να πουμε τιποτα; για τις θεσεις που μας απομενουν μιας και ολες τις πηρε η αθμια και εμεις κοιμομαστε...

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όσο και να αυξηθεί ο αριθμός ...20% θα είναι τρίτεκνοι...μην είσαστε τόσο υψηλόφρονες που δε δίνετε σημασία σε αυτό...Σας άρεσε προφανώς που με 4 μόρια  προαλαμβάνονται και εσείς με περισσότερα μόρια μπροστά στην οθόνη θα ρωτάτε τον αριθμό της β φάσης ,γ φάσης και στο τέλος της ενισχυτικής...Βράζουμε στο ίδιο το καζάνι και ας αφήσουμε τη μεγαλοψυχία.....Καλό μεσημέρι!

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως και οι φυσικοί στο δικό τους τόπικ για τους τρίτεκνους μιλούν. Τελικά δεν είναι μόνο οι φιλόλογοι μίζεροι είναι και οι φυσικοί! 

Αποσυνδεδεμένος belw

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 794
    • Προφίλ
Οχι μιζερα, ουτε για κρησαρες. Απλα λενε αν το 20% παει στους τριτεκνους για βιοποριστικους λογους τοτε 2 πραγματα ισχυουν. ή εχουν λεφτα για να κανουν 3 παιδια οποτε δε συντρεχει λογος διαθεσης των θεσεων 20% απο αυτους που δεν εχουν 3 παιδια, ή για δικους τους προσωπικους λογους.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Είμαι τρίτεκνη, με μεταπτυχιακό στο φιλολογικό, για το οποίο έδωσα εξετάσεις, δις επιτυχούσα ασεπ και μάλιστα τη μία φορά δεν διορίστηκα για 0,25 μόρια, δηλαδή 40 άτομα. Και τα παιδιά που έκανα δεν μου χαρίστηκαν, πάλεψα και κουράστηκα πολύ, αλλά μου αρέσει να έχω πολλά παιδιά, τα έκανα συνειδητά (αυτή είναι και μία διαφορά μου από το κουνέλι). Γι' αυτό λοιπόν μην ισοπεδώνετε τα πάντα (αναφέρομαι στα σχόλια των maria i asximi, ρεγγίνα φιλίππου και eva07). Όταν γράψετε κι εσείς τόσο στον ασεπ ελάτε να τα πούμε. Για ένα έχετε δίκιο: πολλοί τρίτεκνοι, πολύτεκνοι και αυτοί από ιδιωτικά δεν έχουν ασεπ και δεν ξέρουν καν τι είναι, τον απαξιώνουν και ειδικά αυτοί με τα ιδιωτικά δεν ξέρουν τι θα πει και δυσπρόσιτο, κάποιοι τρίτεκνοι πολύτεκνοι αφήνουν τα παιδιά τους από τότε που έχουν γεννηθεί και πηγαίνουν αναπληρωτές, καλοπερνάνε και τα παιδιά τους πίσω υποφέρουν και το θεωρούν και ηθικό (εγώ τουλάχιστον ξέρω 4 τέτοιες περιπτώσεις), στο σχολείο δεν κάνουν τίποτα, δε γνωρίζουν το αντικειμενό τους. Για όλους αυτούς λοιοπόν χρειάζεται έναν ασεπ, όσο μόρια προϋπηρεσίας και να έχουν δεν πρόκειται να φτάσουν αυτούς που έχουν ένα καλό ασεπ και προσαυξήσεις, η βάση 50 δεν τους αρκεί. Το σύστημα του ασεπ θα τους φτύσει. Το πρόβλημα είναι ότι οι προσλήψεις και οι διορισμοί είναι ψίχουλα. Όταν κι αν προκηρυχθεί ασεπ οι θέσεις θα είναι τόσο λίγες που θα χρειάζεται 95 βάση.


Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου στον ΑΣΕΠ και τα παιδιά σου. Αφού είσαι τόσο οκ σε όλα γιατί θίχτηκες?? Σαν λογικό όν μπορείς να αντιληφθείς σε ποιά κατηγορία τριτέκνων-πολυτέκνων "πήγαιναν" τα σχόλια. Σε αυτούς που στηλιτεύεις η ίδια.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Πάντως και οι φυσικοί στο δικό τους τόπικ για τους τρίτεκνους μιλούν. Τελικά δεν είναι μόνο οι φιλόλογοι μίζεροι είναι και οι φυσικοί!

Έχεις δίκιο..Το να εργάζεται κάποιος με 4 μόρια και όχι κάποιος με 30 είναι τρομερή μιζέρια. Καλό απόγευμα, καλά μυαλά και καλή Β' φάση.

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Εδώ μπαίνουμε να διαβάζουμε νέα για β' φάση και βλέπουμε, ιδιαίτερα τα τελευταία δύο χρόνια, τα νεύρα όσων δεν προσλαμβάνονται...Κατανοώ την πικρία όλων αυτών, όμως, και εκτός θέματος είναι και εκτός ουσίας.Η ουσία είναι ο ισχνός αριθμός προσλήψεων στον κλάδο μας...που το ξαναζούμε και φέτος και εύχομαι να είναι περαστικό και να μην το δούμε ξανά στις επόμενες φάσεις.Αν δεν κοιτάξουμε πώς θα αυξηθεί ο αριθμός προσλήψεων στην ειδικότητά μας,την έχουμε βάψει.....


Πού τα είδες "τα νεύρα όσων δεν προσλαμβάνονται"?? 8) Το συνηθίσαμε πλέον. Άλλωστε πολλοί από τους συναδέλφους εκμεταλλεύτηκαν τον περσινό χρόνο ανεργίας για να κάνουν ταξίδια, να έρθουν σε επαφή με τα  τσάκρα τους, να συμμετάσχουν σε σεμινάρια δημιουργικής μαγειρικής και να ανεβάσουν παραστάσεις στο Ηρώδειο. Έχεις δίκιο πως η ουσία είναι ο ισχνός αριθμός προσλήψεων στον κλάδο μας. Που γίνεται όμως ισχνότερος ακριβώς από τις κατηγορίες που αναφέραμε πιο πάνω και που κάποιοι θεωρήσατε πως το θέμα είναι "εκτός θέματος και ουσίας". Εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη β' φάση.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 429
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι τρίτεκνη, με μεταπτυχιακό στο φιλολογικό, για το οποίο έδωσα εξετάσεις, δις επιτυχούσα ασεπ και μάλιστα τη μία φορά δεν διορίστηκα για 0,25 μόρια, δηλαδή 40 άτομα. Και τα παιδιά που έκανα δεν μου χαρίστηκαν, πάλεψα και κουράστηκα πολύ, αλλά μου αρέσει να έχω πολλά παιδιά, τα έκανα συνειδητά (αυτή είναι και μία διαφορά μου από το κουνέλι). Γι' αυτό λοιπόν μην ισοπεδώνετε τα πάντα (αναφέρομαι στα σχόλια των maria i asximi, ρεγγίνα φιλίππου και eva07). Όταν γράψετε κι εσείς τόσο στον ασεπ ελάτε να τα πούμε. Για ένα έχετε δίκιο: πολλοί τρίτεκνοι, πολύτεκνοι και αυτοί από ιδιωτικά δεν έχουν ασεπ και δεν ξέρουν καν τι είναι, τον απαξιώνουν και ειδικά αυτοί με τα ιδιωτικά δεν ξέρουν τι θα πει και δυσπρόσιτο, κάποιοι τρίτεκνοι πολύτεκνοι αφήνουν τα παιδιά τους από τότε που έχουν γεννηθεί και πηγαίνουν αναπληρωτές, καλοπερνάνε και τα παιδιά τους πίσω υποφέρουν και το θεωρούν και ηθικό (εγώ τουλάχιστον ξέρω 4 τέτοιες περιπτώσεις), στο σχολείο δεν κάνουν τίποτα, δε γνωρίζουν το αντικειμενό τους. Για όλους αυτούς λοιοπόν χρειάζεται έναν ασεπ, όσο μόρια προϋπηρεσίας και να έχουν δεν πρόκειται να φτάσουν αυτούς που έχουν ένα καλό ασεπ και προσαυξήσεις, η βάση 50 δεν τους αρκεί. Το σύστημα του ασεπ θα τους φτύσει. Το πρόβλημα είναι ότι οι προσλήψεις και οι διορισμοί είναι ψίχουλα. Όταν κι αν προκηρυχθεί ασεπ οι θέσεις θα είναι τόσο λίγες που θα χρειάζεται 95 βάση.

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΣΤΕ στην περίπτωσή σου μιας και είσαι επιτυχούσα ΑΣΕΠ.Μιλάμε για τις πρώτες θέσεις του πίνακα με άτομα χωρίς καμιά επιτυχία σε αυτόν.όσο για το αν γράψαμε ΑΣΕΠ,φυσικά και γράψαμε.Εγώ προσωπικά έχω και μεταπτυχιακό το οποίο δεν μου δόθηκε ως προσαύξηση γιατί το απέκτησα μετά τον ΑΣΕΠ.Από διάβασμα πίστεψέ μας γνωρίζουμε.Και από παιδιά.Απλά επιλέξαμε να μην κάνουμε 3 και 4.

Αποσυνδεδεμένος KonSam

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Let's teach!!!!
    • Προφίλ
Α, και όσον αφορά στους τρίτεκνους (καθώς είμαι κ εγώ καμμένη) θεωρώ ότι υπάρχει ήδη δεδικασμένο από το ΣτΕ με το σκηνικό με τις πανελλήνιες, οπότε σκέφτομαι να ρωτήσω κάποιον δικηγόρο αν θα είχαμε ένα πάτημα από αυτό (ότι δηλαδή καταστρατηγείται η αρχή της ισότητας κτλ κτλ κτλ). Τί λέτε εσείς????
Δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι αναπληρώτρια!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 618
Σύνολο: 619

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.