*

Αποστολέας Θέμα: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς  (Αναγνώστηκε 5954 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« στις: Νοέμβριος 10, 2011, 09:19:58 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Καλύπτω φέτος λειτουργικό κενό σε λύκειο και η καθηγήτρια που έχει την οργανική επιστρέφει από άδεια τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου. Ξέρετε τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση? παραμένω στο σχολείο? έχετε υπόψη σας κάποιον συγκεκριμένο νόμο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:38 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2011, 09:43:23 μμ »
ο νόμος - και η λογική - λένε πως ο έχων οργανική προηγείται των υπολοίπων.
Ωστόσο, επειδή έρχεται σχεδόν στο τέλος της χρονιάς ( ειδικά αν πρόκειται για λύκειο, ως το πάσχα ό,τι γίνει και μετά με τις εξετάσεις ψιλο-κ&*%*&βαράμε - συνήθως αναλαμβάνει γραφικές εργασίες ( απουσίες, πρακτικά κτλ) ή μοιράζεστε τις ώρες....για παιδαγωγικούς κυρίως λόγους το σύνηθες είναι να παραμείνεις εσύ στη θέση σου και εκείνη να κάνει κάτι απο τα παραπάνω ή να προσφέρει και γραμματειακή υποστηριξη πχ στη δ/νση.
πάντως, απο καθαρά νομική πλευρά, κανονικά πρέπει να επιστρέψει στη θέση της.
Εγώ πάντως -αν ήμουν προϊσταμένη - θα πρότασσα σ' αυτή την περιπτωση το παιδαγωγικό κομμάτι πάνω απο το νομικό.  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sophia_d

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 10:46:45 πμ »
Σε περίπτωση στο σχολείο που ήμουν , αυτός που επέστρεψε πήρε τις ώρες όποιου ήθελε και ο άλλος πήγε γραμματειακή υποστήριξη... (μόνο μαθήματα πανελλαδικών δεν του δόθηκαν)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 10:51:18 πμ »
Πριν από 2 χρόνια (τελευτάι της χρονιά στο σχολείο) η μητέρα μου έσπασε το πόδι της. Επέστρεψε στο σχολείο (Λύκειο) αρχές νοεμβρίου. Στη θέση της είχε πάει αναπληρωτής.
Έγινε πολύ μεγάλη φασαρία, γιατί ήθελαν να τη στείλουν (και τελικά την έστειλαν) σε 4 διαφορετικά σχολέια προκειμένου να καλύψει τις ώρες της.... Γραμματειακή υποστήριξη δεν μπορούσε (ή δεν ήθελαν να κάνει) γιατί ήδη είχαν στείλει μια αναπληρώτρια γι' αυτό....
Τελικά η τελευταία της χρονιά στο σχολείο ήταν και η πιο δύσκολη για την ίδια......
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:02:38 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 01:33:51 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα, ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Καλύπτω φέτος λειτουργικό κενό σε λύκειο και η καθηγήτρια που έχει την οργανική επιστρέφει από άδεια τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου. Ξέρετε τι συμβαίνει σε αυτή την περίπτωση? παραμένω στο σχολείο? έχετε υπόψη σας κάποιον συγκεκριμένο νόμο?
και σε μενα ειχε συμβει κατι αναλογο πριν απο τρια χρονια.................με πηραν ωρομισθιο στα ολοημερα για να αντικαταστησω μια συναδελφο που πηρε τριμηνη αδεια, εγω τελειωσα κανονικα τον ιουνιο ενω εκεινη οταν τελειωσε η αδεια της πηγε στα γραφεια στη δειυθυνση

Αποσυνδεδεμένος dijkstra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 04:11:07 μμ »
οκ, από ότι κατάλαβα έχω σοβαρή πιθανότητα να μείνω στο σχολείο που είμαι μέχρι το τέλος της χρόνιας. Ενημερωτικά , είναι λύκειο και έχω και τα 2 τμήματα κατευθύνσεων της Γ.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 11, 2011, 04:29:10 μμ »
οκ, από ότι κατάλαβα έχω σοβαρή πιθανότητα να μείνω στο σχολείο που είμαι μέχρι το τέλος της χρόνιας. Ενημερωτικά , είναι λύκειο και έχω και τα 2 τμήματα κατευθύνσεων της Γ.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Oλα σχετικα ειναι. Ο εχων οργανικη θεση δικαιουται να επανακαμψει σε αυτη, οταν επιστρεφει κατοπιν μακροχρονιας αδειας. Αν τελη Φεβρουαριου δεν προκυψει λειτουργικο κενο σε αλλη σχολικη μοναδα του ΠΥΣΔΕ, τοτε πιθανον η συναδελφος να προσφερει γραμματειακη υποστηριξη στο σχολειο ή τη Δ/νση ή να μοιραστειτε τις ωρες διδασκαλιας στο ιδιο σχολειο. Αν, ωστοσο, προκυψει λειτουργικο κενο, η συναδελφος αρνηθει να το καλυψει γνωριζοντας η ιδια τα νομικως προβλεπομενα για την περιπτωση αυτη και δεν υπαρχει αλλος εκπαιδευτικος διαθεσιμος, τοτε θα πας εσυ. 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 11, 2011, 04:31:34 μμ από Damien »
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος katerina76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Tell me and I forget. Teach me and I remember.
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 29, 2011, 08:49:05 μμ »
ακομα και να μην εχει οργανικη και να ειναι στη διαθεση του πυσδε πάλι ο μονιμος προηγειται του αναπληρωτη. βεβαια καλο θα ηταν να παει στη διευθυνση ο μονιμος για να μη χασει και την προυπηρεσια ο αναπληρωτης και να ειναι ολοι καλα

Αποσυνδεδεμένος katiastayros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αντε παλι τα ιδια
    • Προφίλ
Απ: Επιστροφή καθηγητή από άδεια στα μέσα της χρονιάς
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:07:43 πμ »
ο νόμος - και η λογική - λένε πως ο έχων οργανική προηγείται των υπολοίπων.
Ωστόσο, επειδή έρχεται σχεδόν στο τέλος της χρονιάς ( ειδικά αν πρόκειται για λύκειο, ως το πάσχα ό,τι γίνει και μετά με τις εξετάσεις ψιλο-κ&*%*&βαράμε - συνήθως αναλαμβάνει γραφικές εργασίες ( απουσίες, πρακτικά κτλ) ή μοιράζεστε τις ώρες....για παιδαγωγικούς κυρίως λόγους το σύνηθες είναι να παραμείνεις εσύ στη θέση σου και εκείνη να κάνει κάτι απο τα παραπάνω ή να προσφέρει και γραμματειακή υποστηριξη πχ στη δ/νση.
πάντως, απο καθαρά νομική πλευρά, κανονικά πρέπει να επιστρέψει στη θέση της.
Εγώ πάντως -αν ήμουν προϊσταμένη - θα πρότασσα σ' αυτή την περιπτωση το παιδαγωγικό κομμάτι πάνω απο το νομικό.  ;)


Ξερεις τον νόμο ακριβώς:Μπορείς να μου τον στείλεις: Ευχαριστώ...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 385
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 348
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.