*

Αποστολέας Θέμα: Προετοιμασία DELF  (Αναγνώστηκε 32051 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pepe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 10:21:53 πμ »
Syllas, πόσες ώρες τη βδομάδα κάνεις μάθημα για το πρόγραμμα που περιέγραψες;
les pensees se couchent dans les etoiles et elles te parlent quand tu les regardes

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασία DELF
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:35 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 25, 2007, 04:01:57 μμ »
Από μέσα Σεπτεμβρίου ένα δίωρο (δεν αξίζει να πηγαίνετε για 1 ή 1,5 ώρα) την εβδομάδα μέχρι Φεβρουάριο, μετά δύο δίωρα και τον τελευταίο μήνα τρία δίωρα γι' αυτούς που δυσκολεύονται ή δύο δίωρα μέχρι τέλος για όσους τα καταφέρνουν. Ένα παιδί 30 ευρώ το διωρο και δύο παιδιά μαζί 40 ευρώ το δίωρο. Το κρατικό πιστεύω και εγώ είναι καλά οργανωμένο, δε λέω, δε χρειάζεται και μετάφραση του πτυχίου αφού έχει σφραγίδα ελλ. δημοσίου, αλλά ενέχει μεγαλύτερο ρίσκο να κοπούν τα παιδιά και κατάλαβα ότι καλύτερα να πληρώσουν υψηλοτερα εξέταστρα και να μην το ρισκάρουν, παρά 50,60 ευρώ, αλλά με ρίσκο. Όταν το παιδί μαθαίνει πολλά, παίρνει ψηλά πτυχία δεν το σταματάει τίποτα. Μου έχει τύχει πολλές φορές να δίνουν τον ίδιο μήνα και lower, proficiency κλπ και πάλι τα καταφέρνουν, όταν θέλησαν να κάνουν από Α2 κατευθείαν σε Β2, αλλά σε δύο χρόνια τα παράτησαν την πρώτη χρονιά από Μάρτη και συνέχισαν την άλλη χρονιά, αλλά κατάφεραν όσα και τα άλλα παιδιά σε ένα χρόνο. Καλό είναι λοιπόν να ολοκληρώνουμε την κάθε χρονιά με ένα όσο το δυνατόν ψηλότερο πτυχίο. Αν αρχίζει από Γυμνάσιο ο σκοπός είναι Γ'Γυμνασιου να ξεμπερδεύει, αν αρχίσει αργότερα, πρέπει το πολύ Β' λυκείου να ολοκληρώσει και έτσι το θέλουν. Αν το πάμε 4-5-6 χρόνια για Α1, Α2 απογοητεύονται από το μακρό της ιστορίας και δεν προχωράνε καθόλου και ίσως ποτέ αργότερα δεν το ολοκληρώνουν, και εμείς δεν έχουμε δουλειά. Με τη γρήγορη μέθοδο, δουλεύουμε με κάθε παιδί συνολικά 3-4 χρόνια και μένουμε και εμείς και αυτά ικανοποιημενα, γιατί κακά τα ψέματα, πτυχία θέλουν στην Ελλάδα και δεν έχουμε και τύψεις, μαθαίνουν πολλά και έτσι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2007, 04:09:10 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος pepe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 26, 2007, 01:21:23 πμ »
Συμφωνώ κι εγώ ότι 4 κ 5 χρόνια για Α1, Α2 είναι ΠΑΡΑ πολλά,αλλά μου φαίνεται δύσκολο και σε 2 χρόνια το Β2...Δεν αμφισβητώ καθόλου όσα λες, αντίθετα μου φαίνεται πολύ οργανωμένο το πρόγραμμά σου, αλλά μήπως είναι ρίσκο κάθε χρονιά και δίπλωμα διπλό;
les pensees se couchent dans les etoiles et elles te parlent quand tu les regardes

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 10:39:44 πμ »
Χθές έγραψα μία απάντηση, αλλά υπήρξε κάποιο πρόβλημα με τα δεδομένα στο φόρουμ και σβήστηκε. Λοιπόν, πιστεύω ότι Β1+Β2 την ίδια χρονιά (εξετάσεις μόνο Β2) και Γ1+Γ2 την ίδια χρονιά δεν είναι δύσκολο. Δύσκολο είναι ίσως το Α1+Α2 σε μία χρονιά όταν το παιδί δεν έχει κάνει καθόλου γαλλικά πριν. Εμένα μου τυχαίνουν παιδιά με λίγα γαλλικά από το ιδιωτικό σχολείο, οπότε έχω πού να πατήσω, αλλά και ένα αρχάριο που είχα πήρε το Α1 την πρώτη χρονιά (μας καθυστερούσε η γραμματική) και τν επόμενη πήρε Α2+Α3+Α4 (τοτε) μαζί. Τώρα πχ έχω ένα παιδί που έχει κάνει 6 χρόνια γαλλικά και έχει το Α1. Δεν μπορώ να το πάω τώρα Δεκέμβρη για Α2, αλλά μπορω να το πάω Μάιο για Β1, γιατί το πρόβλημα δεν είναι η προετοιμασία τόσο για τις εξετάσεις με το Prepadelf, αλλά η γραμματική που μου παίρνει 3 μήνες περίπου. Αρα, 3 χρόνια για όλα τα πτυχία όταν το παιδί έχει κάνει γαλλικά πριν, και 4 χρόνια όταν είναι αρχάριο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασία DELF
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:35 »

Αποσυνδεδεμένος pepe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 27, 2007, 01:19:42 μμ »
Oh la la...! 6 χρόνια για το Α1?
Ευχαριστώ για την απάντησή σου  :)
les pensees se couchent dans les etoiles et elles te parlent quand tu les regardes

Αποσυνδεδεμένος hmmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 10:28:21 μμ »
diladi me cest clair kai ta loipa tis trait d union kaliptomai;

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 10:52:52 μμ »
Καλησπέρα!
Προετοιμάζομαι μόνη μου για Dalf C2 και πέρασα μία βόλτα από το βιβλιοπωλείο του kauffmann.Πήρα το "Αtout Dalf C2" και ένα εγχειρίδιο για  resume, compte rendu και synthese! Αν και ξέρω ότι είναι αρκετά δύσκολο πτυχίο και με πολλές απαιτήσεις, έχετε να μου προτείνετε κάτι συμπληρωματικό ή επαρκούν αυτά που πήρα;Οποιαδήποτε πληροφορία και βοήθεια δεκτή!
Σας ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος zzzdoup

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 28, 2007, 11:33:27 μμ »
libera,
καταρχην μπραβο για το κουραγιο σου να συνεχισεις για C2.Nομιζω οτι τα βιβλια σε καλυπτουν πληρως,αυτό που θα συμπληρωνα είναι οτι πρεπει να ενταξεις στην προετοιμασια σου τον γαλλικο τύπο ετσι ωστε να εχεις μια σφαιρικη εικονα για το τι συμβαινει καθως και γαλλικες ταινιες και μουσικη.Θα σε βοηθησει πολυ στην κασσετα .Επισης μπες στο site του RFI,France inter και ΤV5,θα βρεις αυθεντικες εκπομπες.Σου ευχομαι καλη επιτυχία ή οπως λενε οι Γαλλοι,merde!

Αποσυνδεδεμένος libera

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 12:52:38 πμ »
zzzdoup ευχαριστώ πολύ για την άμεση ενημέρωση!
Καλή δύναμη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:38:03 πμ »
Χαίρομαι πολύ που ζωντάνεψε η συζήτηση στον κλάδο σας!
Και εγώ πιστεύω ότι οι εφημερίδες, τα περιοδικά και οι ταινίες είναι ό,τι καλύτερο για C1, C2 γιατί εκεί πλέον πάμε σε λεπτομέρειες στο λεξιλόγιο, οπότε τέτοιο  λεξιλόγιο το βρίσκουμε πιο διάσπαρτα και έτσι χρειαζόμαστε μεγαλύτερα κείμενα. Εγώ έπαιρνα τα περιοδικά EURECA, CAPITAL που έχουν κείμενα ακριβώς για επίπεδο Γ1Γ2 και με ποικίλη θεματολογία. Για την παραγωγή γραπτού λόγου βοηθάνε πολύ οι σημειώσεις για το αποδεικτικό δοκίμιο, συμμετοχή σε συζητήσεις στα βιβλία Prepadelf B1B2 Trait d' union. Για το lettre formelle καλύτερες είναι οι σημειώσεις του παλαιού Α3Α4 Kosvoyanni.

Υ.Γ. Πάντως όταν άλλαξε το σύστημα και έγινε Α1Α2Β1Β2... δεν είχαν βγάλει βιβλία παρά μόνο δύο εκδοτικοί οίκοι, έναςεκ των οποίων ο Kaufmann. Το έκανα αυτό γιατί δνε είχαμε άλλο. Δεν μου άρεσε καθόλου. Δεν ξέρω για τα άλλα επίπεδα πως είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 29, 2007, 11:41:50 πμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος hmmm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία DELF
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 29, 2007, 04:11:59 μμ »
diladi me cest clair kai ta loipa tis trait d union kaliptomai;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 500
Σύνολο: 501

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.