*

Αποστολέας Θέμα: Πρωτη φορα ωρομισθιος  (Αναγνώστηκε 24003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tektos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0401
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #98 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 04:00:34 μμ »
Ρε παιδιά,  εδώ υπάρχουν τμήματα φαντάσματα, που ούτε μαθητές υπάρχουν ούτε φυσικά και καθηγητές, αλλά οι ώρες μετράνε κανονικά, και εσείς μιλάτε για λίγες  ώρες που δεν έγιναν;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:13:23 »

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #99 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 04:06:48 μμ »
Κι εγώ έχω ακούσει για τμήματα "φαντάσματα" αλλά δεν έχω δει και κάτι χειροπιαστό δηλ. στο ταδε σχολείο, ο τάδε καθηγητής και διευθυντής ...οπότε και δεν τα πολυπιστεύω αυτά τα τμήματα ότι υπάρχουν τελικά!

Απ την άλλη εννοείται ότι οι πλαστές υπογραφές για ορισμένες μέρες πάνε σύννεφο αλλά από τις 12 Νοέμβρη μέχρι τώρα πάει πολύ minus. Να σου θυμίσω ότι όποιος πάει για τα πολλά χάνει και τα λίγα. Ο χαμός που γίνεται πλέον στην ΠΔΣ δύσκολα να μπορέσει κάποιος να φτιάξει τμήμα "φάντασμα"...θα το μυριστούν οι υπόλοιποι "λαγωνικοί" ωρομίσθιοι και θα την πατήσεις
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #100 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 04:26:21 μμ »
Το ΄΄λαγωνικοι΄΄ ωρομισθιοι μου αρεσε πολυ!!!!!!!!!!!!!Πραγματικα ειναι κατι που ισχυει.Καποιοι κανουν τα στραβα ματια αλλα καποιοι αλλοι ειναι με την ενσταση και την καταγγελια στο χερι και δεν ειναι λιγοι...
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #101 στις: Δεκέμβριος 09, 2007, 07:53:27 μμ »
Παιδια, εγω δεν παω για τα πολλα. Βασικα αυτα που σας λεω, ουτε τα ηξερα ουτε καν τα ειχα φανταστει.
Κι οταν εχεις βγαλει κάλους στα ποδια για δυο ρημαδες ωρες, δεν το ρισκαρεις.
Ετσι μου ειπαν, ετσι σας λεω.
Αλλοιμονο, θα πηγαινα εγω να προτεινω, απο το πουθενα, τετοια πραγματα? Να καψω τον ιδιο μου τον εαυτο?
Γι αυτο ονομασα το τοπικ 'πρωτη φορα ωρομισθιος' γιατι δεν ξερω τι μου γινεται. Και ομως, αυτο ηταν το 'καλωσορισμα' που μου εγινε.

Δεν ξερω τι παιζει, γι αυτο σας ρωταω εδω.

Γι αυτο ρωτω: ισχυει στην πραξη το γραμμα του νομου(εγκυκλιος πδς-απαρεγκλιτα) ή οχι? Ετσι οπως μου τα λετε, οι μεν και οι δε, μαλλον εδω  ταιριαζει το comme ci comme ca.
Κι εγω δεν ξερω και πως να κινηθω καλα καλα:
Ψαχνοντας πηγα και μιλησα με το συντονιστη, να μην ανησυχω αν καθυστερησουμε να ξεκινησουμε κλπ.
Τι θα βγει στο τελος δεν ξερω.
Τρομαξα να γινει μια αρχη, αν γινει τελικα γιατι με τοσα που βλεπω, μεχρι να παρω αντιγραφο συμβασης, που θα κανει λεει πολλους μηνες να το παρω στα χερια μου, δεν πιστευω τιποτε.

Αληθεια, μεχρι ποτε μπορει να ξεκινησει στην πραξη ενα τμημα πδς?
Μπορει να παει η καθυστερηση της καθυστερησης, ω καθυστερηση?
Δεκεμβρη τον φαγαμε, σε 2 βδομαδες κλεινουν τα σχολεια.
Απο Γεναρη και βλεπουμε, ειναι δυνατον να κανει ξεκινημα ενα νεο τμημα πδς?
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2007, 08:07:19 μμ από minus »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:13:23 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #102 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:21:11 πμ »
Τρομαξα να γινει μια αρχη, αν γινει τελικα γιατι με τοσα που βλεπω, μεχρι να παρω αντιγραφο συμβασης, που θα κανει λεει πολλους μηνες να το παρω στα χερια μου, δεν πιστευω τιποτε.

Αυτό μου κάνει τρελή εντύπωση, γιατί εγώ τη σύμβαση την πήρα πριν αρχίσω να κάνω μαθήματα...

Πάντως, στην ΠΔΣ, όλα εξαρτώνται από την καλή διάθεση του συντονιστή. Το δικό μου σχολείο κρατάει τμήματα 2 και 3 ατόμων, βάζοντας τα υπόλοιπα παιδιά να υπογράφουν κατόπιν εορτής ότι προσήλθαν στο μάθημα. Γενικά, υπάρχει μια πολιτική ότι εφόσον έστω και 1 άτομο θέλει να διατηρηθεί το τμήμα, κάνουν το παν για να μην το διαλύσουν. Επίσης, υπάρχει συνεννόηση από την αρχή ότι, αν για οποιοδήποτε λόγο, δεν μπορώ να πάω, οι ώρες γράφονται κανονικά, και συνεννοούμαι με τα παιδιά για αναπλήρωση κάποια άλλη μέρα! (Χρωστάω ένα 2ωρο από αρχές Νοέμβρη!) Δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν η αναπλήρωση είναι νόμιμη, μάλλον είναι πανεπιστημιακή πρακτική, αλλά πάντως λύνει αρκετά προβλήματα. Τουλάχιστον, ξέρω ότι τις ώρες που γράφω, τις έχω δουλέψει!  :P

Τι να πω... ίσως να είμαι η εξαίρεση και πέτυχα καλή συντονίστρια!

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #103 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 02:38:24 μμ »
Συμφωνώ με τη χρήστη leti77 ότι όλα γίνονται. Νομίζω είναι καλύτερο να σιωπούμε είτε να προσπαθήσουμε να ενημερωθούμε εκτός δημόσιου διαλόγου στο διαδίκτυο για παράνομες πράξεις που συμβαίνουν. Και ο τρόπος που πήραμε ώρες ΠΔΣ στη συντριπτική μας πλειοψηφία είναι "παράνομος" (αν όχι νομικά τουλάχιστον ηθικά) Οπότε ας μην ανακαλύπτουμε την Αμερική.
Και επειδή οι περισσότερες παρανομίες συμβαίνουν είτε για την εξυπηρέτηση των μαθητών(για καλό σκοπό) είτε λόγο της τραγικής γραφειοκρατείας και των ολιγωριών κράτους, υπουργείου, διευθύνσεων δε βρίσκω το λόγο να είμαστε καταγγελτικοί πάντα. (δηλαδή γιατί να μη γίνονται τμήματα 2 ή 3 ατόμων? γιατί να μην ξεκινάει η ΠΔΣ κανονικά τον Σεπτέμβριο? γιατί να πληρωνόμαστε οι ωρομίσθιοι τα μισά χρήματα από ότι οι μόνιμοι για την ίδια ακριβώς απασχόληση-εργασία?)Καλό είναι να βάζουμε και άλλα ερωτήματα εκτός από αυτά που "μας αφορούν προσωπικά". Γιατί όταν βάζουμε λάθος ερωτήματα συνέχεια λάθος απαντήσεις θα παίρνουμε

Όσο για τα "λαγωνικά": καλό είναι να υπερασπιζόμαστε τα συμφέροντά μας, αλλά συμφέρον δεν είναι "να διοριστώ με κάθε τρόπο". Με αφορμή αυτό θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας στο θέμα: "Απεργία για το Ασφαλιστικό και Ωρομίσθιοι"

υγ:συγγνώμη αν κουράζω

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2553
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #104 στις: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:51:32 μμ »
Παράθεση από: asimos_alex link=topic=3150.msg46893#msg46893 date=1197290304[quote
Όσο για τα "λαγωνικά": καλό είναι να υπερασπιζόμαστε τα συμφέροντά μας, αλλά συμφέρον δεν είναι "να διοριστώ με κάθε τρόπο".
Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο γράφεις το παραπάνω...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2007, 08:53:38 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #105 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 08:18:40 πμ »
υπάρχει συνεννόηση από την αρχή ότι, αν για οποιοδήποτε λόγο, δεν μπορώ να πάω, οι ώρες γράφονται κανονικά, και συνεννοούμαι με τα παιδιά για αναπλήρωση κάποια άλλη μέρα! (Χρωστάω ένα 2ωρο από αρχές Νοέμβρη!) Δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν η αναπλήρωση είναι νόμιμη, μάλλον είναι πανεπιστημιακή πρακτική, αλλά πάντως λύνει αρκετά προβλήματα. Τουλάχιστον, ξέρω ότι τις ώρες που γράφω, τις έχω δουλέψει!  :P

Οντως, ουτε η αναπληρωση ειναι νομιμη και μαλιστα το γραφει ρητα στην εγκυκλιο, αλλά αυτο ειναι εντελως διαφορετικο ηθικα και πρακτικα από το να γραφτουν ωρες που δεν εγιναν καθολου. Η μετακινηση ενος χαμενου μαθηματος σε μια αλλη μερα ή η συλλογη υπογραφων εκ των υστερων απο μαθητες που εχουν κανει απουσιες ειναι πολυ κοινοτερες πρακτικες απο την υπαρξη τμηματων-φαντασματων. Επισης, νομιζω οτι ολοι ξεχνουν οτι υπαρχουν κι ελεγκτες της Δ/βαθμιας, οι οποιοι περνουν απο τα σχολεια τις ωρες που υποτιθεται γινεται η ΠΔΣ και κανουν ελεγχο! (στην Αθηνα δεν εχουν αρχισει να περνουν ακομη, μιας κι ακομη δεν εχει καλα-καλα αρχισει η ΠΔΣ...) Κι ας πουμε οτι ο σχεδιαστης τα εχει καλα με τον ελεγκτη και ο δευτερος κανει τα στραβα ματια... ακομη και σ'αυτην την περιπτωση, ενας τριτος καταδοτης φτανει να βρεθει (και δε χρειαζεται να ειναι παντα ενας θιγομενος ωρομισθιος, asimos_alex, μπορει καλλιστα να ειναι καποιος μονιμος που εχει προηγουμενα με το σχεδιαστη ή το διευθυντη και τους τη "φυλαει") και θα βρεθουν ολοι τους μπλεγμενοι.

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #106 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 12:18:53 μμ »
Με ολα αυτα που συζηταμε εδω, δεν ξερω ποια ειναι η ιδανικη σταση να κρατησει κανεις.
Φυσικα, αυτο ειναι υποκειμενικο. Ο καθενας πιστευει μαλλον κατι αλλο.

Ας προσπαθησουμε λοιπον να δουμε τι γινεται οταν καποιος ειναι ωρομισθιος πρωτη φορα.
Ψιλοφοβισμενος, τι θα αντιμετωπισει, και πως θα παει ολη η διαδικασια και διδασκαλια.

Τι να κανει, να πιασει τον συντονιστη και να του πει:
'θελω να συμμετεχω στην πδς, αλλα δεν θελω παρατυπιες' και να τον ρωτα καθε λιγο 'ποτε θα αρχισουμε, γιατι αργουμε', 'γιατι 2 ατομα μονο' κλπ κλπ κλπ?

Δεν ειναι ...too much? Δεν κινδυνευεις να φας πόδι αφού τους 'πολυζαλιζεις', απο τη δικη τους οπτικη γωνια-οπως το βλεπουν αυτοι πιθανως, ασχετα αν εχεις δικιο?

Εγω οπως το βλεπω και οπως το ψαχνω, παω με τα νερα του συντονιστη, ελπιζοντας οτι δεν θα γινει καμια στραβη.
Δεν μπορω να τον πιασω απ το λαιμο, ουτε να τον 'στριμωχνω', διοτι και άπειρος ειμαι, και φοβαμαι μη με διωξουν απο πδς(ποιος τους εμποδιζει, δεν εχω τιποτε στα χερια μου), και για του χρονου θα εχω ανασφαλεια κλπ. Θεωρω οτι εχουν το πανω χερι, κι ετσι δεν τους σκοτιζω με χιλιες ερωτησεις, γιατι στο τελος ισως νομιζουν οτι τους εγκαλώ στην τάξη(ευταξία)! Ειπαμε, εχουμε δίκαια, προσπαθουμε να τα διεκδικουμε αλλα βλεπουμε και πόσο 'μας παιρνει' καθε φορα, γιατι μετα νομιζω οτι προκαλουμε την τυχη μας.

Αυτη ειναι η αποψη μου. Υποκειμενικη σιγουρα. Ας ακουστουν και οι δικες σας.




Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #107 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 01:16:50 μμ »
Επειδή είχα κι εγώ απορίες ανάλογες, ρώτησα τον υπεύθυνο της ΠΔΣ στο σχολείο που πηγαίνω και είπε ότι με εντολή προϊσταμένου δηλώθηκε ότι τα μαθήματα ξεκίνησαν από 12 Νοέμβρη (αφότου δηλ. βγήκε η εγκύκλιος). Φυσικά δεν το κάνουν αυτό γιατί είναι καλοί άνθρωποι και θέλουν να μας βοηθήσουν αλλά γιατί και οι ίδιοι θα πάρουν παραπάνω χρήματα.
 Όσο για τα τμήματα -φαντάσματα υποψιάζομαι ότι υπάρχει ένα, όχι εκεί που είμαι εγώ, αλλά σε άλλο σχολείο. Το διερευνούμε μ'ένα άλλο συνάδερφο. Αλλά ειλικρινά ατομικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, γιατί αν επώνυμα το καταγγείλεις την επόμενη χρονιά δε θα σε πάρουν, μη σας πω ότι κι αυτή τη χρονιά θα σου πάρουν -κάποια δικαιολογία θα βρουν- τις ώρες που σου έδωσαν! Γιατί αυτός που θα έρθει να ελέγξει είναι ο ίδιος που έβαλε το συγκεκριμένο άτομο εκεί! Το ξέρουν ότι τους έχουμε ανάγκη, γι'αυτό και τα κάνουν αυτά.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #108 στις: Δεκέμβριος 11, 2007, 01:30:29 μμ »
Oταν λεμε τμηματα-φαντασματα, τι εννοουμε τελικα?

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #109 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 08:21:22 πμ »
Oταν λεμε τμηματα-φαντασματα, τι εννοουμε τελικα?

Τμηματα με μηδεν μαθητες, δηλ. ο ωρομισθιος δεν κανει μαθημα, αρα η προϋπηρεσια του ειναι πλασματικη. Σαν το δικο σου προς το παρον, καλη ωρα.

Αν διαβασεις το τοπικ για τις χιλιομετρικες αποστασεις και την ΠΔΣ, θα καταλαβεις ευκολα ποσο τετοια τμηματα θιγουν τους ωρομισθιους που ταξιδευουν καθε βδομαδα εκατονταδες χιλιομετρων με δικα τους εξοδα για να κανουν μαθημα και ν'αποκτησουν μορια προϋπηρεσιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2007, 08:24:17 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #110 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 08:23:28 πμ »
τα μαθήματα ξεκίνησαν από 12 Νοέμβρη (αφότου δηλ. βγήκε η εγκύκλιος).

Η εγκυκλιος βγηκε 29 Οκτωβρη.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρωτη φορα ωρομισθιος
« Απάντηση #111 στις: Δεκέμβριος 12, 2007, 01:19:14 μμ »
To ξέρω. Απλώς ήθελα να πω ότι σε πολλά σχολεία άρχισαν να δηλώνονται ώρες στην ΠΔΣ λίγο χρονικό διάστημα αφότου βγήκε η εκγύκλιος ακόμα κι αν τα μαθήματα δεν είχαν ξεκινήσει. Εσείς ρωτήσατε από πότε άρχισαν να σας δηλώνουν τις ώρες; Προσωπικά δεν έχω υπογράψει τίποτα ακόμη, ο υπεύθυνος μου είπε ότι αυτό θα γίνει στο επόμενο μάθημα που θα κάνω. Τότε θα έχει έτοιμα τα χαρτιά για όλους.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160804
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 409

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.