*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 216138 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ste_tria

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #210 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 08:43:07 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα,
σας ενημερώνω ότι έχω επικοινωνήσει με δύο ακαδημαϊκές συμβούλους σχετικά. Το πρόβλημα δεν προέρχεται από τον ΔΟΑΤΑΠ και την Ελλάδα, αλλά από την Κύπρο. Με καθυσήχασαν και μου είπαν πως είναι θέμα χρόνου να λυθεί το ζήτημα. Παρακαλώ, επικοινωνήστε με τις ακαδημαϊκές συμβούλους σας και μην γράφετε παραφιλολογίες και μας τρομοκρατείτε όλους!
Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο, Τόλμη, Τύχη.
:) <3

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #211 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 08:54:31 μμ »
To αντίθετο, ioanna2012, αναφέρει ότι το εξ αποστάσεως Παν.Λευκωσίας αναγνωρίζεται ως ομοταγές. Έχεις δει κάποια άλλη ανακοίνωση που το αναφέρει ρητά;
Αναφέρουν τις επιστημες της αγωγής γενικά ενώ στο άλλο πανεπιστήμιο έχει αναλυτικά τις δυο κατευθύνσεις


Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #212 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 09:34:14 μμ »
ioanna2012, έχεις δίκιο ότι έχουν αναγνωρίσει στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο τις 2 κατευθύνσεις και τις γράφει ακριβώς ποιες είναι "ΜΕΤ.ΠΡΟΓΡ.ΕΞ.ΑΠΟΣΤ.ΕΠΙΣΤ.ΑΓΩΓΗΣ-ΕΙΔΙΚΗ(ΕΝΙΑΙΑ)ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ-ΕΚΠ\ΚΗ ΗΓΕΣΙΑ" , ενώ στο δικό μας αναφέρει "DISTANCE-LEARNING PROGRAM: MASTER OF EDUCATIONAL STUDIES" γενικά.

Έχει ειπωθεί ότι μάλλον (δεν ξέρουμε ακριβώς τι γίνεται) καθυστερούν επειδή δεν έχουν αναγνωριστεί οι υπόλοιπες ειδικότητες των ΠΜΣ που υπάγονται στις Επιστήμες της Αγωγής του παν.Λευκωσίας (Μουσική Παιδαγωγική, Τέχνες και Εκπαίδευση, Θεωρία και πρακτική και αξιολόγηση, Εκπαιδευτική Τεχνολογία, Διδακτική Μαθηματικών, Διδακτική γλώσσας). Πάντως αύριο θα έχουμε κάποια απάντηση από ΕΑΙΠ.

Γιατί αυτή τη στιγμή , ste_tria, δεν μας στέλνουν το πτυχίο ενώ τελειώσαμε τον Σεπτέμβρη. Άρα, έχουμε πρόβλημα, αλλά ελπίζουμε πως αποτελεί μόνο καθυστέρηση που και αυτή δεν θα έπρεπε να υφίσταται.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #213 στις: Νοέμβριος 30, 2014, 10:26:26 μμ »
Να σημειώσω πως το προηγούμενο μήνυμά μου είναι καθαρά προσωπική άποψη και απλώς συνδύασα σκέψεις και άλλων συναδέλφων. Δεν είμαι Πυθία για να ξέρω τι συμβαίνει και φυσικά και είμαι οργισμένη και θιγόμενη με την όλη καθυστέρηση ή δεν ξέρω πώς αλλιώς να την ονομάσω. Αντι λοιπόν τα βέλη να στρέφονται εναντίον μου που εξέφρασα μια υπόθεση για το τι συμβαίνει, καλύτερα να οργίζονται με τους ιθύνοντες όχι με εμένα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #214 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 01:23:17 πμ »
Καλησπέρα και από εμένα,
σας ενημερώνω ότι έχω επικοινωνήσει με δύο ακαδημαϊκές συμβούλους σχετικά. Το πρόβλημα δεν προέρχεται από τον ΔΟΑΤΑΠ και την Ελλάδα, αλλά από την Κύπρο. Με καθυσήχασαν και μου είπαν πως είναι θέμα χρόνου να λυθεί το ζήτημα. Παρακαλώ, επικοινωνήστε με τις ακαδημαϊκές συμβούλους σας και μην γράφετε παραφιλολογίες και μας τρομοκρατείτε όλους!

Ενημερωτικά ο ΔΟΑΤΑΠ εμένα με ξύπνησε και απευθύνθηκα στο Πανεπιστήμιο. Πριν το email είχα επικοινωνήσει με το Δοαταπ να καταθέσω χαρτιά και παράβολο πριν εκδοθεί το πτυχίο. Στο ΕΑΙΠ που απευθύνθηκα μου είπαν ότι το πανεπιστήμιο πρώτα κίνησε το κάρο και μετά τη ρόδα. Δλδ βιάστηκαν με το μεταπτυχιακό. Μη χάνουμε την ουσία, το πανεπιστήμιο είναι υπαίτιο για την καθυστέρηση, απερισκεψία, επιπολαιότητα όπως αλλιώς θέλετε πείτε το. Εμένα οι ακαδημαϊκές σύμβουλοι με διαβεβαίωναν από τον Ιούνιο ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και τώρα ορίστε.

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #215 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 12:01:35 μμ »
Υπάρχει κάτι νεότερο για την αναγνώριση;

Αποσυνδεδεμένος NTs

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #216 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 12:02:58 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Μόλις επικοινώνησα με ΕΑΙΠ. Αναγνωρίστηκαν όλες οι κατευθύνσεις του μεταπτυχιακού. Περιμένουμε και επίσημη ενημέρωση από το Πανεπιστήμιο το οποίο θα δρομολογήσει και τη σχετική διαδικασία για την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ.

Τέλος καλό, όλα καλά.

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #217 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 12:04:55 μμ »
Επικοινώνησα με το πανεπιστήμιο και μου είπαν ότι αύριο μεθαύριο θα μας ενημερώσουν με ανακοίνωση. Ρώτησα αν μπορούν να μου πουν κάτι μέχρι τότε και μου απάντησαν αρνητικά.
Αν κάποιος έχει άλλη ενημέρωση ας μας πληροφορήσει.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #218 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 01:59:29 μμ »
Καλημέρα συνάδελφοι,

Μόλις επικοινώνησα με ΕΑΙΠ. Αναγνωρίστηκαν όλες οι κατευθύνσεις του μεταπτυχιακού. Περιμένουμε και επίσημη ενημέρωση από το Πανεπιστήμιο το οποίο θα δρομολογήσει και τη σχετική διαδικασία για την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ.

Τέλος καλό, όλα καλά.
Mπράβο, NTs, με τα καλά σου τα νέα!!Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Ευτυχώςςςςςςςς!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #219 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 02:31:49 μμ »
Mπράβο, NTs, με τα καλά σου τα νέα!!Ευχαριστούμε πάρα πολύ! Ευτυχώςςςςςςςς!!!!!!!!!


Επικοινώνησα με την ΕΑΙΠ. Το μεταπτυχιακό πήρε τελική έγκριση την Παρασκευή και θα ξεκινήσουν να τυπώνονται τα πτυχία. Μου είπε η ευγενέστατη υπάλληλος (εκεί κύπρος, όχι σαν την Ελλάδα) ότι το πανεπιστήμιο μας προστάτεψε με το να μην εκδίδει πτυχία. Το πανεπιστήμιο για τα πτυχία που εκδίδει σε κύπριους πολίτες δε χρειάζεται έγκριση οριστική από την ΕΑΙΠ. Ο Δοαταπ κίνησε το ζήτημα. Σε ερώτησή μου τι θα γίνει με το Δοαταπ μου απάντησε λογικά...δε μπορώ να μαντέψω. Τα συμπεράσματα δικά μας.


ΥΓ: Το πανεπιστήμιο υπέβαλε αίτημα για 32 προγράμματα για αυτό και καθυστέρησαν μου είπε να δώσουν τελική απάντηση. Το πρόβλημα ήταν από Σεπτέμβρη και φυσικά το πανεπιστήμιο μας το απέκριψε

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #220 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 02:34:04 μμ »
Καλησπέρα και από εμένα,
σας ενημερώνω ότι έχω επικοινωνήσει με δύο ακαδημαϊκές συμβούλους σχετικά. Το πρόβλημα δεν προέρχεται από τον ΔΟΑΤΑΠ και την Ελλάδα, αλλά από την Κύπρο. Με καθυσήχασαν και μου είπαν πως είναι θέμα χρόνου να λυθεί το ζήτημα. Παρακαλώ, επικοινωνήστε με τις ακαδημαϊκές συμβούλους σας και μην γράφετε παραφιλολογίες και μας τρομοκρατείτε όλους!

Επικοινώνησα με την ΕΑΙΠ. Το μεταπτυχιακό πήρε τελική έγκριση την Παρασκευή και θα ξεκινήσουν να τυπώνονται τα πτυχία. Μου είπε η ευγενέστατη υπάλληλος (εκεί κύπρος, όχι σαν την Ελλάδα) ότι το πανεπιστήμιο μας προστάτεψε με το να μην εκδίδει πτυχία. Το πανεπιστήμιο για τα πτυχία που εκδίδει σε κύπριους πολίτες δε χρειάζεται έγκριση οριστική από την ΕΑΙΠ. Ο Δοαταπ κίνησε το ζήτημα. Σε ερώτησή μου τι θα γίνει με το Δοαταπ μου απάντησε λογικά...δε μπορώ να μαντέψω. Τα συμπεράσματα δικά μας.


ΥΓ: Το πανεπιστήμιο υπέβαλε αίτημα για 32 προγράμματα για αυτό και καθυστέρησαν μου είπε να δώσουν τελική απάντηση. Το πρόβλημα ήταν από Σεπτέμβρη και φυσικά το πανεπιστήμιο μας το απέκριψε

Δεν παραφιλολογούμε αλλά οι ακαδημαϊκές σύμβουλοι σε email μου από την Παρασκευή και δεν μου απάντησαν. Πήρα ενημέρωση από την ΕΑΙΠ. Φυσικά στο Δοαταπ δε μου απάντησαν σε τηλέφωνο ούτε email παρόλο που σήμερα είναι η μέρα για το κοινό

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #221 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 02:48:52 μμ »
Υπήρξε μεγάλη αναστάτωση και προβληματισμός γιατί δεν μας ξεκαθάριζαν τι συνέβαινε. Το σημαντικό είναι ότι αναγνωρίστηκαν και δεν έχει δικαιολογίες πια ο δοαταπ να μην το αναγνωρίσει. Και φυσικά θα το αναγνωρίσει.
ΜΟ είχε πει η υπάλληλος στο δοαταπ σε παλιότερο τηλεφώνημά μου πως αφού σταλθούν τα πτυχία θα κάνει κανα μήνα να εγκριθεί από το συμβούλιο. Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά πρέπει να πιέσουμε να κάνουν συνεδρίαση στο δοαταπ το συντομότερο. Αρκετά καθυστερήσαμε.

Αποσυνδεδεμένος apollon

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #222 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 03:05:31 μμ »
Υπήρξε μεγάλη αναστάτωση και προβληματισμός γιατί δεν μας ξεκαθάριζαν τι συνέβαινε. Το σημαντικό είναι ότι αναγνωρίστηκαν και δεν έχει δικαιολογίες πια ο δοαταπ να μην το αναγνωρίσει. Και φυσικά θα το αναγνωρίσει.
ΜΟ είχε πει η υπάλληλος στο δοαταπ σε παλιότερο τηλεφώνημά μου πως αφού σταλθούν τα πτυχία θα κάνει κανα μήνα να εγκριθεί από το συμβούλιο. Δεν ξέρω αν αληθεύει, αλλά πρέπει να πιέσουμε να κάνουν συνεδρίαση στο δοαταπ το συντομότερο. Αρκετά καθυστερήσαμε.
[/quote

Πολύτιμη η πληροφορία σου για ένα μήνα. Ένα μήνα θα κάνει να πάρουμε την αναγνώριση;
Όπως πιέσαμε στην ΕΑΙΠ , θα πιέσουμε και στο ΔΟΑΤΑΠ.


ΥΓ. Υπάρχει συνάδελφος που κατέθεσε το φάκελλό του χωρίς να έχει εκδοθεί το πτυχίο;

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας
« Απάντηση #223 στις: Δεκέμβριος 01, 2014, 03:40:36 μμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν είναι μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή (για να μπαίνει αμέσως στους πίνακες) αλλά χρειάζονται να δουν το 50% των μαθημάτων αν είναι στην ειδική αγωγή(για να μπεί στους πίνακες)?
Είναι δυνατόν ένα μτπ με όνομα ειδική αγωγή να χρειάζετε να δουν το 50% των μαθημάτων?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.