*

Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα με την αναγνώριση των μάστερ από το Παν.Λευκωσίας  (Αναγνώστηκε 216263 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elvide

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παιδιά σε σχέση με τη μοριοδότηση του Μεταπτυχιακού, με βάση το νέο νομοσχέδιο που πρόκειται να κατέβει, αυτό που είναι μονοετές θα αναγνωρίζεται;Θα δίνονται τα μόρια του μεταπτυχιακού τίτλου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Παιδιά σε σχέση με τη μοριοδότηση του Μεταπτυχιακού, με βάση το νέο νομοσχέδιο που πρόκειται να κατέβει, αυτό που είναι μονοετές θα αναγνωρίζεται;Θα δίνονται τα μόρια του μεταπτυχιακού τίτλου;

Πολύ σωστή ερώτηση!!!! Διάβασα ότι οι μεταπτυχιακοί τίτλοι διαρκείας 1 έτους δεν αναγνωρίζονται ως μόρια για την επιλογή διευθυντών των σχολικών μονάδων.
Λέτε να μας κάνουν καμία πλάκα τον Ιούλιο στην εγκύκλιο διορισμού αναπληρωτών ΕΑ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος angelikiwi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
    • Προφίλ
Νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα καθώς το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχει 90 ects (αντιστοιχεί δηλ. σε ενάμιση χρόνο). Τα μεταπτυχιακά με 60 ects  είναι μονοετή..
Ωστόσο, πρέπει να ρωτήσουμε για περισσότερες πληροφορίες το πανεπιστήμιο μάλλον!

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα καθώς το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό έχει 90 ects (αντιστοιχεί δηλ. σε ενάμιση χρόνο). Τα μεταπτυχιακά με 60 ects  είναι μονοετή..
Ωστόσο, πρέπει να ρωτήσουμε για περισσότερες πληροφορίες το πανεπιστήμιο μάλλον!

Έχεις δίκιο!!! Τώρα θυμήθηκα ότι αυτό το μεταπτυχιακό προγράμματος κατα βάση διαρκεί 1,5 χρόνο. Αλλά υπάρχει και η ευελιξία να ολοκληρωθεί σε 1 χρόνο. Κάποιοι που δεν προλαβαίνουν επιλέγουν να το ολοκληρώσουν σε 1,5 χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι κάνουν διαφορετικό μεταπτυχιακό;;;Όχι βέβαια...
Άρα κατα 99,9% δεν έχουμε πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Το ότι υπάρχει θερινό εξάμηνο (τετράμηνο για την ακρίβεια) που μας εξασφάλισε πτυχίο σε ένα έτος δεν σημαίνει ότι το μεταπτυχιακό είναι μονοετές. Με τα ελληνικά δεδομένα δεν θα παρακολουθούσαμε το θερινό αλλά ένα δεύτερο φθινοπωρινό εξάμηνο. (3 εξάμηνα)
Η διάρκειά του επομένως αντιστοιχεί σε ενάμισι έτος. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αν υπήρχε κάποιο θέμα δεν θα είχε 90 ects. Τα κριτήρια για την αναλογία των ects έχουν θεσπιστεί από την ΕΕ και δεν μπορεί κάποιος να δώσει περισσότερα ή λιγότερα σε κάποιο πρόγραμμα σπουδών, ανάλογα με το τι θέλει.

Αποσυνδεδεμένος geonipap

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτό που βγάλανε ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΝ Δ/ΝΤΩΝ

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εφοσον πλεον δεν υπαρχει καποιο θεμα με την αναγνωριση, ισως θα επρεπε να μπει κατι στο θεμα του thread του στυλ "ΛΥΘΗΚΕ"  ή κατι τετοιο. Για να μην δημιουργούνται λανθασμενες εντυπωσεις.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Αυτό που βγάλανε ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΤΩΝ Δ/ΝΤΩΝ

Το γνωρίζω. Απλά δεν αργεί να εφαρμοστεί και σε μας...

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αφορά μεταπτυχιακά ενός έτους, 60 ECTS..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Τα μεταπτυχιακά με 60 ects  είναι μονοετή..


Όχι απαραίτητα! Το δικό μου ήταν μονοετές, αλλά έχει 180 credits (4 μαθήματα των 30 credits και διπλωματική με 60 credits)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος evamy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλοι έχουν δικαίωμα στη γνώση
    • Προφίλ
Όχι απαραίτητα! Το δικό μου ήταν μονοετές, αλλά έχει 180 credits (4 μαθήματα των 30 credits και διπλωματική με 60 credits)
Δεν υπάρχει περίπτωση μεταπτυχιακό πρόγραμμα ενός έτους να έχει  πάνω από 60 ects. Έχεις μπερδέψει τα credits με τα ects. Τα credits προϋπήρχαν των ects κυρίως στα αγγλικά πανεπιστήμια ή στα πανεπιστήμια των ΗΠΑ.
1 ects=2 UK credits
1 ects= 0.5 USA credit
Αυτά τουλάχιστον μάθαμε στην Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Πολιτική. Δεν νομίζω ότι είναι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει περίπτωση μεταπτυχιακό πρόγραμμα ενός έτους να έχει  πάνω από 60 ects. Έχεις μπερδέψει τα credits με τα ects. Τα credits προϋπήρχαν των ects κυρίως στα αγγλικά πανεπιστήμια ή στα πανεπιστήμια των ΗΠΑ.
1 ects=2 UK credits
1 ects= 0.5 USA credit
Αυτά τουλάχιστον μάθαμε στην Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Πολιτική. Δεν νομίζω ότι είναι λάθος.


Ακόμα και έτσι να είναι (αν και το πανεπιστήμιο αναφέρει ότι είναι όμοια) είναι 90 ects αν και μονοετές......

Συμπληρώνω ότι πουθενά πάνω στον τίτλο δεν αναφέρεται, βέβαια, πόσα credits ή ects είναι, ούτε στην αναγνώριση του (τότε) ΔΙΚΑΤΣΑ. Ούτε στο δεύτερο μεταπτυχιακό μου αναφέρεται κάτι τέτοιο. Δεν ξέρω ποιός θα κρίνει και πώς θα κρίνει....
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2015, 09:07:18 πμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος tsoklis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Καλημέρα και από εμένα.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο σχετικά με την καθυστέρηση στην αναγνώριση των μεταπτυχιακών. Στην  on-line πορεία της αίτησης εμφανίζεται "Φάκελος πλήρης" με ημερομηνία 22/04/2015. Από τον Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. μου είπαν ότι η όλη διαδικασία ολοκληρώνεται μέσα σε 2 περίπου μήνες. Δεν μου διευκρίνισαν αν αυτοί οι 2 μήνες αρχίζουν να μετρούν από τη στιγμή που ολοκληρώνεται ο έλεγχος του φακέλου του υποψηφίου ή αν συνολικά η διαδικασία (από τη στιγμή που γίνεται η αποστολή των δικαιολογητικών από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας) διαρκεί 2 μήνες. Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Αποσυνδεδεμένος kofi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
tsoklis, ποτε κατεθεσες τα χαρτια σου για αναγνωριση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159887
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 523
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 522

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.