*

Αποστολέας Θέμα: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012  (Αναγνώστηκε 6230 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 11:30:02 πμ »
Τι προοπτικές υπάρχουν για τους δασκάλους που αποφοίτησαν το 2012; Με βάση τα σημερινά δεδομένα, πότε πιστεύετε ότι θα ξεκινήσουμε να εργαζόμαστε;
Παρακαλώ, όποιος θέλει ας καταθέσει την άποψη του χωρίς κακεντρέχεια - γνωρίζω εκ των προτέρων ότι οι απόφοιτοι του 2011 δεν έχουν εργαστεί ακόμη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος L.a.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 03, 2014, 02:46:28 μμ »
Φίλε/η δυστυχώς ανήκεις σε μια κατηγορία που έχει αδικηθεί πάρα πολύ.
Πέρασες στο Παιδαγωγικό με πολύ μεγάλο βαθμό αλλά οι πιθανότητες αυτή τη στιγμή
για την γενιά σου είναι μηδενικές. Και για τώρα και για το μέλλον.
Για να μην τα λέω όλα απαισιόδοξα υπάρχουν 2 προοπτικές ΄ώστε να εργαστείτε σαν δάσκαλοι
στη δημόσια εκπαίδευση που πραγματικά σας χρειάζεται πολύ.
Η μία είναι να αλλάξει άρδην η κατάσταση και να γίνουν μαζικοί διορισμοί από μια επόμενη κυβέρνηση,(πράγμα δύσκολο βέβαια) ώστε οι παλιοί αναπληρωτές να διοριστούν και εσείς να αρχίσετε να δουλεύετε σαν αναπληρωτές.
Η άλλη είναι να γίνει ΑΣΕΠ όπου θα έχετε το μειονέκτημα της έλλειψης προϋπηρεσίας
αλλά οι πιο μελετηροί και τυχεροί από εσάς, ίσως γράψουν ένα βαθμό που θα σας εξασφαλίζει την αναπλήρωση.
Και τα δύο σενάρια όπως καταλαβαίνεις είναι δύσκολα, με βάση την τωρινή κατάσταση πιο πιθανό είναι να μην δουλεύουν και όσοι δούλευαν ως τώρα.
Για να λέμε βέβαια και την αλήθεια, η φωνή της δικιάς σου γενιάς δεν ακούγεται πουθενά κι έτσι είναι σαν να μην υπάρχετε, για Υπουργείο, αιρετούς, κλπ..
Από εκεί και πέρα υπάρχει η ειδική αγωγή που κι αυτή λόγω των fast-food μεταπτυχιακών έχει πλέον κορεστεί,
η ιδιωτική εκπαίδευση, κλπ..
Ελπίζω να σε κατατόπισα κάπως.

Αποσυνδεδεμένος vasia (phil-ergo)

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 94
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2014, 03:53:16 μμ »
Τι προοπτικές υπάρχουν για τους δασκάλους που αποφοίτησαν το 2012; Με βάση τα σημερινά δεδομένα, πότε πιστεύετε ότι θα ξεκινήσουμε να εργαζόμαστε;
Παρακαλώ, όποιος θέλει ας καταθέσει την άποψη του χωρίς κακεντρέχεια - γνωρίζω εκ των προτέρων ότι οι απόφοιτοι του 2011 δεν έχουν εργαστεί ακόμη.

Συμφωνώ με την προηγούμενη απάντηση που έλαβες.Τα πράγματα για όσους έχουμε τελειώσει σπουδές που συνδέονται με εκπαίδευση είναι πολύ δύσκολα :( ( και εγώ απόφοιτος φιλολογίας του 2012 και νυν προπτυχιακή φοιτήτρια εργοθεραπείας ).Θα σου πρότεινα να ψάξεις για κέντρα μελέτης,ιδιαίτερα μαθήματα (εάν έχεις επάρκεια σε κάποια ξένη γλώσσα να την αξιοποιήσεις :) ).Ακόμη,εάν δεν έχεις βγάλει,βγάλε κάρτα ανεργίας από τον οαεδ για να ενταχθείς σε προγράμματα απασχόλησης με το πτυχίο σου :) (είναι για κάποιους μήνες απασχόληση αλλά κάτι είναι και αυτό).Εάν θες να ασχοληθείς με ειδική αγωγή,πέρα από μεταπτυχιακό,να κάνεις και επιμορφώσεις επί πληρωμή φυσικά αλλά μετρούν στον ιδιωτικό τομέα όπως η teacch,η aba κοκ.Έτσι,θα διεκδικείς και σε θέσεις για ειδικούς παιδαγωγούς σε κέντρα ειδικής αγωγής ή / και στην παράδοση μαθημάτων σε μαθητές με ειδικές ανάγκες.Πάντα,μπορείς να διαβάζεις και για ασεπ :) ( θα γίνει κάποια στιγμή για δασκάλους θεωρώ,και θα χρειάζεται μεγάλος βαθμός,ήδη νομίζω 8000+ δεν έχετε προϋπηρεσία :( οπότε θα υπάρξει μεγάλος ανταγωνισμός ).Άλλη λύση είναι ένα δεύτερο πτυχίο σε σχολές με απορρόφηση στον ιδιωτικό τομέα όπως λογοθεραπεία ή εργοθεραπεία εάν σε ενδιαφέρουν και αύξηση των ευκαιριών απασχόλησης τόσο σε τομέα υγείας όσο και στην εκπαίδευση,συνδυάζοντας και τα δύο πτυχία.Ελπίζω να βοήθησα :)
i <3 occupational therapy

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 05, 2014, 08:56:02 πμ »
Τι προοπτικές υπάρχουν για τους δασκάλους που αποφοίτησαν το 2012; Με βάση τα σημερινά δεδομένα, πότε πιστεύετε ότι θα ξεκινήσουμε να εργαζόμαστε;
Παρακαλώ, όποιος θέλει ας καταθέσει την άποψη του χωρίς κακεντρέχεια - γνωρίζω εκ των προτέρων ότι οι απόφοιτοι του 2011 δεν έχουν εργαστεί ακόμη.
Υπήρξε όντως μια περίοδος με την έκρηξη των ολοήμερων δημοτικών που μόλις κάποιος τελείωνε το Παιδαγωγικό έμπαινε κατευθείαν αναπληρωτής και σε 1-2 χρόνια διοριζόταν μόνιμος.Βέβαια, ευνοημένοι ήταν όσοι μπήκαν στο Παιδαγωγικό από το 1998 και μέχρι το 2005 περίπου, οι παλιότεροι εκ των οποίων πέρασαν στο Παιδαγωγικό επειδή δεν μπόρεσαν να περάσουν σε άλλες σχολές γιατί τα δεδομένα τότε ήταν δυσοίωνα για επαγγελματική αποκατάσταση, δηλαδή οι σημερινοί τριαντάρηδες με τριανταπεντάρηδες.
Έκτοτε τα πράγματα άρχισαν κάπως να δυσκολεύουν και διαφαινόταν ότι κάποια στιγμή η ροή αυτή θα σταματήσει. Ωστόσο, πολλά παιδιά παρασυρόμενα από το κλίμα της εποχής και τις συμβουλές των συγγενών τους, δήλωναν το Παιδαγωγικό έχοντας σίγουρο ότι θα διοριστούν και έτσι πέρασαν στα Παιδαγωγικά τμήματα παιδιά με τεράστιους για τα μέχρι τότε δεδομένα των τμημάτων αυτών βαθμούς. Ενδεικτικό είναι ότι το Παιδαγωγικό είχε βάση εισαγωγής κάποιες χρονιές μεγαλύτερη ακόμα και από περιζήτητα διαχρονικά τμήματα του Πολυτεχνείου όπως οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί ή από πρωτοκλασάτα Οικονομικά τμήματα και Νομικές σχολές! Βλέποντας τότε εκείνα τα αποτελέσματα των βάσεων μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση και αναρωτιόμουν, άραγε γνωρίζουν αυτά τα παιδιά, τα οποία ανήκαν φυσικά στην ελίτ με τέτοιους βαθμούς που είχαν γράψει στις πανελλήνιες, ότι σε 4 χρόνια που θα διαρκέσουν οι σπουδές τους θα έχει κατά πάσα πιθανότατα κλείσει η στρόφιγγα των διορισμών; Δηλαδή πόσοι δάσκαλοι θα διορίζονταν πια; Αν προσθέσεις όλους τους απόφοιτους Παιδαγωγικών τμημάτων συν όσους έρχονται από το εξωτερικό κάθε χρόνο τα νούμερα ήταν προφανές ότι δεν βγαίναν. Πολύ κρίμα πάντως για αυτά τα παιδιά που με τέτοιους βαθμούς ουσιαστικά έχουν καταδικαστεί στην ανεργία και περισσότερο κρίμα για αυτή τη χώρα που τόσο έξυπνα μυαλά παραμένουν ανεκμετάλλευτα ενώ θα μπορούσαν να προσφέρουν σε άλλους τομείς. Είναι και η φύση του τμήματος τέτοια που αν δεν δουλέψεις στην εκπαίδευση δεν υπάρχει άλλη επαγγελματική διέξοδος. Δηλαδή που αλλού να δουλέψει ένας απόφοιτος του Παιδαγωγικού εκτός από τα σχολεία; Ας ελπίσουμε η κατάσταση κάποια στιγμή να αντιστραφεί, διαφορετικά θα πρέπει να κοιτάξουν κάποια στροφή στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:51 »

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 09:17:33 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Ευελπιστώ η κατάσταση να αλλάξει κάπως - κάποια στιγμή για να μπορέσουμε να εργαστούμε και όλοι εμείς που ακόμη περιμένουμε...

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 12:26:01 μμ »
μεταφέρω τα λόγια του Καψαλάκη http://www.e-mesara.gr/index.php/2014-01-29-19-20-37/6174-proslipseis-daskalon-kai-nipiagogon-oi-provlepseis-epalitheyontai

"Και να σημειώσουμε ότι χάθηκαν εν μια νυκτί και χωρίς να διαμαρτυρηθεί κανένας 1000 θέσεις ΠΕ 70 στα ΕΑΕΠ, τα οποία ακόμα υπολειτουργούν και πολλά από αυτά δεν έχουν ολοήμερο… Αν είχαν καληφθεί και αυτά τα κενά, τότε ίσως φέτος να δούλευαν και οι πρώτοι απόφοιτοι του 2012."
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 12:28:21 μμ »
Είμαι απόφοιτος του 2013. Πέρασα στη σχολή το 2009 με τους υψηλότερους βαθμούς στην ιστορία των παιδαγωγικών. Βλέπω τα μήνυματα των συναδέλφων παραπάνω και πραγματικά στεναχωριέμαι. Όχι για τα αποθαρρυντικά σχόλια (που είναι άκρως ρεαλιστικά), αλλά για την κλασική ατάκα-καραμέλα "κρίμα για τα παιδιά".
Κρίμα για όσους επέλεξαν να σπουδάσουν κάτι που δεν ήθελαν, απλά και μόνο επειδή άκουσαν το μπάρμπα τους από το χωριό. Αλλά και πάλι, δεν τους  λυπάμαι καθόλου. Μιλάμε για τους ίδιους ανθρώπους που όταν έκαναν πρακτική φεύγανε συνεχώς με νεύρα απο το σχολείο και απορούσαν με τον εαυτό τους για το κατόρθωμα τους. Για εκείνους που μπήκαν στα παιδαγωγικά, δάσκαλοι όμως δε γίνανε ποτέ (και ουτε πρόκειται να γίνουν).
Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις σπουδές μου και δε μετανιώνω λεπτό για την επιλογή μου. Δε θα μπορούσα να με φανταστώ να σπουδάζω τίποτα άλλο (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) και είμαι πραγματικά ικανοποιημένος με το περιεχόμενο των γνώσεων που έχω λάβει. Για κάποιον άνθρωπο που θέλει να αυτοαποκαλείται Παιδαγωγός (και δεν ειναι καθολου τυχαίο το κεφάλαιο Π) είναι πραγματικά υπέροχο να γνωρίζει τον κόσμο των παιδιών μέσα από τις σπουδές του και στη συνέχεια να προσπαθεί να τις εξελίξει μέσα από προγράμματα εξειδίκευσης, μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία κ.τ.λ. Γιατί παιδαγωγός δεν είσαι μόνο μέσα στην τάξη, αλλά στην καθημερινότητα σου.
Και θα γυρίσει κάποιος από εσάς και θα μου πει "κάτσε ρε Φιλόσοφε και πως θα ζήσουμε εμείς;;" και δε θα 'χει άδικο. Και θα του απαντήσω εγώ: Κάνοντας δουλειές του ποδαριού, κάνοντας ο,τιδήποτε μέχρι να καταφέρεις να απ´ ασχοληθείς στον τομέα σου. Άλλωστε ποιος νέος καταφέρνει να δουλέψει με το που αποφοιτήσει στο αντικείμενο του;; Σχεδόν κανένας!!

Αυτό που θέλω να πω στην κοπελιά που ξεκίνησε το θέμα είναι πως δεν πρέπει να αισθάνεται άσχημα για την επιλογή της. Αν επέλεξε τη σχολή συνειδητά, τότε σίγουρα θα καταλάβει όσα έγραψα παραπάνω (αν όχι, τότε πάω πάσο). Ό,τι και να ισχύει, πάντως, όχι δεν είναι κρίμα για κανέναν.

Καλή δύναμη Cheko και να θυμάσαι πως οσο προσπαθεί, κανεις δεν παει χαμένος;-)!!

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 02:15:50 μμ »
Είμαι απόφοιτος του 2013. Πέρασα στη σχολή το 2009 με τους υψηλότερους βαθμούς στην ιστορία των παιδαγωγικών. Βλέπω τα μήνυματα των συναδέλφων παραπάνω και πραγματικά στεναχωριέμαι. Όχι για τα αποθαρρυντικά σχόλια (που είναι άκρως ρεαλιστικά), αλλά για την κλασική ατάκα-καραμέλα "κρίμα για τα παιδιά".
Κρίμα για όσους επέλεξαν να σπουδάσουν κάτι που δεν ήθελαν, απλά και μόνο επειδή άκουσαν το μπάρμπα τους από το χωριό. Αλλά και πάλι, δεν τους  λυπάμαι καθόλου. Μιλάμε για τους ίδιους ανθρώπους που όταν έκαναν πρακτική φεύγανε συνεχώς με νεύρα απο το σχολείο και απορούσαν με τον εαυτό τους για το κατόρθωμα τους. Για εκείνους που μπήκαν στα παιδαγωγικά, δάσκαλοι όμως δε γίνανε ποτέ (και ουτε πρόκειται να γίνουν).
Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με τις σπουδές μου και δε μετανιώνω λεπτό για την επιλογή μου. Δε θα μπορούσα να με φανταστώ να σπουδάζω τίποτα άλλο (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) και είμαι πραγματικά ικανοποιημένος με το περιεχόμενο των γνώσεων που έχω λάβει. Για κάποιον άνθρωπο που θέλει να αυτοαποκαλείται Παιδαγωγός (και δεν ειναι καθολου τυχαίο το κεφάλαιο Π) είναι πραγματικά υπέροχο να γνωρίζει τον κόσμο των παιδιών μέσα από τις σπουδές του και στη συνέχεια να προσπαθεί να τις εξελίξει μέσα από προγράμματα εξειδίκευσης, μεταπτυχιακά, δεύτερα πτυχία κ.τ.λ. Γιατί παιδαγωγός δεν είσαι μόνο μέσα στην τάξη, αλλά στην καθημερινότητα σου.
Και θα γυρίσει κάποιος από εσάς και θα μου πει "κάτσε ρε Φιλόσοφε και πως θα ζήσουμε εμείς;;" και δε θα 'χει άδικο. Και θα του απαντήσω εγώ: Κάνοντας δουλειές του ποδαριού, κάνοντας ο,τιδήποτε μέχρι να καταφέρεις να απ´ ασχοληθείς στον τομέα σου. Άλλωστε ποιος νέος καταφέρνει να δουλέψει με το που αποφοιτήσει στο αντικείμενο του;; Σχεδόν κανένας!!

Αυτό που θέλω να πω στην κοπελιά που ξεκίνησε το θέμα είναι πως δεν πρέπει να αισθάνεται άσχημα για την επιλογή της. Αν επέλεξε τη σχολή συνειδητά, τότε σίγουρα θα καταλάβει όσα έγραψα παραπάνω (αν όχι, τότε πάω πάσο). Ό,τι και να ισχύει, πάντως, όχι δεν είναι κρίμα για κανέναν.

Καλή δύναμη Cheko και να θυμάσαι πως οσο προσπαθεί, κανεις δεν παει χαμένος;-)!!

Έρχομαι να συμφωνήσω πλήρως με όσα λες! Δυστυχώς ο κλάδος μας απαρτίζεται από νέους/νέες οι οποίοι μπήκαν στα παιδαγωγικά τμήματα με την πεποίθηση ότι θα βρουν αμέσως δουλειά...λες και οι δάσκαλοι είναι οι μοναδικοί που κόπιασαν για το πτυχίο τους και συνεπώς αδικούνται κατάφωρα με βάση τις τελευταίες εξελίξεις στα εργασιακά θέματα...Περισσότερη μιζέρια πέραν του δικού μας κλάδου, δεν έχω ξανασυναντήσει...Για μένα, η επιλογή της συγκεκριμένης σχολής ήταν απόφαση ζωής και η στροφή καριέρας δεν αποτελεί καν εναλλακτική...Θα επιμείνω στην απόφασή μου έχοντας στο μυαλό μου ότι η "υπομονή είναι αρετή", έστω κι αν κάποιες φορές για να πετύχεις το στόχο σου χρειάζεται να κάνεις δουλειές του ποδαριού!

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 04:11:45 μμ »
Έρχομαι να συμφωνήσω πλήρως με όσα λες! Δυστυχώς ο κλάδος μας απαρτίζεται από νέους/νέες οι οποίοι μπήκαν στα παιδαγωγικά τμήματα με την πεποίθηση ότι θα βρουν αμέσως δουλειά...λες και οι δάσκαλοι είναι οι μοναδικοί που κόπιασαν για το πτυχίο τους και συνεπώς αδικούνται κατάφωρα με βάση τις τελευταίες εξελίξεις στα εργασιακά θέματα...Περισσότερη μιζέρια πέραν του δικού μας κλάδου, δεν έχω ξανασυναντήσει...Για μένα, η επιλογή της συγκεκριμένης σχολής ήταν απόφαση ζωής και η στροφή καριέρας δεν αποτελεί καν εναλλακτική...Θα επιμείνω στην απόφασή μου έχοντας στο μυαλό μου ότι η "υπομονή είναι αρετή", έστω κι αν κάποιες φορές για να πετύχεις το στόχο σου χρειάζεται να κάνεις δουλειές του ποδαριού!

Ας μιλήσουμε καθαρά. Όταν έχεις άλλους να σε συντηρούν, όλα είναι απλά και εύκολα... Δεν έχεις καταλάβει ότι με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ίσως να μην μπορέσεις να ασκήσεις ποτέ το επάγγελμα σου, ΑΡΑ και να αποκτήσεις κάποια οικονομική ανεξαρτησία. Οι εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας σε αντίθεση με τους δασκάλους, μπορούν με 3-4 π.χ. ιδιαίτερα πανελληνιων να πιάσουν ή να ξεπεράσουν βασικό μισθό ακόμη και αν δεν βρουν εργασία... Εσύ μπορείς; Μάλλον όχι... Τέλειωσα το 2011. Καλα voucher....

Αποσυνδεδεμένος Daskalos!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 237
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 04:56:37 μμ »
Ας μιλήσουμε καθαρά. Όταν έχεις άλλους να σε συντηρούν, όλα είναι απλά και εύκολα... Δεν έχεις καταλάβει ότι με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ίσως να μην μπορέσεις να ασκήσεις ποτέ το επάγγελμα σου, ΑΡΑ και να αποκτήσεις κάποια οικονομική ανεξαρτησία. Οι εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας σε αντίθεση με τους δασκάλους, μπορούν με 3-4 π.χ. ιδιαίτερα πανελληνιων να πιάσουν ή να ξεπεράσουν βασικό μισθό ακόμη και αν δεν βρουν εργασία... Εσύ μπορείς; Μάλλον όχι... Τέλειωσα το 2011. Καλα voucher....
Φίλη μου, απόφοιτος του 2013 επίσης, κανει 25 ώρες εβδομαδιαίως ιδιαίτερα μαθήματα σε μαθητές Δημοτικού και βγάζει οσα περίπου και ένας νεοδιοριστος. Με την κρίση, όλο και περισσότεροι γονείς ψάχνουν καποιον για να διαβάσει το παιδάκι τους, μιας και στις περισσότερες περιπτώσεις δουλεύουν και οι δυο και μάλιστα αρκετές ωρες (φαντάσου πως ειμαι από την Επαρχία, κιόλας). Το 'χεις ψάξει καθόλου;; Το κυνηγησες;;

Καλή υπομονή θα σου ευχηθώ εγώ και συνέχισε την προσπάθεια.
Α, και τα voucher καλά είναι μέχρι να βρεθεί κάτι καλύτερο. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουνε αποκλειστικά από τα προγράμματα του ΟΑΕΔ.

Υ.Γ: Και κάτι τελευταίο. Όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, φέτος μόνο χάθηκαν 1000 θέσεις δασκάλων από τα ολοήμερα!! Τι έκανες εσυ, εγω, ο οποιοσδήποτε για να το αποτρέψει;; Τίποτα... Είμαστε λοιπόν άξιοι της μοίρας μας. Αν δεν είχαν χαθεί αυτές οι θέσεις, πιθανότατα θα δουλευες φέτος, ίσως και το χρόνου.

Αποσυνδεδεμένος CheKo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 06:08:40 μμ »
Ας μιλήσουμε καθαρά. Όταν έχεις άλλους να σε συντηρούν, όλα είναι απλά και εύκολα... Δεν έχεις καταλάβει ότι με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε ίσως να μην μπορέσεις να ασκήσεις ποτέ το επάγγελμα σου, ΑΡΑ και να αποκτήσεις κάποια οικονομική ανεξαρτησία. Οι εκπαιδευτικοί της δευτεροβάθμιας σε αντίθεση με τους δασκάλους, μπορούν με 3-4 π.χ. ιδιαίτερα πανελληνιων να πιάσουν ή να ξεπεράσουν βασικό μισθό ακόμη και αν δεν βρουν εργασία... Εσύ μπορείς; Μάλλον όχι... Τέλειωσα το 2011. Καλα voucher....

Λυπάμαι που βιάστηκες να βγάλεις συμπέρασμα, αλλά δε μιλάω εκ του ασφαλούς...Δυστυχώς, η πλειοψηφία των ανθρώπων θεωρεί πως το να ελπίζει κάποιος είναι δείγμα του ότι "αυτός είναι βολεμένος" και συνεπώς, οι εξελίξεις δεν το επηρεάζουν.

Απλώς αναρωτιέμαι elenidaskala με ποια λογική επέλεξες τη συγκεκριμένη σχολή; Με την προοπτική του ότι μόλις τελειώσεις τη σχολή, θα σε περιμένουν 850 ευρώ κάθε μήνα; Τους αστάθμητους παράγοντες τους έλαβες υπόψη σου; Γιατί ξέρεις υπάρχει και η παράμετρος ανεργία... 
Επιτέλους, ας σταματήσουμε τη μοιρολατρία κι ας αναλάβουμε τις ευθύνες μας... Η κατάσταση είναι έτσι όπως είναι. Και φέρουμε κι εμείς μεγάλο μερίδιο ευθύνης γι'αυτή. Το θέμα είναι από εδώ και πέρα τι κάνει ο καθένας μας...Ή συνεχίζεις να προσπαθείς ή κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια και κλαις τη μοίρα σου για την επιλογή που έκανες.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 06:20:20 μμ από CheKo »

Αποσυνδεδεμένος Ariadni@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 06:50:26 μμ »
Πραγματικά ο DASKALOS KAI O CHEKO μιλησαν πολυ σωστά. Για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους μονο στο παιδαγωγικο και μονο για 4-5 φουρνιες εβγαινες και κατευθειαν δουλευες. Πειτε μου αλλη σχολη που συμβαινει αυτο... Καμια...δειτε τους φιλολογους... Πολυ σωστα εθεσε ο daskalos οτι οι περισσοτεροι μπηκαν με το σκεπτικο οτι μολις τελειωσουν θα εργαστουν και τωρα απογοητευτηκαν και τα βαζουν με το συστημα Ηταν αναμενομενο να συμβει αυτο. μεχρι ποτε θα επαιρναν;;; eleni daskala Να δεχτω αυτο που λες για τα εαεπ. ναι οντως ειναι 1000 θεσεις. αλλα και παλι ουτε ολη η φουρνια του 2012 θα δουλευε ουτε του 2013 2014, που και αυτοι φωναζουν οτι μπηκαν με 19000 μορια. Ε και τι να κανουμε;;; οποιος δε σκεφτηκε σωστα, και εννοω σωστα δηλ να μπηκε γιατι το ηθελε και οχι για αμεση επαγγελματικη αποκαταταστη τοτε να μην τα ριχνει ουτε στον εκαστοτε υπουργο ουτε σε κανεναν.

Αποσυνδεδεμένος elenidaskala

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 07:40:37 μμ »
Χαίρομαι που υπάρχουν ιδεολόγοι δάσκαλοι που μπήκαν με 19.000 μόρια αλλά δεν είχαν τότε αυτοσκοπό την άμεση αποκατάσταση, άσχετα αν χρειαστεί να χτυπάνε κάρτα στον ΟΑΕΔ για τα επόμενα 5-10-15 χρόνια (προσοχή μην ξεχασετε την ανανεωση, την έχω πατήσει!!!)... Τραβηγμένο σενάριο; Ο χρόνος θα δείξει... Για την ώρα πάντως τα voucher ανεργων βουλιάζουν απο δασκαλους και οι φοιτητές δάσκαλοι από επιλογή και άποψη ξαφνικά γέρνουν προς το 13... 

ΥΓ) Τα ολοήμερα ήταν όντως ο λόγος που έγινε το μεγάλο μπαμ απορρόφησης δασκάλων που περιμεναν και αυτοί 10 χρονια, σε μια χώρα όμως που είχε ακόμα εναλλακτικές ευκαιρίες απασχόλησης και ανεργία γύρω στο 8-9%... Αντίστοιχες δομές απορρόφησης δασκάλων καταλαβαινετε πως δεν υπάρχουν (ουτε θα υπαρξουν) και οι εναλλακτικές επιλογές απασχόλησης είναι μετρημένες...

ΥΓ2) 1.200 δάσκαλοι συνταξιοδοτούνται το πολύ τον χρόνο, και αποφοιτουν από τα Παιδαγωγικά περίπου 1.900. Με ή χωρίς μνημόνια, οι αριθμοί δεν βγαίνουν! Ποιος κορεσμός του κλάδου; Να'ναι καλά τα ενοίκια, οι καθηγητες των ΠΤΔΕ, οι καφετέριες των πόλεων και φυσικά οι γονείς των παιδιών να ακουμπάνε τα λεφτά τους πιστεύοντας πως θα στρώσει η κατάσταση...

Αυτά λοιπόν. Ό,τι είχα να πω το είπα. Καλή τύχη σε όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 08:09:58 μμ από elenidaskala »

Αποσυνδεδεμένος ramianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απόφοιτοι ΠΤΔΕ 2012
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 10, 2014, 11:59:34 πμ »
εγω παλι δεν καταλαβαινω που υπάρχει διαφωνια...η ανεργια ειναι δεδομενη, υπαρχει καποιος που να μην θελει να αλλαξει αυτο άσχετα για ποιον λογο μπηκε στη σχολη;
And in the end, the love you take is equal to the love you make...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 321

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.