*

Αποστολέας Θέμα: Μικτές- Καθαρές Αποδοχές  (Αναγνώστηκε 1902 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maya1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μικτές- Καθαρές Αποδοχές
« στις: Ιανουάριος 12, 2015, 12:26:28 μμ »
Καλησπέρα σας!

Ονομάζομαι Maya και εργάζομαι επι 10 έτη σε κέντρο ξένων γλωσσών ως καθηγήτρια.

Μου έχει προκύψει- ανάμεσα σε άλλα- το εξής πρόβλημα.

Τον Σεπτέμβρη που υπέγραψα τη σύμβαση μου, η σύμβαση προέβλεπε ωρομίσθιο 7Ε μικτά. Πριν την υπογράψω, ρώτησα ποσο είναι ακριβώς τα καθαρά και μου είπαν "7 μικτά-6 καθαρά". Συμφώνησα και υπέγραψα.

Παρακολουθώντας τη μισθοδοσία μου, παρατήρησα οτι το ποσο που πληρώνομαι κάθε μήνα αντιστοιχεί σε 5,7ε καθαρά την ώρα. Ρώτησα την ιδιοκτήτρια του φροντιστηρίου και μου είπε οτι δεν γνωριζει πόσα ακριβώς ειναι τα καθαρά. Μετά απο μια έρευνα στο διαδίκτυο, βρήκα οτι το καθαρό ποσό προκύπτει απο την αφαίρεση του 16% του μικτού---> κατα συνέπεια θα έπρεπε να παίρνω 5,88Ε/ώρα.

[Θα μου πείτε οτι τα 18cents δεν με σώζουν αλλά στις 5 ώρες εργασίας είναι 1euro και στο τέλος του μήνα, η διαφορά ανάμεσα σε αυτό που υπολόγιζα και αυτό που παίρνω είναι αισθητή.]

Ξαναρωταω την ιδιοκτήτρια τι συμβαίνει και μου λέει οτι τη μισθοδοσία την ορίζει ο λογιστής του φροντιστηρίου, η ίδια δεν έχει καμία ανάμιξη και μπορεί αυτά τα  18 cents να είναι επιπλέον κρατησεις. Ζητησα το τηλέφωνο του λογιστή ωστε να μιλήσω η ίδια και η ιδιοκτήτρια παρεξηγήθηκε κτλ κτλ κτλ.

Γνωρίζει κανείς κάτι για επιπλέον κρατήσεις? Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση?

Έχω ολοένα και περισσότερο την αίσθηση οτι με κοροιδευουν  :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μικτές- Καθαρές Αποδοχές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:46:57 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10809
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Μικτές- Καθαρές Αποδοχές
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 01:00:19 μμ »
Μπορεί να είναι κρατήσεις για προκαταβολή φόρου εισοδήματος και όντως να μην υπάρχει λάθος.
Κανονικά έπρεπε να παίρνετε ενημέρωση αποδοχών κάθε μήνα. Δεν καταλαβαίνω γιατί παρεξηγήθηκε η ιδιοκτήτρια.
Εφόσον δεν ανακατεύεται με τις μισθοδοσίες και εσύ έχεις κάποιες απορίες, είναι λογικό να μπορείς να ρωτήσεις τον λογιστή!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μικτές- Καθαρές Αποδοχές
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 12, 2015, 04:25:15 μμ »
Καλησπέρα σας!

Ονομάζομαι Maya και εργάζομαι επι 10 έτη σε κέντρο ξένων γλωσσών ως καθηγήτρια.

Μου έχει προκύψει- ανάμεσα σε άλλα- το εξής πρόβλημα.

Τον Σεπτέμβρη που υπέγραψα τη σύμβαση μου, η σύμβαση προέβλεπε ωρομίσθιο 7Ε μικτά. Πριν την υπογράψω, ρώτησα ποσο είναι ακριβώς τα καθαρά και μου είπαν "7 μικτά-6 καθαρά". Συμφώνησα και υπέγραψα.

Παρακολουθώντας τη μισθοδοσία μου, παρατήρησα οτι το ποσο που πληρώνομαι κάθε μήνα αντιστοιχεί σε 5,7ε καθαρά την ώρα. Ρώτησα την ιδιοκτήτρια του φροντιστηρίου και μου είπε οτι δεν γνωριζει πόσα ακριβώς ειναι τα καθαρά. Μετά απο μια έρευνα στο διαδίκτυο, βρήκα οτι το καθαρό ποσό προκύπτει απο την αφαίρεση του 16% του μικτού---> κατα συνέπεια θα έπρεπε να παίρνω 5,88Ε/ώρα.

[Θα μου πείτε οτι τα 18cents δεν με σώζουν αλλά στις 5 ώρες εργασίας είναι 1euro και στο τέλος του μήνα, η διαφορά ανάμεσα σε αυτό που υπολόγιζα και αυτό που παίρνω είναι αισθητή.]

Ξαναρωταω την ιδιοκτήτρια τι συμβαίνει και μου λέει οτι τη μισθοδοσία την ορίζει ο λογιστής του φροντιστηρίου, η ίδια δεν έχει καμία ανάμιξη και μπορεί αυτά τα  18 cents να είναι επιπλέον κρατησεις. Ζητησα το τηλέφωνο του λογιστή ωστε να μιλήσω η ίδια και η ιδιοκτήτρια παρεξηγήθηκε κτλ κτλ κτλ.

Γνωρίζει κανείς κάτι για επιπλέον κρατήσεις? Έχει κάποιος αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση?

Έχω ολοένα και περισσότερο την αίσθηση οτι με κοροιδευουν  :(


Το ποσοστό των κρατήσεων για το ΙΚΑ έχει μειωθεί από 1/7/2014 σε 15,5% από 16,5% που ήταν.
Επίσης ο φόρος για τέτοιες περιπτώσεις είναι 3% για το τμήμα του ημερομισθίου πάνω από 24 €.
Θα πρέπει να έρθεις λοιπόν σε επαφή με το λογιστή και να του ζητήσεις απόδειξη/βεβαίωση αποδοχών και τα ξαναλέμε.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 533

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.