*

Αποστολέας Θέμα: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 26243 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 10, 2015, 09:13:35 μμ »
Το "υπό κρίση προσωπικό" στον Ν.4024/2011 δεν είναι οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί. Η ρύθμιση αναφέρεται σε "μόνιμους" ή "δόκιμους" πολιτικούς υπαλλήλους. Στον ίδιο νόμο παραπάνω λέει: "Σωρευτικά η αναγνώριση προϋπηρεσίας από το δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, καθώς και από θέσεις αιρετών ή μετακλητών δημοσίων υπαλλήλων, δεν δύναται να ξεπερνά τα επτά (7) έτη.".

Έμμεσα όμως η παρ. 4 του άρθρου 6 αφορά και τους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς (Φ.Ε.Κ. 414/Β/2012):
1. Το προσωπικό με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου του Δημοσίου, Ν.Π.Δ.Δ. και Ο.Τ.Α. καθώς και οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί λαμβάνουν το βασικό μισθό που αντιστοιχεί στον εισαγωγικό βαθμό της κατηγορίας τους, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 12 και 13 του ν. 4024/2011 (ΦΕΚ 226Α).
2. Για τη μισθολογική εξέλιξη του ανωτέρω προσωπικού στα Μ.Κ. του άρθρου 12 του ανωτέρω νόμου, λαμβάνεται υπόψη χρόνος προϋπηρεσίας μέχρι επτά (7) έτη, σύμφωνα με τις διατάξεις των παρ. 1, 3 και 4 του άρθρου 6 του ίδιου νόμου.


Συνεπώς για τους αναπληρωτές ισχύει η παράγραφος 4 του άρθρου 6 στο οποίο σύμφωνα με την παραπάνω Κ.Υ.Α. υπάρχει όριο 7 ετών (χωρίς να διευκρινίζει από πού προέρχεται αυτή).

Το τελευταίο έγγραφο του Υπουργείου δεν αναφέρει πουθενά τη λέξη αναπληρωτές. Ούτως ή άλλως αποτελεί "ερμηνεία" και σίγουρα δεν αφορά αναπληρωτές.

Με λίγα λόγια: δεν μπορεί να αναγνωρισθεί μισθολογικά σε αναπληρωτές προϋπηρεσία περισσότερη των 7 ετών (δημόσια ή/και ιδιωτικού σχολείου).

Τώρα αν κάποιος πιστεύει κάτι άλλο ας μας το αποδείξει να το καταλάβουμε κι εμείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 10, 2015, 09:15:58 μμ από mlm »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 10, 2015, 09:27:15 μμ »
mlm το θεμα μας δεν ειναι να αποδειξουμε τις αυθαιρεσιες του Υπουργείου Ολοι συμφωνουμε σε αυτο Δεν μπορει οι ιδιωτικοι να μπορουν σε δημοσια σχολεια να αναγνωριζουν ολη την προυπηρεσια τους και εμεις που υπηρετησαμε αποκλειστικα στα δημοσια σχολεία να μπορουμε μονο 7

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 10, 2015, 09:29:59 μμ »
mlm το θέμα δεν είναι τι πιστεύουμε αλλά το ότι έχουμε δει να αναγνωρίζονται 10 έτη και περισσότερα σε αναπληρωτές όπως αυτό προκύπτει από αποφάσεις δευτεροβάθμιων (μισθολογική κατάταξη). Αυτό με απόλυτη βεβαιότητα. Και δε μπορούμε να καταλάβουμε πως είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό...... Για να πω την αλήθεια εξεπλάγη όταν είδα να αναγνωρίζεται 10++++ χρόνια σε συνάδελφο μου αναπληρωτή (ούτε διδακτορικά ούτε μεταπτυχιακά) και αυτό που συζητούσαμε εδώ είναι ποιο νομικό καθεστώς μπορεί να δικαιολογεί κάτι τέτοιο. Επιπλέον κάτι αναφέρθηκε για αναγνώριση όλης της προϋπηρεσίας από Κύπρο και ιδιωτικά. Τι να πω με την απορία θα μείνω....

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 10, 2015, 09:38:45 μμ »
Επιπλέον κάτι αναφέρθηκε για αναγνώριση όλης της προϋπηρεσίας από Κύπρο και ιδιωτικά. Τι να πω με την απορία θα μείνω....

Για να μην μεινεις με την απορια μπες εδω  για να  σε πεισω

http://xenesglosses.eu/2015/01/dieukriniseis-gia-tin-egkyklio-anagn/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:27:24 »

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 10, 2015, 09:45:47 μμ »
@baxalakis
αυτό που παραθέτεις δεν αναιρεί αυτό που λέω. Δεν το θυμόμουν ότι είχε έρθει το έγγραφο στις 18-12-2014
Επιμένω όμως ότι για τους αναπληρωτές ισχύει η Κ.Υ.Α. του 2012 (τροποποιήθηκε το 2014). Είναι ξεκάθαρο ότι το ανώτερο που μπορεί να αναγνωρισθεί είναι 7 έτη. Κατά την άποψή μου είναι λανθασμένα διατυπωμένο το έγγραφο του Υπουργείου (το τελευταίο με τη διευκρίνιση εννοώ, στις 18-12-2014 το έγγραφο είναι σωστό).

Αποσυνδεδεμένος φαλιτσα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 14, 2015, 12:46:31 πμ »
ειμαι αναπληρωτρια εκπαιδευτικος με μεγαλη ιδιωτικη προυπηρεσια εργαζομαι σε δημοσιο σχολειο τωρα και μισθολογικα μου αναγνωριζουν μονο 7 ετη δεν εφαρμοζεται η εγκυκλιος του υπουργειου παιδειας αρα δεν υπαρχει καποια αδικια σε σχεση με τους αναπληρωτες που εχουν δημοσια προυπηρεσια

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 14, 2015, 10:15:48 πμ »
Μαλλον οι συναδελφοι σου στην βθμια που εργαζεσαι το αμελησαν Ηρθε σε όλες τις βθμιες εγκυκλιος και κατοπιν διευκρινιστικη Πηγαινε απο τη μισθοδοσια σου με την διευκρινιστικη Την εχει αναρτησει πριν ο baxalakis και απαιτησε να αναγνωριστει ολη η ιδιωτικη σου προυπηρεσια Εμεις να ξερεις φαλτσα δεν τα εχουμε με εσας Αντιθετως μια και ψηφιστηκε και βεβαια δικαιουστε αυξησεις Το προβλημα μας(μου) ειναι με τους καρεκλοκενταυρους του Υπουργειου

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 14, 2015, 12:06:03 μμ »
Το ξαναλέμε. Όποια ΔΔΕ αναγνωρίσει περισσότερα από 7 έτη σε αναπληρωτή (δημόσιο + ιδιωτικό σχολείο μαζί) κάνει λάθος. Το έχω εξηγήσει σε προηγούμενο post. Απλά ελληνικά είναι. Είμαι βέβαιος ότι σύντομα η "επίμαχη" διευκρίνιση θα διορθωθεί/ανακληθεί.

 

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 14, 2015, 12:23:56 μμ »
για τους μόνιμους στο δημόσιο όμως αναγνωρίζεται πλήρως νομίζω

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 14, 2015, 12:33:10 μμ »
για τους μόνιμους στο δημόσιο όμως αναγνωρίζεται πλήρως νομίζω
Στους περισσότερους μόνιμους (αν όχι σε όλους) έχει γίνει πριν το 2011. Για τους νεοδιόριστους μετά την 1/11/2011 δεν μπορεί να αναγνωριστεί πριν μονιμοποιηθούν (δηλαδή αξιολόγηση όπως είναι τώρα ο νόμος). Για τον ίδιο λόγο δεν αναγνωρίζεται ούτε η δημόσια προϋπηρεσία.

Αυτοί όπως το λένε και θα βόλευε πολλούς θα μπορούσε ένας αναπληρωτής με 10 ιδιωτικό και 4 δημόσιο να πληρωθεί με Μ.Κ. Β-0. Θα μας τρελλάνουν δηλαδή. Κι ο μόνιμος μένει κολλημένος στο ΣΤ και Ε μέχρι να βρούμε τα πετρέλαια στο Αιγαίο!

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 14, 2015, 12:35:40 μμ »
Ναι, πέρα από το εμπόδιο με το θέμα της αξιολόγησης...αν ας πούμε γινόταν η αξιολόγηση και στους νεοδιοριστους και προχωρούσε η διαδικασία, θα αναγνωριζόταν όλη η προϋπηρεσία, όπως είναι και το σωστό. Αλλά στους αναπληρωτές νομίζω ότι σε όλους πρέπει να ισχύει το όριο των 7 ετών. Ή να μην ισχύει κάποιο όριο στην τελική, αλλά για όλους.

Αποσυνδεδεμένος Demek

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 771
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 14, 2015, 02:44:45 μμ »
Το ξαναλέμε. Όποια ΔΔΕ αναγνωρίσει περισσότερα από 7 έτη σε αναπληρωτή (δημόσιο + ιδιωτικό σχολείο μαζί) κάνει λάθος. Το έχω εξηγήσει σε προηγούμενο post. Απλά ελληνικά είναι. Είμαι βέβαιος ότι σύντομα η "επίμαχη" διευκρίνιση θα διορθωθεί/ανακληθεί.

 

Οτι και να λες εσυ mlm που παρεπιμπτόντως συμφωνω συναδελφος απο ιδιωτικο  αγαμος ατεκνος ειναι Γ1 και παιρνει 1222 ευρω και εγω με τα ιδια χρονια προυπηρεσιας απο δημοσιο σχολείο αγαμος ατεκνος χωρις παραμεθοριο Δ0 και παιρνω 1067 Τωρα το τι θα γινει πολυ αμφιβαλλω αν δεν βρεθουν ατομα να διαμαρτυρηθουν οτι θα αλλαξει κατι

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νεότερα για αναγνώριση προυπηρεσίας
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 14, 2015, 03:27:10 μμ »
Μαλλον οι συναδελφοι σου στην βθμια που εργαζεσαι το αμελησαν Ηρθε σε όλες τις βθμιες εγκυκλιος και κατοπιν διευκρινιστικη Πηγαινε απο τη μισθοδοσια σου με την διευκρινιστικη Την εχει αναρτησει πριν ο baxalakis και απαιτησε να αναγνωριστει ολη η ιδιωτικη σου προυπηρεσια Εμεις να ξερεις φαλτσα δεν τα εχουμε με εσας Αντιθετως μια και ψηφιστηκε και βεβαια δικαιουστε αυξησεις Το προβλημα μας(μου) ειναι με τους καρεκλοκενταυρους του Υπουργειου
καλά στον Πειραιά.....πριν μια εβδομάδα μου την αναγνώρισαν!!!!και τώρα λένε ότι περιμένουν διευκρίνιση από υπουργείο για αναδρομικότητα από τον Δεκέμβριο ή όχι!!!βρε παιδιά υπάρχει κάποιο εγγραφο που να αποδεικνύει την αναδρομικότητα από τον Δεκέμβριο ή όχι;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159419
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 173
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 157
Σύνολο: 167

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.