*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2033795 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Να δεχτώ ότι είναι έτσι .Βγάλτε το στη φόρα , μη νομίζετε ότι δεν τους καίει.
Βασικά πρέπει αν βγει σε πρωινή εκπομπή..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να δεχτώ ότι είναι έτσι .Βγάλτε το στη φόρα , μη νομίζετε ότι δεν τους καίει.

Θα πω τη γνώμη μου:
Κάντε όπως πιστεύετε.
Ναι.
Όμως μην νομίζετε ότι ασχολείται κανείς στα σοβαρά με το θέμα.
Και συγνώμη που σας το λέω ευθέως, όμως η αξιοκρατία, οι ίσες ( κατά το δυνατόν) ευκαιρίες, οι εύνοιες στην κομματοκρατία και τα ρουσφέτια, είναι ο κυρίαρχος αξιακός κώδικας αυτής της χώρας.
Και αναφέρομαι στην πλειοψηφία των πολιτών...
Δηλαδή δεν είναι θέμα κάποιων "κακών" που κυβερνούν ή κυβερνούσαν, αλλά ζήτημα που άπτεται του τι θεωρεί "σωστό και λάθος" η πλειοψηφία των κατοίκων αυτής της χώρας...
Γι' αυτό ( και μόνον γι' αυτό), ο μέσος πολιτευόμενος δεν ενδιαφέρεται καθόλου πρακτικά γι' αυτά που δικαίως ( κατά τη γνώμη μου) αναφέρετε.
Διότι όσα αναφέρετε σχετίζονται κατά βάσιν με την έννοια της αξιοκρατίας που δεν είναι δημοφιλής μεταξύ των πολιτών αυτής της χώρας.
Κι επειδή ο εκάστοτε πολιτευόμενος ενδιαφέρεται κατά κύριο λόγο για την επανεκλογή του, σημασία γι' αυτόν έχει το τι πιστεύουν οι πολλοί και όχι οι ελάχιστοι.
Δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος th1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 494
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εν κατακλείδι η γνώμη μου:
Κάντε ότι θεωρείτε σωστό.
Αξίζει τον κόπο ηθικά.
Όμως μην έχετε αυταπάτες.
Η αξιοκρατία ΔΕΝ θεωρείται κάτι σωστό από την πλειοψηφία των πολιτών εδώ(*)
Συνεπώς, και ο μέσος πολιτευόμενος δεν ενδιαφέρεται για τέτοιου είδους πράγματα γιατί απλούστατα δεν τον βοηθούν στην επίτευξη του κύριου στόχου του ( την επανεκλογή του δηλαδή).

(*) Το ρουσφέτι, θεωρείται το σημαντικό μέρος της κρατικής μηχανής ( και όποιος θέλει του εξηγώ αναλυτικά το από που ακριβώς φαίνεται αυτό- αν και πιστεύω ότι οι περισσότεροι από όσους βρίσκονται εδώ μέσα, καταλαβαίνουν πολύ καλά αυτό που λέω).
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2015, 09:46:04 μμ από th1 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απόλυτο δίκιο έχετε κατά τη γνώμη μου...
Όμως η ελλάδα αυτή είναι ( ήταν και παραμένει για ν' ακριβολογούμε).
Αυτό θεωρείται σωστό από την πλειοψηφία σε αυτή τη χώρα, και αυτό γίνεται.
Γι' αυτό ΚΑΙ μέσα από αυτό το forum έχω μιλήσει ξεκάθαρα λέγοντας σε όποιον μπορεί "να ξεχάσει την εκπαίδευση -τουλάχιστον εντός της ελλάδας-και να τρέξει να σωθεί παλεύοντας σε άλλες σοβαρές χώρες για κάτι ουσιαστικό".
Μακάρι να το εμπεδώσουν αυτό όσο περισσότεροι  ( νέοι σε ηλικία και μυαλό εννοώ φυσικά) γίνεται...
Μακάρι...
Συγγνώμη αλλά έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά σας μηνύματα παροτρύνετε τους άλλους να εγκαταλείψουν τη χώρα για κάτι καλύτερο. Εσείς έχετε σκεφτεί να το κάνετε και αν ναι γιατί είστε ακόμα εδώ;
 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Συγγνώμη αλλά έχω παρατηρήσει ότι σε πολλά σας μηνύματα παροτρύνετε τους άλλους να εγκαταλείψουν τη χώρα για κάτι καλύτερο. Εσείς έχετε σκεφτεί να το κάνετε και αν ναι γιατί είστε ακόμα εδώ;
Κι εγώ το λέω αυτό σε νεότερους. Ο 40+ να κάνει τι έξω; Δεν έχει προοπτικές, νεότερους παίρνουν. Αλλιώς κι εγώ στα 43 μου θα είχα ήδη φύγει. Γιατί το βλέπεις αρνητικά; Ο 40+ που λέει κάτι τέτοιο (και μιλώ για αδιόριστο, όπως εγώ που έχασα το διορισμό στο τσακ κυριολεκτικά=βλέπε ασεπ2008) είναι καμένος ήδη, δεν το νιώθεις; Ή νομίζεις ότι εδώ είναι παράδεισος και λέμε στους νέους να φύγουν έξω για να έχουμε μόνο εμείς τα προνόμια αυτού του παραδείσου;... Γιατί πρέπει να υπάρχει τόση καχυποψία; Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιος κακός;  Μήπως όμως όσα είπες αντανακλούν το δικό σου τρόπο σκέψης;
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Κι εγώ το λέω αυτό σε νεότερους. Ο 40+ να κάνει τι έξω; Δεν έχει προοπτικές, νεότερους παίρνουν. Αλλιώς κι εγώ στα 43 μου θα είχα ήδη φύγει. Γιατί το βλέπεις αρνητικά; Ο 40+ που λέει κάτι τέτοιο (και μιλώ για αδιόριστο, όπως εγώ που έχασα το διορισμό στο τσακ κυριολεκτικά=βλέπε ασεπ2008) είναι καμένος ήδη, δεν το νιώθεις; Ή νομίζεις ότι εδώ είναι παράδεισος και λέμε στους νέους να φύγουν έξω για να έχουμε μόνο εμείς τα προνόμια αυτού του παραδείσου;... Γιατί πρέπει να υπάρχει τόση καχυποψία; Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποιος κακός;  Μήπως όμως όσα είπες αντανακλούν το δικό σου τρόπο σκέψης;
Καταρχάς έκανα απλά μια ερώτηση και δε διατύπωσα καμία σκέψη. Η σκέψη ήταν αποκλειστικά δική σου και μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Δεύτερον δε νομίζω πως στο εξωτερικό καίγονται για Έλληνες μαθηματικούς, φυσικούς, φιλολόγους (ειδικά για τους τελευταίους) αλλά για μηχανικούς και γιατρούς.
Τέλος όποιος θέλει να την κάνει είναι ελεύθερος να το πράξει, στο καλό και με τη νίκη. Οι νέοι γνωρίζουν το καλό τους και δε χρειάζονται παροτρύνσεις και προτροπές.
Υ.Γ Μου θυμίζει λίγο και Άδωνη που όλο φεύγει και όλο εδώ είναι.  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 02, 2015, 11:31:16 μμ από physikos.50 »

Αποσυνδεδεμένος Truth

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατεχόμενη Ελλάδα
    • Προφίλ
Στο εξωτερικό δε θα πας για να γίνεις ντε και καλά φιλόλογος, γιατρός κλπ. Θα πας για να βρεις δουλειά. Δηλαδή να κάνει ο νέος τι; Να είναι εδώ έχοντας την ιδιότητα του μαθηματικού κλπ και να ζει με τη σύνταξη του πατέρα του κατά τα άλλα επειδή δεν υπάρχουν δουλειές;

Σημ. έχω προσπαθήσει να πάω έξω και απορρίφθηκα. Δε μίλησα τυχαία...ούτε κάνω σαν τον Άδωνι μόνο μπλα μπλα
Καταρχάς έκανα απλά μια ερώτηση και δε διατύπωσα καμία σκέψη. Η σκέψη ήταν αποκλειστικά δική σου και μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Δεύτερον δε νομίζω πως στο εξωτερικό καίγονται για Έλληνες μαθηματικούς, φυσικούς, φιλολόγους (ειδικά για τους τελευταίους) αλλά για μηχανικούς και γιατρούς.
Τέλος όποιος θέλει να την κάνει είναι ελεύθερος να το πράξει, στο καλό και με τη νίκη. Οι νέοι γνωρίζουν το καλό τους και δε χρειάζονται παροτρύνσεις και προτροπές.
Υ.Γ Μου θυμίζει λίγο και Άδωνη που όλο φεύγει και όλο εδώ είναι.  :D
The tigers have found me and I do not care.

(Bukowski)

Αποσυνδεδεμένος dorothea

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
 Να ρωτησω αν ξερει κανεις κατι για τους διοριστεους;ειχαμε κανενα νεοτερο;να φανταστω ακυρος ο διορισμος μας κ για φετος;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Ακόμα τίποτα δεν έχουν ανακοινώσει..

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


 Το  καινούριο πολυνομοσχέδιο προέβλεπε συγκράτηση όλων αυτών των κομητών. Δεν ψηφίστηκε όμως γιατί κάποιοι άσκησαν ισχυρές πιέσεις , μεταξύ αυτών και η πανελλήνια ένωση αδιορίστων και η ολμε που ευαγγελίζονται πάντα την  προϋπηρεσία , χωρίς να ελέγχουν εάν πάρθηκε από κοινές αφετηρίες και πώς αποκτήθηκε.
Ας πιέσουμε με οποιονδήποτε τρόπο να αρθούν οι αδικίες και να ψηφιστούν οι τροποποιήσεις στα πλαίσια άλλου νομοσχεδίου. Είναι κάτι που γίνεται, θέλει όμως μεγάλη ατομική και συλλογική πίεση.

Γνωρίζεις τι προβλέπει το νέο πολυνομοσχέδιο; Για ποια συγκράτηση όλων αυτών των κομητών μιλάς; Το υπουργείο αναγνωρίζει κανονικά τις προϋπηρεσίες όλων μέχρι το 2015. Από το 2015 και εξής δε θα αναγνώριζε τις προυπηρεσίες της ειδικής αγωγής στους πίνακες της γενικής. Δεν έμαθες όμως τα νεότερα, δηλαδή ότι ο κος Μπαλτάς, μετά από συνάντηση που είχε με τους εκπροσώπους της ειδικής, άλλαξε γνώμη. Επίσης, σε ενημερώνω ότι το υπουργείο τρέφει μεγάλη αγάπη στους ιδιωτικούς, τους οποίους θέλει διακαώς να διορίσει.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Άλλαξε γνώμη για ποιο θέμα? Γνωρίζεις κάτι εκ των έσω?

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άλλαξε γνώμη για ποιο θέμα? Γνωρίζεις κάτι εκ των έσω?
Και εγώ είχα διαβάσει κάπου (μάλλον στο facebook του Μπράτη) ότι τελικά στο πολυνομοσχέδιο των Μπαλτα Κουράκη η προϋπηρεσία της ειδικής αγωγής θα προσμετράται και στη γενική.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλα μπορούν να γίνουν! Ύστερα από επικοινωνία με το υπουργείο, μου είπαν πώς πραγματικά ξέρουν ότι προωθούνται τα βύσματα, αλλά τους πρόλαβαν τα γεγονότα, Θέλει κατάδειξη της κατάφωρης αδικίας εις βάρος μας,Ας στείλουμε email παντού,και αν μπορούμε ας συντάξουμε επιστολή με τα ονόματά μας, για να σταλεί κατευθείαν στο προθυπουργικό γραφείο.

Εξαρτάται με ποιον μιλήσατε στο Υπουργείο. Πρόθεση του Υπουργείου μετά τις γενικές συνελεύσεις ΔΟΕ/ΟΛΜΕ, τη διαβούλευση και τις ανακοινώσεις παρατάξεων και συλλόγων για τα θέματα αναπληρωτών ήταν να αφαιρεθεί η παρ. 2 του άρθρου 44 για το διαχωρισμό ειδικής και γενικής ενώ και τα δυσπρόσιτα θα μετρούσαν διπλά για το 10-15.

Το είχε ανακοινώσει επίσημα και σε συνέντευξη του ο Κουράκης πρόσφατα. Ετσι όπως εξελίχθηκε η υπόθεση μάλλον καλό για εσάς ήταν που δεν ψηφίστηκε το Πολυνομοσχέδιο.

Σχετικά με επιστολές και υπογραφές περισσότερες από 2.000 υπογραφές κατέθεσε το ΠΑΜΕ κατά των σχετικών ρυθμίσεων ενώ περισσότερες από 700-800 κατέθεσε μια ανεξάρτητη κίνηση στα ίδια τα χέρια του Κουράκη.

Δεν καταλαβαίνω το μένος για τους συναδέλφους που μπήκαν στους πίνακες. Εκτός και περιμένατε πως θα αράζατε μια ζωή πάνω σε κλειστούς πίνακες δηλώνοντας ένα νομό και δουλεύοντας δίπλα στα σπίτια σας. Από αυτή την άποψη ναι λογικό να μην θέλατε να ανοίξουν.

Οσο οι 70/60 με εξειδίκευση κάνουν τα χαρτιά τους με εγκύκλιο τπου τους επιτρέπει να μεταφέρουν την προϋπηρεσία τους αυτό δεν αλλάζει. Αναδρομική κατάργηση προϋπηρεσίας δεν έχει γίνει ποτέ και σε κανέναν τομέα του Δημοσίου. Δεν υπήρχε περίπτωση η προϋπηρεσία του 12-15 να μην προσμετρηθεί και όταν ανοίξει το 10-12 θα μετρήσει και αυτό κανονικά.

Ενα πρωτοετή της Νομικής να ρωτήσετε θα σας πει πως αυτό που σας λέω ισχύει. Τουλάχιστον στο θέμα της Ειδικής οι πίνακες δε θα μπορούσαν να ανοίξουν με κανέναν άλλο τρόπο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 03, 2015, 11:08:41 πμ από GregX »

Αποσυνδεδεμένος Kathrina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
    • Προφίλ
Αγαπητέ-ή μου, είμαι 45 χρονών και έχω πάρει πτυχίο το 1994, με αποτέλεσμα γνωρίζω πολύ καλά τι διαδραματίζεται στην εκπαίδευση τόσα χρόνια.Δε νιώθω μένος για τους συναδέλφους και η δική μου πρόταση ήταν να προσμετρώνται τα πάντα στον πίνακα , για να μην έχει παράπονο κανείς.Θα σου άρεσε εσένα να προσμετρηθούν ολόκληρα τα μόρια του τελευταίου ασεπ,γιατί έχω 70 και με την προϋπηρεσία μου να φτάσω τα 95;Αυτά δεν είναι δικαιοσύνη;

Μάθε ότι έχω κοπιάσει πολύ και είμαι επιτυχούσα σε όλους τους ασεπ (εκτός από τον πρώτο που δεν έδωσα) με σειρά επιτυχίας κάτω από 1000.
Μάθε επίσης πώς ήμουν μόνιμος κάτοικος Αθήνας και εδώ και οκτώ χρόνια έχω ξεριζώσει οικογένεια και κατοικώ μόνιμα στην επαρχία, για να δουλέψω αναπληρώτρια.Αλλά και από αυτή την επαρχιακή πόλη ξεριζώθηκα , αφήνοντας πίσω οικογένεια, για να δουλέψω σε δυσπρόσιτα του Αγρινίου.Γι΄αυτό δεν ανέχομαι να αντιμετωπίζετε τα πράγματα τελείως επιφανειακά. Μπορείς να μου πεις εσύ τι έχεις κάνει;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 613
Σύνολο: 622

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.