*

Αποστολέας Θέμα: Νέος τρόπος διορισμών/προσλήψεων από το καλοκαίρι του 2015 (νέα, πληροφορίες)  (Αναγνώστηκε 2043074 φορές)

0 μέλη και 46 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ankas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επίσης,στην ειδική αγωγή στη δευτεροβάθμια υπάρχουν άτομα με ΑΣΕΠ,λίγα μεν,αλλά υπάρχουν.Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;το ότι δεν είναι ΑΣΕΠ ειδικής,δε μου λέει κάτι,αυτός υπήρχε,αυτόν έδωσαν.Άλλωστε οι της δευτεροβάθμιας ειδικής διδάσκουν βάσει του κλάδου τους κ του πτυχίου τους στο οποίο διαγωνίστηκαν με ΑΣΕΠ.Τα αξιοκρατικά κριτήρια που αναφέρθηκαν δεν είναι όλα απιλύτως αξιοκρατικά,μην ξεχνάμε ότι στην ειδική πριν κάποια χρόνια με ένα σεμινάριο κ έναν κύκλο νοηματικής,γινόσουν ειδικός να διδάξεις σε μαθητές με ειδικές ανάγκες!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Όλα υπό συζήτηση
Γνωρίζεις τι διαφορά σε κόπο και ψυχοπνευματική κατάσταση έχουν αυτές οι 20 μονάδες;

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Οπως "φαίνεται;"  θα μοριοδοτηθούν τα πάντα...Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί στην Ειδκή Αγωγή να μοριοδοτηθούν μόνο σεμινάρια, μεταπτυχιακά και προυπηρεσία και να μη μοριοδοτηθεί και η επιτυχία σε ΑΣΕΠ όπου εξετάσθηκε η γνωστική και παιδαγωγική επάρκεια; Εκτός εάν δεν τα θεωρείτε χρήσιμα ή απαραίιτητα.Aναφέρομαι στη Β'θμια εκπαίδευση. Σε κάποιες ειδικότητες μάλιστα, "μη καθηγητικές"  προτεραιότητα στον πινακα αναπληρωτών ειδικής,έχουν όσοι διαθέτουν αποδεδειγμένη παιδαγωγική επάρκεια ΑΣΠΑΙΤΕ κλπ.

Μακάρι να διοριστούν στην ειδική όσοι το θέλουν πραγματικά, με έναν όρο: να παραμείνουν στην Ειδική.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 20, 2015, 06:01:07 μμ από marias »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειναι ωρες ωρες που και εγω "τα παιρνω" και βλέπω το "δικαιο" που λέει ο αληθινός. Όσοι μπήκαν από παραθυρα, όξω! Ιδιαίτερα τωρα που κοντεύουν να χαρακτηριστουν βυσματα οι παλιοτεροι επιτυχοντες ασεπ με πολυετη αναπληρωση.
Αλλά εντάξει, όταν ηρεμήσουμε θα δουμε οτι δεν χρειαζεται να καταστραφουν και αλλες ζωες( εκτος απο τις δικές μας). Δυο φορές κακό δεν αναιρει άλλο κακό.
Δεν ειναι κακή η πρόταση του eta-beta. Δηλαδή εμένα δεν θα με πειραζε και αν εβαζαν προσόν το υψος, ( κι ας μη το χω) που λέει ο λόγος, αρκει να ισχύει για όλους και να το ξερουμε απο πριν να μην ασχολούμαστε. Όπως δηλαδή θα θέλαμε όλοι εδώ και χρόνια, και πάντα λέμε οτι αρκεί να γινει κάτι κοινό για όλους, απο εδώ και μετά, άντε και τα παλιά σχωρεμένα.... Ομως το απο εδώ και μετά δεν ήρθε ποτέ..... Όλα μαζι, πολυκριτηριακό σύστημα, αλλά ενιαίο, θα ήταν το καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Γνωρίζεις τι διαφορά σε κόπο και ψυχοπνευματική κατάσταση έχουν αυτές οι 20 μονάδες;
οπότε εγώ θα σου το άλλαζα αυτό το σκέλος....επιτυχία ασέπ 55 μήνες προυπηρεσία και για κάθε 20 μονάδες ένα μεταπτυχιακό... :) ;)

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Επίσης,στην ειδική αγωγή στη δευτεροβάθμια υπάρχουν άτομα με ΑΣΕΠ,λίγα μεν,αλλά υπάρχουν.Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση;το ότι δεν είναι ΑΣΕΠ ειδικής,δε μου λέει κάτι,αυτός υπήρχε,αυτόν έδωσαν.Άλλωστε οι της δευτεροβάθμιας ειδικής διδάσκουν βάσει του κλάδου τους κ του πτυχίου τους στο οποίο διαγωνίστηκαν με ΑΣΕΠ.

Πάλι επιλεκτική ανάγνωση των νόμων. Στη πρωτοβάθμια γίνεται δια νόμου σαφής διαχωρισμός διαγωνισμού γενικής και ειδικής. Στην δευτεροβάθμια ζητάμε τουρλουμπούκι; Οποιοσδήποτε συμψηφισμός είναι νομικά άκυρος. Όχι άλλα εδώ και άλλα εκεί επειδή βολεύει.


Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μόρια στη Δευτεροβαθμια χωρίς ΑΣΕΠ ειναι με πδς (βυσματικά) και ιδιωτικά φυσικά όλοι αυτοί χωρίς ΑΣΕΠ.
Αυτη την εντυπωση ειχα και εγώ, αλλα βρηκα σε αυτό το φόρουμ, ανθρώπους που επιμένουν οτι ειναι εξαιρέσεις. Να βγουν να μας πουνε ξανα γιατί δεν ισχύει αυτο, για να θυμομαστε οι παλιοι και να ενημερώνονται οι νέοι.
Θα μπορουσε τουλαχιστο να υπαρξει μεριμνα για συγκεκριμένες εξαιρέσεις αλλά τα υπόλοιπα να καθαριστούν! Δεν ξερω δηλαδή πιά! Θα μπορούσε?

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Γνωρίζεις τι διαφορά σε κόπο και ψυχοπνευματική κατάσταση έχουν αυτές οι 20 μονάδες;

Μη με αδικείς, ούτε μια φορά δεν έχω απαξιώσει τον αγώνα των επιτυχόντων. Ενδεικτικά το είπα και το ξαναδηλώνω σε όλους τους τόνους ότι είμαι ανοιχτός. Σε απολυτότητες δεν είμαι.

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όλοι αυτοί που μπήκαν από το παράθυρο τόσα χρόνια στο δημόσιο χωρίς να κοπιάσουν καθόλου και τώρα έχουν οικογένειες και παιδιά και σπίτι και αυτοκίνητο από λεφτά που πληρώνουν και αυτοί που διάβασαν σε διαγωνισμούς και κουράστηκαν και δεν κατόρθωσαν να μπουν στο δημόσιο  θεωρείται ότι πρέπει να τους προστατεύσουμε ; Γιατί έχτισαν την ζωή τους σε μια αδικία εις βάρος των υπολοίπων ; Αλλά τώρα είναι αργά γιατί έχουν παιδάκια και δεν πρέπει να χάσουν την δουλεία τους.Ότι έγινε - έγινε και πάμε παρακάτω ; Αυτό είναι το σωστό ;

Αποσυνδεδεμένος eta-beta

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Παράθεση
Ότι έγινε - έγινε και πάμε παρακάτω ; Αυτό είναι το σωστό ;

Όχι, Αναδρομικός έλεγχος της προϋπηρεσίας μέσω φορέα ΑΣΕΠ. Αντί για εντάσεις, προτάσεις.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Όλοι αυτοί που μπήκαν από το παράθυρο τόσα χρόνια στο δημόσιο χωρίς να κοπιάσουν καθόλου και τώρα έχουν οικογένειες και παιδιά και σπίτι και αυτοκίνητο από λεφτά που πληρώνουν και αυτοί που διάβασαν σε διαγωνισμούς και κουράστηκαν και δεν κατόρθωσαν να μπουν στο δημόσιο  θεωρείται ότι πρέπει να τους προστατεύσουμε ; Γιατί έχτισαν την ζωή τους σε μια αδικία εις βάρος των υπολοίπων ; Αλλά τώρα είναι αργά γιατί έχουν παιδάκια και δεν πρέπει να χάσουν την δουλεία τους.Ότι έγινε - έγινε και πάμε παρακάτω ; Αυτό είναι το σωστό ;
Κοίτα αν υπήρχε 100% ασέπ έτσι όπως είχε ορίσει το μεταβατικό Αρσένη όντως θα ήταν άλλα άτομα διορισμένα,αλλά τώρα τι να ευχόμαστε;;;;Δεν γίνονται αυτά τα πράματα,αυτοί φταίνε ή οι πολιτικοί που λοξοδρομήσαν;

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Anxia αυτό που έγραψες μου θυμίζει ελληνική ταινία... Δηλαδή εμείς δεν φταίμε ; Μας παρέσυραν τα κακά παιδιά οι πολιτικοί και εμείς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο ; Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις.....

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Anxia αυτό που έγραψες μου θυμίζει ελληνική ταινία... Δηλαδή εμείς δεν φταίμε ; Μας παρέσυραν τα κακά παιδιά οι πολιτικοί και εμείς δεν μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο ; Άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις.....
Αντε εγώ είμαι ρομαντική και ' ανώτερη' , δηλαδή σ' αυτό το πραγματικό κόσμο, εσύ τι περιμένεις ,απολύσεις;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος ALITHINOS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάνε υπομονή 2-3 μήνες και θα διαπιστώσεις ποιος είναι ο πραγματικός κόσμος που μας επιφυλάσσει το μέλλον....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 737
Σύνολο: 748

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.