*

Αποστολέας Θέμα: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.  (Αναγνώστηκε 32037 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:46:51 πμ »
Ευτυχώς δηλαδή που δόθηκε ο "όλως ενδεικτικός πίνακας" κατάταξης απλά δεν σκέφτηκαν να μας πουν ότι οι πιο "σίγουρες" περιοχές έκλεισαν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:19 »

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 19, 2015, 12:01:46 μμ »
Συμφωνώ ότι οι οργανικές που δόθηκαν ήταν λιγότερες των αρχικά προτεινόμενων λόγω της σύνδεσής τους με τις μεταθέσεις. Αν τις έδινε όλες θα άδειαζαν οι απομακρυσμένες περιοχές και η ανάγκη για μόνιμους διορισμούς θα γινόταν ακόμα πιο επιτακτική. Πιστεύω πως θα δοθούν του χρόνου μαζί με των νέων ειδικοτήτων αφού πλέον δεν θα συνδέονται με μεταθέσεις. Αυτός είναι και ο λόγος που οι οργανικές των ΠΕ11 είναι λιγότερες των ΠΕ06. Προφανώς είναι πολλοί περισσότεροι γυμναστές στη διάθεση των κατα τόπους ΠΥΣΠΕ και δίνοντας το υπουργείο πολλές οργανικές που φέτος συνδέονται με μεταθέσεις θα έφερνε ακόμα περισσότεο κοσμό σε περιοχές που "ξεχειλίζουν'.

Κάτι ακόμα. Δε νομίζω πως μπορούμε να συγκρίνουμε δύο διαφορετικές ειδικότητες (ΠΕ06 και ΠΕ11) χρησιμοποιώντας τον όρο 'αξιοκρατικό'. Αντίθετα μπορούμε να μιλήσουμε για αξιοκρατικό και μη διορισμό στο πλαίσιο της ίδιας ειδικότητας και κάποιοι γυμναστές δεν έχουν διοριστεί με τον πλέον αξοκρατικό τρόπο (βλ. Ολυμπιακή Παιδεία).
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 19, 2015, 12:11:47 μμ »
Παραπλανητικός ήταν και αυτός aghathi...Όλοι ξέραμε ότι οι πιστώσεις του ΕΣΠΑ ήταν λιγότερες φέτος. Επομένως, από κάποιες ειδικότητες έπρεπε να μειωθεί ο αριθμός αναπληρωτών...Το ίδιο ακριβώς που συνέβη και πριν δύο χρόνια με τις μετατάξεις, οι ίδιες ειδικότητες την είχαν πληρώσει και τότε...

Επειδή απευθύνεσαι σε μένα teacher76, να σου πω ότι δε συγκρίνω τις ειδικότητες, συγκρίνω τις ανάγκες σε οργανικές που έχουν οι δύο ειδικότητες και θα δικαιολογούσε μεγαλύτερο αριθμό από την πλευρά των πε11. Όσο για το τι θα κάνει του χρόνου το υπουργείο, άστο καλύτερα...Δεν ξέρουμε καν ποιός θα είναι στο υπουργείο του χρόνου...Απλώς φαίνεται ότι αφήνει κάποιους έξω από την όλη διαδικασία, όπως τους διοριστέους πε06 του ασεπ 2008 αλλά και τους μεταταγμένους, εφόσον σε περιοχές που είναι γεμάτες από τις μετατάξεις, όπως η Ανατολική Αττική που έχει πολλά εαεπ, δε δίνει ούτε ένα οργανικό κενό σε αγγλικά και νομίζω και γυμναστική...Έτσι βέβαια θίγονται και όσοι ήταν στη διάθεση πριν τις μετατάξεις, αλλά ποσώς τους νοιάζει αυτό...

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 19, 2015, 12:29:36 μμ »
Παραπλανητικός ήταν και αυτός aghathi...Όλοι ξέραμε ότι οι πιστώσεις του ΕΣΠΑ ήταν λιγότερες φέτος. Επομένως, από κάποιες ειδικότητες έπρεπε να μειωθεί ο αριθμός αναπληρωτών...Το ίδιο ακριβώς που συνέβη και πριν δύο χρόνια με τις μετατάξεις, οι ίδιες ειδικότητες την είχαν πληρώσει και τότε...

Επειδή απευθύνεσαι σε μένα teacher76, να σου πω ότι δε συγκρίνω τις ειδικότητες, συγκρίνω τις ανάγκες σε οργανικές που έχουν οι δύο ειδικότητες και θα δικαιολογούσε μεγαλύτερο αριθμό από την πλευρά των πε11. Όσο για το τι θα κάνει του χρόνου το υπουργείο, άστο καλύτερα...Δεν ξέρουμε καν ποιός θα είναι στο υπουργείο του χρόνου...Απλώς φαίνεται ότι αφήνει κάποιους έξω από την όλη διαδικασία, όπως τους διοριστέους πε06 του ασεπ 2008 αλλά και τους μεταταγμένους, εφόσον σε περιοχές που είναι γεμάτες από τις μετατάξεις, όπως η Ανατολική Αττική που έχει πολλά εαεπ, δε δίνει ούτε ένα οργανικό κενό σε αγγλικά και νομίζω και γυμναστική...Έτσι βέβαια θίγονται και όσοι ήταν στη διάθεση πριν τις μετατάξεις, αλλά ποσώς τους νοιάζει αυτό...
Αν η κατανομή των θέσεων στις διάφορες περιοχές για την ίδια ειδικότητα έχουν γίνει με διαφορετικά κριτήρια συμφωνώ μαζί σου ότι δεν είναι δίκαιο. Για τη διαφορά όμως οργανικών από ειδικότητα σε ειδικότητα δεν μπορούμε να μιλήσουμε για δίκαια η όχι κατανομή με το σκεπτικό που προανέφερα. Όσο για τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ σίγουρα είναι αδικημένοι αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τη σύγκριση των δύο ειδικοτήτων. Τέλος, το τι θα κάνει το υπουργείο του χρόνου σίγουρα είμαι η τελευταία που μπορεί να το γνωρίζει. Δεν ξέρουμε καν αν θα δουλεύουμε οι μόνιμοι του χρόνου. Όλα είναι πιθανά. Απλά παρέθεσα ένα σκεπτικό της μη ίδρυσης οργανικών σε όλα τα κενά. Αν επικρατήσει η λογική και δεν έχουμε τίποτα περίεργες εξελιξεις γενικότερα για τη χώρα θεωρώ ότι θα προχωρήσουν στη σύσταση και των υπολοιπων οργανικών.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:19 »

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 19, 2015, 12:32:06 μμ »
 Αναρωτιέται κανείς πώς δεν το είχαν κάνει τόσα χρόνια.  ;D Τι μπόνους έψαχναν για να πείσουν τον κόσμο να πάει στα δυσπρόσιτα και τα απομακρυσμένα; Ορίστε φέτος μόνο εκει θα πάρουν αναπληρωτές. Δεν διαφωνώ τόσο με την λογική αλλά με τον συγχρονισμό. Είναι ανήθικο και πρόκειται για απάτη σε βάρος όσων βρίσκονται πιο ψηλά στους πίνακες.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 19, 2015, 12:38:37 μμ »
Δεν ξέρουμε καν αν θα δουλεύουμε οι μόνιμοι του χρόνου. Όλα είναι πιθανά. Απλά παρέθεσα ένα σκεπτικό της μη ίδρυσης οργανικών σε όλα τα κενά. Αν επικρατήσει η λογική και δεν έχουμε τίποτα περίεργες εξελιξεις γενικότερα για τη χώρα θεωρώ ότι θα προχωρήσουν στη σύσταση και των υπολοιπων οργανικών.

Οι αναπληρωτές το έχουμε εμπεδώσει ότι πρέπει να ζούμε χρόνο με τον χρόνο χωρίς αξιώσεις και πρόγραμμα. Για αυτό και αναστατωνόμαστε τόσο με ο,τι ξεφεύγει με την κοινή λογική γιατί είναι το μόνο που μας απομένει

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 19, 2015, 12:56:30 μμ »
Για να συμπληρώσω, το ότι υπάρχει συγκεκριμένο σκεπτικό πίσω από τις λίγες οργανικές για ΠΕ11 είναι σίγουρο γιατί οι θέσεις τους δεν είναι απλά λιγότερες των ΠΕ06 που έχουν ίδιες ώρες στα ΕΑΕΠ αλλά και των μουσικών που οι ώρες τους είναι λιγότερες και οι μεταταγμένοι τους ελάχιστοι. Δεν θα ήταν δύσκολο για το υπουργείο να δώσει κάποιες από τις θέσεις τουλάχιστον των μουσικών στους γυμναστές ακόμα αν υποθέσουμε ότι ήθελε να ευνοήσει τους ΠΕ06. Δεν το έκανε και είναι δύσκολο να πιστέψω ότι είναι τόσο άσχετοι, απλά ήθελαν να δώσουν λίγες οργανικές στους ΠΕ11. Αυτό έχει να κάνει με το ότι δεν θέλει να δημιουργήσει πλεονάζοντες σε κεντρικές περιοχές και να αδειάσει τα νησιά. Στη δική μου περιοχή πάντως έβγαλε για ΠΕ06 περισσότερες οργανικές των μεταταγμένων που είναι και οι μόνοι στη διάθεση γιατί θέλει να φέρει κόσμο αφού κάθε χρόνο παίρνει ένα σωρό αναπληρωτές και πάλι έχει κενά. Στους ΠΕ11 που έχει πολλούς μεταταγμένους και αρκετούς στη διάθεση από προυπάρχοντες δε συμφέρει να ιδρύσει αρκετές οργανικές και κατά συνέπεια αφού συνδέονται με μεταθέσεις να φέρει ένα σωρό κόσμο που θα πλεονάζει. Για το λόγο αυτό πολλοί ΠΕ11 στην περιοχή μου δεν θα πάρουν οργανική.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 19, 2015, 01:00:27 μμ »
Οι αναπληρωτές το έχουμε εμπεδώσει ότι πρέπει να ζούμε χρόνο με τον χρόνο χωρίς αξιώσεις και πρόγραμμα. Για αυτό και αναστατωνόμαστε τόσο με ο,τι ξεφεύγει με την κοινή λογική γιατί είναι το μόνο που μας απομένει
Το καταλαβαίνω. Ειδικά για κάποιους από εσάς που μείνατε στο παρά πέντε του μόνιμου διορισμού. Έχω δικούς μου ανθρώπους στη θέση αυτή και ξέρω.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 19, 2015, 01:49:47 μμ »
Συμφωνώ teacher76 σε όσα λες, πολύ πιθανό να έχουν αυτό το σκεπτικό για την κατανομή των οργανικών...Καλό θα ήταν βέβαια να τα εξηγούσαν για να μη γινόμαστε και εμείς καχύποπτοι...Το κακό, όπως ανέφερε και η aghathi, είναι η χρονική συγκυρία που για τους αναπληρωτές δε θα μπορούσε να είναι χειρότερη και μοιραία δημιουργεί υποψίες...Παρασκευή 7/8 τελειώνει η διορία των αιτήσεων και Δευτέρα 10/8 ο γνωστός αιρετός ανακοινώνει την απόφαση σύστασης των οργανικών...Η επόμενη ακριβώς εργάσιμη...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 19, 2015, 01:56:16 μμ »
Και εγώ αυτό σκέφτηκα όταν είδα την ανακοίνωση αρχικά. Μπορώ να πω ότι χάρηκα. Στην συνέχεια συνειδητοποιησα ότι μάλλον δεν θα δουλέψω φέτος γιατί δεν τσέκαρα κουτάκι και δεν έχω βάλει πολλές επιλογές. Οι επιλογές μου ήταν συγκεκριμενες σε περιοχές με πολλά κενά στις οποίες τώρα δόθηκαν πολλές οργανικές.
Και το σκέφτηκα πολύ. Αν γνώριζα... σίγουρα θα είχα κάνει άλλες επιλογές

Σε αυτό έχεις δίκιο. Καταλαβαίνω αν δοθούν οργανικές άρα και μεταθέσεις πχ στην Αθήνα, τότε εκεί δεν θα πάρουν αναπληρωτές, αλλά στις περιοχές που θα αδειάσουν από όσους πάρουν μετάθεση, οπότε είναι λογικό να θέλεις να το ξέρεις νωρίτερα. ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ είναι, αλλά γενικά τίποτα δε λειτουργεί σωστά σε αυτό το υπουργείο και δεν μπορείς να προγραμματίσεις τίποτα στη ζωή σου. Το βιώνω 14 χρόνια, από τότε που για πρώτη φορά εργάστηκα ως αναπληρωτής, αλλά και τώρα που είμαι μόνιμος. Μετά από 11 χρόνια ως μόνιμος δεν έχει υπάρξει μια χρονιά που να γνωρίζω εκ των προτέρων σε ποιο σχολείο θα υπηρετήσω. Μάλιστα από το 2010 και μετά δεν ήξερα αν θα υπηρετήσω σε σχολείο ή σε γραφείο ενώ φέτος έφτασα στο σημείο να έχω αμφιβολίες σε ποια βαθμίδα θα υπηρετήσω αν υπηρετήσω σε σχολείο, ή αν θα φύγουμε και γενικά από την εκπαίδευση μέσω της κινητικότητας Κατρούγκαλου.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 19, 2015, 02:11:24 μμ »
Ετσι είναι το καταλαβαίνω. Θα ήθελα όμως τόοοοσο πολύ να ξερω μια χρονια (στις 9) να ξέρω απλά ότι θα δουλέψω... Ίσως ήταν η πρώτη χρονια που προσωπικά δεν είχα τόση αγωνία όση τα περισσότερα χρόνια, φαινόταν πιο σίγουρο. Η απόλυτη ειρωνία. Αν μπορούσα να φανταστώ θα το είχα προλάβει.. >:(
Η κατάσταση είναι πολύ ρευστή για όλους.Δυστυχως

Αποσυνδεδεμένος pkft

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 19, 2015, 02:14:22 μμ »
Ετσι είναι το καταλαβαίνω. Θα ήθελα όμως τόοοοσο πολύ να ξερω μια χρονια (στις 9) να ξέρω απλά ότι θα δουλέψω... Ίσως ήταν η πρώτη χρονια που προσωπικά δεν είχα τόση αγωνία όση τα περισσότερα χρόνια, φαινόταν πιο σίγουρο. Η απόλυτη ειρωνία. Αν μπορούσα να φανταστώ θα το είχα προλάβει.. >:(
Η κατάσταση είναι πολύ ρευστή για όλους.Δυστυχως

Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 19, 2015, 03:11:43 μμ »
Ετσι είναι το καταλαβαίνω. Θα ήθελα όμως τόοοοσο πολύ να ξερω μια χρονια (στις 9) να ξέρω απλά ότι θα δουλέψω... Ίσως ήταν η πρώτη χρονια που προσωπικά δεν είχα τόση αγωνία όση τα περισσότερα χρόνια, φαινόταν πιο σίγουρο. Η απόλυτη ειρωνία. Αν μπορούσα να φανταστώ θα το είχα προλάβει.. >:(
Η κατάσταση είναι πολύ ρευστή για όλους.Δυστυχως

Δε μας λογαριάζουν ως ανθρώπους. Αριθμοί είμαστε γι' αυτούς, αριθμοί που πρέπει να "βγούμε" για να μην έχουν πρόβλημα στην πολιτική τους καριέρα.

Αποσυνδεδεμένος teacher76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σύσταση Οργανικών Θέσεων στα ΕΑΕΠ.
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 19, 2015, 03:20:37 μμ »
Συμφωνώ ότι είναι πολύ ψυχοφθόρο κάθε χρόνο να περιμένεις μέχρι τελευταία στιγμή να μάθεις πού θα δουλέψεις και αν τελικά θα δουλέψεις.Εδώ εκνευρίζομαι εγώ που ως μόνιμη δεν ξέρω σε ποιό σχολείο θα δουλεψω. Βέβαια καμία σχέση με το προβλημα των αναπληρωτών.Και εννοείται είναι απαράδεκτο να κάνεις την οποιαδήποτε αίτηση στα τυφλά, χωρίς τα πλήρη στοιχεία. Ποτέ όμως τα πράγματα δεν λειτουργούσαν σωστά. Το υπουργείο, για παράδειγμα διόριζε αυθαίρετα κόσμο σε περιοχές και βαθμίδες. Εγώ όταν διορίστηκα, αν είχα εικόνα για το πόσα περισσότερα ήταν τα οργανικά κενά στην πρωτοβάθμια (χωρίς των ΕΑΕΠ)σε σχέση με την δευτεροβάθμια πολύ πιθανόν να είχα προτιμήσει πρωτοβάθμια και να είχα οργανική εδώ και χρόνια.
The test of a man's or woman's breeding is how they behave in a quarrel. Anybody can behave well when things are going smoothly.
(George Bernard Shaw : 1856-1950 : The Philanderer)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.