*

Αποστολέας Θέμα: Ειδική αγωγή και στατιστικα  (Αναγνώστηκε 1567 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annami2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειδική αγωγή και στατιστικα
« στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 12:36:59 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το πως μπορούμε εμείς της πληροφορικής να εντάχθουμε  στους πινακες ειδικής αγωγής?  Εκείνο τις σεμιναρίου των 400 ωρών ισχύει ακόμα? Γιατί κάπου διάβασα ότι απαιτείται μεταπτυχιακό πλεον. Επίσης με τη γνώση νοηματικής και braile τι γίνεται είναι κ αυτά υποχρεωτικά?  Ξέρει κανείς αν αξίζει τον κόπο? Μπορούμε να βρούμε από κάπου πόσους πήραν τις προηγούμενες χρονιές? Επίσης αυτό το τελευταίο θα ήθελα να το μάθω και για τ γενική εκπαίδευση να έχω μια ιδέα του αριθμού υπάρχει κάπου?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγή και στατιστικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:18 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή και στατιστικα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 03:33:47 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το πως μπορούμε εμείς της πληροφορικής να εντάχθουμε  στους πινακες ειδικής αγωγής?  Εκείνο τις σεμιναρίου των 400 ωρών ισχύει ακόμα? Γιατί κάπου διάβασα ότι απαιτείται μεταπτυχιακό πλεον. Επίσης με τη γνώση νοηματικής και braile τι γίνεται είναι κ αυτά υποχρεωτικά?  Ξέρει κανείς αν αξίζει τον κόπο? Μπορούμε να βρούμε από κάπου πόσους πήραν τις προηγούμενες χρονιές? Επίσης αυτό το τελευταίο θα ήθελα να το μάθω και για τ γενική εκπαίδευση να έχω μια ιδέα του αριθμού υπάρχει κάπου?

Χωρίς να έχω ασχοληθεί ποτέ με ειδική αγωγή, θα σου πω αυτά που γνωρίζω.
Τα σεμινάρια δεν ισχύουν. Μέχρι πρόσφατα ίσχυε με μεταπτυχιακό 1 έτους εξ αποστάσεως. Ξέρω 1-2 πληροφορικής που τελείωσαν το μεταπτυχιακό του παν. Λευκωσίας και δούλεψαν πέρισυ εντός πόλης (από Φλεβάρη και μετά).

Όμως, μπορείς να δεις σε άλλα νήματα ότι γίνεται ένα ψιλοχαμός με τα μεταπτυχιακά Ε.Α. και τα πράγματα είναι ρευστά.  Λένε ότι θα μπουν επιπλέον κριτήρια ώστε τα μεταπτυχιακά να έχουν πρακτική και να διαρκούν περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος annami2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή και στατιστικα
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:53:56 μμ »
Αν ξέρει κάποιος πιο συγκεκριμένα ας μου πει. Στο υπουργείο που έπαιρνα σήμερα δεν έβγαλαν άκρη με έστελναν από τη μια γραμμή στην άλλη κ δεν μου είπαν κάτι.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή και στατιστικα
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2015, 11:57:26 μμ »
Αν ξέρει κάποιος πιο συγκεκριμένα ας μου πει. Στο υπουργείο που έπαιρνα σήμερα δεν έβγαλαν άκρη με έστελναν από τη μια γραμμή στην άλλη κ δεν μου είπαν κάτι.

Μπορείς να δεις εδώ στο site σε άλλα threads τι γράφεται...
Είναι πολύ ρευστά τα πράγματα αυτό το καιρό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ειδική αγωγή και στατιστικα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:32:18 »

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ειδική αγωγή και στατιστικα
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:53:56 μμ »
Καλησπέρα σε όλους! Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει σχετικά με το πως μπορούμε εμείς της πληροφορικής να εντάχθουμε  στους πινακες ειδικής αγωγής?  Εκείνο τις σεμιναρίου των 400 ωρών ισχύει ακόμα? Γιατί κάπου διάβασα ότι απαιτείται μεταπτυχιακό πλεον. Επίσης με τη γνώση νοηματικής και braile τι γίνεται είναι κ αυτά υποχρεωτικά?  Ξέρει κανείς αν αξίζει τον κόπο? Μπορούμε να βρούμε από κάπου πόσους πήραν τις προηγούμενες χρονιές? Επίσης αυτό το τελευταίο θα ήθελα να το μάθω και για τ γενική εκπαίδευση να έχω μια ιδέα του αριθμού υπάρχει κάπου?
Πλεον μόνο μεταπτυχιακο ή πτυχιο ειδικης αγωγης
Δες και την προκυρηξη:
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/anaplirotes-oromisthioi/233-egkyklios-proslhpshs-anaplhrwtes-wromisthioi-eidikhs-agwghs.html

Παράθεση
ΚΕΦΑΛΑΙΟ Δ΄: ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Οι υποψήφιοι που επιθυμούν να προσληφθούν ως αναπληρωτές ΕΑΕ (πλήρους ή μειωμένου ωραρίου) ή ωρομίσθιοι ΕΑΕ σε ΣΜΕΑΕ, Τμήματα Ένταξης, Παράλληλη Στήριξη, Διδασκαλία στο Σπίτι και ΚΕ.Δ.Δ.Υ. και πληρούν τις προϋποθέσεις για ένταξη στους πίνακες εκπαιδευτικών ΕΑΕ σχολικού έτους 2015-2016, θα υποβάλουν τα παρακάτω δικαιολογητικά:

A. Οι ήδη εγγεγραμμένοι στους πίνακες αναπληρωτών EAE 2014-2015 θα υποβάλουν υποχρεωτικά εκ νέου (ακόμη και εάν τα έχουν προσκομίσει κατά το παρελθόν) τα κάτωθι δικαιολογητικά ένταξης και μοριοδότησης στους πίνακες ΕΑΕ, ήτοι τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά των παραγράφων ε (διδακτορικός τίτλος ΕΑΕ), στ (μεταπτυχιακός τίτλος ΕΑΕ), ζ (σεμινάριο 400 ωρών), ι (πολυτεκνία), ια (αναπηρία 2 τέκνων για πολυτεκνία), ιβ (τριτεκνία) και ιγ (αναπηρία) του παρόντος Κεφαλαίου. Σημειώνεται ότι οι υποψήφιοι εκπ/κοί του κλάδου ΠΕ11.01, λόγω αλλαγών στο Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα Διαχείρισης Προσωπικού Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, υποβάλλουν υποχρεωτικά και το βασικό τους πτυχίο, προκειμένου να καταχωριστεί η κύρια ειδικότητα, βάσει της οποίας εντάσσονται στον οικείο κλάδο.

B. Οι υποψήφιοι που δεν υπέβαλαν αίτηση-δήλωση αναπληρωτών EAE κατά το σχολ. έτος 2014-2015 θα υποβάλουν υποχρεωτικά όλα τα κάτωθι δικαιολογητικά, ήτοι τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά των παραγράφων α, β, γ, δ, ε, στ, ζ, η, θ, ι, ια, ιβ, ιγ, ιδ και ιε του παρόντος Κεφαλαίου. Ειδικά για τους εκπ/κούς που έχουν υποβάλει κατά το παρελθόν σχετική αίτηση (πλην του σχολικού έτους 2014-15) δεν είναι απαραίτητη η προσκόμιση των δικαιολογητικών των παρ. α και β.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2015, 08:57:01 μμ από dpa2006 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 481
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.