*

Αποστολέας Θέμα: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων  (Αναγνώστηκε 50849 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος achilleas23

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:28:01 πμ »
Θα μας τρελάνεις;;;;το θεωρείς δίκαιο να μετράει μόνο η προυπηρεσία του 12-15;;;κι οι υπόλοιποι που δουλεύαμε τ ο 10-12 τι είμαστε κορόιδα;Και ποιοι είναι αυτοί που κάνανε αγώνα για να ανοίξουν οι πίνακες από το 12 και μετά;;; Μπορεί να αποτελεί νόμο του κράτους και να γίνουν οι προσλήψεις με βάση αυτόν αλλά αποτελεί μία τεράστια αδικία που πρέπει να αποκατασταθεί. Μην τραλαθούμε τελείως!

Διάβασε σωστά πρώτα. Πουθενά δε γράφει ότι έγινε αγώνα για να ανοίξουν μόνο οι πίνακες από το 12 και μετά.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xeniaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:30:53 πμ »
Sotirios,μπράβο σου για την εμπεριστατωμένη ανάλυση σχετικά με τα καυτά αυτά θέματα.Απλά κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή δεν τους συμφέρει να καταλάβουν!!!

Αποσυνδεδεμένος MP

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 861
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:29:23 πμ »
Διάβασε σωστά πρώτα. Πουθενά δε γράφει ότι έγινε αγώνα για να ανοίξουν μόνο οι πίνακες από το 12 και μετά.
Εδώ το έχει γράψει: Οι νηπιαγωγοί καλά θα κάνουν να ησυχάσουν , τους έχουν καλομάθει τόσα χρόνια, έγινε αγώνας για να ξεκλειδώσουν οι πίνακες  έστω και από το 2012…

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:46:02 πμ »
Καλά θα κάνουν να ησυχάσουν αυτοί που έκαναν τον "αγώνα" (ποιοι είναι?) και  έγινε φέτος αυτό το μπάχαλο. Αγώνας λέει...επί πτωμάτων  συναδέλφων; Αγώνας να λήξει η μεταβατική έπρεπε να γίνει για να δημιουργηθεί ένας και μόνο ένας πίνακας κοινός και δίκαιος για όλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 11:50:19 πμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:50:09 μμ »
Οι νηπιαγωγοί καλά θα κάνουν να ησυχάσουν , τους έχουν καλομάθει τόσα χρόνια, έγινε αγώνας για να ξεκλειδώσουν οι πίνακες  έστω και από το 2012…

Γιατί να ησυχάσουν; Υπάρχει κάποιος λόγος;;;; Ενοχλούνται τα συμφέροντα κάποιων και στέλνουν τέτοιο μήνυμα;;; Τι κουβέντες είναι αυτές; Απαράδεκτο!

Και από ποιους έγινε αγώνας για άνοιγμα των πινάκων; Για πες μας να πάμε να τους πιάσουμε να τους πουμε δυο λογάκια. Εσύ που φαίνεται πως ξέρεις. Για πες μας. Τι αγώνας έγινε; Έτρεχαν στα υπουργεία; Ως τι; Ως σύλλογος εκπαιδευτικών; Τι όνομα έχει ο σύλλογος αυτός; Ποιοι είναι σε αυτόν τον σύλλογο;

Διότι επισήμως δεν βρήκα κάποια ανακοίνωση συλλόγου στο διαδίκτυο. Έγινε κάτι στα κρυφά από κάποια μερίδα εκπαιδευτικών; Αυτό αφήνεις να εννοηθεί! Για εξηγήσου!


Είναι άδικο για όσους δούλεψαν το 2010-12 αλλά θα μπορούσε να ήταν χειρότερα!

Λες και ακούω τον Άδωνι να μας μιλά για τους κινδύνους του να βγούμε από το ευρώ...  ;D

Και γιατί να είναι χειρότερα; Μην λες ψέματα στον κόσμο παρακαλώ και παραπληροφορείς. Με το άνοιγμα των πινάκων το κράτος δεν κερδίζει τίποτα, ούτε ένα ευρώ. Το μόνο που πετυχαίνει είναι παίρνει τη σειρά ενός παλαιότερου και να τη δίνει σε κάποιο νεότερο, αναγκάζοντας τους παλιότερους να τρέξουν περισσότερο. Δεν έχει κάνα όφελος το κράτος από αυτό, εκτός κι αν πρόκειται για βόλεμα δικών τους. Είναι απλώς ένας διαγωνισμός υποταγής, τον οποίο κάποιοι φαίνεται ότι γουστάρετε.

υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα από τις 400 θέσεις!

Όπως; Για πες μερικά! Αν δεν λες ποιο είναι το σοβαρότερο πρόβλημα που σχετίζεται άμεσα με το άνοιγμα των πινάκων, τότε τρομοκρατείς ατεκμηρίωτα!

--------

Sotirios δεν πηγα 4 χρονια στα νησια ουτε εγω ουτε ολλοι αλλοι Εσυ κανεις το δικο σου αγωνα οπως λεει ο συναδελφος και καποιοι  καναμε τον δικο μας.

Τι εννοείς εδώ, δεν βγαίνει άκρη από το συντακτικό σου. Παρακαλώ διόρθωσε τη σύνταξη του κειμένου σου. Υποθέτω ότι λες ότι δεν πήγες τζάμπα στα νησιά. Αν αυτό εννοούσες, τότε σου λέω το εξής: Προσκυνάς το κράτος το οποίο σου λέει " δεν έχω λεφτά να σου δώσω για ανταμοιβή, αλλά μπορώ να κλέψω τη θέση του από πάνω σου και να τη δώσω σε σένα σαν ανταμοιβή επειδή εσύ με προσκυνάς και πας στα νησιά ενώ εκείνος αρνείται".

Λυπάμαι, αλλά το να θεωρείς δικαίωση των κόπων σου τα μόρια είναι απλώς κατάντια. Κανονικά θα έπρεπε να ουρλιάζεις περισσότερο από όλους μας εδώ μέσα διεκδικώντας το κράτος να δίνει περισσότερα χρήματα σε περιπτώσεις δυσπρόσιτων/απομακρυσμένων, ή έστω άλλες οικονομικές ελαφρύνσεις όπως δωρεάν στέγαση, μεταφορικά κλπ. Αυτό δεν θα ηταν το πιο δίκαιο, αλλά το μοναδικό δίκαιο.

Δηλαδη ειναι λογικο το 2015 -2016 να παμε με τα μορια του 2010 αναπληρωτες? Και ολα αυτα χωρις να υπαρχει παραμετρος επιτυχιας ΑΣΕΠ? Ελεος!

Λογικό ή μη, αυτό όριζε ξεκάθαρα το αρ. 9 παρ. 2 του νόμου Διαμαντοπούλου, και συνεχίζει να το ορίζει ακόμα και σήμερα. Ο Λοβ αν ήθελε να ανοίξει τους πίνακες, έπρεπε να τροποποιήσει το αρ. 9. Δεν το έκανε όμως. Συνεπώς αυτό που πέτυχε είναι να μην μπορεί να εφαρμοστεί ο νόμος.

Οσο για το αυθαιρετο που περιγραφεις :
 Από το συνδυασμό των διατάξεων της παρ.4 του άρθρου 5Α του ίδιου νόμου, όπως προστέθηκαν με το άρθρο 5 του ν.4283/2014 (ΦΕΚ 189/10.09.2014 τ.Α΄) και της παρ.2 και 3 του άρθρου 9 του ν.3848/2010 ορίζεται ότι μέχρι την κατάρτιση των πινάκων που προβλέπονται στο άρθρο 3 (ήτοι των τελικών πινάκων κατάταξης εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ, οι οποίοι θα καταρτιστούν μετά τη διενέργεια του γραπτού διαγωνισμού) οι προσλήψεις προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων γίνονται από τους ενιαίους πίνακες αναπληρωτών εκπαιδευτικών (όπως ίσχυαν κατά την ημερομηνία δημοσίευσης του ν.3848/2010 στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως), οι οποίοι δεν τροφοδοτούνται με στοιχεία προϋπηρεσίας από την 1η Ιουλίου 2010 έως και την 31η Αυγούστου 2012 ειναι νομος του κρατους ψηφισμενος απο το Ελληνικο κοινοβουλιο! Τι δεν καταλαβαινεις!

Ή δεν διάβασες όσα έγραψα, ή παριστάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Η διάταξη παρ.4 του άρθρου 5Α μιλάει για άνοιγμα των πινάκων από το 2012 χωρίς ΑΣΕΠ, ενώ η διάταξη της παρ.2 του άρθρου 9 του ν.3848/2010 λέει ξεκάθαρα ότι χωρίς ΑΣΕΠ δεν ανοίγουν οι πίνακες.

Είναι αλληλοαναιρούμενες διατάξεις. Το ότι τις "παντρεύει" με αυθαίρετο τρόπο η εγκύκλιος δεν σημαίνει ότι δεν είναι αλληλοαναιρούμενες, αλλά σημαίνει ότι η εγκύκλιος χρήζει καταγγελίας.

Τι δεν καταλαβαίνεις;;

http://www.pde.gr/index.php?topic=32178.msg879327#msg879327
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 01:05:32 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος marianna1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 20, 2015, 02:04:04 μμ »
   Εντάξει καλά τα ασφαλιστικά μέτρα κ ο αγώνας αλλά όταν ΑΣΕΠ έχει να γίνει 6 χρόνια και δε φαίνεται να γίνεται καινούριος τα επόμενα χρόνια-ας μην κοροιδευμόμαστε.Υπάρχουν χιλιάδες άτομα που δεν τους δώθηκε η ευκαιρία να δώσουν ΑΣΕΠ γιατι πήραν πτυχίο από το '09 και μετά βρέθηκαν καθηλωμένοι σε έναν πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας ή πολύ χαμηλά στον Β πίνακα.
   Προσωπικά δεν μπορώ να βλέπω άλλο άτομα απο πάνω μου που δουλεύουν απο Γενάρη κ μετά ή και καθόλου όταν εγώ φεύγω απ' την πρώτη φάση εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά απ' τον άντρα μου και τους δικούς μου ανθρώπους.  Η συλλογή προυπηρεσίας για μερικούς είναι μονόδρομος για να βρεθούν επιτέλους κάπου πιο κοντά στα σπίτια τους.
   Μακάρι να διόριζαν όπως παλιά και να γίνονταν και ΑΣΕΠ να ομαλοποιηθέι η κατάσταση και να σταματούσαμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Μέχρι τότε ο καθένας θα προσπαθεί για το καλύτερο όπως νομίζει αυτός ότι μπορεί...!

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 20, 2015, 02:10:56 μμ »
sotirios κανε καταγγελια, κανε ασφαλιστικα, κανε οτι θες . Εγω ξερω οτι ημουν 24+ασεπ ετρεξα σε δικηγορους και κριθηκα αντισυνταγματικος επειδη το υπουργειο ειχε συμφωνησει με το ΣΤΕ να μην διορισει. Ολοι μεσα στο κολπο ειναι! Το να παραμεινω ομως κολλημενος στους πινακες του 2010 και να προσλαμβανομαι απο αυτους,  επειδη αλλοι χωρις ασεπ ειχαν παραπανω μορια απο μενα τοτε δεν μπορω να το δεκτω!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 20, 2015, 02:21:22 μμ »
   Εντάξει καλά τα ασφαλιστικά μέτρα κ ο αγώνας αλλά όταν ΑΣΕΠ έχει να γίνει 6 χρόνια και δε φαίνεται να γίνεται καινούριος τα επόμενα χρόνια-ας μην κοροιδευμόμαστε.Υπάρχουν χιλιάδες άτομα που δεν τους δώθηκε η ευκαιρία να δώσουν ΑΣΕΠ γιατι πήραν πτυχίο από το '09 και μετά βρέθηκαν καθηλωμένοι σε έναν πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας ή πολύ χαμηλά στον Β πίνακα.
   Προσωπικά δεν μπορώ να βλέπω άλλο άτομα απο πάνω μου που δουλεύουν απο Γενάρη κ μετά ή και καθόλου όταν εγώ φεύγω απ' την πρώτη φάση εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά απ' τον άντρα μου και τους δικούς μου ανθρώπους.  Η συλλογή προυπηρεσίας για μερικούς είναι μονόδρομος για να βρεθούν επιτέλους κάπου πιο κοντά στα σπίτια τους.
   Μακάρι να διόριζαν όπως παλιά και να γίνονταν και ΑΣΕΠ να ομαλοποιηθέι η κατάσταση και να σταματούσαμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Μέχρι τότε ο καθένας θα προσπαθεί για το καλύτερο όπως νομίζει αυτός ότι μπορεί...!

Οι περισσότεροι που φεύγουν από την πρώτη φάση και μετά το κάνουν για να εργαστούν περισσότερους μήνες. Περιττό να αναφέρω ότι πολλοί νέοι που δεν έχουν υποχρεώσεις το βλέπουν και σαν εμπειρία, να πάνε σε νησιά κλπ, να δούνε πράγματα και καταστάσεις. Η ανταμοιβή είναι το ότι πληρώνονται για περισσότερους μήνες. Δεν σας φτάνει αυτό. Ο άλλος που εργάζεται λιγότερους μήνες (πχ από νοέμβρη), πληρώνεται λιγότερο. Επιλογή του και επιλογή σας.

Γιατί δεν δηλώνεις κι εσύ λιγότερες περιοχές να προσληφθείς Νοέμβρη; Μήπως επειδή έχεις πάρει το πτυχίο αργότερα; Αν έχεις πάρει το πτυχίο αργότερα, ΜΗΝ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ αυτούς που πήραν το πτυχίο νωρίτερα παρακαλώ. Μπες στη σειρά.

Εξάλλου, αν έχεις νεότερο πτυχίο και σε παίρνουν από την πρώτη φάση, αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι άλλοι που είναι πάνω από εσένα δεν δήλωσαν την περιοχή που εσύ πήγες από την πρώτη φάση. Θα έπρεπε να τους ευχαριστείς γι αυτό, διότι αν δήλωναν, δεν θα πήγαινες από την πρώτη φάση. Εργάστηκες, ενώ δεν θα εργαζόσουν (ή θα εργαζόσουν αργότερα) αν όλοι μας βάζαμε το κουτάκι, κι έχεις παράπονο.

Ζήτα διορισμούς κι εγώ μαζί σου. Αλλά μην απαιτείς να παίρνεις τις θέσεις των άλλων που έχουν παλαιότερο πτυχίο.

sotirios κανε καταγγελια, κανε ασφαλιστικα, κανε οτι θες . Εγω ξερω οτι ημουν 24+ασεπ ετρεξα σε δικηγορους και κριθηκα αντισυνταγματικος επειδη το υπουργειο ειχε συμφωνησει με το ΣΤΕ να μην διορισει. Ολοι μεσα στο κολπο ειναι! Το να παραμεινω ομως κολλημενος στους πινακες του 2010 και να προσλαμβανομαι απο αυτους,  επειδη αλλοι χωρις ασεπ ειχαν παραπανω μορια απο μενα τοτε δεν μπορω να το δεκτω!

Ούτε εγώ πρόκειται να δεχτώ να χορέψω το χορό της δουλοπρέπειας που ορίζει το υπουργείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 02:30:57 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος marianna1986

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 20, 2015, 02:51:37 μμ »
  Sotirios δεν μπορώ να ρισκάρω βάζοντας λίγες επιλογές κ ούτε μπορώ να αντέξω να βλέπω να με προσπερνάει το σύστημα. Δεν έχω την οικονομική δυνατοτητα να μείνω ούτε μια μέρα άνεργη. Δεν με πειράζει που φεύγω μακριά γιατί είναι μια δουλειά που μου αρέσει πολύ απλά απο τότε που τελείωσα τη σχολή δεν βλέπω άλλο τρόπο να δω φως στο τούνελ πέρα απ τη συλλογή προυπηρεσίας! Δε ζητάω να διοριστώ, απλά να βρεθώ κάπου πιο κοντά! Για μερικούς είναι μονόδρομος απ' τη στιγμή που ούτε ΑΣΕΠ γίνεται, ούτε διορισμοί για να φύγουν κάποια άτομα απο πάνω τους.
  Α, κ το πτυχίο το πηρα στην ώρα μου.

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 20, 2015, 02:58:33 μμ »
  Sotirios δεν μπορώ να ρισκάρω βάζοντας λίγες επιλογές κ ούτε μπορώ να αντέξω να βλέπω να με προσπερνάει το σύστημα. Δεν έχω την οικονομική δυνατοτητα να μείνω ούτε μια μέρα άνεργη. Δεν με πειράζει που φεύγω μακριά γιατί είναι μια δουλειά που μου αρέσει πολύ απλά απο τότε που τελείωσα τη σχολή δεν βλέπω άλλο τρόπο να δω φως στο τούνελ πέρα απ τη συλλογή προυπηρεσίας! Δε ζητάω να διοριστώ, απλά να βρεθώ κάπου πιο κοντά! Για μερικούς είναι μονόδρομος απ' τη στιγμή που ούτε ΑΣΕΠ γίνεται, ούτε διορισμοί για να φύγουν κάποια άτομα απο πάνω τους.
  Α, κ το πτυχίο το πηρα στην ώρα μου.

Σέβομαι τα περισσότερα από όσα λες, αλλά δεν μπορώ να σεβαστώ την προηγούμενη ρήση σου:

Προσωπικά δεν μπορώ να βλέπω άλλο άτομα απο πάνω μου που δουλεύουν απο Γενάρη κ μετά ή και καθόλου όταν εγώ φεύγω απ' την πρώτη φάση εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά απ' τον άντρα μου και τους δικούς μου ανθρώπους.

Για τον απλούστατο λόγο ότι το να πάρεις την θέση του άλλου εμπεριέχει το γεγονός ότι του τη στερείς. Αν γινόταν να πάρεις τη θέση του άλλου, χωρίς να του τη στερήσεις, δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Αλλά δυστυχώς δεν γίνεται.

Εσύ μπορεί να χαρείς που θα ανέβεις θέσεις, αλλά κάποιος άλλος που θα χάσει θέσεις θα απογοητευτεί. Είναι λοιπόν σαν να χαίρεσαι με τη λύπη του άλλου. Σε αυτό το παιχνίδι αλληλοφαγωμάρας μας βάζει όλους μας να παίζουμε το υπουργείο κι εσείς όχι μόνο το αποδέχεστε, αλλά το θεωρείτε και δικαίωση!!! Αλληλοφαγωμάρα δεν είναι μόνο το να τρωγώμαστε στα φόρα, αλλά και το να προσπαθούμε να πάρουμε ο ένας τη θέση του άλλου στους πίνακες "μόνιμων αναπληρωτών". Κανιβαλισμός. Να φάει ο ένας τη θέση του άλλου. Γι αυτό λοιπόν το πάγωμα των πινάκων από τη Διαμαντοπούλου ήταν ευλογία. Διότι δεν μας έβαζε να χαιρόμαστε με τη λύπη του άλλου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2015, 03:05:28 μμ από Sotirios »

Αποσυνδεδεμένος renee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 194
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 20, 2015, 03:31:40 μμ »
Με τα νομικά δεν τα πάω καλά οπότε δε μπορώ να παρακολουθήσω κάποιες τοποθετήσεις σας στο θέμα αυτό. Θα μιλήσω επί προσωπικού. Είτε τα ασφαλιστικά κερδιθούν είτε όχι και αν γίνει ο ίδιος αριθμός κάλυψης Α φάσης με τα προηγούμενα χρόνια θα είμαι μέσα στους προσληφθέντες. Το θέμα μου έγκειται στο ότι αν γίνει επαναληπτική Α φάση είναι πολλές οι πιθανότητες να μήν είμαι στον ίδιο νομό. Πρώτη επιλογή έχω βάλει Κυκλάδες και δεύτερη Κέρκυρα. Εκ διαμέτρου αντίθετες γεωγραφικές επιλογές. Συνάδερφοι τότε πως θα ανταπεξέλθω και οικονομικά και ψυχολογικά για τέτοιου είδους πήγαινε-έλα???

Άλλο παράδειγμα μιας συναδέρφου που δουλεύαμε μαζί την περασμένη σχολική χρονιά. Η κοπέλα ήταν πιο κάτω στον πίνακα από εμένα ωστόσο ήταν στις προσλήψεις του Σεπτέμβρη (γ φάση) εξαιτίας του ότι το σύστημα προσπερνούσε πολλά άτομα από επάνω της. Με το φετινο -μισό-άνοιγμα ανέβηκε ψηλά στον πίνακα ελπίζοντας με σιγουριά να είναι στην Α φάση. Αν στην πορεία όμως αναιρεθεί τα μαζευει και επιστρέφει στη βάση της και μετά θα περιμένει πόοοοοοτε θα έρθει η σειρά της για πρόσληψη. Γιατί σκεφτείτε πως με το άνοιγμα πολλοι συνάδερφοι έβαλαν πολύ περισσοτερες επιλογές στη δήλωση τους σε σχέση με τότε που ήταν κλειστοί οι πίνακες.Το ψυχολογικό της κόστος ποιος θα το "πληρώσει"???

Δε λέω πως ότι γίνεται είναι "σωστό". Φυσικά και υπάρχουν λάθη αλλά από την πλευρά μας θα πρέπει να προσπαθούμε να βρίσκουμε λύσεις οι οποίες δε θα μας δημιουργούν περαιτέρω προβλήματα. Γιατί στο τέλος ΠΑΝΤΑ οι αναπληρωτές την πληρώνουν τη νύφη. Και τα προηγούμενα χρόνια δεν έχουμε περάσει και λίγα....

Αποσυνδεδεμένος Sotirios

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 20, 2015, 03:44:33 μμ »
Γι αυτό λέω πως το υπουργείο πρέπει αυτήν εδώ τη στιγμή να αντικαταστήσει την εγκύκλιο και να δώσει δύο νέες εβδομάδες αιτήσεων.

Στην περίπτωση που γίνει κάτι αργότερα και έχει γίνει ήδη η Α φάση, τα πράγματα θα είναι ομολογούμένως δύσκολα για πολλούς, αλλά την ευθύνη θα πρέπει να την αναλάβει το υπουργείο με το να αποζημιώσει αυτούς που ήδη ξοδεύτηκαν και ταλαιπωρήθηκαν.

Πάντως, ό,τι και να γίνει, την αποκλειστική ευθύνη φέρει το υπουργείο. Δεν φταίμε εμείς αν το υπουργείο δεν ξέρει να διαβάζει νόμους και δεν ξέρει να φτιάχνει εγκυκλίους.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:42:25 μμ »
Γι αυτό λέω πως το υπουργείο πρέπει αυτήν εδώ τη στιγμή να αντικαταστήσει την εγκύκλιο και να δώσει δύο νέες εβδομάδες αιτήσεων.

Στην περίπτωση που γίνει κάτι αργότερα και έχει γίνει ήδη η Α φάση, τα πράγματα θα είναι ομολογούμένως δύσκολα για πολλούς, αλλά την ευθύνη θα πρέπει να την αναλάβει το υπουργείο με το να αποζημιώσει αυτούς που ήδη ξοδεύτηκαν και ταλαιπωρήθηκαν.

Πάντως, ό,τι και να γίνει, την αποκλειστική ευθύνη φέρει το υπουργείο. Δεν φταίμε εμείς αν το υπουργείο δεν ξέρει να διαβάζει νόμους και δεν ξέρει να φτιάχνει εγκυκλίους.

Σωστό αυτό.....και εγώ έβαλα πολλές περιοχές με το μπάχαλο που επικρατεί και με την προοπτική πως φέτος ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ θα διορίσει. Αλλά αφού δεν γινεται έτσι κι αν οι πίνακες μείνουν κλειδωμένοι...που με τον ΑΣΕΠ θα μπει και πλαφόν μορίων, γιατί να τρέχω όπου να ναι αφού μπορώ να δουλέψω και από Νοέμβρη.

Αποσυνδεδεμένος salamaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σχετικά με τα ασφαλιστικά μέτρα κατά του ανοίγματος των πινάκων
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:45:07 μμ »
   Εντάξει καλά τα ασφαλιστικά μέτρα κ ο αγώνας αλλά όταν ΑΣΕΠ έχει να γίνει 6 χρόνια και δε φαίνεται να γίνεται καινούριος τα επόμενα χρόνια-ας μην κοροιδευμόμαστε.Υπάρχουν χιλιάδες άτομα που δεν τους δώθηκε η ευκαιρία να δώσουν ΑΣΕΠ γιατι πήραν πτυχίο από το '09 και μετά βρέθηκαν καθηλωμένοι σε έναν πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας ή πολύ χαμηλά στον Β πίνακα.
   Προσωπικά δεν μπορώ να βλέπω άλλο άτομα απο πάνω μου που δουλεύουν απο Γενάρη κ μετά ή και καθόλου όταν εγώ φεύγω απ' την πρώτη φάση εκατοντάδες χιλιόμετρα μακριά απ' τον άντρα μου και τους δικούς μου ανθρώπους.  Η συλλογή προυπηρεσίας για μερικούς είναι μονόδρομος για να βρεθούν επιτέλους κάπου πιο κοντά στα σπίτια τους.
   Μακάρι να διόριζαν όπως παλιά και να γίνονταν και ΑΣΕΠ να ομαλοποιηθέι η κατάσταση και να σταματούσαμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Μέχρι τότε ο καθένας θα προσπαθεί για το καλύτερο όπως νομίζει αυτός ότι μπορεί...!

Αν είναι να πηγαίνεις μακριά μόνο για την προυπηρεσία......έχεις ακούσει για το πλαφόν μορίων με  τον ΑΣΕΠ. αν και πότε γίνει. Και ότι οι πίνακες δεν μπορούν να ανοίξουν χωρίς διορισμούς. Οπότε στην Ελλάδα τίποτα δεν είναι σίγουρο. Και ως μόνιμοι στα νησιά θα πάμε έτσι κι αλλιώς. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161920
  • Σύνολο θεμάτων: 19237
  • Σε σύνδεση σήμερα: 579
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.