*

Αποστολέας Θέμα: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα  (Αναγνώστηκε 80473 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #140 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:04:06 μμ »
Ας μην το προσωποποιούμε MUSTANG. Ας κάνουμε μια νηφάλια συζήτηση με παράθεση επιχειρημάτων.

Αλλά αν βοηθάει την κουβέντα είμαι κάτοχος  διετούς μεταπτυχιακού στη διδακτική στο οποίο μπήκα με εξετάσεις και έχω δώσει στο ΑΣΕΠ του 2008. Επομένως γνωρίζω ποια είναι τα θέματα. Θες να μου πεις ότι η Οδύσσεια ή του Θουκυδίδης που έπεσαν στα αρχαία δεν αποτελούν σχολική ύλη για παράδειγμα; Ο ΑΣΕΠ απαιτεί βαθιά γνώση της σχολικής ύλης. Στη σχολή έκανα λατινικά και παπυρολογια που ουδεμία σχέση έχουν  με τα ζητούμενα του ΑΣΕΠ.

Και για μην εξειδικεύω άσκοπα, ας επικρατήσει η λογική και η νηφαλιότητα.

Καλό απόγευμα.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:36 »

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #141 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:09:23 μμ »
Θα σου δείξω κατόχους διδακτορικού στην δουλειά μου που δεν μπορούν να λύσουν ενα θεμα με την απλή μεθοδο των τριών, μην παμε στην συνθετη. Αμα ακουω μεταπτυχιακά και διδακτορικά με πιάνει μία ζήλεια..αφορητη..
Αρα μου επιβεβαιώνεις οτι η ύλη του ΑΣΕΠ ειναι επιπεδου δευτεροβαθμιας, δηλαδη αυτά που θα διδάξουν κάποιοι τα δίνουν σε εξετάσεις..και αποτυγχάνουν.
Αν ηταν τοσο απλό γιατί κάποιοι δεν θελουν να δωσουν ασεπ?
Δεν προσωποποιώ τίποτα, εσυ ψαχνεις να βρεις το δικιο σου..το οποίο δεν ειναι συμβατό με το δίκιο των αλλων.

Παντως συμφωνούμε σε κάτι απο οτι βλέπω, οτι πρεπει να αναθεωρηθούνε τα προγράμματα σπουδών των πανεπιστημίων και ο τρόπος απόδοσης πτυχίων , οταν οι απόφοιτοι τους, εξετάζονται σε κατωτερης βαθμίδας θεματα (ΔΕ) και αποτυγχάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2015, 01:16:02 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #142 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:14:36 μμ »
Από μόνο του το θέμα αυτού του τόπικ το μόνο που προκαλεί είναι θλίψη. Ποιές ισες ευκαιρίες και πράσινα άλογα;; Πλάκα κάνετε; Το τρενο της ζωής για πολλούς από μας φευγει και ειμαστε ακόμα να ταλαιπωρούμαστε , υπηρετώντας όμως την εκπαίδευση 6,7 και παραπάνω χρόνια ανελλιπως , όντας ατακτοποίητοι και έωλοι.Και επιτυχοντες σε ΑΣΕΠ.Και με άλλο νομικό πλαίσιο εν γνωση μας. Ισες ευκαιρίες με νεο ΑΣΕΠ;; Ντροπή.

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #143 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:19:48 μμ »
Και τι προτείνεις, δηλαδή φίλτατε; Την επετηρίδα ή το διορισμό με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου; Όσοι δηλαδή αποφοίτησαν από το 2008 κρίνεις σωστό να μην έχουν την ευκαιρία τους στη δημόσια εκπαίδευση;
Όλοι βιώνουμε την αδικία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά ο αρνητισμός και οι μεγαλόστομες εκφράσεις δε βοηθούν πουθενά.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:39:36 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #144 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:21:21 μμ »
Όλοι εσείς που έχετε δώσει 2,3 ΑΣΕΠ και δουλέψατε έχοντας τα μόρια αυτά που κερδίσατε που το  διαγωνισμό και έχετε χρόνια προϋπηρεσίας τώρα , πείτε μου ένα λόγο να μην έχουν την ίδια ευκαιρία και άλλοι πού δεν την είχαν ενώ σε εσάς δωθηκε απλόχερα. Ένα λόγο

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #145 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:25:20 μμ »
Και τι προτείνεις, δηλαδή φίλτατε; Την επετηρίδα ή το διορισμό με βάση την ημερομηνία κτήσης πτυχίου; Όσοι δηλαδή αποφοίτησαν από το 2008 κρίνεις σωστό να μην έχουν την ευκαιρία τους στη δημόσια εκπαίδευση;
Όλοι βιώνουμε την αδικία με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αλλά ο αρνητισμός και οι μεγαλόστομες εκφράσεις δε βοηθούν πουθενά.
Προτείνω πλήρη αναμόρφωση της τριτοβάθμιας, το πτυχίο να αξίζει και να μην ειναι σκουπίδι σε γνώσεις..Νεα προγράμματα σπουδών, πανελληνιες εξετάσεις  σε ολη την υλη για την απόκτηση πτυχίου. Το πτυχίο να αποτελεί το μοναδικό μέσο για διορισμό. Για τους πριν ΑΣΕΠ , για όλους μισθούς 2000 με 20 ωρες την εβδομαδα διδασκαλια, καταργηση των αναπληρωτων ωρομισθιων κτλ Το ΚΚΕ εκτος της τριτοβαθμιας διότι μονο υποβιβασμο στην γνωση εχει φερει.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #146 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:32:04 μμ »
Θα σου δείξω κατόχους διδακτορικού στην δουλειά μου που δεν μπορούν να λύσουν ενα θεμα με την απλή μεθοδο των τριών, μην παμε στην συνθετη. Αμα ακουω μεταπτυχιακά και διδακτορικά με πιάνει μία ζήλεια..αφορητη..
Αρα μου επιβεβαιώνεις οτι η ύλη του ΑΣΕΠ ειναι επιπεδου δευτεροβαθμιας, δηλαδη αυτά που θα διδάξουν κάποιοι τα δίνουν σε εξετάσεις..και αποτυγχάνουν.
Αν ηταν τοσο απλό γιατί κάποιοι δεν θελουν να δωσουν ασεπ?
Δεν προσωποποιώ τίποτα, εσυ ψαχνεις να βρεις το δικιο σου..το οποίο δεν ειναι συμβατό με το δίκιο των αλλων.

Παντως συμφωνούμε σε κάτι απο οτι βλέπω, οτι πρεπει να αναθεωρηθούνε τα προγράμματα σπουδών των πανεπιστημίων και ο τρόπος απόδοσης πτυχίων , οταν οι απόφοιτοι τους, εξετάζονται σε κατωτερης βαθμίδας θεματα (ΔΕ) και αποτυγχάνουν.

Το σχόλιο σου για τους διδακτορικούς αδύνατο να το πιστέψω,αν όμως ισχύει τι θα ισχύει για τους προπτυχιακούς? ? ?οποίος αποκτά πτυχίο, κουτσός στραβός κάνει για εκπαιδευτικός. Τα πάντα εξελίσσονται, έτσι και η εκπαίδευση και ο εκπαιδευτικός πρεπει να εξελίσσεται. Πρεπει να γίνεται σωστή επιλογή του ατόμου για εκπαιδευτικός, αυτή τη στιγμή το εχω ξαναγράψει το σύστημα απορροφά οτι του σερβίρουν και ειναι λάθος ! ! !

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #147 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:34:29 μμ »
Το σχόλιο σου για τους διδακτορικούς αδύνατο να το πιστέψω,αν όμως ισχύει τι θα ισχύει για τους προπτυχιακούς? ? ?οποίος αποκτά πτυχίο, κουτσός στραβός κάνει για εκπαιδευτικός. Τα πάντα εξελίσσονται, έτσι και η εκπαίδευση και ο εκπαιδευτικός πρεπει να εξελίσσεται. Πρεπει να γίνεται σωστή επιλογή του ατόμου για εκπαιδευτικός, αυτή τη στιγμή το εχω ξαναγράψει το σύστημα απορροφά οτι του σερβίρουν και ειναι λάθος ! ! !
Ποιος να σε κατηγορήσει, παντως οχι εγω, εγω ειμαι με το ΚΚΕ, ανθρωποι του δημοτικου στην πλειοψηφια τους, δινουν το στιγμα της τριτοβαθμιας
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 31, 2015, 01:38:35 μμ από MUSTANG »

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #148 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:36:12 μμ »
Mustang, το τόπικ αφορά στον ΑΣΕΠ. Μιλάμε συγκεκριμένα. Αδυνατώ να παρακολουθήσω τη σκέψη σου περί ενός πτυχίου και μόνο στην κοινωνία της Πληροφορίας και της διάχυσης της γνώσης. Από την άλλη, φίλτατε, για ποια πτυχία μιλάμε; Στον κλάδο μου ξεκινάμε από αποφοίτους Φιλολογίας και φτάνουμε μέχρι της Φιλοσοφίας. Δεν υπάρχει καν ίδιο λεκτικό.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #149 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:39:48 μμ »
Mustang, το τόπικ αφορά στον ΑΣΕΠ. Μιλάμε συγκεκριμένα. Αδυνατώ να παρακολουθήσω τη σκέψη σου περί ενός πτυχίου και μόνο στην κοινωνία της Πληροφορίας και της διάχυσης της γνώσης. Από την άλλη, φίλτατε, για ποια πτυχία μιλάμε; Στον κλάδο μου ξεκινάμε από αποφοίτους Φιλολογίας και φτάνουμε μέχρι της Φιλοσοφίας. Δεν υπάρχει καν ίδιο λεκτικό.
αδυνατείς να παρακολουθησεις την σκεψη μου και ειναι λογικο...ειμαι 1,91 αλλος αερας, καλο απογευμα

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #150 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:41:44 μμ »
Συγγνωμη εμεις ουρλιάζουμε ότι ειμαστε ομηροι μιας κατάστασης ανυπόφορης και να τ εξηγησω :
 εισαι σε ένα συνεχες αγχος
1. αν θα ξαναδουλεψεις
2. ποτε θα σε καλεσουν
2. που θα σε καλεσουν
4. ποσα λεφτα θα παρεις και ποτε
5. πως θα ανταποκριθείς στις υποχρεώσεις σου με αυτά
6 πως θα πηγαινοέρχεσαι στον τοπο σου το συμφεροτερο τροπο από αποψη χρονου και χρηματος
7. αν θα αυξηθεί το ωραριο των μονιμων και σε σουταρουν
8. πως θα συγκεντρωσεις επιπλέον τυπικα προσοντα
9. αν σε διορισουν και ποτε
10. να αποδεικνύεις κάθε χρονο σε καινουργια εργασιακα περιβαλλοντα την αξια σου
11. πως να προσαρμόζεσαι στον τοπο και στους ανθρώπους
12. να διατηρεις την αυτοεκτιμηση σου με όλα αυτά και να μενεις στο υψος σου
13 ποτε θα γινει ΑΣΕΠ και αν πρεπει/αντεχεις να συμμετεχεις
14 να πας σε δυσπροσιτο η όχι
15 με ποιους να προσφυγεις γιατι δεν εχει φως το τούνελ
16 πως να υπερασπισεις τα κεκτημένα σου που καθημερινα καταπατουνται- ιδιωτικοι χωρις ασεο κλπ
17 πως να ακουστει και η δικη σου φωνη οταν σε ένα πηγαδι μαζι με χιλιαδες συναδελφους πνιγόσαστε όλοι μαζι εχοντας αντικρουόμενα συμφεροντα

ΑΝ Θελετε αυτές τις συνθήκες ζωης και εργασιας...τοτε ελατε διεκδικείστε τις!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #151 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:46:40 μμ »
Τουλάχιστον δουλεύεις dimitra68 αν δεν κάνω λάθος. Και πληρώνεσαι βρέξει χιονίσει. Εμείς που είμαστε στα ιδιαίτερα και στα φροντιστήρια τρέχουμε χρόνια από σπίτι σε σπίτι και αξιολογούμε κάθε ώρα και στιγμή από το γονιό για το αν θα έχουμε δουλειά από Σεπτέμβρη και πίστεψέ με ο γονιός είναι πολύ πιο σκληρός εργοδότης από το Δημόσιο.
 Επιτέλους λίγη κατανόηση και αλληλεγγύη στο Άλλο.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

Αποσυνδεδεμένος zoe83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕΟ2
    • Προφίλ
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #152 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:48:12 μμ »
*αξιολογούμαστε.
« Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω και με το τίμημα της ζωής μου ακόμη, το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις. ».
Βολταίρος

MUSTANG

  • Επισκέπτης
Απ: 'Ισες ευκαιρίες-Νέος ΑΣΕΠ τώρα
« Απάντηση #153 στις: Αύγουστος 31, 2015, 01:53:21 μμ »
Τουλάχιστον δουλεύεις dimitra68 αν δεν κάνω λάθος. Και πληρώνεσαι βρέξει χιονίσει. Εμείς που είμαστε στα ιδιαίτερα και στα φροντιστήρια τρέχουμε χρόνια από σπίτι σε σπίτι και αξιολογούμε κάθε ώρα και στιγμή από το γονιό για το αν θα έχουμε δουλειά από Σεπτέμβρη και πίστεψέ με ο γονιός είναι πολύ πιο σκληρός εργοδότης από το Δημόσιο.
 Επιτέλους λίγη κατανόηση και αλληλεγγύη στο Άλλο.
δεν ξερω γιατί αλλα ενω ειπα θα σταματησω να απανταω με βαζεις σε πειρασμό, πως σε αξιολογεί ο γονέας , με τι προσόντα, με το αν πηγαινει καλα το παιδί του σχολείο?
Οι αναπληρωτές πληρώνονται βρέξει χιονίσει? απο που προκυπτει αυτο? ο Οαεδ θεωρείται πληρωμή?
Στα ιδιαίτερα και στα φροντιστήρια εδω αθήνα ξερω βγάζουν τρελά λεφτά, κουράζονται αλλα βγάζουν. Εχω ειλικρινα χασει το τοπι με τα λεγομενα σου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159822
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.