*

Αποστολέας Θέμα: Καθολική Διαμαρτυρία εναντίον της Υ.Α. για τη συνάφεια με την Ειδική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 10977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στη φόρμα της ιστοσελίδας τα πεδία αναφέρονται σε όσους ήδη έχουν τελειώσει το ΜΤΠ. Για εμάς που φοιτούμε ακόμη τι γίνεται; Υπάρχει άλλη φόρμα ή δεν μας συμπεριλαμβάνει η συγκεκριμένη νομική διαδικασία;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στο τελευταιο πεδιο σου εχει επιλογη"δεν εχω ολοκληρωσει την φοιτηση μου αλλα θα καταθεσω στο επομενο ετος" .
Επισης στο πεδιο που εχει ημερομηνια κτησης πτυχιου και ειναι υποχρεωτικο γραφεις: σε εξελιξη ή δεν εχω ακομη ολοκληρωσει τις σπουδες μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2015, 04:15:34 μμ από nero »

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ! 

Αποσυνδεδεμένος PK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επικοινώνησε κάποιος ξανά με το πανεπιστήμιο για τις επικείμενες αλλαγές; Υπάρχει κάποια νέα πληροφόρηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
Επικοινώνησε κάποιος ξανά με το πανεπιστήμιο για τις επικείμενες αλλαγές; Υπάρχει κάποια νέα πληροφόρηση;

PK, προς το παρόν, δεν υπάρχει νεότερη ενημέρωση. Από το αντίστοιχο θέμα για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Εδική Αγωγή του πανεπιστημίου Λευκωσίας, παραθέτω τα παρακάτω (από χθες 1 Σεπτεμβρίου):

Παράθεση
Καλησπέρα.. πήγα στην ενημέρωση και μας είπαν ότι θα προστεθεί πρακτική 320 ώρες με 15 μονάδες και μεταπτυχιακή υποχρεωτική εργασία με 30 μονάδες χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση

Παράθεση
- θα καταρχηθεί το καλοκαιρινο τετράμηνο (αυτό ήταν εφεύρεση της Κύπρου?) που δεν αρέσει το ΔΟΑΤΑΠ
- θα πανε όλα δύο χρόνια 120 διδακτικές μονάδες
- θα υπάρχει διπλωματική & πρακτική
- πρακτική έχουν βρει τέσσερα σχολειά καταρχήν στην Αθήνα και έχουν βρει ή ψάχνουν Θεσσαλονίκη  - Κρήτη
- για τους εκπαιδευτικούς που δουλεύουν ήδη θα πρέπει να φροντήσουν με χαρτί από το πανεπτιστήμιο να πάνε σε τάξη ένταξης ώστε να κάνουν την πρακτική, ΠΑΝΤΑ με κάποιον να τους επιβλέπει
- προφανώς γιαυτούς που δουλεύουν (όχι εκπαιδευτικοί) δεν φαίνεται να έχουν λύση
- μέσα στο σεπτέμβρη ανακοινώνουν

Παράθεση
Στη σύναντηση είπαν ότι το κόστος μενει ίδιο. Όσο γι᾽αυτούς που φοιτούν τώρα, είπαν ξεκάθαρα ότι θα εναρμονιστούν με το νέο πρόγραμμα σπουδών διετούς φοίτησης με πρακτική, ενώ για τους έχοντες ήδη πτυχίο ότι θα καταφέρουν (δεν κατάλαβα πώς) να διατηρήσουν την ισχύ του πτυχίου που αποκτήθηκε, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα συνάφειας. Η πρακτική άσκηση θα γίνεται υποχρεωτικά στο 4ο εξάμηνο φοίτησης σε φορείς (ιδιωτικούς μάλλον) με τους οποίους έχει έρθει σε συνεννοήση το Παν/μιο Λευκωσίας και μαλιστα θα εκδίδεται για τον κάθε φοιτητή και αριθμός πρωτοκόλλου, ώστε η πρακτική άσκηση να είναι καθ᾽ όλα νόμιμη και επαρκής. Είπαν επίσης ότι πρόβλημα με τον ΔΟΑΤΑΠ δεν υπάρχει.

Συνεπώς, είναι προτιμότερο να γράψεις στο αντίστοιχο θέμα, όπου και μπορείς να αντλήσεις περισσότερες πληροφορίες, ρωτώντας τους συναδέλφους που σπουδάζουν στο ίδιο πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
http://enelea.blogspot.gr/

Νεότερη Ενημέρωση

"... με απόφαση της υπουργού τα μεταπτυχιακά που θα τεθούν υπό γνωμοδότηση του ΙΕΠ θα είναι μόνον εκείνα που έρχονται για πρώτη φορά στην Ελλάδα.

   ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΝ ΩΣ ΣΥΝΑΦΗ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ, ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΣΥΝΑΦΕΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ.

    Όμως σας καλούμε να συνεχίσετε τη συμμετοχή για τις προσφυγές, καθώς το ΦΕΚ με τα κριτήρια συνάφειας ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΚΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ (ΜΠΟΡΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΕΤΙΝΕΣ ΣΥΝΑΦΕΙΕΣ ΝΑ ΑΝΑΚΛΗΘΟΥΝ ΑΦΟΥ ΤΟ ΦΕΚ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΓΕΝΕΣΤΕΡΟ ΤΟΥΣ!). Έχει δημιουργηθεί από τον ΣΑΚΕΑ ομάδα επεξεργασίας των αιτήσεων που στέλνονται στο syllogosanaplirotoneade@yahoo.gr

.
.
.

...Επίσης είναι σαφές και νομικά ότι η φράση "προσωρινή συνάφεια" δεν υφίσταται!!!

   Τελικά όλα θα τεθούν στην κρίση των αρμόδιων δικαστηρίων με επιχειρήματα.

    Όταν επανέλθει η ηρεμία θα καταθέσουμε προτάσεις με επιστημονική τεκμηρίωση γιατί πλέον είναι καιρός να ανοίξει ένας διάλογος για την ΕΙΔΙΚΗ ΑΓΩΓΗ που να οδηγήσει σε λύσεις και να γίνει ένα μάζεμα και να μπει μία τάξη ξεκινώντας από πάνω προς τα κάτω
"

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Πάντως το δικό μου θα πάει για συνάφεια "σχολική ψυχολογία" του Λευκωσίας γιατί ήμουν η πρώτη φουρνιά οπότε λογικά σύμφωνα με τα νέα δε τη γλυτώνω. Αν και είναι ανύκουστο τη στιγμή που πληρεί τα κριτήρια και ως τίτλος και στην ουσία. Τέλος πάντων τι να πω. Ελπίζω να τα εξετάσουν πριν τους οριστικούς πίνακες μπας και ενταχθούμε κι εμείς αφού δε γίνεται τίποτα. Και εννοείται πως η προσπάθεια μέσω δικαστικής οδού θα πρέπει να συνεχιστεί. 

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
nero, μόλις διάβασα το πμ για την καταβολή των χρημάτων. Θεωρείς οτι πρεπει να το κάνουμε άμεσα ή να περιμένουνε την απόφαση του ΦΕΚ;; Αν πιστεύεις οτι κρίνεται αναγκαία η, όσο το δυνατόν,γρήγορη καταβολή των χρημάτων απλα πες το μας.
Τελευταία λεφτά ειναι αυτά που εχω ας τα φάω στους δικηγόρους για να τους στείλουμε απο εκεί που ήρθανε...

Αποσυνδεδεμένος nero

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1601
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε ουτε απο που ηρθανε τουτοι εδω για να τους στειλουμε πισω ...Εξωγηινοι μου φαινονται  :)
Αλλα για να μιλησουμε σοβαρα, η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να περιμενουμε το ΦΕΚ (ετσι κι αλλιως Σ/Κ ερχεται ....)να δουμε τι ακριβως λεει- φανταζομαι ολο και καποια "πονηρη ασαφειουλα" θα εχει που θα  παραπεμπει το θεμα για το μελλον...αλλα σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να εφησυχασουμε.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
Το προβλημα ειναι οτι δεν ξερουμε ουτε απο που ηρθανε τουτοι εδω για να τους στειλουμε πισω ...Εξωγηινοι μου φαινονται  :)
Αλλα για να μιλησουμε σοβαρα, η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να περιμενουμε το ΦΕΚ (ετσι κι αλλιως Σ/Κ ερχεται ....)να δουμε τι ακριβως λεει- φανταζομαι ολο και καποια "πονηρη ασαφειουλα" θα εχει που θα  παραπεμπει το θεμα για το μελλον...αλλα σε καμμια περιπτωση δεν πρεπει να εφησυχασουμε.
Και εγώ της ίδιας άποψης ειμαι. Ας περιμένουμε το ΦΕΚ και μετά επικοινωνούμε για την περαιτέρω ομαδική δράση μας...

Αποσυνδεδεμένος Simple

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Do not feed the trolls...
    • Προφίλ
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ:

"...Μετά από απανωτές επαφές που γίνονται όλες αυτές τις μέρες φαίνεται πώς φτάνουμε σε ένα πρώτο χειροπιαστό αποτέλεσμα. Αναμένεται ΦΕΚ που ακυρώνει ή αναστέλλει το προηγούμενο που δημιούργησε την αναστάτωση. Φυσικά το ΦΕΚ αυτό θα περάσει από νομική επεξεργασία και θα κριθεί η πορεία των επικείμενων προσφυγών.
     Δεν θα σταματήσει η διαδικασία προσφυγών αν δεν είμαστε 100% κατοχυρωμένοι
".

Πηγή: http://enelea.blogspot.gr/

Με άλλα λόγια, η ΕΝ.Ε.Λ.Ε.Α. επιβεβαιώνει όσα συζητούμε. Εκδίδεται το ΦΕΚ και ανάλογα με τα γραφόμενα, θα πράξουμε.

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
 :-XΑκόμα το ΦΕΚ;; Ποτέ εχουν σκοπό να το βγάλουν;;;

Αποσυνδεδεμένος marilou1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να πιστεύεις...
    • Προφίλ
https://docs.google.com/forms/d/17AF1XO-7FUoOWH481rHMUv_9VApaVrwfJrp6wamplPs/viewform
Συμπληρώστε στη φόρμα αυτή οτι σας ζητείται. Θα στείλει στο δικηγορικό γραφείο του κυρίου Χατζηφώτη που συνεργάζεται με τον κύριο Πανταρώτα.
Συνάδελφοι ειναι πολύ σοβαρά τα πράγματα. Πρεπει όλοι μα όλοι να είμαστε ενωμένοι γιατί μαίνεται πόλεμος!!! Μην το παίρνετε αψήφιστα...
Για αυτο όσοι δεν έχετε ακόμα συμπληρώσει τη λίστα κάντε το. Δεν δεσμευόμαστε ακόμα χρηματικά. Πρεπει να δείξουμε τη δύναμη μας.
Συγνώμη για την οργή μου αλλα πιστεύω οτι καλούμαστε να υπερασπιστούμε όλοι μαζί τα δικαιώματα μας ενωμένοι και χωρίς διακρίσεις μεταξύ των πανεπιστημίων μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 645
Σύνολο: 660

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.