*

Αποστολέας Θέμα: Ταχύρυθμα μαθήματα ενηλίκων - από το μηδέν σε FCE-ECCE. Τι βιβλία να δώσω;  (Αναγνώστηκε 8887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος carpenter81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Γεια σας,

βρίσκομαι σε συζητήσεις για να αναλάβω έναν ενήλικα, ο οποίος έχει να κάνει Αγγλικά από τότε που ήταν 11 και μου λέει ότι δεν θυμάται τίποτα απολύτως. Θέλει να πάρει το δίπλωμα σε έξι μήνες. Του είπα ότι είναι αδύνατον (τουλάχιστον δεν μπορώ να το κάνω εγώ αυτό) και ότι με υπερεντατικά θα θέλουμε τουλάχιστον ένα χρόνο.

Anyway, δεν έχω διδάξει ποτέ μου ενήλικα. Θα ήθελα, λοιπόν, να μου πείτε τι βιβλία υπάρχουν που θα μπορούσαν να κάνουν αυτή τη δουλειά.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος laura!

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Ρίξε μια ματιά στα English for adults του Γρίβα. Είναι παλιά βιβλία, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει από συναδέλφους ότι είναι καλά.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Ρίξε μια ματιά στα English for adults του Γρίβα. Είναι παλιά βιβλία, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά έχω ακούσει από συναδέλφους ότι είναι καλά.
γριβας , ειναι καλα ακομα και τωρα τα χρησιμοποιω

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κι εγώ σε ενήλικες του Γρίβα χρησιμοποιώ και είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένη. Αν τελικά αποφασίσεις να κάνεις του Γρίβα, πάρε κατευθείαν τα βιβλία καθηγητή, τα οποία είναι τα βιβλία με τυπωμένες τις απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
δεν είμαι αγγλικών αλλά καθηγήτριες αγγλικών μου έχουν πει ότι το English for adults είναι καλό μεν αλλά όχι για κάποιον που θέλει να δώσει πτυχίο

Αποσυνδεδεμένος lidal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συμφωνώ με Bania, είναι καλή σειρά για ενήλικες που θέλουν να τα πάρουν από την αρχή αλλά για πτυχίο δεν είναι. Τα κάνω σε χαλαρούς ενήλικες. Έχω ακούσει ότι τα Headway - Oxford είναι καλά, αλλά νομίζω δεν δίνουν teacher's books. Ψάξτο λίγο και πες μας μετά τι αποφάσισες.
Επίσης, αν θέλει μόνο το πτυχίο σαν χαρτί, σκέψου το ενδεχόμενο να κάνετε μια γραμματική από την αρχή, και να τον προετοιμάσεις για tie. Εξετάζει μόνο speaking και writing, και μια εργασία που φτιάχνεις με τον μαθητή σου. Είναι αναγνωρισμένο από Ασεπ.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Δηλαδή κατά τα άλλα συμφωνείται όλοι  ότι για πτυχίο θα πάει σε 6 μήνες και το πρόβλημα είναι η βιβλιογραφία; Και πες πως τα βάζεις κάτω, ασχολείσαι μόνο με αυτό, έχεις και την ικανοποιητική κλίση στη γλώσσα (που πολύ αμφιβάλλω αν τα έχεις αφήσει τόσο νωρίς), κάνεις superfast course σε 6-8 μήνες στη γραμματική, λεξιλόγιο ???, κατανόηση κειμένου, κατανόηση προφορικού λόγου ???, προφορικά :-[. Το writing πως θα το παλέψεις σε αυτό το διάστημα;
Πείτε με στραβόξυλο, αλλά αυτά δε γίνονται έτσι. Μου θυμίζουν κάτι διαφημιστικά που βγάζουν μεγάλες αλυσίδες φροντιστηρίων ξένων γλωσσών και σε φλομώνουν στις υποσχέσεις και μετά πρέπει να απολογείται ο καθηγητής που δεν είναι θαυματοποιός. Κατά τη γνώμη μου είναι άλλο το να διδάξεις αγγλικά σε έναν ενήλικα και άλλο να τον προετοιμάσεις για πτυχίο. Στη δεύτερη περίπτωση δεν αλλάζει πολύ το πράγμα λόγω ηλικίας, το πτυχίο σου καθορίζει τη διδασκαλία. Αυτό λέγεται washback effect. Ο ελεύθερος χρόνος και η διάθεση (η λέξη commitment συνοψίζει καλύτερα αυτό που θέλω να πω) εκείνου που διαβάζει επίσης παίζουν ρόλο και αυτό είναι κάτι που συνήθως έχουν οι ενήλικες.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος maria11/10

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εντατικά μαθήματα αγγλικών
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 23, 2015, 12:23:50 μμ »
Γειά σας
θα αναλάβω έναν ενήλικα για εντατικά αγγλικά. Αυτός δεν έχει ιδέα από αγγλικά και είναι και μεγαλούτσικος.
Θα φύγει έξω σε πέντε  μήνες και θέλει να μπορεί να συνεννοείται. Η ερώτηση μου είναι , εκτός απο τα βιβλία,
θα πρέπει να κάνω κάτι άλλο;Ποσο προφορικά να κάνω; Να του μιλάω ,μόνο αγγλικά;
Δεν έχω ξανακάνει εντατικά και δεν ξέρω ακριβώς πως να κινηθώ. Τα βιβλία είναι αρκετά για να με κατευθύνουν;
Απο που να ξεκινήσω;Αλφάβητο όπως με τα junior ήλέξεις κατευθείαν; ???


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.