*

Αποστολέας Θέμα: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 2201 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλους μας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εάν όλα πάνε καλά σε λιγότερο από 1 μήνα θα κρατάω στην αγκαλιά μου το τρίτο μου παιδάκι. μετά την γέννηση του παιδιού υποβάλλω στην πρωτοβάθμια κάποιο χαρτί απόδειξης της τριτεκνίας και στην επόμενη φάση πρόσληψης είμαι μέσα στο 20 % ή αυτό θα γίνει από την επόμενη χρονιά που θα κάνουμε τα χαρτιά μας.....????Εάν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ή ακόμα καλύτερα έχει τύχει στον ίδιο παρακαλώ πείτε μου  γιατί στην πρωτοβάθμια που ρώτησα 2 διαφορετικά άτομα και καλά αρμόδια.....μου είπαν 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.....
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος popi76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:02:56 μμ »
Μολις με το καλο γεννησης θα πας με το πιστοποιητικο οικ.καταστασης στην πρωτοβαθμια και αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να δηλωσουν την τριτεκνια. Στην αμεσως επομενη φαση θα προσληθφεις με το 20%. ελπιζω να βοηθησα και με το καλο το μωρακι σου

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:12:07 μμ »
Η εγκύκλιος το γράφει ξεκάθαρα ότι έχεις το δικαίωμα κατ' εξαίρεση λόγω τριτεκνίας  να τροποποιήσεις την αίτησή σου. Κατά τη διάρκεια της υποβολής των αιτήσεων είναι δυνατή: (α) η τροποποίηση της αίτησης τόσο για το σύνολο των επιλογών/πεδίων, που εμφανίζονται σε αυτή, όσο και για τις επιλογές/πεδία, που έχουν να κάνουν με τα προσωπικά στοιχεία του εκπαιδευτικού προσκομίζοντας τα απαραίτητα πιστοποιητικά, και (β) η ανάκληση της αίτησης. 2. Μετά το πέρας της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων τροποποίηση δύναται να πραγματοποιηθεί μόνο για τις κάτωθι περιπτώσεις:δ. Σε περίπτωση, που ο υποψήφιος:
i) αποκτήσει την ιδιότητα του πολυτέκνου,
ii) εκδηλώσει ή νοσήσει από ομόζυγη μεσογειακή ή δρεπανοκυτταρική ή μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία ή σκλήρυνση κατά πλάκας,
iii) ολοκληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή απαλλαγεί νόμιμα από αυτές,
ίν) αποκτήσει πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) ή ισοδύναμο αυτού πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης (κλάδοι ΤΕ-ΔΕ) της ΑΣΠΑΙΤΕ,
ν) αποκτήσει πιστοποιητικό χρόνου κτήσης ή βαθμού πτυχίου,
νί) αποκτήσει την ιδιότητα του τριτέκνου,
και προσκομίσει κατά τη διάρκεια του σχολ. έτους 2015-20165 τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά, όπως αναφέρονται στο ΚΕΦ. Δ' (παρ. 2 άρθρο 1 της αριθμ.35557 /Δ2/09.04.2003 Υ.Α., όπως ισχύει).


Καλή λευτεριά.

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:18:28 μμ »
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ....!!!!! ;D Κι εγώ ήξερα ότι μπορείς να τροποποιήσεις σε περίπτωση τριτεκνίας την αίτησή σου αλλά όταν μου είπε κάποιος από την πρωταβάθμια ότι αυτό θα γίνει του χρόνου τρελάθηκα....τέλος πάντων....
καλή επιτυχία κορίτσια να έχετε και πάλι σας ευχαριστώ θερμά!!!!!
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:30:06 μμ »
Καλησπέρα και καλή επιτυχία σε όλους μας. Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Είμαι στον 8ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εάν όλα πάνε καλά σε λιγότερο από 1 μήνα θα κρατάω στην αγκαλιά μου το τρίτο μου παιδάκι. μετά την γέννηση του παιδιού υποβάλλω στην πρωτοβάθμια κάποιο χαρτί απόδειξης της τριτεκνίας και στην επόμενη φάση πρόσληψης είμαι μέσα στο 20 % ή αυτό θα γίνει από την επόμενη χρονιά που θα κάνουμε τα χαρτιά μας.....????Εάν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ή ακόμα καλύτερα έχει τύχει στον ίδιο παρακαλώ πείτε μου  γιατί στην πρωτοβάθμια που ρώτησα 2 διαφορετικά άτομα και καλά αρμόδια.....μου είπαν 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.....
Mε το καλο να ερθει το μωρακι σου...οσον αφορα το ερωτημα σου ισχυει αυτο που γραφει η popi76...

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:38:28 μμ »
Δικό μου λάθος, ζητώ συγγνώμη το είδα καλύτερα μόλις τώρα... Παραθέτω όλο το αντίστοιχο κεφάλαιο από την εγκυκλιο για να το δεις και εσύ...

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Γ'
ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ- ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ

1. Κατά τη διάρκεια της υποβολής των αιτήσεων είναι δυνατή: (α) η τροποποίηση της αίτησης τόσο για το σύνολο των επιλογών/πεδίων, που εμφανίζονται σε αυτή, όσο και για τις επιλογές/πεδία, που έχουν να κάνουν με τα προσωπικά στοιχεία του εκπαιδευτικού προσκομίζοντας τα απαραίτητα πιστοποιητικά, και (β) η ανάκληση της αίτησης.

2. Μετά το πέρας της προθεσμίας υποβολής αιτήσεων τροποποίηση δύναται να πραγματοποιηθεί μόνο για τις κάτωθι περιπτώσεις:

α. Σε περίπτωση διορισμού του/της συζύγου της/του υποψηφίου αναπληρωτή ή/και ωρομισθίου εκπ/κού ως μόνιμου εκπαιδευτικού κατά τους διορισμούς του σχολικού έτους 2013-2014 προκειμένου να συμπεριλάβει και την περιοχή διορισμού του/της συζύγου με τη σειρά που επιθυμεί, εντός δέκα ημερών από τη δημοσίευση σε ΦΕΚ των διορισμών των μονίμων εκπαιδευτικών. (παρ.4 άρθρο 2 της αριθμ.35557/Δ2/09.04.2003/ΦΕΚ 465 Β΄ Υπουργικής Απόφασης, όπως ισχύει)

β. Σε περίπτωση απόσπασης με Υπουργική Απόφαση του/της συζύγου της/του υποψηφίου αναπληρωτή εκπ/κού σε διαφορετικό ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ ή άλλη υπηρεσία ή φορέα αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας, κατά τις αποσπάσεις του σχολικού έτους 2015-2016, είναι δυνατή η υποβολή τροποποιητικής αίτησης εντός δέκα ημερών από την έκδοση της σχετικής Υπουργικής Απόφασης προκειμένου αποκλειστικά και μόνο να αφαιρέσει περιοχές προτίμησης από την αρχική αίτησή του έτσι ώστε να παραμείνουν σε αυτή μόνο οι περιοχές που επιθυμεί, οι οποίες, όμως, θα πρέπει να ανήκουν στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται το ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ απόσπασης του/της συζύγου. Σε περίπτωση απόσπασης σε άλλη υπηρεσία ή φορέα αρμοδιότητας του Υπουργείου Παιδείας, ως οικεία Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης, νοείται αυτή στην οποία ανήκει η υπηρεσία/ο φορέας.

γ. Σε περίπτωση πρόσληψης ως αναπληρωτή εκπ/κού ενός εκ των συζύγων που είναι υποψήφιοι αναπληρωτές, κατά τις προσλήψεις του σχολικού έτους 2015-2016, είναι δυνατή η υποβολή τροποποιητικής αίτησης από τον άλλο σύζυγο εντός δέκα ημερών από την έκδοση της σχετικής Υπουργικής Απόφασης προκειμένου αποκλειστικά και μόνο να αφαιρέσει περιοχές προτίμησης από την αρχική αίτησή του έτσι ώστε να παραμείνουν σε αυτή μόνο οι περιοχές που επιθυμεί, οι οποίες, όμως, θα πρέπει να ανήκουν στην Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης στην αρμοδιότητα της οποίας υπάγεται η περιοχή πρόσληψης του/της συζύγου.

δ. Σε περίπτωση, που ο υποψήφιος:
i) αποκτήσει την ιδιότητα του πολυτέκνου,
ii) εκδηλώσει ή νοσήσει από ομόζυγη μεσογειακή ή δρεπανοκυτταρική ή μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία ή σκλήρυνση κατά πλάκας,
iii) ολοκληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή απαλλαγεί νόμιμα από αυτές,
ίν) αποκτήσει πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ (πρώην ΣΕΛΕΤΕ) ή ισοδύναμο αυτού πτυχίο ή βεβαίωση τρίμηνης επιμόρφωσης (κλάδοι ΤΕ-ΔΕ) της ΑΣΠΑΙΤΕ,
ν) αποκτήσει πιστοποιητικό χρόνου κτήσης ή βαθμού πτυχίου,
νί) αποκτήσει την ιδιότητα του τριτέκνου,
και προσκομίσει κατά τη διάρκεια του σχολ. έτους 2015-20165 τα κατά περίπτωση δικαιολογητικά, όπως αναφέρονται στο ΚΕΦ. Δ' (παρ. 2 άρθρο 1 της αριθμ.35557 /Δ2/09.04.2003 Υ.Α., όπως ισχύει).

ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΕΙΣ:
1. Για την εφαρμογή των περιπτώσεων 2α, 2β και 2γ απαιτείται η προσκόμιση από τους υποψηφίους πρόσφατου πιστοποιητικού οικογενειακής κατάστασης και η κοινοποίηση στην Υπηρεσία του Αριθμού Φορολογικού Μητρώου του/της συζύγου καθώς και τoυ αριθμού πρωτοκόλλου των σχετικών Υπουργικών Αποφάσεων, κατά περίπτωση.
2. Η δυνατότητα τροποποίησης της αίτησης αναπληρωτή που περιγράφεται στις περιπτώσεις 2α, 2β και 2γ ισχύει μόνο στην περίπτωση που ο υποψήφιος εκπαιδευτικός δεν έχει ακόμη προσληφθεί. Αντίθετα, η δυνατότητα τροποποίησης της αίτησης αναπληρωτή που περιγράφεται στην περίπτωση 2δ ισχύει και κατόπιν της πρόσληψης του εκπ/κού, χωρίς όμως αυτό να δημιουργεί οποιοδήποτε δικαίωμα στον εκπ/κό για τροποποίηση της υφιστάμενης πρόσληψης..

Και πάλι συγγνώμη...

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 10:50:40 μμ »
ποια είναι η διαφορά γιατί δεν την έχω καταλάβει....?
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:02:36 μμ »
Ότι δεν μπορείς να αλλάξεις την περιοχή που θα προσληφθείς

Αποσυνδεδεμένος Maria GrBl

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 171
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:13:33 μμ »
Ναι...έχεις δίκιο..συγνώμη δεν το κατάλαβα, τώρα το πρόσεξα....!!!
Βασικά έχω βάλει μόνο μια...λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων και γέννας ...!!!
Σε ευχαριστώ και πάλι που μπήκες στον κόπο να το ψάξεις.....
Η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία!!!!

Αποσυνδεδεμένος trikie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 790
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:25:18 μμ »
Μαρία να στο εξηγήσω λίγο πιο αναλυτικά Ελπίζω πως δεν σε μπερδεύω περισσότερο, αλλά έτσι το καταλαβαίνω εγώ από αυτά που διαβάζω και πιστεύω πως σωστά καταλαβαίνω. Αν τους πας το πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης αμέσως μόλις γεννήσεις και ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ προσληφθεί ακόμα τότε μπορείς να αλλάξεις, να τροποποιήσεις και τις περιοχές επιλογής σου γιατί φαντάζομαι ότι πέραν του 20% σε ενδιαφέρει πολύ και αυτό. Εάν όμως ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΗΔΗ τότε δεν μπορείς να αλλάξεις την περιοχή που θα προσληφθείς.  Τονίζω ότι έτσι το καταλαβαίνω εγώ, κάνε και ένα τηλ καλού κακού στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Τριτεκνία μετά την ανακοίνωση των ενιαίων πινάκων αναπληρωτών
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 14, 2015, 11:30:45 μμ »
Εφόσον έχει δηλώσει μόνο μια περιοχή, προφανώς κοντά στο σπίτι της, δεν θα έχει πρόβλημα. Είτε θα προσληφθεί κανονικά στην πρώτη φάση εκεί είτε με το 20% αργότερα. Καλή λευτεριά!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159836
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 574
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 576
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.