*

Αποστολέας Θέμα: Μη αναγνώριση Μεταπτυχιακών λόγω Θερινού Εξάμηνου.Απόφαση Δοαταπ.  (Αναγνώστηκε 20529 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ανοιγώ ξανά το θέμα εδω γιατι έχει ενσωματωθει με το θέμα τις Ειδικής και χάνεται αφου δεν αφορά μόνο την Ειδική αλλα και αλλους κλάδους οπως πχ ηγεσιας. Προτεινω για  όσους τους αφορά να το κουβεντιαζουμε εδω.

Όπως εχετε δει απο την αποφαση του ΔΟΑΤΑΠ στις 8-9-2015 υπαρχει τελεσιδικο θέμα για μη  αναγωριση του μεταπτυχιακου για όσους ξεκίνησαν θερινο εξάμηνο.Το θέμα όπως καταλαβαινετε είναι πολύ σοβαρό και πρεπει να λυθεί άμεσα. Ειναι καθαρά θέμα του Πανεπιστημίου να μας κατοχυρωσει.
Ποιες είναι οι κινησείς μας;Εγω πχ ειμαι στης Λευκωσιας και εχω στειλει mail στον Αγγελιδη αλλα προφανώς δεν αρκεί.
Έχει κανέις αλλη πληροφόρηση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ρηνιώ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μουσικοπαρμενη..
    • Προφίλ
κι εγω στο Λευκωσιας ειμαι. Ξεκινησα Ιουνιο 2014. Υποτιθεται θα τελειωνα τωρα..αλλα δεν το βλεπω!αυτη τη μοδα της αναδρομικοτητας δεν την καταλαβαινω! ειναι ξεκαθαρη πλεον η διαθεση αποκλεισμου των τιτλων απο Κύπρο. δεν τους βγήκε μ τη συναφεια, για φέτος, και χτυπανε τωρα ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ σχετικά με το ποτε ξεκινησαμε, μονο τα πανεπιστημια της Κύπρου!
έλεος!

εδω σηκωνει πολλή προσφυγη!

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μόλις μιλησα με το Πανεπιστημιο και μου ειπαν ότι πραγματι η απόφαση ισχυει γι αυτούς που τελειώνουν και αυτούς που έπονται. Θα βγει ανακοινωση τέλος Σεπτεμβρίου.
Είναι μαλιστα και αυτοί προβληματισμενοι με τις τόσες αλλαγές που γίνονται σχεδόν καθημερινά(μαλιστα μου είπε τι γίνεται εκεί στην Ελλαδα; και δεν εχει αδικα..Το θεμα είναι ότι εμείς πρεπει να δηλώσουμε μαθήματα πριν.

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνα με την αποφαση όσοι τελειωνουν δω και περα (εκτος όσων τελειωνουν τωρα το Σεπτεμβρη), και έχουν εισαχθει σε θερινο εξαμηνο δεν παιρνουν αναγνωριση! Ειμαι κι εγω σε αυτη την κατηγορια όσων ξεκινησαν καλοκαιρι και συγκεκριμενα φετος! Εχει καποιος καποια ενημερωση? Το θέμα ειναι πααααααααααααααρα πολυ σοβαρο!!! Εστειλα στο πανεπιστημιο, καμια απαντηση ως τωρα! Εχετε καποια ενημερωση?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος hkoukas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωστός μου μίλησε με ΔΟΑΤΑΠ και του ειπαν οτι αφορά όσους αρχίζουν τωρα το μεταπτυχιακό. Όχι δηλαδή όσους ξεκίνησαν Ιούνιο 14 ή 15.

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γνωστός μου μίλησε με ΔΟΑΤΑΠ και του ειπαν οτι αφορά όσους αρχίζουν τωρα το μεταπτυχιακό. Όχι δηλαδή όσους ξεκίνησαν Ιούνιο 14 ή 15.
Η απόφαση που παρθηκε στις 4-9-2015 και δημοσιευθηκε στις 8-9 δεν εννοει αυτό.Ο γνωστος σου ή ο υπαλληλος μπορει να ανφεροταν σε μια αποφαση του Ιουλίου(νομιζω 17-7) που ελεγε με απλα λογια ότι δεν μπορεις στα θερινα εξαμηνα να παιρνεις 30ects παρα μονο μεχρι 15ects.Εκει ανεφερε ρητα όμως(και δικαια) οτι αφορά όσους θα μπουν χειμερινο 2015 και μετα.
Αυτη εδω η αποφαση δεν το αναφερει αυτο και πιανει όλους όσους περιμενουν να τελειωσουν.Η αληθεια είναι οτι ο Δοαταπ δεν συνηθιζει να παιρνει αποφάσεις γι αυτούς που ήδη φοιτούν. Ισως όμως να είναι θεμα του Πανεπιστημιου που οργανωσε (με ποιανου εγκριση αραγε;) θερινά εξάμηνα.Ισως παλι ειναι λαθος διατύπωση;(προσωπικα δεν το νομίζω).
Όπως προανεφερα το πανεπιστημιο το γνωριζει αυτό και παραδεχεται ότι υπαρχει προβλημα.Θα βγάλουν λέει ανακοινωση τελη Σεπτεμβρη!!! .Νομιζω όμως ότι ειναι πολυ αργά.
Το θέμα ειναι πολυ σοβαρό.

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συμφωνω! Αφου το θεμα της συναφειας φαινεται να λυθηκε, το παρον ζητημα αφορα σαφως λιγοτερους φοιτητες και γι αυτο δεν ξερω αν θα υπαρξει η αντιστοιχη μεριμνα. Προσωπικα ειμαι πολυ επιφυλακτικη στο κατα ποσον μπορει να λυθει αυτό το προβλημα για όσους ξεκινησαμε θερινο εξαμηνο! (Εκτος αυτων που τελειωνουν τωρα το Σεπτεμβρη).  Επειδη θεωρω οτι ειμαστε πολυ λιγοι που ξεκινησαμε φετος το καλοκαιρι η περυσι(αν και οι περσινοι ισως τελειωνουν τωρα οποτε δεν τους πιανει φοβαμαι αν θα βρεθει λυση. Πως να ξεκινησω νεο εξαμηνο με αυτες τις συνθηκες!! Επικοινωνησατε με το πανεπιστημιο?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2015, 01:59:48 μμ από Lenaki98 »

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και επειδη το φορουμ με αυτο το θεμα το βρηκα τυχαια δεν ξερω ποσοι αλλοι θα το δουν. Πως θα επικοινωνησουμε ολοι εμεις που μας αφορα ωστε να κινηθουμε μαζικα?

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Lenaki98 δεν νομίζω ότι είμαστε τόσο λιγοι (εκτιμω οτι ειμαστε πανω απο 500 ατομα μαζι με τα υπολοιπα πανεπιστημια).
Επισης νομιζω οτι αφορά και αυτους του θερινου 2014 .Αυτοι δεν ειναι σιγουρο ότι τελειώνουν τωρα. Πάντως οπως και να εχει εμεις εχουμε σοβαρο προβλημα και πραγματικα δεν ξερω πως θα λυθεί;Θα μας κανουν μεταφορά σρο χειμερινό;μακαρι αλλά δεν ξερω αν ειναι τοσο ευκολο.
Πρεπει να στειλουμε Mail στον Αγγελιδη και να απαιτησουμε αμεση απαντηση του Πανεπιστημίου .Εγω το εκανα αλλα δεν ελαβα ακομα απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Lenaki98

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
και γω του εστειλα αλλα καμια απαντηση! Δε νομιζω να ειναι τοσο απλο να μεταφερθουμε στο χειμερινο,απιθανο το θεωρω προσωπικα γιατι δεν γινεται να γινει μυστικα, θα πληγει το κυρος του πανεπιστημιου αν μαθευτει ότι αυθαιρετα μεταφερει φοιτητες σε αλλα εξαμηνα, ακομη και αν ειναι για δικαιους λογους!!! Τωρα θα συνεχισεις στο επομενο εξαμηνο? Δεν ξερω αν τους ενδιαφερει και τοσο να βρεθει λυση, γιατι αφορα οπως λες αντε 500 ατομα, ενω δεν επηρεαζει καθολου αυτους που ξεκινουν απο δω και περα, ενω η συναφεια αφορουσε τους παντες! Δεν μπορουν ομως να μετακινησουν σε αλλα εξαμηνα, και καλα να φαινεται π.χ οτι ξεκινησαμε αργοτερα η νωριτερα γιατι αυτο θα μαθευτει μεχρι και στο ΔΟαταπ. Τι προτεινεις να κανουμε? Να απαιτησουμε να επανεγγραφουμε τωρα και να αναγνωριστουν οτι μαθηματα εχουμε περασει? Γινεται?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2015, 02:01:57 μμ από Lenaki98 »

Αποσυνδεδεμένος Travel Girl

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση Μεταπτυχιακών λόγω Θερινού Εξάμηνου.Απόφαση Δοαταπ.
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:31:34 μμ »
Αν γίνει μεταφορά μας στη νέα κατεύθυνση, λέμε τώρα, λογικά θα υπάρξει επανεγγραφή μας και απλά θα μεταφερθούν οι μονάδες από τα μαθήματα που συγκεντρώσαμε. Δικές μου υποθέσεις είναι αυτές. Δεν ξέρω τί άλλη λύση μπορεί να υπάρξει;;; Μας έχουν ειλικρινά αγανακτήσει.

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση Μεταπτυχιακών λόγω Θερινού Εξάμηνου.Απόφαση Δοαταπ.
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:40:35 μμ »
Μόλις μου απαντησε ο Αγγελιδης(ο κοσμητορας) στο mail μου
Μου είπε οτι γνωριζει το θέμα και οτι το πανεπιστημιο θα το λυσει. Με προτερεπει να μιλησω με τους ακαδημαικούς συμβούλους και θα  λυθει. τι τοσο απλα;;
παντως το πρωι που δοκιμασα να μιλησω με τους συμβούλους δεν έπιανα γραμμη. πρεπει καταρχην να μιλησουμε με συβούλους να δουμε αν ξερουν κάτι. Ιδανικο θα ήταν να μιλησουμε και με Δοαταπ σεχτικα με διευκρίνίσεις.

Υ.Γ αντι να διαβαζουμε ξεροσταλιαζουμε στα forum.έλεος ρε γμτ

 

Αποσυνδεδεμένος Aj

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση Μεταπτυχιακών λόγω Θερινού Εξάμηνου.Απόφαση Δοαταπ.
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:44:48 μμ »
Πραγματικά επικρατεί χάος!! Ήξερα ότι το Ελληνικό Κράτος υστερεί γενικά αλλά τόσο πολύ δεν το φανταζόμουνα. Έτσι ξαφνικά με το έτσι θελω βγάζουν νόμους κ αποφασίζουν για το τι θα γίνει. Όσο για το πανεπιστήμιο λευκωσίας τι να πω...αλλο χάος!! Κάνουν ό,τι θέλουν όπως το θέλουν απλά κ μόνο για το κέρδος!! Δυστυχώς γράφτηκα κ εγώ το θερινό εξάμηνο 2015, ήμουν γενικότερα απογοητευμένη από τα μαθήματα του και από την καθοδήγηση που δεν υπήρχε αλλά η νέα απόφαση έρχεται να μου δείξει ότι τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα.Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω. Πήρα σήμερα τηλ κ μίλησα με έναν κύριο κ το μόνο που μ είπε είναι ότι όλοι οι εκπρόσωποι απουσιάζουν ελλάδα για τις εξετάσεις κ ότι θα ξέρουμε περισσότερα στο τέλος του μήνα. Γενικά από ότι κατάλαβα στα χαμένα ειναι κ αυτοί. Τόση διαφήμιση σχετικά με την αναγνώριση από το ΔΟΑΤΑΠ τόσος κόσμος κ ξαφνικά έτσι απλά δεν αναγνωρίζουν τα μεταπτυχιακά που ξεκίνησαν θερινό εξάμηνο. Ό,τι θέλει βγάζει ο καθένας. Τώρα λογικά σε λίγες μερες θα μ παρουν τηλ για ν μ πουν για να πληρώσω ολόκληρη τη δόση του θερινού εξαμήνου...κ αν τους ρωτήσω τι θα γίνει με εμας που ξεκινήσαμε θερινό εξάμηνο σιγά μην ξέρουν να μου πουν...... >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος faih.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μη αναγνώριση Μεταπτυχιακών λόγω Θερινού Εξάμηνου.Απόφαση Δοαταπ.
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 10, 2015, 03:49:09 μμ »
Καλησπέρα, μπαίνω κι εγώ στο θέμα, καθώς άρχισα το μεταπτυχιακό φέτος το καλοκαίρι. Έχω στείλει κι εγώ mail, αλλά δε μου έχει έρθει απάντηση. Σαφώς και πρέπει κάτι να γίνει, κάτι όμως που δε θα συμπεριλαμβάνει να δώσουμε πάλι τα μαθήματα ή χρήματα. Κάθε μέρα και κάτι άλλο προκύπτει...τι να περιμένουμε αύριο;;;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 238
Σύνολο: 241

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.