*

Αποστολέας Θέμα: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;  (Αναγνώστηκε 16240 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 10:28:11 πμ »
kathyk, ευχαριστώ πολύ.Από αύριο αναλαμβάνω δράση!!!! Θέλω να ειμαι υπεύθυνη και σωστή στην δουλεά μου, αλλά στεναχωριέμαι γιατί οι γονείς είναι περίεργοι και παράξενοι. Επίσης σκοπεύω να καθιερώσω την εβδομάδα γονέων. Μία φορά την  εβδομάδα θα έρχεται ένας γονιός και θα συμμετέχει στην υλοποίηση δραστηριοτήτων. Ελπίζω να πετύχει!!

Κάτι άλλο.....
Θα κάνετε ανοιχτή γιορτή στις 27 Οκτωβρίου?
Θα λειτουργήσει το Ολοήμερο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:33 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 10:35:40 πμ »
Για το παιδί που είναι παχύσαρκο, είμαι σίγουρη ότι υπάρει κάποιο πρόβλημα. Οι γονέις τι λένε; Να τους μιλήσεις όπωσδήποτε και όσο πιο σύντομα μπορείς. Να πάνε το παιδί σε κάποιον ειδικό, γιατί δεν είναι φυσιολογικό αυτό. Μόλις βγει άκρη με το θέμα υγείας, τότε θα αρχίσεις να σκέφτεσαι τι θα κάνεις, αλλά προέχει η υγεία
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 11:53:35 πμ »
Έγινε μία συζήτηση και μου είπε ότι τον έχει σε δίαιτα. Της είπα ότι πρέπει να σκεφτεί κάποια "έξυπνα' σνακ (τυρί χαμηλών λιπάρών΄, αλλαντικά χαμηλών λιπαρών, φρούτα κ.α.). Μου είπε ότι του μειώνει το φαγητό και θα τον πάει σε γιατρό μόνο όταν θα αποφασίσει να τον γράψει στο ποδόσφαιρο. Μου είπε ότι έχει τρία παιδιά και δουλεύει πολλές ώρες. Βγάλε άκρη!!! Παρακάλεσα την διευθύντρια να επικοινωνήσει με τον παιδικό προκειμένου να μάθουμε (εμπιστευτικά) τον λόγο που τον έδιωξαν από τον παιδκό πέρισυ. Η απάντησή της ήταν αρνητική. Το θέμα είναι ότι είναι επιθετικό, πετά αντικείμενα και κλωτσά συνεχώς τα άλλα παιδιά. Δεν υπολογίζει κανέναν και τίποτα!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 12:15:30 μμ »
Αν το πρόβλημα είναι ορμονικό τότε η δίαιτα δεν κάνει τίποτα. Και άμα το παιδί πεινάει, τότε είναι φυσικό και τα φαγητά των άλλων να τρώει και να γίνεται επιθετικό. Κουβέντα με τη μαμά είναι το μόνο που μπορείς να κάνεις.
ίσως επίσης να δούλέψει και μία συνάντηση γονέων, όπυ θα έχεις καλέσει κάποιον διαιτολόγο ή παιδιίατρο να μιλήσει για την υγιεινή διατροφή, το προβλήματα της παχυσαρκίας κλπ. Χωρίς φυσικά να δείξεις ότι όλο αυτό γίνεται για ένα συγκεκριμένο παιδί.
Αλήθεια, όατν γράφτηκε το παιδί στο σχολείο δεν πέρασε από γιατρούς;
Εγώ θυμάμαι ότι είχαμε δώσει στα παιδιά δελτίο υγείας και είχαν πάει στους γιατρούς. Μάλιστα ένα παιδάκι είχε βρει ο γιατρός ότι είχε παιδική υπέρταση (14 πίεση) και έτσι του άρχισαν φαρμακευτική αγωγή
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:49:33 »

Αποσυνδεδεμένος epapan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έρχονται και καλύτερα. Don't panic!!!!
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 01:05:21 μμ »
emmaki πιστεύω και εγώ ότι το πρόβλημα είναι ορμονικό. Σε μια συζήτηση που είχα με την διευθύντρια μου είπε ότι δεν βγάζω άκρη γιατί η μητέρα του είναι πολύ παράξενη. Δελτία Υγείας υπάρχουν, αλλά επειδή τώρα μετακόμισε το σχολείο, τα πράγματα είναι λίγο ακατάστατα. Πρέπει όμως να το ψάξω.

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 02:33:06 μμ »
Παρακάλεσα την διευθύντρια να επικοινωνήσει με τον παιδικό προκειμένου να μάθουμε (εμπιστευτικά) τον λόγο που τον έδιωξαν από τον παιδκό πέρισυ. Η απάντησή της ήταν αρνητική.


αν παρεις εσυ τηλ θα θεωρηθει οτι την παρακαμπτεις; δεν γινεται να ενεργησεις μονη σου;

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 27, 2009, 02:34:51 μμ »
. Επίσης σκοπεύω να καθιερώσω την εβδομάδα γονέων. Μία φορά την  εβδομάδα θα έρχεται ένας γονιός και θα συμμετέχει στην υλοποίηση δραστηριοτήτων.

πριν το κανεις να προσπαθησεις να εχεις φερει την ομαδα σου περιπου στη συμπεριφορα που θελεις για να παει καλα η συναντηση. αν εισαι ολη την ωρα με το να τα "μαζευεις" θα μετανιωσεις που το εκανες

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 28, 2009, 09:36:19 πμ »
Και πάλι δεν κάνουν πολλά πράγματα, από άποψη δραστηριοτήτων, απλά τρώνε και ξεκουράζονται...σπάνια να κάνουν καμιά δραστηριότητα σχετική με το πρωινό θέμα....

ποιος σου το πε αυτο; δεν ειναι ετσι,ετσι μπορει να λειτουργουν καποιοι αλλα μην τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι. τι παει να πει σπανια;αν ο αλλος δεν εχει ορεξη θα κανει δραστηριοτητα το πρωι;η αν εχει δεν θα κανει γιατι ειναι απογευμα;

Το λέω γιατί αυτό βλέπω δυστυχώς.....
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 09:32:22 πμ »
σωστα μιλας! αν εχει ο αλλος ορεξη για δραστηριοτητες δεν θα τον εμποδισει το απογευματινο.

και μαλιστα εγω απορω γιατι δεν σκεπτονται οι "ειδικοι" την ιδεα του νυχτερινου νηπιαγωγειου.
θα μπορουσε να λειτουργει απο τις 6 ή 7 το απογευμα μεχρι τις 10 το βραδυ.
δεν ειναι ευκολο να ξυπνας το μικρο πρωι πρωι και να το τρεχεις στο σχολειο. αυτο λειτουργει αρνητικα στην ιδεα  που σχηματιζει το παιδι για το σχολειο και δημιουργει δυσκολιες προσαμογης.
εμεις,για παραδειγμα,οταν ειμαστε παιδια δεν θελαμε να κοιμομαστε παραπανω? και να πηγαιναμε στο σχολειο (προσωπικα δεν ηθελα καν να παω σχολειο) την ωρα που θελαμε?

επειτα να μπορει και η νηπιαγωγος να κοιμαται λιγο παραπανω ωστε να εχει δυναμεις να τα βγαζει περα με τα μικρα θηρια!......
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 09:56:03 πμ »
σωστα μιλας! αν εχει ο αλλος ορεξη για δραστηριοτητες δεν θα τον εμποδισει το απογευματινο.

και μαλιστα εγω απορω γιατι δεν σκεπτονται οι "ειδικοι" την ιδεα του νυχτερινου νηπιαγωγειου.
θα μπορουσε να λειτουργει απο τις 6 ή 7 το απογευμα μεχρι τις 10 το βραδυ.
δεν ειναι ευκολο να ξυπνας το μικρο πρωι πρωι και να το τρεχεις στο σχολειο. αυτο λειτουργει αρνητικα στην ιδεα  που σχηματιζει το παιδι για το σχολειο και δημιουργει δυσκολιες προσαμογης.
εμεις,για παραδειγμα,οταν ειμαστε παιδια δεν θελαμε να κοιμομαστε παραπανω? και να πηγαιναμε στο σχολειο (προσωπικα δεν ηθελα καν να παω σχολειο) την ωρα που θελαμε?

επειτα να μπορει και η νηπιαγωγος να κοιμαται λιγο παραπανω ωστε να εχει δυναμεις να τα βγαζει περα με τα μικρα θηρια!......
Περα απ'την πλακα-αν και συμφωνω σχετικα με το πρωϊνο ξυπνημα-το απογευματινο νηπιαγωγειο θα εξυπηρετουσε κι οσους γονεις εργαζονται απογευμα και δεν εχουν πού ν'αφησουν τα παιδια τους,οπως εμεις των φροντιστηριων.
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 10:10:23 πμ »
Εμένα πάντως αν με έβαζαν να διαλέξω μεταξύ του κλασσικού και ολοήμερου, θα διάλεγα με κλειστά μάτια

το ολοήμερο! Η πρώτη μου χρονιά σαν αναπληρώτρια είναι σε ολοήμερο νηπιαγωγείο και βλέπω τεράστια διαφορά

στα νήπια που παρακολουθούν το ολοήμερο και το κλασσικό, σε όλους τους τομείς. Αν είχα παιδί σίγουρα θα επέλεγα να μπει σε

ολοήμερο όχι γιατί θέλω να το ξεφορτωθώ, αλλά για να μπορέσει να κοινωνικοποιηθεί. Όποτε μην υποτιμάμε το ολοήμερο

και μην ξεχνάμε ότι σε λίγο όλα τα σχολεία θα γίνουν ολοήμερα. Το χειρότερο είναι όμως να βρεθείς με μια συνάδελφο που

βαριέται τη ζωή της και έχει βολευτεί στην καρέκλα με τον καφέ και το τσιγάρο της... Οι νηπιαγωγοί φταίνε που επικρατεί αυτή η άποψη...
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος maraki28

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 631
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 08:19:50 μμ »
markos εγω θα προτεινα ως προεκταση της ιδεας σου να πηγαινουμε και εκπαιδευτικές εκδρομες στα μπουζουκια,αφου θα κοιμομαστε ολη μερα θα αντεχουμε το ξενυχτι!!!!
αμαν αν ακουγονται τετοια μεσα σε μια εκπαιδευτικη σελιδα εστω κ αν εχουν δοση χιουμορ γιατι παθαινουμε σοκ με τις δηλωσεις καθε
ασχετου υπουργου παιδειας. το γνωριζετε οτι υπαρχει σκεψη μεσα σ ολες αυτες της αλλαγες που ακουγονται να λειτουργουν τα νηπιαγωγεια ως 7 το απογευμα και πατανε πανω στο γεγονος οτι δεν εχουμε καθιερωμενο ωραριο εργασιας ?
μαρακι

Αποσυνδεδεμένος MARGARITA_23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 24, 2009, 11:27:35 μμ »
Να ήταν μόνο αυτό που ακούγεται καλά θα ήταν...
Η γνωση ειναι δυναμη!

Αποσυνδεδεμένος katpan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κλασικό ή Ολοήμερο νηπιαγωγείο για το παιδί μου;
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 06:06:28 μμ »
Καλησπέρα και καλή χρονιά!
Θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ κάτι, ως γονιός. Τον Ιούνιο έγραψα το παιδί μου σε ολοήμερο αλλά τώρα ,λόγω σοβαρού θέματος, θα ήθελα να πάει στο κλασικό.Επιτρέπεται να γίνει αυτή η αλλαγή ή ότι δηλώσεις μετά δεν αλλάζει;
Ευχαριστώ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 583
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 548
Σύνολο: 558

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.