*

Αποστολέας Θέμα: Απορία για μείωση ωραρίου  (Αναγνώστηκε 4082 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορία για μείωση ωραρίου
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:05:39 μμ »
παιδια καλησπέρα.Μεχρι 8-9 2014 ειχα καθαρή προϋπηρεσία 5 μηνες 5 έτη και 7 ημέρες.και φέτος και πέρυσι προσλήφθηκα απο την α φάση των φιλολόγων.δικαιουμαι μείωση ωραρίου φετος? σας ρωτάω γιατι εχω να επιλέξω ανάμεσα σε δυο σχολειο όπου η α επιλογη ειναι 2 σχολεία απο 11 ώρες το καθένα(22 συνολικά) και ενα άλλο  στου διαόλου τη μάνα με 23. Αν τελικά επιλέξω αυτο με τις 22 ώρες και δε δικαιούμαι μείωση ωραρίου θα μου μειωθεί και η προϋπηρεσία ; Τι μπορω να κανω για να μάθω στανταρ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος dis_stam

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:14:17 μμ »
παιδια καλησπέρα.Μεχρι 8-9 2014 ειχα καθαρή προϋπηρεσία 5 μηνες 5 έτη και 7 ημέρες.και φέτος και πέρυσι προσλήφθηκα απο την α φάση των φιλολόγων.δικαιουμαι μείωση ωραρίου φετος? σας ρωτάω γιατι εχω να επιλέξω ανάμεσα σε δυο σχολειο όπου η α επιλογη ειναι 2 σχολεία απο 11 ώρες το καθένα(22 συνολικά) και ενα άλλο  στου διαόλου τη μάνα με 23. Αν τελικά επιλέξω αυτο με τις 22 ώρες και δε δικαιούμαι μείωση ωραρίου θα μου μειωθεί και η προϋπηρεσία ; Τι μπορω να κανω για να μάθω στανταρ?
Δικαιούσαι μείωση ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:14:26 μμ »
Από την στιγμή που προσλήφθηκες ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου παίρνεις 1 μόριο τον μήνα ανεξαρτήτως ωρών διδασκαλίας την εβδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:16:51 μμ »
Πώς μπορω να μάθω επακριβώς τους μηνες μου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:31:28 μμ »
Θα κάνεις αίτηση στη ΔΔΕ σου και θα τους ζητήσεις να σου υπολογίσουν αυτοί πότε συμπλήρωσες τα 6 χρόνια. Θα σου πουν να τα υπολογίσεις μόνος σου.  Εσύ να επιμείνεις να σου τα υπολογίσουν αυτοί. Θα γκρινιάξουν λίγο, αλλά θα στο κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:39:36 μμ »

Μεχρι να γίνει αυτο εγω πρεπει να εχω αποφασίσει......το θέμα μου ειναι η μια ωρα που λείπει

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 03:46:46 μμ »
Ποια ώρα σου λείπει; Αφού, 8-9 2014 είχες καθαρή προϋπηρεσίας 5 έτη 5 μήνες και 7 ημέρες, τότε στις 8-9-2015 δεν έχεις 6 έτη 5 μήνες και 7 ημέρες; Συνεπώς, δικαιούσαι κανονικά μείωση ωραρίου. Τι πρόβλημα υπάρχει;  ???

Αποσυνδεδεμένος VIR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 370
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 04:01:48 μμ »
Αφού δούλεψα 9 μηνες γιατι να δικαιούμαι ενα ολόκληρο έτος προϋπηρεσία; Το πρόβλημα μου ειναι αν μπορω να παω στο σχολειο που εχει 22 ώρες και ειναι πιο κοντά αντί σε αυτο που εχει 23 ώρες και ειναι πιο μακριά.δε θελω να χάσω προϋπηρεσία για μια ωρα που θα μου λείπει αν επιλέξω το σχολειο με τις 22 ώρες.σημειωτεον προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου του κρατικού προυπολογισμού

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 05:48:53 μμ »

Αφού δούλεψα 9 μηνες γιατι να δικαιούμαι ενα ολόκληρο έτος προϋπηρεσία; Το πρόβλημα μου ειναι αν μπορω να παω στο σχολειο που εχει 22 ώρες και ειναι πιο κοντά αντί σε αυτο που εχει 23 ώρες και ειναι πιο μακριά.δε θελω να χάσω προϋπηρεσία για μια ωρα που θα μου λείπει αν επιλέξω το σχολειο με τις 22 ώρες.σημειωτεον προσλήφθηκα ως αναπληρώτρια πλήρους ωραρίου του κρατικού προυπολογισμού

Απ αυτά που διαβάζω:
Πρώτον,έχεις συμπληρώσει μέχρι τις 30.9.2015
72 μήνες προυπηρεσίας. Άρα έχεις ωράριο 21 ώρες. Ο,τι παραπάνω πάρεις το χρεώνεσαι υπερωρία.
Δεύτερον, όλη την προυπηρεσία σου την έχει το πληροφοριακό συστημα. Μπορούν να στο εκτυπώσουν ΑΜΕΣΑ.


Sent from my iPhone using Tapatalk

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Απορία για μείωση ωραρίου
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 11, 2015, 06:42:15 μμ »
Αν τελικά επιλέξω αυτο με τις 22 ώρες και δε δικαιούμαι μείωση ωραρίου θα μου μειωθεί και η προϋπηρεσία ;


1. Υποχρέωση της υπηρεσίας είναι να καλύπτεις πλήρως τις 21 διδακτικές ώρες που υποχρεούσαι να διδάσκεις από τη στιγμή που έχεις συμπληρώσει 6 έτη (72 μήνες) εκπαιδευτικής υπηρεσίας.
2. Είτε διδάσκεις 21, είτε 19, είτε 15 τα μόριά σου για τους πίνακες αναπληρωτών θα είναι 1 για κάθε ημερολογιακό μήνα που συμπληρώνεις.
3. Η επιλογή σχολείου γίνεται σε συνδυασμό με τις προτιμήσεις σου (και άλλων πιθανά υπάρχοντων αναπληρωτών προς τοποθέτηση) και τις ανάγκες της δ/νσης που προσλήφθηκες με κάποια κριτήρια. Εδώ υπάρχουν κάποιες υποσημειώσεις!!

4. Αφού έχεις συμπληρώσει 6 έτη εκπαιδευτικής υπηρεσίας (ψάξε ποιές υπολογίζονται στη μείωση υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου) {72 μήνες για αναπληρωτές} έχεις πια 21 διδακτικές ώρες υποχρεωτικό ωράριο μέχρι τη συμπλήρωση 12ετίας.


Υ.Γ.:
Τώρα το είδα Αυτό το post είναι στον κλάδο Α'/θμιας. Ισχύουν τα ίδια (αναλόγως του τι ισχύει στην Α'/θμια για τα έτη στα μείωσης υποχρεωτικού διδακτικού και εισαγωγικού υποχρεωτικού διδακτικού)
και (για Α'/θμια) ότι μείωση ωραρίου γίνεται με το νέο σχολικό έτος σε σχέση με τη Β'/θμια που γίνεται από την ημερομηνία συμπλήρωσης των 6-12-20 ετών.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 11, 2015, 06:57:48 μμ από sapore »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159830
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 356
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.