*

Αποστολέας Θέμα: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;  (Αναγνώστηκε 5667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 02:10:07 μμ »
@happiness
σεβαστά όσα λες, αλλά νομίζω ότι ο συντάκτης του άρθρου το θέτει από πολύ διαφορετική σκοπιά από αυτά που λες εσύ. Δηλ. δεν λέει ότι πιθανόν δεν γνωρίζει κάτι επειδή δεν το διδάχτηκε. Άλλο λέει.

Πολύ ανάλυση χωρίς να χρειάζεται, όπως λέει και ο φίλος πιο πάνω.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2015, 10:05:51 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:47 »

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 02:50:36 μμ »
Τι να που και οι δάσκαλοι που πρέπει να απαντούν σε όλα!!!

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 03:49:58 μμ »
 Απλά είναι κάποιες ειδικότητες που πολύς κόσμος έχει την ανάγκη τους λόγω καθημερινών προβλημάτων που έχουν σχέση με αυτές. Οι υπολογιστές συχνά παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα, οπότε ο πιό κοντινός άνθρωπος που μπορεί να κάνει μία "πρόχειρη" εκτίμηση του προβλήματος είναι ο πληροφορικός του σχολείου (και σε κάποιες περιπτώσεις να το λύσει άμεσα).

  Εγώ που δεν είμαι πληροφορικός, αλλά ασχολούμαι χρόνια με το αντικείμενο και γνωρίζω κάποθα λίγα πράγματα από μεράκι, έχω βοηθήσει συναδέλφους σε κάποιες περιπτώσεις, ενώ σε θέματα που δεν γνώριζα δεν επιχειρούσα να κάνω κάτι. Επίσης έχει τύχει να ζητήσω βοήθεια από συναδέλφους πληροφορικής, αλλά και άλλων ειδικοτήτων που ήξερα οτι γνώριζαν κάτι παραπάνω από μένα. Αναφέρομαι πάντα σε υπολογιστές του σχολείου.

  Για υπολογιστές του σπιτιού πηγαίνω στο επαγγελματία που είναι και φίλος και είναι πάντα ενημερωμένος και συνεργάζεται με κάποιες εταιρείες για πιο σύνθετα προβλήματα (κυρίως σε λαπτοπ). Τα desktop οι καλοί επαγγελματίες μπορούν να τα κάνουν φύλλο και φτερό και να βρουν λύση στα περισσότερα προβλήματα. Δεν χρειάζεται να γινόμαστε κουραστικοί στους συναδέλφους πληροφορικής, λέγοντάς τους για την"περίεργη" συμπεριφορά του υπολογιστή στο σπίτι, αφού δεν είναι μπροστά τους ο υπολογιστής, ώστε να μπορούν να δουν τι ακριβώς συμβαίνει.

  

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 09, 2015, 04:42:29 μμ »
greedo έχεις δίκιο σε όλα όσα λες....αλλά όπως ανέφερα παραπάνω έτσι είναι ο κόσμος τι να κάνουμε...υπάρχουν και οι περίεργοι κάθε είδους....αλλιώς πας σε κάποιο βουνό ως ερημίτης ή φτιάχνεις αποκλειστικά έναν κύκλο επαφών με άτομα του κλάδου σου....αλλά πώς γίνεται αυτό στον πραγματικό κόσμο;;;;Ας μας το εξηγησει ο....υπερεξειδικευμένος....!!!!!!Περί όνου σκιάς....κοινώς πολλές λέξεις και...κείμενο για ανύπαρκτο κατ' ουσίαν θέμα...θέλεις απαντάς, δεν θέλεις όχι.....ένα κατεβατό για να μας πει πόσο ειδικευμένος είναι και πόσο θυριώδες βιογραφικό έχει.....σε τελική ανάλυση...εντάξει μας έπεισε και το...εμπεδώσαμε!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:03:47 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 10, 2015, 05:18:42 μμ »
Νομίζω ο στόχος του άρθρου είναι περισσότερο να καταδείξει την συχνή παρανόηση που έχει ο κόσμος σχετικά με το τι είναι η επιστήμη της πληροφορικής και ποιο είναι το αντικείμενο σπουδών ενός αντίστοιχου επιστήμονα. Χαρακτηριστικά είναι τα παραδείγματα ξαναλέω. Υπάρχουν πολύ λίγοι άνθρωποι που θα ζητήσουν από έναν αρχιτέκτονα να έρθει να τους βοηθήσει να ρίξουν μία μάντρα στο οικόπεδό τους, όχι επειδή δεν θέλουν να τον "ζαλίζουν" αλλά επειδή ξέρουν ότι δεν έχει αυτό σχέση με την δουλειά τους. Αντίθετα, υπάρχουν πάμπολοι που θα ζητήσουν από τον πληροφορικό να τους καθαρίσουν έναν ιό, ακριβώς επειδή πιστεύουν ότι αυτή είναι η δουλειά του και άρα "ξέρει".
Τεσπά, προφανώς το άρθρο έχει χιομοριστική διάθεση και είναι ένα από τα πάμπολλα παρόμοια που κυκλοφορούν. Στόχος του είναι να κάνει τους πληροφορικούς να χαμογελάσουν, όχι να αναλύσει τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: θα μπορέσεις φτιάξεις τον υπολογιστή μου;
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 12, 2015, 05:06:09 μμ »
Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να αλλάζουμε λάμπες (που λέει ο λόγος) για να μην κόβουμε μεροκάματα από ηλεκτρολόγους.



δηλαδη συμφωνεις να γυρνας απο τα σπιτια συγγενων και φιλων να αλλαζεις λαμπες?
και αν εισαι μηχανολογος σε τομεα οχηματων, να τους κανεις και ενα σερβις στα αμαξια των φιλων σου?

Ο καθενας κανει οτι νομιζει, αλλα πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ενα μετρο.
Σε πολυ κολλητους μου φιλους, οτι γνωριζω το κανω, και φορματ, και οτι περναει απο το χερι μου,
παραπερα, οτι μου ζητησουν και μπορω να το κανω, ειτε το αποφευγω, ειτε αν δεν μπορω λεω ναι, αλλα τοσο κοστιζει.

Βεβαια αν εχουμε περασει σε ανταλλακτικη κοινωνια, εκει βεβαιως να βαλουμε ενα πλαισιο και να το συζητησουμε.
Αλλα δεν καταλαβα οτι παει εκει η συζητηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 494

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.