*

Αποστολέας Θέμα: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 39997 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 10:07:11 πμ »
Καλο θα ήταν να κάνουμε και στατιστική , αλλα θα προλάβουμε ?

Εγω νομίζω δεν προλαβαίνουμε , εκτός αν τρέχουμε (μόνοι μας ......... άντε και με 2-3 μαθητές ........ )

Εχει νόημα ?

Κατα την γνώμη σας προλαβαίνουμε ? Μην ξεχνάτε οτι φέτος έπρεπε να καλύψουμε και ύλη απο το βιβλίο της Α γυμνασίου . Επομένως ας θυσιάσουμε την Στατιστική (Λέω εγώ. Εσεις τι λέτε ?)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 01:51:16 μμ »

Επίσης, μια παρατήρηση:
Μας είπαν στα σεμινάρια να κάνουμε στη Γεωμετρία το Πυθαγόρειο θεώρημα (1.4) πρωτού κάνουμε στην Άλγεβρα τις ρίζες (2.1), πράγμα λογικό.
Έλα όμως που στην επόμενη παράγραφο από το Πυθαγόρειο (2.1 - Εφαπτομένη οξείας γωνίας) έχει ένα σχόλιο (Σχόλιο 1 - σελ. 137) που απαιτεί να έχει γίνει και η παράγραφος 3.2 από την Άλγεβρα!!
Ετσι είναι τα πράγματα και μάλιστα το συγκεκριμένο σχόλιο δεν το έκανα τώρα αλλά θα το κάνω οταν μπω στις συναρτήσεις.
Δεν ξέρω πως θα προχωρήσει η ύλη και μέχρι που θα φτάσω αλλά στην πορεία ίσως κάποιες ενότητες τις διδάξω στον μισό προβλεπόμενο χρόνο δηλ αν πουν 3 ώρες να κανω 2.
Οσο για το Πολύζο μας παρουσίασε τρόπους και σχέδια και δεν είναι εφικτό να γίνουν όλα αν δεν υπάρχουν πέρα απο την θέληση και τα απαραίτητα μέσα.Παραδέχτηκε οτι είναι μεγάλη η ύλη ειδικά στην α΄γυμν. και γι΄αυτό τον λόγο θα συνεργαστουν με τους διδάσκοντες για να δουν τι θα κάνουν.
Απο οτι κατάλαβα και οχι μόνο εγω είμαστε σε ένα πειραματικό να πω στάδιο οσο αφορά το μέγεθος της ύλης που μπορεί να υπάρξουν κάποιες τροποποιήσεις.
Εγω προτιμώ να διδάσκονται ταυτόχρονα Αλγεβρα και Γεωμετρια.Ας πούμε για την Γ΄Γυμν. οπου ή Αλγεβρα ήταν στην αρχή και ακολουθούσαν  τα κεφάλαια της Γεωμετρίας  τα παιδιά  νομίζω την ξεχνούσαν την Αλγεβρα.
Θα το δω και στην πορεία αλλά προς το παρόν βλέπω οτι στην β΄ το ένα βοηθάει στο άλλο δηλ η Αλγεβρα μας χρειάζεται στην Γεωμετρία και το αντίστροφο.Επιπλέον του χρόνου θα είναι διαφορετικά μια και στην β΄δεν θα χρειαστεί να διδαχθούν κεφ. απο την α΄και θα κερδίσουμε χρόνο.
Θα δούμε



Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 27, 2008, 04:36:46 μμ »
Τελικά τι σκέφτεστε ? Θα την κάνετε την στατιστικη ? Η είναι νωρίς για να ξέρουμε αν προλαβαίνουμε ?

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 27, 2008, 05:51:40 μμ »
Νομίζω οτι θα προλάβουμε και την Στατιστική αν ομως κάνει κάποιος 3 ώρες Αλγεβρα και 1 Γεωμετρία.
Εγω είμαι 2.2 ( άρρηττοι) .Υπάρχει ένας ενδεικτικός προγραμματισμός άλλων 17 ωρών μέχρι την Στατιστική.Και 22 να κάνω με 3 ώρες/εβδομάδα θέλω 7 εβδομάδες,'ισως το πολύ 2 μήνες.Πιστεύω πριν το Πάσχα να μπω Στατιστκή.
Γεωμετρία δεν νομίζω να φτάσω στο 4 κεφ. και το 3 κεφ μάλλον πρέπει να το τρέξω μια και θέλω να επιμείνω τριγωνομετρία-διανύσματα.
Ολα αυτά είναι μια σκέψη και θα εφαρμοστούν αν και οι μαθητές συνεργαστούν-διαβάζουν-κατανοούν και "κυλήσει"ομαλά η ύλη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 27, 2008, 09:14:52 μμ »
Νομίζω είναι πολύ σημαντικό το 3ο κεφάλαιο στην Άλγεβρα και η έννοια της συνάρτησης, από τη φύση της πολύ δύσκολη για τα παιδιά, αλλά θεμελιώδης.
Παρόλ'αυτά, σκοπεύω να κάνω όλη τη στατιστική, έστω και στα γρήγορα.
Vikoulaki άφησε ο Πολύζος να εννοηθεί ότι δε μας πολυνοιάζει η Γεωμετρία στο χώρο, αρκεί να κάνουμε και τη Στατιστική;
Γιατί το μόνιμο 3-1 που λες νομίζω προβλέπεται μόνο για τη Γ' Γυμνασίου.

Στη Β' Γυμνασίου μάλλον είμαι καλά, τώρα που το σκέφτομαι, γιατί αύριο μπαίνω 3ο κεφ. Άλγεβρα και στη Γεωμετρία έχω κάνει μέχρι και την 2.4
Στη Γ' να δούμε τι θα γίνει, που είμαι ακόμα στην 1.9 στην Άλγεβρα...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 09:33:04 πμ »
Siobaras το 3-1 το αποφασίσαμε μαζί με τον Διευθυντή που έχει το άλλο τμήμα ακριβως με το σκεπτικό το δικό σου οτι πρέπει να δώσουμε μεγάλη βαρύτητα στην Αλγεβρα μια και τα παιδιά στην αρχή με τα κεφ. της α΄γυμν. "χάσανε " χρόνο.Αυτός να φανταστείς δεν έχει κάνει ακόμη Πυθαγόρειο και είναι άξιο απορίας πως αντιμετώπισε και τις ασκήσεις στην τετραγωνική ρίζα πάνω στο θεώρημα αυτό.
Οσο για την Γεωμετρία ο Πολύζος δεν την τόνισε οσο την Αλγεβρα. Εδωσε σχέδια μαθήματος σε κάποιες ενότητες αλλά παρόλο που η ενημέρωση ήταν για το Γυμνάσιο αναφέρθηκε και στο Λύκειο μια και ήμασταν κάποιοι που διδάσκουμε και ΛύκειοΤόνισε και μάλιστα 2 φορές οτι για την Γεωμετρία της Β΄Λυκείου πρέπει να διδαχθούν όλα τα κεφ. και οχι να περιοριστούμε στην ύλη που είχαν οταν έδιναν εξετάσεις τα παιδιά.
Εχω την εντύπωση ( είμαι σίγουρη )οτι πέρυσι μας είχαν στείλει την ύλη για Β΄ που ήταν τα κεφ.9-10-11 και για την Αλγεβρα επιπλέον την παράγραφο 1.6: f(x)=αημχ+βσυνχ. απο προπερυσι
Φέτος στο Λύκειο που είμαι δεν ήρθε τίποτα τουκλάχιστον για την Γεωμετρία που ρώτησα.Ωστόσο ομως δεν νομίζω να προλάβω πέρα απο το 11 κεφ. γιατι δεν με βοηθά και το επίπεδο των παιδιών.Να φανταστείς δεν έχω τελειώσει το 9 κεφ.
Να ξαναγυρίσω στην β΄γυμν..Νομίζω οτι οποιος είναι απο έξω βλέπει τα πράγματα κάπως απλά .Αλλά πιστεύω οτι η επόμενη χρονιά θα κρίνει αν θα διδαχθει ολη η ύλη.΄Την ύλη μπορούμε όλοι να την κάνουμε, αλλά το θέμα είναι τι θα μείνει στα παιδιά, τι θα μάθουν.Δεν μπορώ να τρέξω τις Συναρτήσεις ουτε και την τριγωνομετρία.Γι΄αυτό  δεν νομίζω να προλάβω το τελευταίο κεφ.της Γεωμετρίας και αν πρέπει να γίνει  θα το τρέξω, τα παιδια δεν θα καταλάβουν τίποτα και το αποτέλεσμα θα είναι να χάσω κάποιες ώρες τις οποίες θα μπορούσα να εκμεταλευτώ σε κάποιες ενότητες που θα είναι πιο χρήσιμες στις επόμενες ταξεις.

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 01, 2008, 10:09:22 πμ »
Στο δικό μου σχολείο δεν ήρθε η εγκύκλιος που αναφέρετε . Μήπως ξέρετε τι είναι εκτός ύλης στα μαθηματικά του γυμνασίου ?

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 01, 2008, 10:16:37 πμ »
Στο δικό μου σχολείο δεν ήρθε η εγκύκλιος που αναφέρετε . Μήπως ξέρετε τι είναι εκτός ύλης στα μαθηματικά του γυμνασίου ?

Νομίζω ότι μέχρι τώρα ... τίποτα  :o ...

Δεν έχει έρθει κάποια ανακοίνωση ...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 01, 2008, 08:22:13 μμ »
      Εμεις έχουμε ένα έγγραφο με οδηγίες για την διαδασκαλία των Μαθηματικών Γυμνασίου.
Προσπάθησα να τις  βάλω εδω αλλά είναι μεγάλο   το αρχείο
   

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 01, 2008, 08:38:11 μμ »
      Εμεις έχουμε ένα έγγραφο με οδηγίες για την διαδασκαλία των Μαθηματικών Γυμνασίου.
Προσπάθησα να τις  βάλω εδω αλλά είναι μεγάλο   το αρχείο
   

Μήπως μπορείς να γράψεις τι είναι εκτός ?

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 01, 2008, 08:39:58 μμ »
Προσπαθώ να το στείλω σε 2 συνημμένα.Αν δεν το καταφέρω θα το γράψω

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 01, 2008, 08:55:29 μμ »
Για την Β΄Γυμνασίου:
ΑΛΓΕΒΡΑ:
 Να εξαιρεθεί η διδασκαλία:
1)  της εξίσωσης της μορφής αχ+βψ=γ, του προσδιορισμού των σημείων τομής των αξόνων και της ευθείας αχ+βψ=γ καθώς και την έυρεση της εξίσωσης μιας ευθείας απο 2 σημεία της γραφικής της παράστασης ( παράγραφος  3.4 )
2) Η παράγραφος 4.4 -Ομαδοποίηση παρατηρήσεων
3) Η διαδασκαλία της 4.5 να περιοριστεί μόνο στην εύρεση της μέσης τιμής και διαμέσου μιας διακριτής κατανομής=2 διαδακτικές ώρες
ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ:
Να εξαιρεθεί η διδασκαλία:
1) παράγραφος  2.3 -Μεταβολές ημιτόνου,συνημιτόνου και εφαπτομένης
2) παράγραφος  2.7 -ανάλυση διανύσματος σε 2 κάθετες συνιστώσες
3) παράγραφος   4.7 - Γεωγραφικές συντεταγμένες

Για την α΄και γ΄Γυμνασίου ολα στην ύλη

Αποσυνδεδεμένος k_k

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 01, 2008, 09:03:36 μμ »
Πότε ήρθαν αυτές οι οδηγίες ?

Και απο που είναι ?

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 01, 2008, 09:08:12 μμ »
Στο σχολείο υπάρχει απο την αρχή της χρονιάς.Είναι απο το υπουργείο και το έστειλαν σε κάποιες Διευθύνσεις απο 13-8-2007

« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 01, 2008, 09:12:20 μμ από vikoulaki »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159617
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 396
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.