*

Αποστολέας Θέμα: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 40024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 07:41:50 μμ »
Καλησπέρα!
Παιδιά παρακαλώ αν ξέρει κάποιος ας με βοηθήσει!

Στα σεμινάρια για τα νέα βιβλία του Γυμνασίου μας είπαν για κάποιες ενότητες που πρέπει να διδάξουμε στην Β' Γυμνασίου ΠΡΙΝ μπούμε στο καινούριο βιβλίο.

Ως έξυπνοι Ελληνάρες που είμασταν, κανένας μας δε θεώρησε χρήσιμο να σημειώσει τις ενότητες αυτές και δε μπορώ να τις βρω πουθενά!

Αν κάποιος θυμάται ποιες είναι ή αν υπάρχουν κάπου στον ιντερνετ, παρακαλώ ας βοηθήσει, γιατί βλέπω να αφήνω κενό το βιβλίο ύλης μέχρι τα Χριστούγεννα!!!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:31 »

Αποσυνδεδεμένος mariajoakina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 10:43:41 μμ »
Μας είπαν να διδάξουμε 15 διδακτικές ώρες το κεφάλαιο 7 του καινούριου  βιβλίου της Α Γυμνασίου ( το κεφάλαιο των αρνητικών αριθμών) και από το ίδιο βιβλίο να διδάξουμε 7 ώρες το κεφάλαιο που αναφέρεται στη συμμετρία.

Αποσυνδεδεμένος sybe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2007, 10:47:58 μμ »
Στάλθηκε εγκύκλιος
Αν μπεις στο http://clubs.pathfinder.gr/MATHEMATICA/
τράπεζα θεμάτων -> οδηγίες
θα την βρεις όλην
αντιγράφω για τη β΄γυμνασίου

"... Συγκεκριμένα προτείνεται:
1. Να διατεθούν συνολικά δεκαπέντε διδακτικές ώρες για τη διδασκαλία του Κεφαλαίου7 (θετικοί και αρνητικοί αριθμοί) του α' μέρους του νέου σχολικού βιβλίου των μαθηματικών της α' γυμνασίου και σύμφωνα με το νέο Α.Π.Σ
2. Να διατεθούν συνολικά επτά διδακτικές ώρες για τη διδασκαλία της παραγράφου 2.1 (συμμετρία ως προς άξονα), της παραγράφου 2.2 (άξονας συμμετρίας), της παραγράφου 2.4 (συμμετρία ως προς σημείο), της παραγράφου 2.5 (κέντρο συμμετρίας) του κεφαλαίου 2 του β μέρους του νέου σχολικού βιβλίου των μαθηματικών της α' γυμνασίου και σύμφωνα με το νέο Α.Π.Σ
Μετά την ολοκλήρωση της διδασκαλίας των παραπάνω ενοτήτων θα ακολουθήσει η διδασκαλία των μαθηματικών της β' γυμνασίου από το νέο σχολικό βιβλίο με τις ακόλουθες διαφοροποιήσεις:
Μέρος Α: Άλγεβρα
α) για την παράγραφο 2.1 (τετραγωνική ρίζα θετικού αριθμού) να διατεθούν δύο διδακτικές ώρες, αντί των τριών
β) για την παράγραφο 3.4 (η συνάρτηση y =ax+b) να διατεθούν δύο διδακτικές ώρες αντί των τριών. Να εξαιρεθεί η διδασκαλία της εξίσωσης της μορφής αχ +β y =γ, του προσδιορισμού των σημείων τομής των αξόνων και της ευθείας αχ+βy=γ, καθώς και της εύρεσης της εξίσωσης μια ευθείας από δύο σημεία της γραφικής της παράστασης.
γ) για την παράγραφο 4.1 (βασικές έννοιες της στατιστικής:πληθυσμός -δείγμα) να διατεθεί 1 διδακτική ώρα, αντί των 2
δ) για την παράγραφο 4.2 να διατεθούν 2 ώρες, αντί των 3
ε) η παράγραφος 4.4 να μη διδαχθεί
στ) η παράγραφος 4.5 να διατεθούν 2 ώρες αντί 5 και η διδασκαλία της να περιοριστεί μόνο στην εύρεση της μέσης τιμή και διαμέσου μιας διακριτής κατανομής

Μέρος Β΄Γεωμετρία:
α) για τη διδασκαλία της παραγράφου 1.1, της 1.2, της 1.3 να διατεθούν (για επανάληψη και μόνο 3 ώρες.
β) να μη διδαχθούν οι 2.3 και 2.7
γ) για την 3.1 να διατεθούν 3 ώρες αντί των 2. Η επιπλέον μία ώρα να διατεθεί για την επανάληψη της έννοιας της επίκεντρης γωνίας, της σχέσης της επίκεντρης και του αντίστοιχου τόξου της
δ) για την 4.1 να διατεθεί 1 ώρα αντί των 2
ε) να μην διδαχθεί η 4.7

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2007, 09:03:06 πμ »
Παιδιά χίλια ευχαριστώ για την άμεση και έγκυρη πληροφόρηση!
Καλή σχολική χρονιά σε όλους!
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:31 »

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 16, 2008, 09:35:28 μμ »
Οι παράγραφοι 2.5 - 2.6 - 2.7 που αναφέρονται στα διανύσματα θα διδαχθούν φέτος στην β' γυμνασίου;
Κι αν ναι , πότε ; Μετά την παράγραφο 2.4 (τριγωνομετρικοί αριθμοί των 30 , 45 , 60 μοιρών);

Επίσης , θα διδαχθεί η στατιστική (κεφ. 4ο);
Γιατί τα προηγούμενα χρόνια (από ότι θυμάμαι - τουλάχιστον στα σχολεία της περιοχής) αυτό δεν γινόταν...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2011, 12:37:43 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 16, 2008, 11:10:39 μμ »

Δε πιστεύω, και εύχομαι όχι,εδώ έχουμε πρόβλημα με την πρόσθεση ετερόσημων αριθμών,διανύσματα θα κάνουμε?


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 17, 2008, 03:31:43 μμ »
peri2005  για την τριγωνομετρία δεν θα διδαχθει η παράγραφος 2.3 (Μεταβολές ημίτονου, συνημίτονου και εφαπτομένης )
Επίσης δεν  θα διδαχθει η παράγραφος 2.7 απο τα διανύσματα και απο την Στατιστική δεν θα διδαχθει η παράγραφος 4.4 (Ομαδοποίηση )


Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 07:13:23 μμ »
Ναι, έχει βγει εγκύκλιος, καλά τα λέει το vikoulaki.
Μακάρι να προλάβουμε να πάμε μέχρι τη Στατιστική, γιατί είναι από τα λίγα κεφάλαια στα οποία μπορεί και να ενδιαφερθεί το σύνολο των μαθητών.

Παιδιά εσείς που περίπου είστε στην ύλη;
Εγώ τώρα μπαίνω στο 3ο κεφάλαιο Άλγεβρα και στη Γεωμετρία είμαι κι εγώ στη 2.4
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 07:54:04 μμ »
Στην Αλγεβρα θα μπω αύριο :Αρρητοι και Γεωμετρία ασκήσεις στο Πυθαγόρειο
Πάντως Στατιστική θα προσπαθήσω να το κάνω όλο.Ετσι πληροφοριακά ο μικρός μου που είναι 5 Δημοτικού έκαναν για μέσο όρο και ο Δάσκαλος τους έδωσε ασκήσεις σαν αυτές της γενικής στην Γ΄Λυκείου με την ομάδα Μπάσκετ

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2008, 09:39:22 μμ »

Άντε, με το καλό να μπει και η κβαντομηχανική στα προνήπια! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 08:20:27 μμ »
Σήμερα εδω πραγματοποιήθηκε παιδαγωγική συνάντηση με εισηγητή τον Κύριο Πολύζο και  με θέμα:"Το οραμα του Curriculum των γυμνασιακών μαθηματικων"
Τόνισε να διδαχθούν τα διανύσματα ειδικά την πρόσθεση και αφαίρεση μια και τα παιδιά έχουν πρόβλημα στην Φυσική .Το ίδιο και για την Στατιστική και μάλιστα τόνισε οτι ο χαρακτηρισμός των Μαθηματικών της β΄είναι Αλγεβρα-Στατιστική και Γεωμετρία -Τριγωνομετρία.Οπότε δεν πρεπει να αφήσουμε τίποτα


Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 09:48:12 μμ »
Τον Πολύζο τον γνωρίζω αρκετά, γιατί μας έκανε Απειροστικό Λογισμό στο Πανεπιστήμιο.
Αυτό που πρέπει να του πει κάποιος, είναι να έρθει να τα κάνει αυτός στα σχολεία που διδάσκουμε και να δούμε που θα φτάσει.

Αν και ο ίδιος είναι τρομερός (σα διδάσκων εννοώ), νομίζω ότι δε θα διαφωνήσει.
Όταν το 90% των μαθητών έχει τεράστια γνωστικά προβλήματα, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πιάσει η τάξη κάποιο ρυθμό και να κυλάν ομαλά οι ενότητες.
Ακόμα και οι 1-2 που καταλαβαίνουν σε κάθε τάξη, μετά από δύο μαθήματα έχουν ξεχάσει εντελώς τα προηγούμενα...

Άρα, αυτό που μας λένε, είναι να τρέξουμε την ύλη και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Κι εγώ, αν είχα στο μυαλό μου το επίπεδο ενός πειραματικού σχολείου, ίσως είχα τις ίδιες απαιτήσεις.

Το κακό με αυτές τις απαιτήσεις, είναι ότι δεν έχεις το χρόνο για να καλύψεις 5 βασικά κενά, ώστε να μπορέσεις σιγά-σιγά να χτίσεις πάνω σ'αυτά.
Θα την προλάβουμε να την πούμε και τη στατιστική και τα διανύσματα. Το θέμα είναι πόσα από αυτά θα τα θυμούνται τα παιδιά μετά το καλοκαίρι.

Τέλος, μέχρι στιγμής, είναι μεγάλο πρόβλημα η εναλλαγή μεταξύ Άλγεβρας και Γεωμετρίας.
Πάνω που βλέπω κάποια σημάδια κατανόησης και από μέτριους μαθητές, πρέπει να σταματήσουμε π.χ. τις ρίζες και να αρχίσουμε τα ημίτονα.
Είναι μεγάλη απογοήτευση για κάποια παιδιά, που χάνουν το όποιο ενδιαφέρον τους είχε δημιουργηθεί από τη συμμετοχή τους.
Ίσως φταίει και σ'αυτό το χαμηλό επίπεδο, δεν ξέρω.

Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 24, 2008, 11:20:28 μμ »

Τέλος, μέχρι στιγμής, είναι μεγάλο πρόβλημα η εναλλαγή μεταξύ Άλγεβρας και Γεωμετρίας.
Πάνω που βλέπω κάποια σημάδια κατανόησης και από μέτριους μαθητές, πρέπει να σταματήσουμε π.χ. τις ρίζες και να αρχίσουμε τα ημίτονα.
Είναι μεγάλη απογοήτευση για κάποια παιδιά, που χάνουν το όποιο ενδιαφέρον τους είχε δημιουργηθεί από τη συμμετοχή τους.
Ίσως φταίει και σ'αυτό το χαμηλό επίπεδο, δεν ξέρω.



Κι εγώ έχω ακούσει αρκετά παράπονα από τους συναδέλφους καθηγητές για αυτή την εναλλαγή.

Μήπως πρέπει να το ξανασκεφτούν οι υπεύθυνοι για του χρόνου;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Μαθηματικά Β' Γυμνασίου
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 25, 2008, 12:05:17 πμ »
Οι παλιοί καθηγητές που έκαναν χρόνια με τα προηγούμενα βιβλία και είχαν μάθει να δουλεύουν τα κεφάλαια με τη σειρά, κάπου είναι και λογικό να ψιλογκρινιάζουν (σε πολλούς δεν αρέσουν οι αλλαγές).
Αλλά κι εγώ που κάνω πρώτη φορά σε Γυμνάσιο και, παρόλο που μου αρέσουν πολύ τα νέα βιβλία (ειδικά της Γ), αντιμετωπίζω σοβαρές δυσκολίες.
Διατηρώ μια επιφύλαξη, μήπως και τυχόν καλύτεροι μαθητές το συνηθίζουν αμέσως και τσουλάει.

Ένας τύπος στα ΠΕΚ, μάλιστα, είχε αδιαφορήσει τελείως για την εγκύκλιο, τα σεμινάρια, κλπ και έπιασε το βιβλίο με τη σειρά από την αρχή!!!
Το χειρότερο ήταν ότι (μάλλον) το έκανε από αμέλεια!!

Επίσης, μια παρατήρηση:
Μας είπαν στα σεμινάρια να κάνουμε στη Γεωμετρία το Πυθαγόρειο θεώρημα (1.4) πρωτού κάνουμε στην Άλγεβρα τις ρίζες (2.1), πράγμα λογικό.
Έλα όμως που στην επόμενη παράγραφο από το Πυθαγόρειο (2.1 - Εφαπτομένη οξείας γωνίας) έχει ένα σχόλιο (Σχόλιο 1 - σελ. 137) που απαιτεί να έχει γίνει και η παράγραφος 3.2 από την Άλγεβρα!!
Αυτό, φανερώνει, κατ'εμέ, ότι και οι ίδιοι αρχικά σκεφτόντουσαν να γίνει το βιβλίο με τη σειρά.
(Αλλά, πάλι, τι θα γινότανε στις ρίζες αν δεν είχε γίνει πρώτα το Πυθαγόρειο;)

Μάλλον του χρόνου θα πρέπει να πάει κεφάλαιο-κεφάλαιο (τουλάχιστον η Β), αλλά με την εξής σειρά στην αρχή: 1ο κεφ. Αλγεβρας, μετά 1ο και 2ο Γεωμετρίας, μετά 2ο και 3ο Άλγεβρας και μετά όπως να'ναι. Η απλά να αφαιρεθεί το σχόλιο αυτό.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.