*

Αποστολέας Θέμα: Συνάφεια Μεταπτυχιακού  (Αναγνώστηκε 46076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #84 στις: Οκτώβριος 08, 2022, 01:29:52 πμ »
Υπάρχει συνάδελφος που να εργάζεται πρωτοβάθμια (κυρίως) αλλά και για δευτεροβάθμια θα ήθελα απαντήσεις και να του/της έχει αναγνωριστεί ως συναφές μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:35 »

Αποσυνδεδεμένος fivi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #85 στις: Μάρτιος 22, 2023, 11:09:03 μμ »
Γενικά για τη συνδρομή ή όχι συνάφειας του μεταπτυχ με το αντικειμενο της θεσης  αποφαίνεται το Πυσδε. Αν απορριφθεί η αιτηση αναγνωρισης μεταπτυχ λογω μη συναφειας εχει τη δυνατοτητα ο εκπκος να υποβάλλει ενσταση που θα εξεταστει από ειδική τριμελή επιτροπή, η οποία συγκροτείται με απόφαση του Υπουργού Διοικητικής Ανασυγκρότησης για τριετή θητεία και αποτελείται από μέλη του ΑΣΕΠ που προτείνονται από τον Πρόεδρό του (μεσω της δδε αποστέλλεται η ενσταση στο ασεπ).
Ενώ στην ειδική εκπαιδευση υπάρχουν συγκεκριμενα κριτηρια συναφειας στην γενική δεν υπάρχουν . Το κάθε πυσδε γνωμοδοτει χωρις να εχει θεσμοθετημενα κριτηρια παρα μονο την οδηγια να ελεγχεται και το περιεχομενο των μεταπτυχιακων σπουδών όπως αυτό προκυπτει από την αναλυτική κατασταση βαθμολογιας και ιδιαιτερα το θεμα της διπλωματικής. Αν λοιπον δεν αποδιδεται συναφεια (από το πυσδε) στο Μεταπτυχ βασει του τιτλου του, τοτε το πυσδε δυναται να αποδωσει συναφεια επειδη καποια μαθηματα ή το θεμα διπλωμ εργασιας ειχαν συναφεια με τα καθηκοντα της θεσης του εκπκου.
Πρακτικα και από οσα γνωρίζω από τις σχετικές διαδικασιες που ακολουθει το πυσδε στο οποιο υπηρετώ, δινεται συναφεια στο μεταπτυχ εάν ο τιτλος του αφορά ζητήματα της εκπσης γενικοτερα ή ζητηματα διοικησης της εκπσης πχ αποδίδεται συναφεια προς ολες τις ειδικοτητες της δευτεροβαθμιας σε μεταπτυχ που αφορά αυτό που λες «αναλυτικά προγραμματα και διδασκαλια» γιατι εκπονουνται αναλυτ προγραμμ σπουδων στην δευτεροβ εκπση. Επισης αποδίδεται συναφεια σε μεταπτ στη διοικηση σχολικων μοναδων γιατι ένα από τα εν δυναμει καθηκοντα ενός εκπκου είναι και η υπηρεσια σε θεση ευθυνης ως διευθυντ-ης/τρια. Επισης γνωριζω ότι σε αιτηση αναγνωρισης μεταπτυχ ενός πε03 στη διοικηση ολικης ποιοτητας αποδόθηκε συναφεια λογω του ότι το θεμα της διπλωματικης αφορούσε ζητήματα της δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης και η  ερευνα υλοποιηθηκε σε σχολεια δευτεροβαθμιας, ενω ο τιτλος θεωρηθηκε, κατ αρχας, οτι δεν εχει συναφεια με τα καθηκοντα της θεσης ενος μαθηματικού.
 Επισης σε αιτηση αποδοσης συνάφειας ενός πε02 για μεταπτυχ στην ορθοδοξη θεολογια υπηρχε μεγαλος προβληματισμος για το αν θα έπρεπε να δοθει ή όχι, αλλα τελικα δοθηκε λογω του ότι εχει τη δυνατοτητα να αναλαβει με Γ αναθεση θρησκευτικα στο γυμνασιο ενας φιλολογος, παρολα αυτά υπηρχε όμως ο προβληματισμος ότι στην πραξη  η Γ αναθεση είναι πολύ μακρινο ενδεχομενο για έναν φιλολογο.
Επισης εχω ακουσει από αναπληρωτες να τοιυς αναγνωριζεται σε καποιο πυσδε το μεταπτυχ τους και να μην αναγνωριζεται σε ένα άλλο πυσδε
Δικαιολογείται ο τίτλος του μεταπτυχιακού να εμπεριέχει τη λέξη "εκπαίδευση" και να μην αποδίδεται συνάφεια; Πυσδε εξέδωσε τέτοια απόφαση. Υπάρχουν σχετικές εργασίες που αποδεικνύουν τη συνάφεια με την εκπαίδευση. Τι πρέπει να κάνει ο εκπαιδευτικός; Κατάθεση ένστασης στη δευτεροβάθμια με επισύναψη των εργασιών ή λόγω τίτλου με ρητή αναφοράς εκπαίδευσης δε χρειάζεται; Σε περίπτωση αναγνώρισης θα αποδοθεί το ΜΚ από την αρχική αίτηση ή από την ένσταση; Να αναφέρω ότι η απόρριψη κοινοποιήθηκε με καθυστέρηση ημερών. 

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #86 στις: Μάρτιος 22, 2023, 11:46:54 μμ »
Υπάρχει συνάδελφος που να εργάζεται πρωτοβάθμια (κυρίως) αλλά και για δευτεροβάθμια θα ήθελα απαντήσεις και να του/της έχει αναγνωριστεί ως συναφές μεταπτυχιακό στην Εκπαίδευση Ενηλίκων;

αν κοιτάξεις στη Διαύγεια, θα δεις πάμπολλες περιπτώσεις αναγνώρισης του εν λόγω μεταπτυχιακού ως συναφούς.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 22, 2023, 07:13:21 μμ »
Συνάδελφοι τα φώτα σας! Θέλω να κάνω μεταπτυχιακό ετήσιο 90 πιστωτικών μονάδων, με συνάφεια ελληνική φιλολογία και αναγνώριση δοαταπ. Ποια μου προτείνετε?ενδιαφέρομαι κυρίως για εκπαιδευτική ψυχολογία, εκπαιδευτική συμβουλευτική και διοίκηση εκπαιδευτικών μονάδων . Σίγουρα όχι ειδικής . Μπορείτε να στείλετε και πμ.θα εκτιμούσα πολύ κάθε βοήθεια καθώς έχω λίγο χαθεί ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:56:35 »

Αποσυνδεδεμένος dimitris75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 22, 2023, 10:28:55 μμ »
Καλησπέρα στους συναδέλφους και καλό μήνα!! Έχω και εγώ μια ερώτηση. Μεταπτυχιακα που είναι αναγνωρισμένα από ατεεν τι γίνεται? Γνωρίζει κανείς?

Εδώ σηκώνει πολύ κουβέντα .....βλέπω τριμελής ΑΣΕΠ να μην προλαβαίνει τις αιτήσεις συνάφειας λόγω του άρθρου 305 του ν.4957/2022 περί ακαδημαϊκής αναγνώρισης
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 23, 2023, 10:54:15 πμ από dimitris75 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 26, 2023, 11:50:46 μμ »
Συνάδελφοι τα φώτα σας! Θέλω να κάνω μεταπτυχιακό ετήσιο 90 πιστωτικών μονάδων, με συνάφεια ελληνική φιλολογία και αναγνώριση δοαταπ. Ποια μου προτείνετε?ενδιαφέρομαι κυρίως για εκπαιδευτική ψυχολογία, εκπαιδευτική συμβουλευτική και διοίκηση εκπαιδευτικών μονάδων . Σίγουρα όχι ειδικής . Μπορείτε να στείλετε και πμ.θα εκτιμούσα πολύ κάθε βοήθεια καθώς έχω λίγο χαθεί ..

Συνήθως τα ετήσια (2 εξαμήνων) έχουν 60 πιστωτικές μονάδες, όσα έχουν και θερινή περίοδο φτάνουν τις 75 μονάδες ενώ των 90 μονάδων είναι 3 εξαμήνων. Άρα, μιλάμε για ετήσιο (2 εξαμήνων και 60 μονάδων) ή για 90 μονάδων (3 εξαμήνων);

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 27, 2023, 10:21:52 πμ »
Συνήθως τα ετήσια (2 εξαμήνων) έχουν 60 πιστωτικές μονάδες, όσα έχουν και θερινή περίοδο φτάνουν τις 75 μονάδες ενώ των 90 μονάδων είναι 3 εξαμήνων. Άρα, μιλάμε για ετήσιο (2 εξαμήνων και 60 μονάδων) ή για 90 μονάδων (3 εξαμήνων);
γιατι δεν βλεπεις μεταπτυχιακα στο πανεπιστημιο λευκωσιας που εχει στο σαιντ τους; ολα αυτα εχουν 90 πιστωτικες μοναδες, δινουν κ υποτροφια 14% σε ελληνες φοιτητες εξ αποστασεως εξετασεις  την αναγνωριση την εχεις πλεον σε τουλαχιστον 27
 μερες απο την ημερομηνια υποβολης αιτησης  στο μειλ σου. καλη τυχη!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2023, 10:26:06 πμ από paraskaevi »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 27, 2023, 11:40:25 μμ »
3 εξαμηνων βρήκα με 90 και 120 μονάδες . Έστειλα μήνυμα σε όλα τα πανεπιστήμια της Κύπρου αλλά κάτω από 5.000 ευρώ δεν βρήκα .. μου αρέσει η δημιουργική γραφή του απθ και δυτικής Μακεδονίας αλλά δεν ξέρω αν έχει συνάφεια με φιλολογίας .. γνωρίζει κάποιους ? Επίσης και Αιγαίου βρήκα ένα καλό αλλά δεν έχω επίπεδο αγγλικών γ1..

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 28, 2023, 01:00:04 πμ »
3 εξαμηνων βρήκα με 90 και 120 μονάδες . Έστειλα μήνυμα σε όλα τα πανεπιστήμια της Κύπρου αλλά κάτω από 5.000 ευρώ δεν βρήκα .. μου αρέσει η δημιουργική γραφή του απθ και δυτικής Μακεδονίας αλλά δεν ξέρω αν έχει συνάφεια με φιλολογίας .. γνωρίζει κάποιους ? Επίσης και Αιγαίου βρήκα ένα καλό αλλά δεν έχω επίπεδο αγγλικών γ1..
Η δημιουργική γραφή σαφώς κι έχει συνάφεια με φιλολογία.
Της Κύπρου είναι πράγματι είναι λίγο ακριβά. Στα ελληνικά ΑΕΙ θα βρεις οικονομικότερα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos76

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 28, 2023, 01:03:59 πμ »
3 εξαμηνων βρήκα με 90 και 120 μονάδες . Έστειλα μήνυμα σε όλα τα πανεπιστήμια της Κύπρου αλλά κάτω από 5.000 ευρώ δεν βρήκα .. μου αρέσει η δημιουργική γραφή του απθ και δυτικής Μακεδονίας αλλά δεν ξέρω αν έχει συνάφεια με φιλολογίας .. γνωρίζει κάποιους ? Επίσης και Αιγαίου βρήκα ένα καλό αλλά δεν έχω επίπεδο αγγλικών γ1..

Δημιουργική γραφή στο ΕΑΠ με 3.700€. Αιτήσεις έως 31/5.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 29, 2023, 08:30:24 πμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 03, 2023, 12:25:38 πμ »
Κσλησπέρα. Στον ΑΣΕΠ συνεχιζει να μοριοδοτειται οποιοδηποτε μεταπτυχιακο ανεξαρτήτως συνάφειας?  Το μεταπτυχιακο ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΕΣ του ΕΑΠ θα δινει μόρια στον ΑΣΕΠ για φιλόλογο?  Το αρχαίο θέατρο διδάσκεται στα σχολεια (π.χ. Ελενη, Αντιγόνη)..

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 03, 2023, 12:31:36 πμ »
Ναι, το ΑΣΕΠ μοριοδοτεί κάθε μεταπτυχιακό με 20 μόρια. Η συνάφεια κρίνεται από τα ΠΥΣΔΕ. Λογικά το μεταπτυχιακό που αναφέρεις θα θεωρηθεί συναφές του κλάδου των φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: Συνάφεια Μεταπτυχιακού
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 03, 2023, 12:41:49 πμ »
Ναι, το ΑΣΕΠ μοριοδοτεί κάθε μεταπτυχιακό με 20 μόρια. Η συνάφεια κρίνεται από τα ΠΥΣΔΕ. Λογικά το μεταπτυχιακό που αναφέρεις θα θεωρηθεί συναφές του κλάδου των φιλολόγων.
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 395
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.