*

Αποστολέας Θέμα: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες  (Αναγνώστηκε 31928 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 16, 2015, 02:38:26 μμ »
Ας πρωτοτυπήσει τότε το υπουργείο παιδείας και η κυβέρνηση (μιας και ο πρωθυπουργός είχε πει το Φεβρουάριο ότι θα πρωτοτυπήσει... εφαρμόζοντας τελικά μνημόνιο!), εφαρμόζοντας φινλανδικά κλπ μοντέλα με 10-15μελή τμήματα, ε;  ::)
Αν πάνε με την "εργαλειοθήκη του ΟΑΣΑ" και εφαρμόσουν 22 ώρες για όλους, τότε ούτε καν 35 μαθητές ανά τμήμα δεν θα απαιτηθεί. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο καταστροφικό βέβαια.
Καταρχήν 35αρια τμήματα είναι δύσκολο να φτιαχτούν γιατί οι περισσότερες αίθουσες είναι μικρές..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:10 »

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 17, 2015, 06:43:50 μμ »
Καταρχήν 35αρια τμήματα είναι δύσκολο να φτιαχτούν γιατί οι περισσότερες αίθουσες είναι μικρές..

Δεν είναι δύσκολο.  Αριστερά δεν έχουμε;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2015, 06:45:29 μμ από my8os »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 17, 2015, 08:10:30 μμ »
Καταρχήν 35αρια τμήματα είναι δύσκολο να φτιαχτούν γιατί οι περισσότερες αίθουσες είναι μικρές..

Συνάδελφε διδάσκω σε αίθουσα εμβαδού 16 τετραγωνικών από τα οποία τα 7 καλύπτονται από τα γραφεία των υπολογιστών. Υπάρχουν 9 ολόκληρα τετραγωνικά για τους μαθητές, τις καρέκλες και εμένα. Δεν υπάρχει πίνακας, καρέκλα ή γραφείο εκπαιδευτικού (δε συζητάω για υπολογιστή) . Φυσικά όσες φορές απευθύνθηκα προς διάφορες πλευρές για το πρόβλημα καταλαβαίνεις τι πήρα. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως αν πάρω οργανική στο συγκεκριμένο σχολείο θα ξεκινήσω την παρουσία μου εκεί με απεργία πείνας αλυσοδεμένος έξω από το σχολείο μέχρι να βρεθεί λύση. Δυστυχώς κανείς δεν ενδιαφέρεται. Πας μετά στο Β επίπεδο και φτιάχνεις ή σου δίνουν σενάρια για παιχνίδια ρόλων και άλλα ωραία που παίρνουν ως δεδομένο μια αίθουσα που δεν υπάρχει. Θέλω με άλλα λόγια να πω πως δεν τους ενδιαφέρει. Θα σου πουν κόψε το λαιμό σου και να κάνεις μάθημα.

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 17, 2015, 08:37:22 μμ »
Αξίζει να το διαβάσετε για να δείτε τι σημαίνει "εργαλειοθήκη ΟΟΣΑ" στην εκπαίδευση :

http://online-pressblog.blogspot.gr/2015/08/21_14.html


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:23:10 »

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 17, 2015, 08:44:11 μμ »
Συνάδελφε διδάσκω σε αίθουσα εμβαδού 16 τετραγωνικών από τα οποία τα 7 καλύπτονται από τα γραφεία των υπολογιστών. Υπάρχουν 9 ολόκληρα τετραγωνικά για τους μαθητές, τις καρέκλες και εμένα. Δεν υπάρχει πίνακας, καρέκλα ή γραφείο εκπαιδευτικού (δε συζητάω για υπολογιστή) . Φυσικά όσες φορές απευθύνθηκα προς διάφορες πλευρές για το πρόβλημα καταλαβαίνεις τι πήρα. Έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως αν πάρω οργανική στο συγκεκριμένο σχολείο θα ξεκινήσω την παρουσία μου εκεί με απεργία πείνας αλυσοδεμένος έξω από το σχολείο μέχρι να βρεθεί λύση. Δυστυχώς κανείς δεν ενδιαφέρεται. Πας μετά στο Β επίπεδο και φτιάχνεις ή σου δίνουν σενάρια για παιχνίδια ρόλων και άλλα ωραία που παίρνουν ως δεδομένο μια αίθουσα που δεν υπάρχει. Θέλω με άλλα λόγια να πω πως δεν τους ενδιαφέρει. Θα σου πουν κόψε το λαιμό σου και να κάνεις μάθημα.
Μα το ξέρω συνάδελφε..
Σε πολλά σχολεία υπάρχουν μικρές αίθουσες για τους μαθητές..
Δεν μπορούν να το γενικεύσουν γιατί δεν υπάρχουν οι υποδομές..

Αποσυνδεδεμένος oinolatris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 106
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 26, 2015, 03:00:28 μμ »
Λέτε με τις εκλογές να γλιτώσουμε για φέτος την αύξηση ή όχι

Αποσυνδεδεμένος Σπυρίδων ΠΕ03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την ομορφιά της πορείας κόντρα σε θύελλα
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 26, 2015, 04:18:06 μμ »
Δεν προλαβαίνουν ούτε τους νοιάζει να κάνουν αύξηση τώρα, αφού παραιτούνται.
Να ξέρεις όμως οτι θα είναι πολύ εύκολο και πολύ πιθανό να αποφασιστεί απο την νέα πολυκομματική κυβέρνηση για την επόμενη χρονιά 2016-2017.
Πάνω απ΄τα κάστρα υπάρχουν τ΄άστρα.
Πάνω στα κάστρα υπάρχει μια γλάστρα.
Κάτω απ΄ τα κάστρα ντυμένος στα άσπρα,
μου πέφτει η γλάστρα και βλέπω τ΄άστρα.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 26, 2015, 05:10:43 μμ »
 Αυτό είναι κάπως μακρινό σενάριο! Πολλά μπορεί να γίνουν ως το 2016 - 2017...
  

Αποσυνδεδεμένος Σπυρίδων ΠΕ03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την ομορφιά της πορείας κόντρα σε θύελλα
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 26, 2015, 05:15:41 μμ »
Σωστά, μπορεί και να πεθάνω οπότε γλιτώνω την αύξηση.
Πάνω απ΄τα κάστρα υπάρχουν τ΄άστρα.
Πάνω στα κάστρα υπάρχει μια γλάστρα.
Κάτω απ΄ τα κάστρα ντυμένος στα άσπρα,
μου πέφτει η γλάστρα και βλέπω τ΄άστρα.

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 26, 2015, 06:46:42 μμ »
Αυτό είναι κάπως μακρινό σενάριο! Πολλά μπορεί να γίνουν ως το 2016 - 2017...
Θα είναι κάπως δύσκολο από την πρώτη χρονιά της επόμενης κυβέρνησης να αποφασίσει αύξηση..

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 26, 2015, 07:14:57 μμ »
Ίσα ίσα:όταν κυβερνούν πολλά κόμματα μαζί, δεν έχουν να φοβηθούν και πολλά, άρα αλωνίζουν. Αλλιώς φέρεται ένα κόμμα που έχει 160 βουλευτές και όλοι οι υπόλοιποι είναι εναντίον του και αλλιώς όταν κυβερνούν 3-4 κόμματα διαφορετικά που έχουν 170 -180 βουλευτές και οι υπόλοιποι 120 είναι κάποια κόμματα 'ακραία', με την έννοια ότι δεν ανήκουν στον ευρύτερο κεντρώο χώρο. Εγώ φοβάμαι ότι θα το θέσουν ως υποχρέωσή μας στην κοινωνία που υπηρετούμε μέσα από τα σχολεία. Αν όμως ήθελαν να κάνουν ότι καλύτερο για την κοινωνία δεν θα έπρεπε να αποσπάσουν ή να μετατάξουν κανένα από θέση μάχιμου εκπαιδευτικού σε θέση διοικητικού ή βιβλιοθηκάριου ή στις μητροπόλεις και μάλιστα χωρίς μόρια. Υπάρχουν διοικητικοί σε άλλες θέσεις που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά πολύ καλύτερα. Ας τους αναθέσουν και λίγη δουλειά από το υπουργείο παιδείας! Κάθε φορά που στερούν ένα εκπαιδευτικό από κάποιο σχολείο και αναγκάζουν άλλο ή άλλους να μοιραστούν τη δουλειά του, δεν στερούν από τους μαθητές την ποιότητα του μαθήματος που αξίζουν;

Αποσυνδεδεμένος -----

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5464
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 04-02
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 26, 2015, 07:38:55 μμ »
Ίσα ίσα:όταν κυβερνούν πολλά κόμματα μαζί, δεν έχουν να φοβηθούν και πολλά, άρα αλωνίζουν. Αλλιώς φέρεται ένα κόμμα που έχει 160 βουλευτές και όλοι οι υπόλοιποι είναι εναντίον του και αλλιώς όταν κυβερνούν 3-4 κόμματα διαφορετικά που έχουν 170 -180 βουλευτές και οι υπόλοιποι 120 είναι κάποια κόμματα 'ακραία', με την έννοια ότι δεν ανήκουν στον ευρύτερο κεντρώο χώρο. Εγώ φοβάμαι ότι θα το θέσουν ως υποχρέωσή μας στην κοινωνία που υπηρετούμε μέσα από τα σχολεία. Αν όμως ήθελαν να κάνουν ότι καλύτερο για την κοινωνία δεν θα έπρεπε να αποσπάσουν ή να μετατάξουν κανένα από θέση μάχιμου εκπαιδευτικού σε θέση διοικητικού ή βιβλιοθηκάριου ή στις μητροπόλεις και μάλιστα χωρίς μόρια. Υπάρχουν διοικητικοί σε άλλες θέσεις που μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά πολύ καλύτερα. Ας τους αναθέσουν και λίγη δουλειά από το υπουργείο παιδείας! Κάθε φορά που στερούν ένα εκπαιδευτικό από κάποιο σχολείο και αναγκάζουν άλλο ή άλλους να μοιραστούν τη δουλειά του, δεν στερούν από τους μαθητές την ποιότητα του μαθήματος που αξίζουν;
Ο χρόνος θα το δείξει..
Από τώρα δεν μπορούμε να ξέρουμε τίποτα..

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 26, 2015, 07:57:23 μμ »
Μα αν κυβερνούν συνασπισμένα 3-4 μικρά κόμματα και αρχίσουν να "αλωνίζουν", σε λίγους μήνες (γιατί δύσκολο να έχουμε πολιτική σταθερότητα με τέτοιες συνθήκες) δε θα υπάρχουν και δε θα αντιπροσωπεύονται καθόλου στο ελληνικό κοινοβούλιο! Άρα, μη βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα ότι οι 170 βουλευτές των 3-4 κομμάτων θα κάνουν ό,τι θέλουν χωρίς να λογαριάζουν τίποτε! Άλλωστε, ποιος μπορεί εύκολα να συνεργαστεί, χωρίς διαφωνίες και κόντρες, τη στιγμή μάλιστα που φαίνεται να χωρίζουν πολλά, ακόμη και τα κόμματα του κεντρώου χώρου (όπως γράφτηκε);
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Νέα Αυξήση ωραρίου ή Υπερωρίες
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 29, 2015, 04:47:05 μμ »
Aρχισαν οι παπαροπλημμυρες.Ζηταει αυξηση-νεα-του ωραριου των εκπαιδευτικων ο Φορτσακης.Η τεχνολογια του διακτινισμου σε 8 σχολεια δεν εχει εφευρεθει ακομη.Δεν μας λεει ομως ποσες πιστωσεις εχουν υφαρπαξει απο τους διοριστεους ΑΣΕΠ και γενικα απο την Πρωτοβαθμια-Δευτεροβαθμια,οι Πανεπιστημιακοι που σφιχταγκαλιαζονται με την εκαστοτε πολιτικη εξουσια.Ου να χαθειτε!Ακομη και τωρα 500 πιστωσεις κατευθυνονται στην Τριτοβαθμια.Αντε και βουλωστε το πια!
 
 https://www.alfavita.gr/arthron/o-th-fortsakis-nd-rotaei-sti-voyli-giati-den-ayxanetai-orario-ton-ekpaideytikon
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 329
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.