*

Αποστολέας Θέμα: Ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο για τη σχολική αποτυχία  (Αναγνώστηκε 1247 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Morcheeba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αγαπητοί συνάδελφοι, ζητώ τη συμμετοχή σας σε μία εμπειρική μελέτη η οποία διερευνά τις απόψεις των Ελλήνων εκπαιδευτικών για τα αίτια της σχολικής αποτυχίας. Συγκεκριμένα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και σε εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας, των εξής ειδικοτήτων: Φιλόλογοι, Μαθηματικοί, Φυσικών επιστημών. Η συμμετοχή σας συνίσταται στην ηλεκτρονική συμπλήρωση ενός ερωτηματολογίου, απαντώντας αυθόρμητα και με ειλικρίνεια στις ερωτήσεις του. Οι απαντήσεις είναι ανώνυμες και το σύνολο των ερωτήσεων είναι "κλειστού" τύπου. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και το χρόνο που αφιερώνετε.

Πατώντας σε αυτό το σύνδεσμο μεταφέρεστε αυτόματα στο ερωτηματολόγιο και μπορείτε να κάνετε τη συμπλήρωση.
https://docs.google.com/forms/d/1GGg-icihv81A14D07h2c2hCKPfbAhvB5QRdBz-wm-0Q/viewform?usp=send_form

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο για τη σχολική αποτυχία
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 05:58:43 μμ »
Μόλις το απάντησα, είναι εύκολο και απαιτεί ελάχιστο χρόνο!

Έχω κάποιες ενστάσεις ως προς τη διατύπωση των ερωτήσεων, πειράζει;  :P

Αποσυνδεδεμένος Morcheeba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο για τη σχολική αποτυχία
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 06:15:16 μμ »
Καθόλου δεν πειράζει! Αν θες μπορείς να μου πεις τις ενστάσεις σου, χρήσιμο θα μου ήταν :)

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο για τη σχολική αποτυχία
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 06:29:11 μμ »
Έλα που δεν μπορώ να ξαναμπώ! Τέλος πάντων, το βασικότερο -το οποίο αναφέρω γιατί με δυσκόλεψε στο να δώσω ακριβείς απαντήσεις- είναι ότι θεωρεί όλους τους αδύναμους μαθητές ένα ενιαίο σύνολο. Δηλαδή, στις ερωτήσεις αν δίνω περισσότερο χρόνο στους αδύνατους μαθητές ή αν δίνω ενθάρρυνση ή δε θυμάμαι τι άλλο κάνω, δεν ισχύει μια απάντηση για όλους τους μαθητές. Σε γενικές γραμμές, κάποια πράγματα είναι καλά για όλους τους μαθητές. Κάποιοι μαθητές όμως είναι αδύνατοι λόγω αυτοπεποίθησης, κάποιοι γιατί δεν έχουν κίνητρο για μάθηση, κάποιοι γιατί έχουν κενά τα οποία είναι δύσκολο να καλυφθούν μέσα στην τάξη, κάποιοι γιατί έχουν κάποιο δικό τους προσωπικό ή οικογενειακό θέμα που δεν τους αφήνει να αφιερώσουν όσο χρόνο θα ήθελαν στο σχολείο, κάποιοι για τον συδυασμό όλων των παραπάνω και μερικών ακόμα που δεν μου έρχονται τώρα. Αυτό περισσότερο. Ξέρω ότι στην ποσοτική έρευνα κάποια πράγματα ομαδοποιούνται εκ των πραγμάτων για λόγους πρακτικούς. Απλώς το επισημαίνω, γιατί όντως δεν ήξερα πώς ακριβώς να απαντήσω στη συγκεκριμένη ομάδα ερωτήσεων.
Αυτά. Μου αρέσει πολύ το θέμα σου!  ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Morcheeba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο για τη σχολική αποτυχία
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 25, 2016, 07:01:17 μμ »
Πολύ ενδιαφέρων σχολιασμός και θα τον λάβω υπόψη. Σίγουρα δεν μπορώ να τροποποιήσω τώρα το ερωτηματολόγιο, αλλά θα τον αξιοποιήσω στη συζήτηση των αποτελεσμάτων και σε πιθανή μελλοντική διερεύνηση!

Αποσυνδεδεμένος Morcheeba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο για τη σχολική αποτυχία
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 01, 2016, 01:19:52 μμ »
Ανανεώνω τον σύνδεσμο για το ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο. Παρακαλώ, όποιος έχει χρόνο και διάθεση, ας το συμπληρώσει. Επίσης, είμαι στη διάθεση όποιας/ όποιου βρίσκεται, όπως κι εγώ,  στη φάση εκπόνησης Δ.Ε και ιδίως στην "επίπονη" φάση αναζήτησης διαθέσιμου δείγματος.

Το ερωτηματολόγιο αφορά τις απόψεις των εκπαιδευτικών, Αβαθμιας και Ββάθμιας εκπαιδευσης, για τη σχολική αποτυχία.
Ευχαριστώ!

https://docs.google.com/forms/d/1GGg-icihv81A14D07h2c2hCKPfbAhvB5QRdBz-wm-0Q/viewform?usp=send_form

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159853
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 650
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 592
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.124 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.