*

Αποστολέας Θέμα: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις  (Αναγνώστηκε 4167 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sunny06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 06:20:12 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος γιατί δεν ξέρω τι ισχύει και πως μπορώ να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου. Προσλαμβάνομαι προς τα τέλη Νοέμβρη και τοποθετούμαι σε ένα μακρινό σχολείο μες στο νομό που προσλήφθηκα. Όταν παρουσιάστηκα στη διέυθυνση, ο Προισάμενος με ενημέρωσε οτι υπήρχαν μόνο αυτά τα τέσσερα σχολεία, πολύ μακριά από την πρωτεύουσα του νομού και μου είπε να διαλέξω από αυτά. Του ζητάω να πάω κάπου κοντύτερα και μου λέει οτι δεν υπάρχει κενό. Τοποθετούμαι σε ένα από αυτά τα σχολεία και κάνω αίτηση βελτίωσης θέσης τη μέρα πρόσληψης μου μετά από δική μου επιμονή. Μου έλεγε οτι οι αναπληρωτές δε δικαιούνται. Μετά από 20 μέρες προσλαμβάνεται μια άλλη με λιγότερα μόρια από μένα και τοποθετείται σε σχολείο της πρωτεύουσας του νομού. Η πρόσληψη της δεν ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα της διεύθυνσης, όπως η δική μου και των υπολοίπων και την ανακάλυψα εγώ μετά από δική μου έρευνα στο διαύγεια. Η ερώτηση μου είναι η εξής. εγώ πιστεύω οτι σκόπιμα αγνόησαν τη δική μου αίτηση βελτίωσης, φύλαγαν τη θέση για αυτή και εμένα με έστειλαν στα κατσάβραχα να ταλαιπωρούμαι με χιόνια και στροφές. Τι μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να δράσω έστω και καθυστερημένα; Μπορώ να διεκδικήσω το δίκο μου; Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;Δεν έπρεπε να με ενημερώσουν αν θέλω εγώ να πάω στο σχολείο της πρωτεύουσας αφού είχα περισσσότερα μόρια και είχα κάνει αίτηση βελτίωσης και να στείλουν αυτή στη θέση μου; ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:27 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 06:37:42 μμ »
Στις τοποθετήσεις αναπληρωτών λαμβάνονται υπόψη πρώτα τα κοινωνικά κριτήρια και έπειτα τα μόρια. Επίσης, για να γίνει βελτίωση, θα πρέπει να ερωτηθούν ΟΛΟΙ οι αναπληρωτές που έχουν αναλάβει υπηρεσία στο νομό. Δεν ξέρω τι συνέβη στην περίπτωση σου, απλώς σου παραθέτω τα στοιχεία με βάση τα οποία γίνονται οι επανατοποθετήσεις αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 06:46:59 μμ »
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος γιατί δεν ξέρω τι ισχύει και πως μπορώ να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου. Προσλαμβάνομαι προς τα τέλη Νοέμβρη και τοποθετούμαι σε ένα μακρινό σχολείο μες στο νομό που προσλήφθηκα. Όταν παρουσιάστηκα στη διέυθυνση, ο Προισάμενος με ενημέρωσε οτι υπήρχαν μόνο αυτά τα τέσσερα σχολεία, πολύ μακριά από την πρωτεύουσα του νομού και μου είπε να διαλέξω από αυτά. Του ζητάω να πάω κάπου κοντύτερα και μου λέει οτι δεν υπάρχει κενό. Τοποθετούμαι σε ένα από αυτά τα σχολεία και κάνω αίτηση βελτίωσης θέσης τη μέρα πρόσληψης μου μετά από δική μου επιμονή. Μου έλεγε οτι οι αναπληρωτές δε δικαιούνται. Μετά από 20 μέρες προσλαμβάνεται μια άλλη με λιγότερα μόρια από μένα και τοποθετείται σε σχολείο της πρωτεύουσας του νομού. Η πρόσληψη της δεν ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα της διεύθυνσης, όπως η δική μου και των υπολοίπων και την ανακάλυψα εγώ μετά από δική μου έρευνα στο διαύγεια. Η ερώτηση μου είναι η εξής. εγώ πιστεύω οτι σκόπιμα αγνόησαν τη δική μου αίτηση βελτίωσης, φύλαγαν τη θέση για αυτή και εμένα με έστειλαν στα κατσάβραχα να ταλαιπωρούμαι με χιόνια και στροφές. Τι μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να δράσω έστω και καθυστερημένα; Μπορώ να διεκδικήσω το δίκο μου; Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;Δεν έπρεπε να με ενημερώσουν αν θέλω εγώ να πάω στο σχολείο της πρωτεύουσας αφού είχα περισσσότερα μόρια και είχα κάνει αίτηση βελτίωσης και να στείλουν αυτή στη θέση μου; ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; Ευχαριστώ.
επειδη με τις τοποθετησεις των αναπληρωτων γινεται οτι γουσταρουν οι διευθυντες εκπαιδευσης και επειδή η βελτιωση θεσης δεν προβλεπεται πουθενα ... ομως δεν προβλεπεται και πουθενα να αποκρυπτονται τα κενα... εκτος και αν αποδεδειγμενα προεκυψε μετα την προσληψη σου..!! εχει ξανα τύχη σε γνωστη μου παρομοια περιπτωση και τους έστειλε εξωδικο (βεβαια ηταν στην αναποδη περιπτωση δηλ ηταν εκεινη που προσληφθηκε τελευταια και πηγαν να κανουν βελτιωση θεσης) με την βοηθεια δικηγορου και με ολους τους νομους που ισχυουν ... ρωτα δικηγορο μηπως μπορεις να κανεις κατι στην δικη σ περιπτωση..
παντως η γνωστη μ το κερδισε γιατι φοβηθηκαν να μην παρει διαστασεις το θεμα και την τοποθετησαν στο κενο που ηθελε και που ηταν για εκεινη...

Αποσυνδεδεμένος sunny06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 06:49:44 μμ »
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη είναι παντρεμένη ή όχι, αλλά προσλήφθηκε σε ΕΠΟΜΕΝΗ φάση αναπληρωτών από μένα. Αυτό που λες για τα κοινωνικά κριτήρια ισχύει, νομίζω για τους αναπληρωτές που έχουν προσληφθεί στην ίδια φάση. Επίσης, ξέρω ποιοι έχουν προσληφθεί στο νομό του κλάδου μου και ξέρω οτι κανείς δεν έχει προσληφθεί στην πρωτεύουσα αν και θα ήθελαν και τοποθέτησαν τη συγκεκριμένη σε σχολεία της πρωτεύουσας. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, θα εκτιμούσα αν μου απαντούσε. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:37:27 »

Αποσυνδεδεμένος sunny06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 06:55:07 μμ »
Ναι, το σκέφτηκα κι εγώ να απευθυνθώ σε δικηγόρο γιατί είχα πάει στη διεύθυνση όταν προσλήφθηκα και μου το παίζανε πολύ έξυπνοι, οτι δεν υπάρχουν άλλα κενά και θα διαλέξεις από αυτά που ήταν όλα στου διαόλου τη μάνα και όλο το χειμώνα έχω υποστεί τα χιόνια και το δύσκολο δρόμο.

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 07:09:19 μμ »
επειδη με τις τοποθετησεις των αναπληρωτων γινεται οτι γουσταρουν οι διευθυντες εκπαιδευσης και επειδή η βελτιωση θεσης δεν προβλεπεται πουθενα ... ομως δεν προβλεπεται και πουθενα να αποκρυπτονται τα κενα... εκτος και αν αποδεδειγμενα προεκυψε μετα την προσληψη σου..!! εχει ξανα τύχη σε γνωστη μου παρομοια περιπτωση και τους έστειλε εξωδικο (βεβαια ηταν στην αναποδη περιπτωση δηλ ηταν εκεινη που προσληφθηκε τελευταια και πηγαν να κανουν βελτιωση θεσης) με την βοηθεια δικηγορου και με ολους τους νομους που ισχυουν ... ρωτα δικηγορο μηπως μπορεις να κανεις κατι στην δικη σ περιπτωση..
παντως η γνωστη μ το κερδισε γιατι φοβηθηκαν να μην παρει διαστασεις το θεμα και την τοποθετησαν στο κενο που ηθελε και που ηταν για εκεινη...

Αν κατάλαβα καλά, η γνωστή σου πέτυχε να ΜΗ γίνει η βελτίωση αναπληρωτή; Πήγε δηλαδή στο κενό που υπήρχε όταν προσελήφθη εκείνη, ενώ κάποιος αναπληρωτής με περισσότερα μόρια από τη γνωστή σου έμεινε στο σχολείο που είχε τοποθετηθεί αρχικά;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 07:17:44 μμ »
Ναι, το σκέφτηκα κι εγώ να απευθυνθώ σε δικηγόρο γιατί είχα πάει στη διεύθυνση όταν προσλήφθηκα και μου το παίζανε πολύ έξυπνοι, οτι δεν υπάρχουν άλλα κενά και θα διαλέξεις από αυτά που ήταν όλα στου διαόλου τη μάνα και όλο το χειμώνα έχω υποστεί τα χιόνια και το δύσκολο δρόμο.
Λυπάμαι για την ταλαιπωρία σου, αλλά το μόνο, κατά τη γνώμη μου, που μπορείς να κάνεις είναι να πας με δικηγόρο που να είναι γνώστης των σχετικών νόμων και διαδικασιών στη Δ.Δ.Ε και να ζητήσεις εξηγήσεις και αναδρομική αποκατάστασή σου, γιατί όντως εκεί στα γραφεία δεν καταλαβαίνουν αλλιώς, αφού κοιτάζουν να βολέψουν τους δικούς τους! Κι αυτό δεν είναι υπερβολικό, γιατί μου είχε τύχει παλιότερα, σε νησί, ο προιστάμενος εκπαιδευτικών θεμάτων να έχει σύζυγο που περίμενε σε επόμενη φάση να κληθεί αναπληρώτρια στο συγκεκριμένο νησί κι ένα "καλό" κενό που υπήρχε, δεν το είχε δώσει σ' εμάς τους αναπληρωτές της προηγούμενης φάσης, αφού το κρατούσε για τη δική του τη γυναίκα και φυσικά το μάθαμε εκ των υστέρων! Βέβαια, εντάξει, εμείς δεν τοποθετηθήκαμε και σε απομακρυσμένα, ούτε απρόσιτα σχολεία, αλλά μετά από 20 μέρες περίπου η γυναίκα του τακτοποιήθηκε μια χαρά στην πρωτεύουσα του νησιού, ενώ θα μπορούσε να είχε πάει κάποιος άλλος νωρίτερα. Είχα σκεφτεί να το κάνω θέμα τότε, αλλά μετά πιο ψύχραιμα είπα "πόσο θα μείνω εδώ, μερικούς μήνες και τέλος", ας μην τα βάλω με τον προιστάμενο, τη στιγμή, μάλιστα, που δεν είχα σκοπό να ξαναδήλωνα νησιά (αλήθεια, έτσι έγινε). Καλή συνέχεια, πάντως, αν το προχωρήσεις και καλή υπομονή!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 07:34:51 μμ »

Καλησπέρα!
Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος γιατί δεν ξέρω τι ισχύει και πως μπορώ να διεκδικήσω τα δικαιώματα μου. Προσλαμβάνομαι προς τα τέλη Νοέμβρη και τοποθετούμαι σε ένα μακρινό σχολείο μες στο νομό που προσλήφθηκα. Όταν παρουσιάστηκα στη διέυθυνση, ο Προισάμενος με ενημέρωσε οτι υπήρχαν μόνο αυτά τα τέσσερα σχολεία, πολύ μακριά από την πρωτεύουσα του νομού και μου είπε να διαλέξω από αυτά. Του ζητάω να πάω κάπου κοντύτερα και μου λέει οτι δεν υπάρχει κενό. Τοποθετούμαι σε ένα από αυτά τα σχολεία και κάνω αίτηση βελτίωσης θέσης τη μέρα πρόσληψης μου μετά από δική μου επιμονή. Μου έλεγε οτι οι αναπληρωτές δε δικαιούνται. Μετά από 20 μέρες προσλαμβάνεται μια άλλη με λιγότερα μόρια από μένα και τοποθετείται σε σχολείο της πρωτεύουσας του νομού. Η πρόσληψη της δεν ανακοινώνεται στην ιστοσελίδα της διεύθυνσης, όπως η δική μου και των υπολοίπων και την ανακάλυψα εγώ μετά από δική μου έρευνα στο διαύγεια. Η ερώτηση μου είναι η εξής. εγώ πιστεύω οτι σκόπιμα αγνόησαν τη δική μου αίτηση βελτίωσης, φύλαγαν τη θέση για αυτή και εμένα με έστειλαν στα κατσάβραχα να ταλαιπωρούμαι με χιόνια και στροφές. Τι μπορώ να κάνω; Πως μπορώ να δράσω έστω και καθυστερημένα; Μπορώ να διεκδικήσω το δίκο μου; Έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο;Δεν έπρεπε να με ενημερώσουν αν θέλω εγώ να πάω στο σχολείο της πρωτεύουσας αφού είχα περισσσότερα μόρια και είχα κάνει αίτηση βελτίωσης και να στείλουν αυτή στη θέση μου; ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ; Ευχαριστώ.
Δυστυχώς , αυτά που αναφέρεις συμβαίνουν σε πολλούς. Είναι συχνό φαινόμενο να κάνουν  οι εκάςτοτε προιςταμενοι ό,τι θέλουν. Έχω ακούσει πολλές ιστορίες σαν τη δική σου.  Κατέληξα στο συμπέρασμα πως θεραπεία - λύςη δεν υπάρχει εκτός κι αν ανήκεις στον " κύκλο" τους, τους απειλήσεις, τους στείλεις εξώδικο με δικηγόρο και τέτοια. Μόνο έτσι. Σ αυτό το κράτος ακόμη δεν υπάρχει δικαιοσύνη. Κάτι αντίστοιχο συνέβαινε και με την ενισχυτική. Αρκεί να. θυμηθούμε ποιοι έπαιρναν ώρες στην πρόσθετη διδακτική στήριξη.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 07:43:13 μμ »
(Disclaimer:Για να μην παρεξηγηθώ, ξεκαθαρίζω εξαρχής ότι συμφωνώ απόλυτα ότι η τοποθέτηση αναπληρωτών προκαλεί αδικίες, εφόσον οι προσλήψεις γίνονται σε διαφορετικές φάσεις. Προφανώς, έχουν γίνει μεθοδεύσεις σε αρκετές δευτεροβάθμιες, αυτό είναι μια πραγματικότητα.)

Μου έκανε φοβερή εντύπωση η περίπτωση που ανέφερε η ninaa παραπάνω, στην οποία -αν έχω καταλάβει καλά-, η ένσταση με δικηγόρο έγινε για να ΜΗ γίνει η βελτίωση αναπληρωτή προηγούμενης φάσης, καθώς δεν προβλέπεται πουθενά νομικά. Η μόνη περίπτωση να περάσει μια ένσταση είναι να μπορεί να αποδειχθεί ότι η διεύθυνση είχε γνώση του κενού όταν έγινε η τοποθέτηση και το απέκρυψε σκοπίμως. Πάντα βέβαια μπορεί να επικαλεστεί τις "ανάγκες της υπηρεσίας". Πώς μπορεί να κινηθεί κάποιος νομικά όταν δεν υπάρχει νόμος; Αν ισχύει αυτό που είπε η ninaa και ο δικηγόρος πάτησε στην απουσία νομικού πλαισίου, τότε τη ... βάψαμε.


Αποσυνδεδεμένος pixel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 150
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 07:59:30 μμ »
Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη είναι παντρεμένη ή όχι, αλλά προσλήφθηκε σε ΕΠΟΜΕΝΗ φάση αναπληρωτών από μένα. Αυτό που λες για τα κοινωνικά κριτήρια ισχύει, νομίζω για τους αναπληρωτές που έχουν προσληφθεί στην ίδια φάση. Επίσης, ξέρω ποιοι έχουν προσληφθεί στο νομό του κλάδου μου και ξέρω οτι κανείς δεν έχει προσληφθεί στην πρωτεύουσα αν και θα ήθελαν και τοποθέτησαν τη συγκεκριμένη σε σχολεία της πρωτεύουσας. Αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω, θα εκτιμούσα αν μου απαντούσε. Ευχαριστώ.
Δεν έχει σημασία αν προσλήφθηκε σε επόμενη φάση. Κι εγώ είχα κάνει αίτηση βελτίωσης πέρυσι, αλλά άτομο της επόμενης φάσης είχε εντοπιότητα, οπότε στο κοντινό κενό πήγε αυτή κι εγώ παρέμεινα στο μακρινό σχολείο. Μάλιστα, είχα ρωτήσει και κάποιον αιρετό ο οποίος τόνισε ότι σε περίπτωση βελτίωσης εξετάζονται οι αιτήσεις όλων, μαζί με όσους προσλήφθηκαν στην τρέχουσα φάση και μετράνε κοινωνικά κριτήρια και εντοπιότητα. Φυσικά, το κενό υπήρχε από την πρώτη φάση, αλλά δεν δόθηκε. Είναι "πολιτική" πολλών διευθύνσεων να στέλνουν ντόποιους στα κοντινά σχολεία.Σου λέει οι μακρινοί, έρχονται που έρχονται από την άλλη άκρη της Ελλάδος, ας κάνουν και μερικά χλμ ακόμα για να πάνε σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:10:59 μμ »
Αν κατάλαβα καλά, η γνωστή σου πέτυχε να ΜΗ γίνει η βελτίωση αναπληρωτή; Πήγε δηλαδή στο κενό που υπήρχε όταν προσελήφθη εκείνη, ενώ κάποιος αναπληρωτής με περισσότερα μόρια από τη γνωστή σου έμεινε στο σχολείο που είχε τοποθετηθεί αρχικά;
σωστα.........

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:24:49 μμ »
Να δείτε που στο τέλος θα βρεθούν υπόλογες οι διευθύνσεις που έκαναν τις επανατοποθετήσεις αναπληρωτών, επειδή δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο από το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος niina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86 (ΠΕ 20)
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 08:49:34 μμ »
απλα στην Ελλαδα ειμαστε με οτι μας συμφέρει ...
ειναι προς οφελος μας η βελτιωση θεσης .. ολα καλα...
δεν ειναι προς οφελος μας  διεκδικουμε εκεινο που μας βολευει με ολα τα μεσα...
και φυσικα εκει πατανε και οι διευθυνσεις και κανουν οτι γουσταρουν...

και οι διευθυνσεις πρεπει να ειναι υπολογες οχι μονο για τις επανατοποθετήσεις αναπληρωτων κατα το δοκούν πολλες φορες αλλα και για αλλα οπως η αποκρυψη κενων...

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3185
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: παράκαμψη πίνακα στις τοποθετήσεις
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 28, 2016, 09:28:15 μμ »
Η επίσημη διαδικασία είναι όταν προσλαμβάνονται οι αναπληρωτές, το πύσδε ανακοινώνει ή στον πίνακα ή στην ιστοσελίδα του τα κενά. Αν δεν ανακοινωθούν όλα τα κενά, το πύσδε είναι υπόλογο. Για αυτό και άλλωστε αποφεύγουν να κάνουν ανακοίνωση των κενών δημόσια, για να μην αναγκαστούν να βγάλουν ψευδή ανακοίνωση. Είναι προτιμότερο να περάσει σαν παράλειψη. Στην συνέχεια οι αναπληρωτές καταθέτουν αίτηση τοποθέτησης ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ θέλουν (και αν θέλουν και στα κενά) και μετράνε τα γνωστά κριτήρια μόνο για αυτούς της ίδιας φάσης.
Προφανώς στην παραπάνω περίπτωση δεν έγινε ανακοίνωση και άρα η διαδικασία ίσως μπορεί να αναφερθεί στον διευθυντή που είναι υπεύθυνος με κοινοποίηση στο υπουργείο. ΤΑ κενά με τα οποία έγιναν οι προσλήψεις αναπληρωτών είναι καταγεγραμμένα για εκείνη τη στιγμή στο ΟΠΣΥΔ. Μπορεί να είναι δηλωμένα λάθος και εκεί. Αν είναι αλήθεια ότι προέκυψε μετά πρέπει να ρωτήσεις Πως; και δυστυχώς να κάνεις το ντετέκτιβ και να ρωτήσεις και στο σχολείο χωρίς να ξέρουν ποια είσαι. Προφανώς αυτό είναι το πρώτο που πρέπει να κάνεις για να τους πιάσεις απροετοίμαστους.
Κάποια ΠΥΣΔΕ χρησιμοποιούν μια ανεπίσημη εντολή που δόθηκε από τα κεντρικά για να καλύψουν με τους πρώτους αναπληρωτές τα δύσκολα απομακρυσμένα σχολεία και τις Γ Λυκείου, παρακάμπτωντας τα γυμνάσια και το κέντρο. Αρκετές όμως διευθύνσεις δεν το ακολούθησαν αυτό και γιατί είναι αντιδεοντολογικό αλλά και γιατί ένιωσαν ότι δν υπήρχε νομκό έρεισμα. Στην συνέχεια βγήκε κάτι (που πάλι δεν δίνει νομικό έρεισμα) ότι οι διευθύνσεις πρέπει να αξιολογούν και ιεραρχούν τις ανάγκες τους άρα να κάνουν τέτοιου είδους επιλογές.
Στις περισσότερες περιπτώσεις που ξέρω, λόγω του ότι ήταν ευθύνη του διευθυντή να τοποθετηθούν οι πρώτοι αναπληρωτές σε απομακρυσμένα σχολεία ανεξάρτητα από τις δηλώσεις τους, με τις επόμενες φάσεις οι διευθυντές παίρνουν πάλι την ίδια ευθύνη και αποκαθιστούν με βελτίωση τους πρώτους αναπληρωτές. Όντως είναι ευθύνη του διευθυντή εκπαίδευσης που τοποθετήθηκες για τις ανάγκες της υπηρεσίας (ίσως και χωρίς αίτηση) και είναι και ευθύνη του τώρα να σε αποκαταστίσει. Το επιχείρημα πρέπει να είναι λοιπόν  οτι "δεν ακολουθήθηκε η σύννομη διαδικασία στην τοποθέτηση 1. ανακοίνωση 2. αίτηση"

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 274
Σύνολο: 291

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.