*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;  (Αναγνώστηκε 8869 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:04:26 μμ »
Μυρτώ, αν και το θέμα δε με αφορά άμεσα, έχω βαρεθεί τόσα χρόνια να βλέπω και να ακούω καθηγητές των φροντιστηρίων να βρίζουν το δημόσιο σχολείο και τους "τεμπέληδες" μόνιμους καθηγητές αλλά κάθε φορά που γίνεται η κοροϊδία της πρόσθετης να τρέχουν πρώτοι πρώτοι να κάνουν αιτήσεις και γενικά να προσπαθούν με κάθε τρόπο να διοριστούν.
Συγνώμη αλλά εγώ αν απαξίωνα το δημόσιο σχολείο τόσο πολύ δε θα προσπαθούσα με κάθε τρόπο να γίνω έστω και ωρομίσθια στην ενισχυτική για 2 μήνες! Αφού όπως λες πραγματική και σοβαρή δουλειά γίνεται μόνο στα φροντιστήρια και το σχολείο είναι μόνο "χαβαλές" γιατί να κάνεις κάτι που το κοροϊδεύεις και το απαξιώνεις;

ειναι απλα..τα πραγματα..οχι δεν κανουν σοβαρο μαθημα...ή αν θες....με αυτο που κανουν..τα παιδια δεν γραφουν..απλα.
ναι ολοι θελουν να μπουν στο σχολειο...γιατι απλα...ειναι δημοσιο...και δεν εχεισ προβλημα..καθε χρονο...εχω 10 ωρεσ ..εχω 20 ωρεσ..ειμαι πολυ μεγαλος...δεν εχω  ωρες...
κανεισ δεν απαξιωνει..απλα μερικα πραγματα ειναι ο γενικοσ κανονας..
αυτος που ειναι στο φρον βαζει τα παιδια στα αει...
αυτος που ειναι στο σχολειο...εβαζε τα παιδια στα αει..οταν ηταν σε φρον.
παντα υπαρχουν και καθηγητες που κανουν φοβερη δουλεια...απλα στα 25+ατομα..δεν ειναι ευκολο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:18 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 06, 2016, 11:19:39 μμ »
Κανένας δεν βάζει τα παιδιά στα αει, αν αυτά δεν μελετήσουν και μόνα τους. Καλοί και κακοί εκπαιδευτικοί υπάρχουν παντού (και στα φροντιστήρια πολλοί δεν λένε μία, γιατί να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας).
Τα υπόλοιπα τα έχει πει ο Αίσωπος.. όσα δεν φτάνει η αλεπού...  8)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Mirto1987

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:06:42 πμ »
Χμμμμ,
σωστά?!!
Ιατρική/πολυτεχνεία/νομικές χωρίς φροντιστήρια ??

Εδώ μια τράπεζα θεμάτων μπήκε και οι μισοί πηγαιναν για επαναληπτικες το Σεπτέμβριο!!!!!

 ;D  ;D  ;D

Τι να πω?!

Εγώ μάλλον ζω σε άλλη χώρα... κάτι χάνω και εγώ και οι Έλληνες γονείς που σκάνε το μισό μισθο τους το μήνα στα φροντιστηρια. Συμπεριλαμβανομένων βεβαίως βεβαίως και των ίδιων των εκπαιδευτικών    ;D !!

Επίσης συνάδελφε να μας πεις το φροντιστήριο που κρατάει καθηγητές που "δεν λένε μία" να πάμε κ εμείς!!να αράξουμε!!
Γιατί όσα χρόνια δούλευα εγώ, η θεση μου εξαρτιόταν με το πόσο έγραφαν οι μαθητές μου στις πανελλήνιες!!! αλλιώς ΝΤΕΝ ΠΛΕΡΩΝΕΙ ΟΥΤΕ ΓΟΝΙΟΣ ΟΥΤΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΙΡΙΟΥΧΟΣ!!!!!

Μάλλον δεν έχετε δουλέψει μαθήματα κατευθυνσης συναδελφοι ε??

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:25:33 πμ »
Τα καλά (ως προς το αποτέλεσμα, ας πούμε) φροντιστήρια δεν είναι και τόσα πολλά. Τα περισσότερα κινούνται στη μετριότητα, με μέτριους καθηγητές, για μέτριους μαθητές που δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις εν τέλει.

Στο θέμα μας, όμως, και όπως προαναφέρθηκε: όποιος δουλεύει ήδη (σε φροντιστήριο) ας συνεχίσει τη δουλειά του και ας αφήσει την ενισχυτική (την κοροϊδία του 1,5 μήνα δηλαδή) σε όποιον δεν έχει άλλη δουλειά. Αν θέλει να ρισκάρει και στις 2 θέσεις, μετά ας μην κλαίγεται αν ανακαλυφθεί και υποστεί τις συνέπειες. Να προσέχει τι υπογράφει και να διαβάζει τους όρους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:30:18 »

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 07, 2016, 12:36:53 πμ »
Το φροντιστήριο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΩΡΑΡΙΟ, ο εκπαιδευτικός ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ και ΙΔΡΩΝΕΙ για κάθε ευρώ που παίρνει το οποίο ΔΕΝ είναι σίγουρο αν θα το πλήρωθει.Η εργασία του,δε, είναι επισφαλής καθώς ανα πάσα στιγμή μπορεί να μείνει ΑΝΕΡΓΟΣ. Πρέπει να αναπληρώνει τις χαμένες ώρες, δεν έχει σαββατοκύριακα,αργίες , τις διακοπές χριστουγέννων- πάσχα δουλεύει ενώ το καλοκαίρι είναι άνεργος και ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.

Στο δημόσιο υπάρχει ωράριο, ο εκπαιδευτικός ΔΕΝ ΑΞΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ενώ δε πρόκειται να χάσει τη δουλειά του ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ.Ο μισθός του,δε, βρέξει-χιονίσει ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ακόμα κι αν είναι 3 και 60. Δε δουλεύει σαββατοκύριακα,αργίες, χάνονται συνεχώς ώρες μαθημάτων για διάφορους λόγους χωρίς αναπλήρωση ενώ το καλοκαίρι δε δουλεύει για 2 μήνες τους οποίους πληρώνεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Στην πράξη , δε , έχει σταματήσει να δουλεύει από το πάσχα καθώς σχεδόν κάθε χρόνο μετά το πάσχα ξεκινούν οι εξετάσεις.

Υ.Γ. "Κόλαση" vs "παράδεισος" και στη μέση οι μαθητές....

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και Φροντιστήριο: Γίνεται;
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 08, 2016, 04:36:54 μμ »
Δεν έιναι διαφορετικοί οι πίνακες. Από τους πίνακες των αναπληρωτών κάλεσαν στην ενισχυτική.

Πάντα συνέβαινε αυτό.
και στην προηγούμενη Ενισχυτική και στις ΠΔΣ παλαιότερα όταν κάποιος επιλεγόταν για αναπληρωτής(πρωινό ωράριο) παραιτούνταν και επέλεγαν άλλον για την θέση που άνοιγε.
Το φροντιστήριο είναι ασυμβίβαστο και κανονικά πρέπει να παραιτηθείς ή να πας μαύρα.
Γνωρίζω και περιπτώσεις ιδιοκτητών-μετόχων φροντιστηρίων που δούλευαν ΠΔΣ παλαιότερα και Ενισχυτική.
Ή θα αφήσεις το ποσοστό ή θα πας στη "ζούλα"...!
το ότι δεν φτάνουν της Ενισχυτικής είναι γνωστό.
αλλά σκέψου ότι αυτοί που επιλέγονται (ειδικά σε κάποιες ειδικότητες) είναι ελάχιστοι,πολύ λίγες οι θέσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32319
  • Τελευταία: 1305D
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161413
  • Σύνολο θεμάτων: 19231
  • Σε σύνδεση σήμερα: 614
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 550
Σύνολο: 566

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.