*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 16537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:26:47 πμ »
Δικιο εχεις..πληροφορικη κ μαθηματικα γινετααι. Οσο για τους καθηγητες εννοειται πως υπαρχουν πολλοι που δεν κανουν ερευνα κ βαζουν πρωτο ονομα το δικο τους.ευτυχως εγω κ στα 5 συνεδρια κ στα 4 papers δεν ειχα αυτο το προβλημα. Οι γνωσεις που παιρνουμε ειναι πολυ ανωτερες απο πολλα ξενα πανεπιστημια.να δεις στην αγγλια να διδασκουν μαθηματικη αναλυση 1 στο τριτο ετος κ εμεις στο πρωτο. Να δεις μαστερ στην αγγλια που ειναι μονο με εργασιες κ καθολου διαλεξεις κ εξετασεις.κ μιλαω για machester reading οχι για τυχαια πανεπιστημια.κ εγω στο μαστερ εκανα για 1ετος 6 ωρες μαθημα την ημερα,ειχα λιωσει θυμαμαι.παντως μπραβο σου που θες να συνεχισεις τις σπουδες, η δια βιου μαθηση πρεπει να αναζητεται απο ολους.

Αν απαντάς σε εμένα, εγώ το έχω τελειώσει :) Η συνάδελφος θέλει να ξεκινήσει τώρα και καλή της επιτυχία...

Κοίτα, ούτε για αυτά που λες για Αγγλία συμφωνώ απόλυτα γιατί και εκεί τα έζησα από κοντά σε 2 διαφορετικά πανεπιστήμια. Δεν είναι ακριβώς έτσι κατά τη γνώμη μου.

Αλλά μεγάλα θέματα ανοίγουμε και αύριο δουλεύουμε.
Καλό βράδυ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:15 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #29 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:29:23 πμ »
Συγγνωμη που παραθετω την περριτη προσωπικη μου εμπειρια στο θεμα....επισης συγγνωμη που ειμαι αδαης στο συγκεκριμενο θεμα παρ ολο που εχω σπουδασει σε 3 σχολες,αυτη τη στιγμη κανω κ δευτερο προπτυχιακο κ λογω της διεπιστημονικοτητας των αντικειμενων μου με εχουν διδαξει καθηγητες πανω απο 10 σχολες...αιντε γιατι ολοι ψωνιζεστε χωρις λογο.κ εννοειται οτι στη γραμματεια του εκπα θα σε αγριοκοιταξουν αφου πληρωνεται 800  ευρω κ εχει να ταισει τα παιδια του με αυτα ενω στην κυπρο τον πληρωνεις με 4000 χιλιαδες ευρω..

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:34:42 πμ »
Δικιο εχεις..πληροφορικη κ μαθηματικα γινετααι. Οσο για τους καθηγητες εννοειται πως υπαρχουν πολλοι που δεν κανουν ερευνα κ βαζουν πρωτο ονομα το δικο τους.ευτυχως εγω κ στα 5 συνεδρια κ στα 4 papers δεν ειχα αυτο το προβλημα. Οι γνωσεις που παιρνουμε ειναι πολυ ανωτερες απο πολλα ξενα πανεπιστημια.να δεις στην αγγλια να διδασκουν μαθηματικη αναλυση 1 στο τριτο ετος κ εμεις στο πρωτο. Να δεις μαστερ στην αγγλια που ειναι μονο με εργασιες κ καθολου διαλεξεις κ εξετασεις.κ μιλαω για machester reading οχι για τυχαια πανεπιστημια.κ εγω στο μαστερ εκανα για 1ετος 6 ωρες μαθημα την ημερα,ειχα λιωσει θυμαμαι.παντως μπραβο σου που θες να συνεχισεις τις σπουδες, η δια βιου μαθηση πρεπει να αναζητεται απο ολους.
Να ρωτήσω κάτι επ' αυτού: τι σημασία έχει αν στην Αγγλία έκαναν το χ' αντικείμενο στο 3ο έτος ενώ στην Ελλάδα στο 1ο; Το ζητούμενο είναι: δημιουργήθηκε το κατάλληλο γνωστικό φορτίο για έναν απόφοιτο; Πήρε τις υποχρεωτικές-βασικές γνώσεις που έπρεπε να πάρει; Αν ναι, τι σημασία έχει η περαιτέρω αναφορά σε ύλη ανά έτος εδώ και στο εξωτερικό κ.λπ. κ.λπ.; Ρωτάω γιατί ναι μεν έχουμε καλούς μηχανικούς, αλλά η χώρα μας έχει πρόβλημα στην ανάπτυξή της; Δεν λέω πως αυτό είναι η αιτία της κρίσης, αλλά τι προβολή έχουν όλες αυτές οι γνώσεις στην ελληνική κοινωνία; Τα χρειαζόμαστε όλα αυτά;

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:42:38 πμ »
Συγγνωμη που παραθετω την περριτη προσωπικη μου εμπειρια στο θεμα....επισης συγγνωμη που ειμαι αδαης στο συγκεκριμενο θεμα παρ ολο που εχω σπουδασει σε 3 σχολες,αυτη τη στιγμη κανω κ δευτερο προπτυχιακο κ λογω της διεπιστημονικοτητας των αντικειμενων μου με εχουν διδαξει καθηγητες πανω απο 10 σχολες...αιντε γιατι ολοι ψωνιζεστε χωρις λογο.κ εννοειται οτι στη γραμματεια του εκπα θα σε αγριοκοιταξουν αφου πληρωνεται 800  ευρω κ εχει να ταισει τα παιδια του με αυτα ενω στην κυπρο τον πληρωνεις με 4000 χιλιαδες ευρω..


Η λέξη «περιττή» δεν πήγαινε στο σχόλιο σου, προφανώς και είναι ευπρόσδεκτη κάθε άποψη, φόρουμ είναι, αλλά στις γενικεύσεις που όλοι μας κάνουμε. μην το παίρνεις τόσο προσωπικά. πότε σε είπα αδαή; μπράβο σου για τις σπουδές σου αλλά γιατί με λες ψώνιο; έβγαλα το εκπα χαλαρά γιατί δεν κυνήγησα βαθμό, όλοι που μπαίνουν το βγάζουν. όσο για τη γραμματεία, εκεί διαφωνώ, η δουλειά τους είναι, μη μιλήσω και για το πώς μπαίνει το διοικητικό προσωπικό εκεί.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:45:15 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:47:30 πμ »
Οσον αφορα τους μηχανικους η προοδος σε ενα κρατος ερχεται με την τεχνολογικη αναπτυξη. Ξερεις κανενα κρατος που να οφειλει την αναπτυξη της στον πρωτογενη τομεα;καμια.στην αγγλια δινουν χρημα στα πανεπιστημια γι αυτο κ ειναι προτυπα.δεν σημαινει οτι οι αποφοιτοι υπερτερουν απο εμας.εχουν υλικοτεχνικη υποδομη κ πειθαρχια...κ μη ξεχνας οτι οι μηχανικοι κανουν 5 χρονια ενω εκει 3. Οσον αφορα για το αν χρειαζομαστε τοσους μηχανικους....συγκριτικα με αλλες σχολες ειναι λιγοτεροι.που χρειαζομαστε τοσα τμηματα φιλολογιας.,παιδαγωγικων,οικονομικων ή κ φυσικων ακομα;ειναι μεγαλες συζητησεις αυτες κ η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση. Παντως η τεχνοοικονομικη σκεψη που αποκτας δεν σε βοηθαει μονο να χτισεις ουρανοξυστες.κ οσο για το Εκπα εκει πηρα πτυχιο θα συμφωνησω εν μερει..γι αυτο κ κατηφορησα στο ΕΜΠ.εκει γινεται ο χαμος με τα κουναδια,γαμπρους κτλ.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 13, 2016, 11:02:17 πμ »
Μάλλον μπερδεύεσαι.... δεν τα αγοράζεις απο το ebay απλά δε χρειάζεται φυσική παρουσία. σε πληροφορώ ότι οι εργασίες του απκυ στο μεταπτυχιακό που τελειώνω έχουν μεγάλο βαθμό δυσκολίας και είναι πολύ απαιτητικές. Οι δημοσιεύσεις μου να σκεφτείς ότι είναι οι εργασίες του απκυ που είχα βαθμό 9,5 χωρίς να χρειαστούν σχεδόν καμία διόρθωση. Απλά βρε παιδιά ήρθα σε επαφή με κάποιους καθηγητές εδώ που δουλεύουν πάνω στο θέμα που με ενδιαφέρει και δεν μου έδιναν καμία ελπίδα, η απάντηση ήταν "εχουμε κλείσει από άτομα". Το ίδιο έκανα και με το μεταπτυχιακό προσπάθησα δυο χρονιές , δε με πήραν και άδικα έχασα το χρόνο μου. Και τελικά απέδειξα ότι ήμουν ικανή να ανταπεξέλθω στο πρόγραμμά τους. Αυτό το χρόνο σκέφτομαι πως δεν θέλω να χάσω. Άλλωστε αν κάνω με έναν καθηγητή που κρίνω ότι έχει δυνατό βιογραφικό δημοσιεύσεις κλπ στο χέρι μου είναι να δουλέψω σωστά μαζί του καθώς αυτό με ενδιαφέρει και εμένα.

Τελειώνοντας ένα μεταπτυχιακό στο ΑΠΚυ, έχω να πω κάποια πράγματα:
-το άπκυ ΔΕΝ είναι παραμάγαζο,
-οι σπουδές εκεί έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με οποιοδήποτε άλλο μεταπτυχιακό "κλειστού" πανεπιστημίου,
-δεν πληρώνεις για να αγοράσεις πτυχίο, αλλά σου βγαίνει η ψυχή για να σπουδάσεις,
-έχεις την ίδια ακριβώς επαφή με άρθρα-δημοσιεύσεις που θα είχε οποιοσδήποτε άλλος φοιτητής,
-έχεις την ίδια ακριβώς ευκαιρία για να παρακολουθήσεις διαλέξεις/ομιλίες μέσω της ηλ. πλατφόρμας,
-είναι ένα πανεπιστήμιο που παράγει επιστημονικό έργο.

Είπαμε το ΑΠΚΥ είναι δημόσιο πανεπιστήμιο, αντίστοιχο του ΕΑΠ. H Mirto αναφέρεται απ'ό,τι βλέπω στα ιδιωτικά της Κύπρου.

Αποσυνδεδεμένος garfieldnt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 11, 2016, 03:16:47 μμ »
Γνωρίζει κάποιος, ποιο είναι το κόστος διδακτορικού στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (ΕΑΠ);

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1346
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 26, 2022, 08:58:05 πμ »
το διδακτορικό στην ιστορία από το Νεάπολις της Πάφου αναγνωρίζεται από το ΔΟΑΤΑΠ; https://www.doatap.gr/enhmerosh/idrumata-allodaphs/ στη λίστα του ΔΟΑΤΑΠ αναφέρεται
Ονομασία Ιδρύματος   Χώρα   Πόλη
NEAPOLIS UNIVERSITY PAFOS   CYPRUS

και στη συνέχεις αναφέρεται Σύμφωνα με τον Ιδρυτικό νόμο του ΔΟΑΤΑΠ (Ν 3328/2005, Άρθρο 3) ομοταγές θεωρείται το Εκπαιδευτικό Ίδρυμα ανώτατης εκπαίδευσης πανεπιστημιακής και τεχνολογικής κατεύθυνσης της αλλοδαπής που αναγνωρίζεται από τα αρμόδια όργανα της χώρας του, εφόσον συντρέχουν οι εξής προϋποθέσεις:

αα)Η διδασκαλία και η εξέταση περιλαμβάνει τα αναγκαία για την αντίστοιχη επιστήμη μαθήματα.
ββ)Το ανώτατο ίδρυμα απονέμει ως τίτλους σπουδών πτυχία ή μεταπτυχιακά διπλώματα ή διδακτορικά διπλώματα.
γγ)Το μεγαλύτερο μέρος του διδακτικού προσωπικού του προπτυχιακού και του μεταπτυχιακού προγράμματος σπουδών έχει διδακτορικό δίπλωμα. Η προϋπόθεση αυτή δεν ισχύει για τις Ανώτατες Σχολές Καλών Τεχνών (εικαστικών τεχνών, μουσικής, θεάτρου, χορού, κινηματογράφου).
δδ)Όταν οι απονεμόμενοι τίτλοι οδηγούν σε επαγγελματικά δικαιώματα, τα δικαιώματα αυτά αναγνωρίζονται στη χώρα που λειτουργεί το ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα.
εε)Η διάρκεια σπουδών είναι τουλάχιστον τριετής για το προπτυχιακό και ενός έτους για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα, οι δε σπουδαστές έχουν περατώσει τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 26, 2022, 11:41:35 μμ »
Από όσο ξέρω, τα εξ αποστάσεως προπτυχιακά και μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται μονο αν υπάρχει ίδια σχολή στο ΕΑΠ. Στα διδακτορικά πώς είστε τόσο σίγουροι ότι το ΑΠΚΥ χορηγεί phd αναγνωρισμένο στην Ελλάδα όταν τα θέματα των phd ειναι ρευστά και δεν μπορεί να είναι ίδια με εκείνα του εαπ... Εννοώ, πώς είστε σίγουροι ότι δεν θα απορρίψει την αναγνώριση το δοαταπ? Εγώ σε μια ερωτηση που έκανα στο δοατάπ σαφή απάντηση δεν πήρα καθώς τα διδακτορικά αν κατάλαβα καλά ο δοαταπ τα κρίνει ανα περίπτωση. Δεν ξέρω αν θα ρίσκαρα τόση δουλειά και έξοδα για να απορρίψει μια ωραία πρωία ο δοαταπ την αναγνώριση

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 26, 2022, 11:46:51 μμ »
Και κάτι που ξέχασα!Αυτά τα Phd βουλγαρίας που αναγνωρίζονται (ακομα) δεν χαρακτηριζονται εξ αποστάσεως. Υποτίθεται ότι είσαι πλήρους φοίτησης στο εκεί πανεπιστήμιο....ασχετα που δεν πατάει άνθρωπος. Όταν όμως μιλάμε για ανοιχτό πανεπιστήμιο που ειναι εξ ορισμού εξ αποστάσεως,εκεί μπορεί κανείς να συναντήσει πρόβλημα με την αναγνώριση. 'Ισως η πιο έγκυρη πηγή πληροφορήσης να είναι παλιοί απόφοιτοι...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 27, 2022, 04:24:58 μμ »
Από όσο ξέρω, τα εξ αποστάσεως προπτυχιακά και μεταπτυχιακά αναγνωρίζονται μονο αν υπάρχει ίδια σχολή στο ΕΑΠ. Στα διδακτορικά πώς είστε τόσο σίγουροι ότι το ΑΠΚΥ χορηγεί phd αναγνωρισμένο στην Ελλάδα όταν τα θέματα των phd ειναι ρευστά και δεν μπορεί να είναι ίδια με εκείνα του εαπ... Εννοώ, πώς είστε σίγουροι ότι δεν θα απορρίψει την αναγνώριση το δοαταπ? Εγώ σε μια ερωτηση που έκανα στο δοατάπ σαφή απάντηση δεν πήρα καθώς τα διδακτορικά αν κατάλαβα καλά ο δοαταπ τα κρίνει ανα περίπτωση. Δεν ξέρω αν θα ρίσκαρα τόση δουλειά και έξοδα για να απορρίψει μια ωραία πρωία ο δοαταπ την αναγνώριση

Τι εννοείς ίδια θέματα; Τις γνωστικές περιοχές φαντάζομαι εννοείς. Γιατί ίδια θέματα τα διδακτορικά δεν γίνεται να έχουν, αφού γίνονται για την πρωτότυπη έρευνα. Τα διδακτορικά αυτά εκπονούνται σε συγκεκριμένα τμήματα που αναγνωρίζει ο ΔΟΑΤΑΠ έτσι κ αλλιώς γιατί αναγνωρίζει τα μάστερ τους. Έτσι δεν είναι; Οπότε κ η διατριβή θα έχει συναφή θεματολογία. Δεν θα πάει κάποιος στην εκπαιδευτική ηγεσία ας πούμε να κάνει διδακτορικό στον τομέα της αρχιτεκτονικής ή της λαογραφίας.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 27, 2022, 05:24:57 μμ »
Τι εννοείς ίδια θέματα; Τις γνωστικές περιοχές φαντάζομαι εννοείς. Γιατί ίδια θέματα τα διδακτορικά δεν γίνεται να έχουν, αφού γίνονται για την πρωτότυπη έρευνα. Τα διδακτορικά αυτά εκπονούνται σε συγκεκριμένα τμήματα που αναγνωρίζει ο ΔΟΑΤΑΠ έτσι κ αλλιώς γιατί αναγνωρίζει τα μάστερ τους. Έτσι δεν είναι; Οπότε κ η διατριβή θα έχει συναφή θεματολογία. Δεν θα πάει κάποιος στην εκπαιδευτική ηγεσία ας πούμε να κάνει διδακτορικό στον τομέα της αρχιτεκτονικής ή της λαογραφίας.
Αυτό το ότι αναγνωρίζει τα διδακτορικά τους έτσι και αλλιώς γιατί αναγνωρίζει τα μαστερ τους νομίζω είναι πάλι κάτι ρευστό. Πχ το ΑΠΚΥ έχει μαστερ "Δίκαιο της Ευρωπαϊκής 'Ενωσης". Το εαπ όμως δεν έχει τέτοιο μαστερ. Άρα..πώς θα το αναγνωρισει ο δοατάπ όταν στα εξ αποστάσεως προγράμματα αναγνωρίζει μονο όσα είναι ίδιας γνωστικής περιοχής με τα αντίστοιχα του εαπ.Το εαπ δεν έχει τέτοιο μεταπτυχιακό. Οι απορίες μου ειναι μαθητικές...προσπαθώ κι εγώ να καταλάβω τί ισχύει

Αποσυνδεδεμένος Lilykol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 27, 2022, 05:33:32 μμ »
Η αντιστοιχία με το ΕΑΠ είναι μόνο για τα προπτυχιακά

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 27, 2022, 07:21:43 μμ »
Η αντιστοιχία με το ΕΑΠ είναι μόνο για τα προπτυχιακά

Αυτό που λετε δεν ισχύει. Και στα εξ αποστάσεωσ μεταπτυχιακά πρέπει να υπάρχει αντιστοιχια με το ΕΑΠ..Για του λόγου το αλήθές το δοαταπ αναφέρει ακριβώς το εξής:

Τίτλος 1ου κύκλου σπουδών που έχει χορηγηθεί από ομοταγές Ίδρυμα της αλλοδαπής μετά από συμβατικού τύπου σπουδές διάρκειας 3-ετών και μεταπτυχιακός τίτλος σπουδών που έχει χορηγηθεί από ομοταγές Ίδρυμα της αλλοδαπής μετά από εξ αποστάσεως σπουδές διάρκειας τουλάχιστον 1 έτους δύνανται να κριθούν ΜΟΝΟ αυτοτελώς, ο μεν πρώτος για την ισοτιμία του προς τα πτυχία Τ.Ε.Ι. και, εφόσον οι σπουδές είναι σε αντικείμενο που προσφέρεται από τα Τ.Ε.Ι., για την αντιστοιχία του προς τα πτυχία τα απονεμόμενα από το συναφούς αντικειμένου Τμήμα Τ.Ε.Ι., ο δε δεύτερος για την ισοτιμία του προς τα μεταπτυχιακά διπλώματα τα απονεμόμενα από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (Ε.Α.Π.).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159735
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 396
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 364

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.