*

Αποστολέας Θέμα: Διδακτορικό εξ αποστάσεως  (Αναγνώστηκε 16331 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 12, 2016, 08:59:21 μμ »
Θες λίγο να μας δωσεις τα rankings των ιδιωτικών Κυρπιακών Πανεπιστημίων στην έρευνα?!!!να γελάσουμε λίγο ... Επίσης να δούμε λιγο τις δημοσιευσεις των ΔΕΠ, με impact factors κλπ και τα ερευνητικα που έχουν παρει αυτα τα Πανεπιστήμια?!

Να δούμε ρε παιδί μου που θα πέσει το γέλιο, στο ΕΜΠ, στο ΕΚΠΑ και στο ΑΠΘ ή στο Γιουνιβερσιτι οβ Νικοσια και στο Γιουροπιαν Γιουνιβερσιτι οβ Σαιπρους?!
Και ασε την έρευνα.. να δούμε λίγο σε προπτυχιακό επίππεδο, το επίππεδο των φοιτητών της Νομικής και της Ιατρικής εκεί? Για πλάκα , να δούμε λίγο τις επιδόσεις των Ελλήνων προπτυχιακών της Ιατρικής  και της Νομικής του Γιουροπιαν Γιουνιβερσιτι οβ Σαιπρους στις πανελλήνιες??Γιατί πολλοί από αυτούς έδωσαν πανελληνιες πριν πανε εκει.

Να δούμε επίσης πόσοι από αυτούς τους φοιτητές σε αυτά τα πανεπίστημια ήταν σε άλλες ευρωπαικές χώρες, όπως Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία και έφυγαν τρέχοντας για να καταλήξουν στο Γιουνιβέρσιτι οφ Νικοσια και στο Γιουροπίαν Γιυνιβέρσιτι οβ Σαιπρους?
Υπάρχει ερευνητική εργασία που το ψάχνει αυτό τώρα από συγκεκριμένο τμήμα ελληνικου ΑΕΙ. Και βγάζει διαμάντια!!!

Είναι δυνατόν , να έχεις μαζέψει όσους προπτυχιακούς δεν τα κατάφεραν ούτε στην Ελλάδα ούτε σε άλλες ευρωπαικές χώρες και κατά τα άλλα να έχεις βαρβάτα ΔΕΠ που κάνουν βαρβάτη έρευνα?!?!και με ποιους δλδ θα την κάνεις τη βαρβάτη έρευνα?!!?με τον προπτυχιακό που στις πανελληνιες εγραψε 6 στα μαθηματικά ή με τον μεταπτυχιακό/αναπληρωτή από τη Κάρπαθο που θέλει να καβατζωθεί στους πίνακες ειδικής και θέλει το χαρτί courier??
Δεν φταίει κανείς άλλος. Τα χαιβάνια οι διδακτορικοί φταίνε από τα Ελληνικά ΑΕΙ , το ΕΑΠ και από Αμερική/Δυτική Ευρώπή που δεν τα κάνουν λαμπογυαλο σε αυτό το φανταστικό ΔΟΑΤΑΠ.
PhD in "Ta Skaw kai mpenw ston Pinaka Eidikis" επρεπε να λεγονται όλα αυτα τα ο θεος να τα κανει διδακτορικα.
Πραγματικά ελεος.

Άκυρο το κατεβατό και νομίζω γεμάτο εμπάθεια. Δεν ανέφερα τη λέξη Κύπρος ούτε και κάποιο παράγωγό της. Μιλάω για πράγματα που γνωρίζω και όχι για ότι δεν γνωρίζω. Μίλησα λοιπόν για τα χάλια των Ελληνικών πανεπιστημίων σε αυτό που λέγεται έρευνα και PhD.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2016, 11:59:49 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:16 »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:09:54 μμ »
Τελειώνοντας ένα μεταπτυχιακό στο ΑΠΚυ, έχω να πω κάποια πράγματα:
-το άπκυ ΔΕΝ είναι παραμάγαζο,
-οι σπουδές εκεί έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με οποιοδήποτε άλλο μεταπτυχιακό "κλειστού" πανεπιστημίου,
-δεν πληρώνεις για να αγοράσεις πτυχίο, αλλά σου βγαίνει η ψυχή για να σπουδάσεις,
-έχεις την ίδια ακριβώς επαφή με άρθρα-δημοσιεύσεις που θα είχε οποιοσδήποτε άλλος φοιτητής,
-έχεις την ίδια ακριβώς ευκαιρία για να παρακολουθήσεις διαλέξεις/ομιλίες μέσω της ηλ. πλατφόρμας,
-είναι ένα πανεπιστήμιο που παράγει επιστημονικό έργο.

Για διδακτορικό ειδικά δεν γνωρίζω, αλλά υποθέτω πως μια επαφή με ένα μέλος ΔΕΠ του πανεπιστημίου θα δώσει τις όποιες απαντήσεις που θέλει η θεματοθέτρια. Απλώς να σημειώσω πως και στο ΑΠΚυ ισχύει το πλαφόν διδακτορικών φοιτητών που καλείται να επιβλέψει ο κάθε ΔΕΠ, ο αριθμός αυτός είναι μέχρι 8 διδακτορικοί ανά καθηγητή.

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:43:02 μμ »
Δεν θα μπω στη διαδικασία να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν για την ποιότητα του μεταπτυχιακού μου στο απκυ, το τι εχω πάρει από γνώσεις και δεξιότητες απλά θα πω πως το απέδειξα με τις δημοσιεύσεις. αυτα. Αν έχει κάποιος κάποια πληροφορία σχετική το θέμα παραμένει ανοιχτό.
Τελειώνοντας ένα μεταπτυχιακό στο ΑΠΚυ, έχω να πω κάποια πράγματα:
-το άπκυ ΔΕΝ είναι παραμάγαζο,
-οι σπουδές εκεί έχουν τον ίδιο βαθμό δυσκολίας με οποιοδήποτε άλλο μεταπτυχιακό "κλειστού" πανεπιστημίου,
-δεν πληρώνεις για να αγοράσεις πτυχίο, αλλά σου βγαίνει η ψυχή για να σπουδάσεις,
-έχεις την ίδια ακριβώς επαφή με άρθρα-δημοσιεύσεις που θα είχε οποιοσδήποτε άλλος φοιτητής,
-έχεις την ίδια ακριβώς ευκαιρία για να παρακολουθήσεις διαλέξεις/ομιλίες μέσω της ηλ. πλατφόρμας,
-είναι ένα πανεπιστήμιο που παράγει επιστημονικό έργο.

Για διδακτορικό ειδικά δεν γνωρίζω, αλλά υποθέτω πως μια επαφή με ένα μέλος ΔΕΠ του πανεπιστημίου θα δώσει τις όποιες απαντήσεις που θέλει η θεματοθέτρια. Απλώς να σημειώσω πως και στο ΑΠΚυ ισχύει το πλαφόν διδακτορικών φοιτητών που καλείται να επιβλέψει ο κάθε ΔΕΠ, ο αριθμός αυτός είναι μέχρι 8 διδακτορικοί ανά καθηγητή.
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος andreas18.02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:04:29 πμ »
Καλησπέρα, ποια είναι η γνώμη σας για το εξ αποστάσεως διδακτορικό του απκυ ή του πανεπιστημίου της Λευκωσίας? τι ισχύει για την αναγνώριση? Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω και θα ήθελα να συλλέξω μερικές πληροφορίες. ευχαριστώ

αν εχεις λεφτα δε θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα.
θα σου ερθει το PhD στο σπιτι με κουριερ!
τα ιδιωτικα πανεπιστημια της κυπρου ειναι αντιστοιχα με τις τρογλες της βουλγαριας
δωσε λεφτα και σου δινουνε οσα πτυχια θες
γι αυτο καταντησε ολος ο κοσμακης για μια θεση αναπληρωτη των 600 ευρω να σκαει στους κυπριους 6,000 ευρω για μαστερ και 20,000 για διδακτορικα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:54:16 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:24:00 πμ »
Διδακτορικο εξ'αποστασεως δεν γινεται αν θες να βγει καλη δουλεια παρα μονο με συνεπιβλεψη 2 πανεπιστημιων. δηλαδη την ερευνα πως θα την κανεις απο το σπιτι?θα διαβαζεις αρθρα μονο? δεν ξερω ποια ειναι η επιστημη σου αλλα στο Μετσοβιο που εκανα εγω επρεπε υποχρεωτικα 80% να ειναι πειραματικο κ 20% βιβλιογραφικο. κ ημουν ηδη 3 χρονια αναπληρωτης κ σταματησα 2 χρονια για να τελειωσω.στα 4 μου βγηκε. κ οσο για τα πανεπιστημια της Κυπρου επειδη πηγα ως υποτρφος στο πανεπιστημιο Κυπρου το Δημοσιο ομως οχι το Λευκωσιας, μπορω να πω οτι οντως υπηρχε οργανωση, καταληψεις απεργιες δεν γινονται. ομως δεν υπαρχει μεγαλη εξειδικευση των καθηγητων κ διδασκουν πολλα αντικειμενα. τα εργαστηρια τους ειναι οργανωμενα αλλα σαν εγκαταστασεις καμια σχεση με την Ελλαδα και εχω δουλεψει σε 4 πανεπιστημια εντος χωρας. αν δεις κ το ranking κοιτα λιγο που βρισκονται της Ελλαδας κ που της Κυπρου. παντως στην κυπρο ειναι μισο-Αγγλοι οποτε ισως ο supervisor να σου βγαλει το λαδι. εκτος βεβαια αν μοιραζουν διδακτορικα σαν φυλλαδια πιτσαριας. παντως δουλεια κ Διδακτορικο ΔΕΝ πανε μαζι εκτος αν κανεις 10 χρονια για να τελειωσεις που χλωμο το κοβω για την Κυπρο. ή θα κανεις ερευνα του κ..ου. φιλικα στα λεω μη παρεξηγηθεις..

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:48:40 πμ »
Διδακτορικο εξ'αποστασεως δεν γινεται αν θες να βγει καλη δουλεια παρα μονο με συνεπιβλεψη 2 πανεπιστημιων. δηλαδη την ερευνα πως θα την κανεις απο το σπιτι?θα διαβαζεις αρθρα μονο? δεν ξερω ποια ειναι η επιστημη σου αλλα στο Μετσοβιο που εκανα εγω επρεπε υποχρεωτικα 80% να ειναι πειραματικο κ 20% βιβλιογραφικο. κ ημουν ηδη 3 χρονια αναπληρωτης κ σταματησα 2 χρονια για να τελειωσω.στα 4 μου βγηκε. κ οσο για τα πανεπιστημια της Κυπρου επειδη πηγα ως υποτρφος στο πανεπιστημιο Κυπρου το Δημοσιο ομως οχι το Λευκωσιας, μπορω να πω οτι οντως υπηρχε οργανωση, καταληψεις απεργιες δεν γινονται. ομως δεν υπαρχει μεγαλη εξειδικευση των καθηγητων κ διδασκουν πολλα αντικειμενα. τα εργαστηρια τους ειναι οργανωμενα αλλα σαν εγκαταστασεις καμια σχεση με την Ελλαδα και εχω δουλεψει σε 4 πανεπιστημια εντος χωρας. αν δεις κ το ranking κοιτα λιγο που βρισκονται της Ελλαδας κ που της Κυπρου. παντως στην κυπρο ειναι μισο-Αγγλοι οποτε ισως ο supervisor να σου βγαλει το λαδι. εκτος βεβαια αν μοιραζουν διδακτορικα σαν φυλλαδια πιτσαριας. παντως δουλεια κ Διδακτορικο ΔΕΝ πανε μαζι εκτος αν κανεις 10 χρονια για να τελειωσεις που χλωμο το κοβω για την Κυπρο. ή θα κανεις ερευνα του κ..ου. φιλικα στα λεω μη παρεξηγηθεις..
Μιλάς για διδακτορικό στις θετικές επιστήμες,φαντάζομαι. Ναι, στον τομέα αυτό έχεις ένα δίκιο, δεν γίνεται δουλειά από το σπίτι, αλλά στις θεωρητικές μια χαρά γίνεται.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:49:32 πμ »
Μιλάς για διδακτορικό στις θετικές επιστήμες,φαντάζομαι. Ναι, στον τομέα αυτό έχεις ένα δίκιο, δεν γίνεται δουλειά από το σπίτι, αλλά στις θεωρητικές μια χαρά γίνεται.

Και στις θετικές θα μπορούσε να γίνει σε αρκετές περιπτώσεις. Ανάλογα το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:54:31 πμ »
κ κατι αλλο γιατι ειπωθηκε για τα χαλια της ερευνας στην Ελλαδα...στο αντικειμενο μου οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι 7 στην ευρωπη κ 25 στον κοσμο ενω οι χημικοι μηχανικοι ΠΠ, ΑΠΘ και ΕΜΠ μεσα στα 150 του κοσμου..και στο QS World University Rankings το γνωστο.
κ επισης οπως γνωριζετε ολοι στην Ελλαδα μας λειπει η πειθαρχια.δεν μπαινουμε σε καλουπια οπως οι ξενοι...οταν ομως βρεθουμε σε αναλογο περιβαλλον διαπρεπουμε!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:57:07 πμ »
στις θετικες εξ'αποστασεως?τι λετε ρε παιδια. εχει εργαστηρια, πειραματικες διαταξεις. εγω των θετικων επιστημων ξεκινησα (γεωλογος/γεωχημεια) κ με μηχανικη ασχοληθηκα (επιστημη κ τεχνολογια υλικων.
μονο φιλοσοφια της επιστημης ισως γινεται που τη διδασκουν κατι τρελακηδες Φυσικοφιλοσοφοι

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:59:10 πμ »
κ κατι αλλο γιατι ειπωθηκε για τα χαλια της ερευνας στην Ελλαδα...στο αντικειμενο μου οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι 7 στην ευρωπη κ 25 στον κοσμο ενω οι χημικοι μηχανικοι ΠΠ, ΑΠΘ και ΕΜΠ μεσα στα 150 του κοσμου..και στο QS World University Rankings το γνωστο.
κ επισης οπως γνωριζετε ολοι στην Ελλαδα μας λειπει η πειθαρχια.δεν μπαινουμε σε καλουπια οπως οι ξενοι...οταν ομως βρεθουμε σε αναλογο περιβαλλον διαπρεπουμε!

Τα χάλια της έρευνας στην Ελλάδα τα γνωρίζουν όσοι έχουν κάνει διδακτορικό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο.
Πλην κάποιων εξαιρέσεων, δηλαδή κάποιων λίγων καθηγητών που κάνουν σοβαρή έρευνα με την ομάδα τους.
Υπάρχουν αμέτρητοι καθηγηταράδες και πρόεδροι σχολών που δεν έχουν κάνει έρευνα εδώ και αιώνες, που λέει ο λόγος... Βάζουν μόνο τα ονόματά τους στις δημοσιεύσεις των υποψήφιων διδακτόρων χωρίς να ασχοληθούν καν.
Το μυαλό τους είναι μόνο να χωθούν όπου έχει χρήμα...

Όσο για τα rankings, μόνο αξιόπιστα δεν είναι. Μετράνε το περιτύλιγμα και εκεί δεν είμαστε και τόσο χάλια. Μπαίνουν κάποια στην 200άδα...
Και χρησιμοποιούν κυρίως ποσοτικούς δείκτες παρά ποιοτικούς. Έχει ο άλλος 100 δημοσιεύσεις και είναι ζήτημα να έκανε το 10% μόνος του...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2016, 01:11:44 πμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος maria_1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 13, 2016, 12:59:48 πμ »
Και στις θετικές θα μπορούσε να γίνει σε αρκετές περιπτώσεις. Ανάλογα το θέμα.
Σωστό και αυτό. Ναι, γενικά μην κολλάμε. Πως γίνεται κανείς ειδικός σε ένα θέμα; Με προσωπικό διάβασμα, με ενασχόληση σε ένα αντικείμενο. Ε, αυτό δεν το χαρίζει κανένα ίδρυμα. Ή το κατακτάς ως άτομο, ή όχι. Οπότε το να απαξιώνουμε ιδρύματα -για τα οποία το κοινό φαντασιακό δέχεται πως είναι πιτσαρίες πτυχίων, χωρίς όμως αυτό να ανταποκρίνεται στην αλήθεια- είναι πράξη βαθιάς ανοησίας.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:00:31 πμ »
στις θετικες εξ'αποστασεως?τι λετε ρε παιδια. εχει εργαστηρια, πειραματικες διαταξεις. εγω των θετικων επιστημων ξεκινησα (γεωλογος/γεωχημεια) κ με μηχανικη ασχοληθηκα (επιστημη κ τεχνολογια υλικων.
μονο φιλοσοφια της επιστημης ισως γινεται που τη διδασκουν κατι τρελακηδες Φυσικοφιλοσοφοι

Δηλαδή στην Πληροφορική ή στα Μαθηματικά δεν θα μπορούσε να γίνει?
Είπαμε, ανάλογα με το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:16:15 πμ »
κ κατι αλλο γιατι ειπωθηκε για τα χαλια της ερευνας στην Ελλαδα...στο αντικειμενο μου οι πολιτικοι μηχανικοι ειναι 7 στην ευρωπη κ 25 στον κοσμο ενω οι χημικοι μηχανικοι ΠΠ, ΑΠΘ και ΕΜΠ μεσα στα 150 του κοσμου..και στο QS World University Rankings το γνωστο.
κ επισης οπως γνωριζετε ολοι στην Ελλαδα μας λειπει η πειθαρχια.δεν μπαινουμε σε καλουπια οπως οι ξενοι...οταν ομως βρεθουμε σε αναλογο περιβαλλον διαπρεπουμε!

από στενό μου πρόσωπο που είναι σε θέση λέκτορα και από την εμπειρία μου τα πανεπιστήμια της Ελλάδας στελεχώνονται από θείους και ανηψιό, συντρόφους στο κόμμα και κάποιοι άξιοι για ποικιλία... πάντως οι καθηγητές δεν διαπρέπουν ερευνητικά αλλά λειτουργούν ως δ.υ. στην Αθήνα τουλάχιστον. Το δε εκπα νομίζω είναι χαμηλά στην κατάταξη..

Αυτά στις θεωρητικές σχολές. Για κάποιες (λίγες όμως) σχολές πχ Εμπ ή πολυτεχνείο κρήτης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια.

Οπότε οι γενικεύσεις με βάση την προσωπική μας εμπειρία είναι περιττές. Μπορείς να κάνεις και διδακτορικό του κ@@@ στο καλύτερο πανεπιστήμιο ή το αντίθετο, αυτό έχει σχέση με το τι θέλει ο καθένας.Στη Λευκωσία μου αρέσει που είναι οργανωμένα, στο εκπα με το που μπαίναμε στη γραμματεία μας αγριοκοιτούσαν!

Πάντως παιδιά εγώ χαλαρά το έβγαλα το πτυχίο μου στο εκπα, τώρα δυσκολεύομαι αλλά μάλλον είναι επειδή δουλεύω. αχ να υπήρχε όντως κούριερ να μου έφερνε εργασίες, 3 έχω για την άλλη βδομάδα και κάθομαι στο φόρουμ και απαντάω για να τις αποφύγω  ::)


Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διδακτορικό εξ αποστάσεως
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 13, 2016, 01:22:36 πμ »
Δικιο εχεις..πληροφορικη κ μαθηματικα γινετααι. Οσο για τους καθηγητες εννοειται πως υπαρχουν πολλοι που δεν κανουν ερευνα κ βαζουν πρωτο ονομα το δικο τους.ευτυχως εγω κ στα 5 συνεδρια κ στα 4 papers δεν ειχα αυτο το προβλημα. Οι γνωσεις που παιρνουμε ειναι πολυ ανωτερες απο πολλα ξενα πανεπιστημια.να δεις στην αγγλια να διδασκουν μαθηματικη αναλυση 1 στο τριτο ετος κ εμεις στο πρωτο. Να δεις μαστερ στην αγγλια που ειναι μονο με εργασιες κ καθολου διαλεξεις κ εξετασεις.κ μιλαω για machester reading οχι για τυχαια πανεπιστημια.κ εγω στο μαστερ εκανα για 1ετος 6 ωρες μαθημα την ημερα,ειχα λιωσει θυμαμαι.παντως μπραβο σου που θες να συνεχισεις τις σπουδες, η δια βιου μαθηση πρεπει να αναζητεται απο ολους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 516
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.128 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.